1000 kitap okumak mı daha faydalıdır yoksa 4 yıllık bir üniversite bitirmek mi?

Muhtemelen yöneltilecek sorulara cevap vereyim.

Bitirilen bölüm veya okunan kitapların türüne göre bu durum değişiklik gösterebilir. Fakat siz genel olarak ele alın. Yani tıp, hukuk, tarih, psikoloji, inşaat mühendisliği, Türkçe öğretmenliği vb.

Kitapları da roman, hikaye, makale, deneme, biyografi türünden ele alın.

Genel olarak 1000 kitap okumak mı daha faydalıdır yoksa 4 yıllık bir üniversite bitirmek mi? Bilgi ve genel kültür açısından hangisi daha kazanç sağlar?

• 4 yıllık bir üniversite bitirmek daha faydalıdır.
    40% (52)35% (21)38% (73)Oy Ver
  • 1000 kitap okumak daha faydalıdır.
    60% (78)65% (39)62% (117)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
29|16

En İyi Kız Görüşü

• 1000 kitap okuyan bilgilidir her üniversite bitiren bilgili ve kültürlü olmuyor maalesef. İnsanların %55i 4 yıllık bir üniversite daha faydalıdır demesine şaşırdım açıkcası. Bende 4 yıllık okuyorum ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama bazı gerçekler inkar edilmez. Bazı tipler var buraya kadar Nasıl gelmişler diye soruyorum kendime. Toplum da üniversite bitirdim diyenler tabiki daha bilgili gözükürler. 1000 kitap okuyanı kimse birşey yerine koymaz maalesef. Güzel bir soru sormuşsun umarım Vitrine girmeye başarır.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• 1000 kitap okumak daha faydalıdır 1000 kitap 1000 görüş en az 300 sayfalık desen 300 bin sayfa demek 4 yılda bu kadar bilgi ve birikim alamazsın ama bu olay çok gezen mi çok okuyanmı bilir gibi olmuş hem üni hemde kitap okumak en faydalı şeydir

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 28

• Eğitim seviyemiz berbat çoğu mezun diplomalı cahil 4 yıllık üniversite bitirmek basit zaten barajı geçen üniversite okuyor parası olan istediği bölümü okuyor neyse soruya geleyim 4 yıllık üniversiteyi boş geçirmeyen biri daha çok faydalanır diyeyim

1|0
    0|0
  • ikisini nasıl bır tutabılırsınkı.1000 kitap okuyarak meslek sahıbı olamazsın. mühendis, doktor, öğretmen vs.4 yıllık lısans egıtımı senı bır alanda uzmanlastırır. kıtap okumak ise ufkunu genısletır, kelıme dagarcıgını zengınlestırır, hayal gucunu genısletır.

1|0
    0|0
    • Cevabını kendin verdin zaten. Üniversite okumak tek bir alanda uzmanlaşmanı sağlar dedin. Ayrıca konu meslek ile ilgili değil. 1000 kitap mı yoksa 4 yıllık üniversite mi? Hangisi daha çok bilgi ve kültür katar dedim ve bu kıyaslama da gayet yerinde bir kıyaslama.

• aslına bakarsan lısansı sadece elımize bır dıploma versınler dıye okuyoruz. salak kapıtalıst duzende bır ıs bulabılmek adına. kitap ıyıdır.

• Bunun okuduğun üniversite ya da kitap ile alakası yok kişinin kendi ile alakası vardır. 1000 kitabı boşa bir şey anlamadan boşa okumuşsun en işe yarar? ya da 4 yıl üniversite okumuşsun ama hiçbir şey kapmadan... Anlayarak 4 yıl üniversite okumuşsun o zman o daha iyi ya da anlayarak 1000 kitap okumuşsun... Anlayacağın yaptıklarımıza değil bize bağlı. Yaptığımız işe kendimizi vrmeliyiz

0|0
    0|0
  • Kesinlikle 1000 kitap okumak. Zihnin öyle bir gelişir ki gel-git ile bitirdigin üniversite eğitimi yanında halt yer.
    Kimi ciddi üniversiteler ve akademik kariyer yapmaya hevesli hırslı öğrencilerin aldığı eğitim ise tartışılabilir. Ama Konya'da işletme okumak, 1000 kitap okumaktan iyi olamaz.

0|0
    0|0
  • Okulun, eğitimimi engellemesine asla izin vermedim. / Mark Twain
    Salt okumanın tek bir şeye faydası var: hayal dünyasına. Okuduğumu sindirmedikten sonra, reel hayatla bağdaştırıp yaşama bilinçle yön vermedikten sonra neyleyim doktorayı, neyleyim raflara sığmayan kitapları. Malzemenin hiç önemi yok kardeşim, insan yeter ki öğrenme aşkını uyanık tutsun, zihin dünyasını aydınlatmak istesin.

0|0
    0|0
  • Düşünce dünyanı değiştirir bakışın gelişir ama asıl gelişim okuduğunu hayatına adapte etmektir

0|0
    0|0
  • bilgi edinmek acisindan elbette kitaplar ama bilgi odakliysa kitapta bir sinir yani mesleki bakarsak tabi ki karsilastirilamaz bu iki sey

0|0
    0|0
  • kitap okumak genel kültürü arttırır ama bu durum aynı oranda alacağın ücreti arttırmaz. ;)

0|0
    0|0
    • Kariyer için okuyanlar yüzünden ülke hiçbir zaman gelişemeyecek zaten. Kariyer için okumanın bir önemi yok.

• Ben meslek edinip okumayı bırakanlardan bahsediyorum zaten.

• eh sen bu yönüyle haklısın. ille de ikisi arasında bir tercih yapmak gerekliymiş gibi algıladım. meslek şart. benim arkadaşımın eşi üni. okumadı. ortaokul mezunu, arkadaşım da üni. mezunu. eşinin kendi iş yeri var, okur, çalışır, kendini geliştirir, ekmeğini taştan çıkarır. saygı duyduğumuz bir ağabeyimizdir. ille de okul bitirmek şart değil. ama meslek erbabı olmak şart bana göre :)

• Eğitim seviyesi evet onemli ama kıbrısta barajı geçenin okuduğu tıpla hukukla bir halt olmaz. Var oyle bir tanıdığım konusmayı bilmiyor. Para basmış okumuş. Değil dort altı yıllık okumuş ama bir halt olamamış. Şunu da soylemek istiyorum universite okumak kitap okumaya engel değil bence karsılaştırmaya pek uygun olmamış sorun.. Umarım yanlış anlamazsın..

0|0
    0|0
  • adam gibi 100 kitapta 4 yıllık üniversitenin yerini tutarr üniversite pişmanlıktır. ama türkiye şartlerında zorunludur o dört seneni heba edeceksin sonra adam diyecekler sana

1|0
    0|0
  • Kiyaslanabilir birsey dEğil ikisi de bilgi olarak Kültür olarak kitap okumak elbette ama Üniversite de ise yaşarsın yaşayarak bircok şeyi öğrenirsin. İkiSi farklı şeyler öğretirler bu yüzden kiyaslanamaz

0|0
    0|0
    • İkisinin aynı sınıfta olmaması kıyaslanamayacağı anlamına gelmez.

• Ya bence ikisi değişik bir karşılaştırma olmuş çünkü üniversitede alan eğitimi vs birçok ders alırsın 1000 kitap okursun sadece roman okursun yani ikisi birlikte olsun diyorum :D

0|0
    0|0
    • Detayda bu durumu belirtmiştim.

• K okumak

0|0
    0|0
  • 1000 kitap okumak

0|0
    0|0
  • Kitaplar

0|0
    0|0
  • 4 yil

0|0
    0|0
  • üniversite sadece öğretim için değil eğitim ve hayatı öğrenmek de aynı zamanda. Bence 4 yıllık bir okul + bol kitap okumak en iyisi. illa ki ikisinden biri dersen üniversite kesinlikle çünkü vizyon kazandırıyor.

0|0
    0|0
  • Öyle üniversite mezunu insanlar var ki, iki kelimeyi bir araya getiremiyor. Maalesef okul sadece yapacağın mesleği anlatıyor sana, kitapların aşıladığı kültür hiçbir şeyde yok.

0|0
    0|0
  • 1000 kitap okumak daha faydalıdır ama üniversite bitirmek daha geçerlidir...

0|0
    0|0
  • Kitap okumayı hiç bir şeye değişmem.

0|0
    0|0
  • 1000 kitap okumak. üni hiçbi işe yaramıyor

0|0
    0|0
  • 1000 kitap okumak.

0|0
    0|0
  • Kitap okumak kendini geliştirmediğin müddetçe üniversitenin bir artısı yoktur

0|0
    0|0
  • Her insan yaptığın işten koparabildiği kadar fayda görür. Ayrım yapmak doğru değil.

0|0
    0|0
  • 4 yillik ünide 1000 kitap okunmuyosa ayıp ederler

0|0
    0|0
    • Hergün 1000 kitap okusan bile neredeyse 3 yıl sürer. Birincisi hergün bir kitabı bitirecek vaktin olacak mı? İkincisi bir kitabı bitirmeye ayıracağın zamanla üniversite derslerinde de başarısız olursun.

• Hergün 1 kitap pardon.

• Kitap daha çok genel kültür sağlar

0|0
    0|0
  • Üniversiteye gitmek

0|0
    0|0
  • 4 yıllık üniversite okurken de kitap okunur :/ ikisi birlikte olma şansı yok mu :/

0|0
    0|0
    • Yok !

• 4 yıllık bir üniversite bitirip aynı zaman dilimi içerisinde 1000 kitap bitirmek imkansıza yakın bir hadise.

• 100 şart mı? Genel kültür açısından kazanç sağlamak isteyen insan sadece okur fırsat buldukça tabi.

Erkekler Ne Diyor 15

• Üniversitede öğretilen birşeyin işe yaradığını görmek bahtsız bedevi olup kutup ayısı ile karşılaşmak gibi. %1 şans var ama yok gibi.

0|0
    0|0
  • Çok okuyup çok bilmekle ne olacaksın boşver para kazanmak istiyorsan futbolcu ol dünyanın bilim adamı alamıyor messinin aldığı parayı

0|0
    0|0
  • herkes 4 yıllık üniversite bitiriyor.

0|0
    0|0
  • 4 yil arti 900 kitap okunacak surede gezmek en mantiklisi 😀 ankete cevap verdim 😊

0|0
    0|0
    • 4 yıllık üniversite hayatınca 900 kitap okuyabilecek misin peki? Hemen hemen hergün 1 kitap bitirmen gerekir. Onu okumaya ayıracağın zamanla üniversite derslerinde başarısız olursuz, sosyal hayatın bile kısıtlanabilir :)

• Yok ben hem 4 yil hemde uzerine o kadar kitabi okuyacak sureyi eklemek manasinda soyledim

• Günde 1 kitap bitirirsen süre olarak kafa kafaya geliyor. Fakat günde 200 sayfa okuyacaksan 1000 kitabı okumak ortalama 8-10 yıl sürer ki bu da 2 lisans programına denk geliyor. Ancak yinede 1000 kitap daha yararına olur :))

0|0
    0|0
  • 4 yillik bir universite icerisinde okutacagin ya da ogretilecekbolan 1000 kitap yoktur. Belki yerinde okunup ogrenilecek iyi secilmis kitaplari okuyan kisi 4 farkli bolumu okumus olur.

0|0
    0|0
  • Üniversite her türlü alır knk.. İşe alırken sana kaç kitap okudun diye sormuyolar. Belki daha tecrübeli bir beyin yapın olur ama Fos yani. O tecrübeler iş görüşmesinde geçmiyor

0|0
    0|0
  • 4 yıllık bir üniversite bitirmek daha faydalıdır.

0|0
    0|0
  • Okunan kitaplara veya bitirilen üniversiteye göre değişir. Örneğin harvard'da okumanın 1000 kitap kadar katkı sağlayacağı bir gerçek.

0|0
    0|0
  • 1000 kitap okumak daha faydalıdır.

0|0
    0|0
  • 1000 kitabı ne olduğu ve 4 yıllığın ne okuduğuna göre değişir :).

0|0
    0|0
  • Univeriste okurkenvbir yandan okuyabildigin kadar kitap okumak hepsinden daha iyidir

0|0
    0|0
  • Kitabın türüde önemli

0|0
    0|0
  • DEğişir

0|0
    0|0
  • Okuduğun 1000 kitaba bağlı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...