Ekonomik güçlülük mü ve insani gelişmişlik mi?

Türkiye, dünyanın 17. ekonomisi-önceki yıllara göre artar- iken, insani gelişmişlik sırası 92 -önceki yıllara göre düşmekte-3.dünya ülkesi.

bu durumda ekonomi ne işe yarar?

0|0
4|8

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 7

• BM İnsani gelişmişlik sıralamasında kullanılan çeşitli kriterler vardır ekonomi de onlardan sadece biridir.orada ekonominin dışında bir devletin vatandaşlarının eğitim düzeyi sağlık standartları v.s bir sürü şey var.google'a insani gelişmişlik sıralamasında kullanılan kriterler yaz çıkar

1|0
    0|0
    • evet, farkındayım. yaşam süresi, eğitim seviyesi, gsmh gibi faktörler var. ekonomi bunları iyileştirmeye yaramıyor ise ekonominin iyi olmasının anlamı nedir diye sorguluyorum kendi kendime...

• tabi ki doğrudan etkilemez ama bu kriterler önceki yıllarda da vardı. o zaman sıralama 83lerdeyken şimdi niye 90lara geriliyor? mantık olarak, elinizde bir formül var

ige=e*y*k ise ve "e" artmış görünüyor ise diğerleri sabit kalsa bile ige'nin artması lazım gibi..

• vallahi ben ne zaman 83.sıradaydık ne zaman 90'a düştük onu bilmiyorum ama Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip olmasına rağmen o sıralamada geride olmasının sebebinin büyük ölçüde eğitim seviyesinden kaynaklandığını ve bunda da uzun yıllar zorunlu eğitimin dünya da nadir rastlanacak şekilde 5 yıl olarak kalmasının etkili olduğunu duymuştum.

• insani gelişmişlik tamamiyle bir yalandır :) eğitim düzeyimiz her geçen gün artmakta iken TÜİK'in yaptığı acıklama bu yönde ayrıca gayri safi milli hasıla'da aynı sekilde artmaktayken... bu sıralamayı neye göre yapmaktalar anlamamaktayım... bu tür seylere itibar etmeyiniz

1|0
    0|0
    • kazanın doğurduğuna inanalım, öldüğüne inanmayalım gibi mi :)

iki sıralamayı da aynı güçler yapıyor ise, birine inanıp diğerine inanmamanın mantığını anlayamadım açıkçası...

• anladım beyfendicim, ama siz beni anlamadınız. siyasi birşey söylemiyorum, sayılarla bir tespitte bulunmaya çalışıyorum:

227 ülke arasından 17. ekonomi,

177 ülke arasından 92. ige

biri %50lerde diğeri %10dan az...

ekonomi, insani gelişmişliğe artırmıyor ise ne işe yarar diyorum?(eğitim-sağlık vs.. da kısmen ekonomi sorunu)

temennimiz, hepsinde iyi sıralarda olmak...

• yok hanımefendicim siz beni yanlıs anladınız :) nüfus en büyük etkendir diyorum :) bu gibi durumlarda :) bakınız izlanda ekonomik olarak kacıncı sırada biz kacıncı sıradayız ama ige de liderler :)

• Buna kapitalizm deniyor, Dostum. İnsanları üretimden ve toplumsallıktan uzaklaştırdığı için de faşizm denir. Medeniyet katılmaktır, bir tek insanın bile değerini ve eksikliğini hissedebilmektir. Ama gel gör ki, nüfusun yüzde ikisi bile etmeyen bir zümre(o.ç.) paralarını koruyacak, kendilerine birer para piramidi kurup en tepesine oturacak diye, insanlar kaybolmuş gibi yaşayacak.

1|0
    0|0
  • şuna yarar kroyum ama para bende bunada kimse aldırış etmez :))) avrupa ruysa v.s insani gelişmişlik önemlidir

1|0
    0|0
  • Gelişmişlik konusunda yanılıyorsunuz.

1|0
    0|0
    • olabilir, nerede yanıldığımı söyleyin, düzelteyim

• O endeks tek başına sadece ekonomi faktörüne bağlı değil..

1|0
    0|0
    • evet, sadece ekonomiye bağlı olsaydı zaten, böyle farklı bir sıralama oluşmazdı. benim dikkatini çekmek istediğim, neden arada bu kadar uçurum var?

• para insanı bozar...

1|0
    0|0
    • evet, öyle bir sonuç çıkarılabilir :)

ama bu bozguna rağmen kimse kendisine hayır demez sanırım :)

• adam olsun yeter...paran bitince kimse kalmaz yanında...

Kızlar Ne Diyor 4

• Zaten ekonomideki ilke güçlü devlet ilkesi yani devlet güçlü olsun yeter diyorlar ve vatandaşı pek düşünen yok.

1|0
    0|1
  • Güzel bir söz geldi aklıma..

" insan paranın sahtesini yapar, para da insanın... "

1|0
    0|0
  • belli oluyor zaten :((

1|1
    0|0
  • hic anlamam...

1|0
    0|0