Karadedeler olayı filmindeki videolar gerçek mi?

Eve geldim, kafa acmayan bir şeyler izleyeyim dedim. Bu filmi buldum.

Filmi izleyenler...Filmde kullanılan video çekimleri gerçek mi? Yoksa kurgu mu? Videolarda 89 tarihi var. Nette bir şey yazmıyor. Bilgisi olan var mı? Fazla merak göz çıkartır demeyin.

Gizli...Gel ama fazla saçmalama, emi?

0|0
13|17

En İyi Erkek Görüşü

• Karadedeler Olayı, 16 Eylül 2011'de vizyona giren Türk gerilim, gizem ve korku filmi. Hikâyesi ve çekim tarzı ile Blair Witch Project ve Paranormal Activity'nin bir benzeri olan filmin yapımcıları filmde geçen olayların 1989 yılında çekilen amatör videoların bir araya getirilerek oluşturulduğunu öne sürmüştür. Dolayısıyla bu yapımın bir kurgu değil, belgesel film olduğunu savunmaktadırlar.

Yapılan resmî açıklamalarda filmde oyuncu olmadığı ve filmin 1989 yılında çekilen üç kasetin derlenmesi ile oluşturulduğu açıklanmıştır. Filmin içerisinde görülen kişilerin bu kasetlerde yer alan ve olayı bizzat yaşayan gerçek kişiler olduğu savunulmaktadır.

Film içerisinde olayın geçtiği yer hakkında açık bilgi verilmemektedir. Mekân ve kişi adlarının sansürlenerek verildiği filmde olayın geçtiği yer "K... ilinin L... ilçesinin D... köyü" olarak verilmektedir. Türkiye'deki yerleşim birimleri içerisinde "K" harfi ile başlayan iller incelendiğinde "L" harfi ile başlayan bir ilçenin bulunduğu tek il Kırklareli'dir. Kırklareli'ndeki bu ilçe ise Lüleburgaz'dır. Lüleburgaz'da ise "D" harfi ile başlayan iki köy bulunmaktadır. Bu köyler ise Davutlu ve Düğüncübaşı'dır. Ancak filmin yayınlanan ikinci fragmanında yer alan gazete kupürleri incelendiğinde ve sansürlenen karakter sayısı göz önüne alındığında bu köyün Davutlu olduğu anlaşılmaktadır.

Sonuç; yapımcılar gerçek diyor aksini ispat edecek bir durumda ortada yok. Aksi ispat edilene kadar gerçek olarak algılamamız gerekir diye düşünyorum.

4|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Yalan.İnsanların kafasını karıştırmak amacıyla ortaya çıkartılan şeyler.Ancak şöyle de bir durum var ki son 50 senedir insanoğlu ve kainat Ahir zamanında vermiş olduğu bir yapıyla farklı bir kulvara girdi bu bir gerçek.Bu anlatılan olaydan 2 sene sonra yani 91'de Körfez Savaşı gibi bir zulüm başladı.Türkiye'de olan 99 depremiyle bazı şeyler doruğa ulaştı.2001 11 Eylül'de patlama noktası yaptı.Bunlar birer gerçek.Çünkü dünyayuı yönlendirmeye çalışan bazı güç merkezleriyle manevi olarak karanlık bazı merkezler irtibat halindeler.Birbirilerini tetikleyip duruyorlar.Ancak değişmeyen birşey var ki her ne oluyorsa insanoğlunun yapmış olduğu zulümlerden oluyor.

1|0
    0|0
  • Evet gerek gerçekçi kurgusu, gerek mekanları ve gerek oyunculuğu ile çok etkileyici bir film.. Özellikle "Buba dışarıda gırmızı gözlü bişiy var!" diyen çocuğun o gerçekçi oyunculuğu ile film ileri sahnelerde adeta şahlanmış..

Dabbeden sonra bir diğer izlenesi eserdir bu..

2|0
    0|0
  • Öhhö öhhö oraya gidenler bir daha dönmedi evlat

1|0
    0|0
  • ilk defa bizde de adam gibi bir korku filmi yapılmış heralde..az önce izledim fragmanı bilmiyodum..iyi bir filmdir muhtemelen bizim toplum yapımıza uygun..öyle amerikan filmlerindeki gibi seri katiller kamp kuran özgür kızlar yok burda :d bir de çatallı köy mü müydü neydi böyle bir eski korku filmi var bomba :d

1|0
    0|0
  • Tamamen yalan oldugu cok acik, o filmi merakla sonuna kadar izledigim icin 1 hafta kendime kufur ettim

1|0
    0|0
  • Aklıma dedeler geldi ^^

1|0
    0|0
  • yok ya ne gerçeği :D

1|0
    0|0
    • ne bileyim tarih marih var. belki sadece röportaj kısımları kurgudur diye düsündüm.

• karadedeler film degil bir gazetecinin köyde olan garip olayları arastırma yaparken basına gelen olayları anlatıyor... o tur olaylardan etkileniyorsan izleme...

1|0
    0|0
    • pek belgesel gibi durmuyor.

• link sunu.

• bu daha kapsamlı benım ızledıgım 27 dakıkaydı

• link

ben şimdi bu filmi izlicem.

sende bahsettiğin filmin linkini atarmısın

1|0
    0|0
  • o filmi izleyen cocuk kör oldu!

1|0
    0|0
  • bu kullanıcı adı hiç hoş değil, haberin olsun.

1|0
    0|0
    • niye? :(

• tamam. ne yapmamız lazım simdi?

• orasına sen karar, ben sadece uyandırdım seni.

• faso fiso inanma.

1|0
    0|0
  • link nerde ?

1|0
    0|0
  • gerçekliği ayrı konu da, o filmi de sinemada oynatıp milleti bilet aldırarak izletmişler ya :-)

1|0
    0|0
    • rec'in yandan yemişi biraz.

• film degil derken belgesel tadında bir sey mi demek istedin? yoksa uydurmasyon mu demek istedin?

• belgesel den röportaja kayan bir şey. uydurmasyon diyemem.oluyo öyle olaylar..zaten baştan sona izlemedim, 5 er dk sahnelere baktım, baktım anı, köylü, jandarma, gazeteci. dedim bunun olayı budur..

• gerçek değil tabiki.

1|0
    0|0
  • Gitmeyin dedeler.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• En tırstığım konular, hayatta ilgilenmem.

1|0
    0|0
  • Film çok saçma ve sıkıcı ben inanmadım açıkçası

1|0
    0|0
  • İzledim saçma salak bişey.gerçek değiil

1|0
    0|0
  • Ben o filmden bişey anlamadımki zaten..aynen nette bilgi yok bitanem! Ama izlediğime vakit ayırdıgıma hala şaşıyorum. Bi yandan saçma gelio bir yandan neden olmasın dedirtio.

1|0
    0|0
    • ben sevdim sanki :)

• Altta biri lüleburgazda yaşanmış bir olay dio aha yarın bunu lüleburgazlı ark.ime sorcam ben gelene kadar en iyi cevap seçme protez :))

• tamam :) bekliyoruz efenim.

• bence değildir. korku filmlerinden etkilenmiyorum, ondan da etkilenmemiştim.

1|0
    0|0
  • valla ilk izlediğimde gercek bu kesin diyodum ama gercekse bile canlandırma bence

1|0
    0|0
  • İzoş bu filmin eksperidir, yönlendiriyorum. tpdmtjd.

1|1
    0|1
  • Bende izleyecegim su an merak ettim

1|0
    0|0
  • mevzu dedelerse bir de izoşa danışın.

1|0
    1|1
  • Kırklarelide yasiyorum. Lüleburgaz ilcesinin bir köyünde yasanmis olay. Film değil, gercekten yasandigi söyleniyor. Kesinlikle gerçek veya kesinlikle yalan diyemem. Abartılmıs olabilir. Ama buradaki cogu kisi gercek diyor.

1|0
    0|0
    • gercek olaydan esinlenilmiş. cidden videolarda var ama anlamadıgım filmdeki videolar o videolar mı? tarih var cünkü.

• valla bilmiyom gece gece okudum arkadamda ayna var valla içinden bişi çıkar die korkuyom napcam şimdi geber hemi

1|0
    0|0
  • ben beğenmemiştim onu

1|0
    0|0
  • cok guzel film <33

1|0
    0|0
Yükleniyor...