Kitap eleştirisi okuyanlar buyursun?

Arkadaşlar aranızda muhakkak Sabahattin Ali'nin " Kürk Mantolu Madonna " eserini okuyan vardır. Kitabı az önce bitirdim ve içimde mana veremediğim bir hüzün, boşluk var. Dokunsanız ağlayacağım inanın. İlk defa bir kitap beni böyle etkiliyor. Okuyanlar ne hissetti peki? Kitap bitince ne yaptınız? Ayrıca Raif karakterinin ilk başlarda sapıklık derecesinde takıntılı bir psikopat olduğunu düşünmüştüm. Gerçi kitabın sonuna kadar öyle düşünüyordum. Sonradan anlam kazandı benim için.

0|0
9|5

En İyi Erkek Görüşü

• evet kitabın sonlarında hüzünlenmiştim. derinime dokunmuştu. raifi sevmiyorum, sevemedim bir türlü.

maria gibi bir kadın tanıdım ben hayatımda. onu kaybettim, ayrıldık yani, fakat anısı en kuytularda duruyor. tıpkı romandaki gibi.

peyami safa'nın kendi sakatlığından yola çıkarak yazdığı "dokuzuncu hariciye koğuşu" romanını okumadıysan öneriyorum. insanı sarsan romanlardan. bittiğinde dizim ağrıyordu, roman karakterinin ağrısı gibi.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Beni çok ağlattı. İkisi de suçluydu bence. Raif, başından beri cesaretsizdi. Değişmeye cesareti yoktu. Son anda çocuğunu gördükten sonra bile...
    Maria da suçluydu, değişti. Sonradan Raifi sevmeye başladı. Kendisinin değiştiği gibi Raifin de değiştiğini sandı, yanıldı. Raif yine ürkek Raifti. Maria çok güvendi Raife çok.

https://www.youtube.com/watch?v=SsnN8Vfos-8

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Bence hala öyle. Eski bir düşünürün dediği gibi: "Aşk şairler içindir"
    Aşka bu kadar sapkın anlamlar yükleyen yazarlar da benim gözümde saplantılı karakterlerdir. Eser güzel ama, istersen Nazım Hikmet'in kitap hakkındaki eleştirilerini bulup okuyabilirsin.

0|0
    0|0
  • Hiç bir şey göründüğü gibi değilmiş ve insan her şeyi sonradan ögreniyormus bu yeterli

0|0
    0|0
  • namussuz sabahattin ali. verem etti bizi :(

0|0
    0|0
  • Raif tam srfsız

0|0
    0|0
    • Yahu kızı kolundan tutup " kız yürü benlen geliyon " demesi gerekirken kadıncağızı bıraktı gitti.

• Ben dıyorum ıste o raifi elime geçirçim fena yapıcam: D

Kızlar Ne Diyor 8

• Zevkine güvendiğim bir arkadaşım Sabahattin Ali yi çok sever. Bu zamana kadar hiçbir kitabını okumadım fakat kaliteli olduğundan eminim ! Çok şey kaybettim sanırsam..

0|1
    0|0
    • Benimde yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Listeme ekledim bir kaç kitabını daha alacağım. Kesinlikle okunması gereken bir yazar. Okurken anlattığı şeyleri adeta yaşadım. Alt üst ettim Berlin sokaklarını.. Çok içtendi gerçekten

• Ben agladim 😕 adama ben baslarda cok kufur ettim ne bicim baba ne bicim insan diye sonradan anladim 😞

0|0
    0|0
    • Ya bende memleketine geri döndüğü zaman çok küfür ettim. Ne vardı kadıncağızı da götüreydi yanında nolurdu sanki.

• Birçok kişi önerdiği için aldığım bir kitap. Rafımda duruyor hala başlamadım. Şahsen başını pek beğenmedim ama okumayı düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • Benimde geçen sene aldığım bir kitaptı. Nedense bende bir türlü devamını getiremiyordum. Ama olaylar başındakinden çok farklı.

• Bende çok beğendim ki Sabahattin Ali'nin tüm kitaplarını severim. Cok içten bir dille kaleme alınmış bence

0|0
    0|0
    • Aynen öyle. Hiç bitmesin dediğim kitaplardan biriydi. Muhakkak 1 sene hatta daha yakın bir tarihte tekrar okuyacağım bir kitap.

• Okumalısın. Ben şimdi Içimizdeki Şeytan'ı bitirmek üzereyim onun kadar olmasa da bu kitabı da güzel 😊

• Bu kitap psikolojiyi etkiyelen bir kitaptır. Her okuduğunda farklı anlamlar çıkarırsın, hissedersin. Bu yüzden ben Kürk Mantolu Madonna'yı her sene okurum. Ki her okuduğumda başka başka şeyler çıkar. Sana da öneririm.

0|0
    0|0
    • Aynen bende okuyup etkilendiğim her kitap üzerinde bunu yapıyorum. Daha bir anlam kazanıyor gözümde nedense. Hala kitaptaki karakterleri düşünüyorum inanır mısın. Sanki olaylar benim bbaşımdan geçmişte benimde Mariam ölmüş gibi kendimi boşlukta hissediyorum.

• Kesinlikle öyle. Bende ilk okuduğumda değişik duygulara kapilmistim.

• İçime işledi o kitap benim

0|0
    0|0
  • Okumadım okumak isterim. Sınav gelecek hafta zaten

0|0
    0|0
  • aynısı banada oldu ki ben ağladım bilmiyorum sanki duygularımla oynanmış gibi hissetmiştim ben.

0|0
    0|0
Yükleniyor...