Genç Osman ölürken yeniçerilerin tecavüzüne uğramış diye bir bilgi öğrendim bu doğru mu?

Genç Osman yeniçerileri kaldırmak istemesi üzerine yeniçeriler tarafından infaz kararı alınmış ve yeniçerilerin ağır hakaret ve tecavüzüne uğramış olduğu şeklinde bir bilginin varlığından haberim oldu. Bu iddia doğru mu? Bu konuyu bilen tarih bölümü okumuş veya tarih bölümü öğrencisi olan ya da olur kaynaklardan bu konu ile ilgili gerçekten bilgisi olan arkadaşlar sorumu cevaplayabilirler mi? Teşekkür ederim.

0|1
5|27

En İyi Erkek Görüşü

• Genç Osman yeniçerileri kaldırmak istediğini, zevcesine yani eşine söyler. Eşinin babası Şeyhülislamdır. Aynı zamanda Şeyhülislamlığı da kaldırmak istediğini belirtir. Genç Osman yaşadığı yıllarda devlette radikal kararlar alarak kesin hatlar çizmeye çalışmıştır. Fakat eşi Şeyhülislamlığı kaldıracağını babasına iletmiştir. Bunun üzerine babası yeniçerilere bu durumu bildirerek sizin ocağınızı kaldırmak ister demiştir. Farklı kaynaklarda farklı şekillerde yorumlansa da şu bir gerçektir ki Genç Osman işkenceler altında can vermiştir. Genç Osmanın yeniçeriler tarafından öldürülüşüne şahid olan 4. Murat ise yeniçeriler ile baş edebilmek için kendini yetiştirmiş, son derece güçlü bir insan olmuştur. 4. Murat iki yetişkin yeniçeri askerini bel kuşaklarından tutup iki eliyle kaldırırmış.
    Tarih güzeldir. Merak etmen araştırman güzel bir şey :)

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Doğru ama bahsedilmez. Zaten tarih hiçbir zaman acımasızlıklardan bahsetmez iyileri önümüze koyar. Osmanlıda çok kafa kesip kardeş oğul katletmiştir ama çoğu kişi bilmez allah bilir.. Bu konular okullarda falanda üstü kapalı öğretilir ya da söylenmez soğumayalım diye.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• Osmanlı da bazı çevrelerde ozellikle yazar cizer takiminda escinsellik vardir minyaturlerde erkek erkeğe iliskiyi tasvir eden otnekler var ama bu konu net degil. www.google.com.tr/.../watch%3Fv%3D3O2z_iPa_hc&ved=0ahUKEwiEnsi0saXNAhUBCiwKHVQ0C1wQtwIIITAD&usg=AFQjCNHuVaJ0fV_Z4GeIz52AXKNBN6cnpw

0|0
    0|0
    • dediğiniz videoya baktım soruyu yazdıktan sonra nette araştırma yaparken denk geldim. şu oğlancılığa bakarsak eğer olay tamamen bir kelimenin yanlış bilinmesi anlaşılmasından kaynaklanıyor. Oğlan kelimesi eskiden Türkçe'de kız ve erkek çocuğu birlikte karşılardı. yazılan şiirlerde ithaf edilen şiirlerde bunlar yanlış anlaşılmış yine minyatür olayına gelirsek de Padişahın odasına haremine birkaç görevliden başka giremezdi dilsiz harem ağalarının ya da hadım edilen harem ağalarından bahsediyoruz yani hareme girip de padişahın gece yatağına kimi aldığını kimseler bilemezdi. imparatorluk gibi çok uluslu bir yapıda minyatür sanatını sadece Türklere öğretmemişlerdir yabancılar da yabancı kökenliler de öğrenmiş yapmış olabilirler.

• neyse bakalım

• Tamam iyi geceler

• Halk arasında yayılmış bir söylenti. Hakiki olduğuna dair bir emare yok.

Evliya Çelebi kayda geçmiş, bir şeyi Evliya Çelebi yazdıysa çok büyük ihtimalle külliyen yalandır.

0|0
    0|0
  • aynen doğru okumuşsun sade onunla kalsa iyi kulağını kesmişler, hayalarını sıkmışlar öldürmeden önce osmanlı osmanlı diye görsünler işte osmanlıyı kösem sultanıda sürükleye sürükleye bıçaklamışlar ama ölmemiş ölmediğini görünce saçı ile boğarak öldürmüşler.

0|0
    0|0
  • Osmanlıda oğlancılık var diyen oğlancıların uydurması olduğu kanaatindeyim ciddi kaynaklarda böyle bir şey yok

0|1
    0|0
  • Herkes öyle saçmalıyor.. Kimiside çükünü kestiler diyor.. Bu sözler aslında olayı özetlemek için konuşuluyor.. Aslında yeniçeri isyan edip tahttan indiriyorlar ve tartaklıyorlar.. Herkes bilirki osmanlı soyundan gelenlerin kanı akıtılmıyor. Sadece boğularak infaz ediliyor. Nitekim şehzade osmanda boğularak öldürüldü...

0|0
    0|0
  • Genc osmanin bazi asi Yeniceriler tarafinda el ile ve soz ile taciz edildigini muteber tarih kitaplarinda okumustum, ama tecavuz edildi diye hic okumadim.

0|0
    0|0
    • küfür edildiğini ve genital bölgesine darbe mi diyeyim yoksa sıkarak mı diyeyim bilemedim o şekilde etkisiz hale getirilmiş adam çünkü çok güçlü endamlı bir adammış 8-10 cellad zor hakkından gelmiş :(

• Ben el ile arkasini kavramislar diye okumustum. Yedikule zindaninda bogazina atilmak istenen ilmige karsi cok mucadele vermis cellatlari cok ugrastirmis ve bunun uzerine balta ile dizlerinin ust kismina vurmuslar ondan sonra ilmegi boynuna gecirebilmisler. Ve bogularak olduruldu. Daha sonra katiller bir bir yakalanip cehenneme azaplarini cekmek uzere gonderilmisler.

• Duymamıştım, ilk defa duydum araştırayım şimdi :)

1|0
    0|0
  • Evet doğru olan o

0|0
    0|0
  • Yanlış.

0|0
    0|0
  • Tecavüz o anlamda kullanılan bir tecavüz değil

0|0
    0|0
  • olmuş veya olmamış, ne önemi var, kafa gitmiş, daha kötüsü ne olsun

0|0
    0|0
    • ölü iken tecavüz edilmez herhalde adam 18 yaşında canlı iken yapılmış olma ihtimali oldukça yüksek

• kafa kesilme yok hanedan soyundan olanın kanı akıtılmaz diyorlar ama duyduklarım kan akıtmayı da geçmiş

• kafa kesildi

• Böyle saçmalıkları nerden buluyorsunuz la

0|0
    0|0
    • açıkçası internetten buldum ama aklımı kurcaladı diğer taraftan bu bir padişah ve halifedir. ama belli mi olur dedim merak ettim burada belki bilen birileri vardır diye sormak istedim

• olabilir net bir bilgim yok.

• Net değilse, gereksiz bilgidir. Uydurmadır falan filan. Böyle şeylere takılmayın.

• Hayir dogru degil.

0|0
    0|0
  • Olur öyle arada

0|0
    0|0
  • var öyle bir şey baya bir kakkırmışlar

0|0
    0|0
  • onu bilmiyorum ama osmanlı hanedanın kanı akıtılmaz yasalara göre ama genç osmanı öldürmek için baltayla sırtına vurmuşlar

0|0
    0|0
  • Geçmişte de sık sık tartışma konusu olan Genç Osman'a tecavüz iddiası programda Erhan Afyoncu tarafından yalanlandı. Afyoncu, "Hakaret var taciz var fakat tecavüz yok." dedi.

0|0
    0|0
  • ben testisleri burkularak öldürülmüş duydum ama tecavüz duymadım

0|0
    0|0
    • o da var evet çok güçlüymüş 8-10 celladla boğuşmuş kan akıtılmadığı için boğamamışlar onlarda bunu yaptılar diye biliyorum hatta "osmancık" kelimesi oradan gelmeymiş yeniçeriler aralarında dalga geçmişler diye biliyorum ama o kadarla kalmış ise yine iyi tecavüzün yanında

• Bu konuda pek bilgim yok fakat bu yeniceriler arasinda oglancilik biraz yayginmis

0|0
    0|0
  • Öyle birşey yok.

0|0
    0|0
  • bu yalan bilgiler nereden geliyorki kulağına?

0|0
    0|0
  • onu bunu bilmem ama padişahlığı döneminde çok hainlikler yaptığı kesin..

0|0
    0|0
  • Rivayet var zikinim kesildigi de rivayettir

0|0
    0|0
  • Malesef doğru onlardan kaçarken sabuna basıp kaymış ve yeniçerilerde ona kaym*ş :D

0|0
    0|0
    • o sabun hadisesi başka değil mi

• ya tarih hocamız komiklik olsundiye anlatmıştı

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 4

• doğrudur.

0|0
    0|0
  • Osmanlı da oğlancılık olduğunu zaten tarih kitapları yazar ne yazık ki doğru

0|0
    0|0
    • yok o konuda bilgim var edebiyat bölümü öğrencisiyim. her şey bir kelimenin yanlış anlaşılmasından dolayı olmaktadır. kaldı ki oğlancılığın olup olmadığını ispatlayamazlar padişahın haremini yatak odasını kimseler bilemez bunu padişahların şiirlerinden veya dönemde padişaha ithaf edilen şiirlerden çıkarıyorlar bu şiirlerde oğlan kelimesi kullanmıştır buradaki oğlan kelimesi eskiden Türkçe'de hem kızları hem de erkekleri kapsarmış bu kelimenin yanlış anlaşılmasından dolayı bu konu ortaya çıkmıştır. yani oğlancılık vardı diyemeyiz kaldı ki hareme padişahtan başka ve bir kısım harem görevililerinden başkası bilemez ve onlarda orada olup bitenleri dışarıda dedikodu yapar gibi anlatamaz bunu yapmak yürek ister.

• Osmanlı sadece padişahlari kapsamıyor yalnız kelimeleri boşver görsel kaynakları bir incele derim ben

• kelimeler önemli görsel kaynakları gördüm bu dediklerin minyatürlerden ibaret ve minyatürleri onlar iş üstündeyken karşılarına geçip çizemezler peki bu minyatür sanatı imparatorluk gibi çok uluslu bir yapı da sadece Türklere mi öğretiliyordu ben bunların da yabancılar tarafından yapıldığını düşünüyorum açıkçası çünkü padişahın odası harem tamamen bir bilinmezdir. kaldı kı orada burada gördüğümüz şehzade annelerinin minyatürleri bile doğrudan bakılarak çizilmiyor birilerinin kendi gözünden tarifleri ile temsili bir şekilde yapılıyordu.

• ya onu bunu bilmem ama çok eziyet çektirmişler :(

0|0
    0|0
    • eziyet çektiğini biliyorum ama eziyetler bu boyuta vardı mı?

• onu ben de bilmiyorum

• Hayır

0|0
    0|0
Yükleniyor...