Cemil meriç desem?

kimler neler paylaşır? :)

0|0
410

En İyi Erkek Görüşü

• gözleri kör olana kadar okuyup gözleri kör olduktan sonra da kızına okutan adam

1|0
    0|0
    • cevabın beni mutlu etti en azından tanıyan birilerin olduğunu görmek mutluluk

En İyi Kız Görüşü

• " kimi başında taçla doğar, kimi elinde kılıçla.. ben kalemle doğmuşum. insanlar kıyıcıydılar, kitaplara kaçtım. kelimelerle munisleştirmek istedim düşman bir dünyayı. şiirle başladım edebiyata, cıvıldayan bir kuş kadar rahattım yazarken, kulaklarımda bir ses uğulduyordu, etrafımdakilerin duymadığı bir ses. ve defterler kendiliğinden doluyordu."

"onlar sürü yavrum. zincirlerinden başka kaybedecek neleri var? karanlıktan geldiler, karanlığa gidiyorlar. ummandaki dalgalar gibi sayısız. tarihi yok bu sürünün. macerası yok! yıldızlara tırmanan merdivenden habersiz. yürüyen, esneyen, tepinen ve öğrendiği şeyleri tekrarlayan uzviyet! kafanın vecdinden habersiz. bu sarhoş karnaval alayını yıldızlar, yüzbinlerce yıldız, kayıtsız bakışlarıyla seyrediyor."

"don kişot olun. tek hürmet ettiğim adamdır. kaybedilmiş bir davanın bu kadar fedakar bir kahramanı olabilir. öyle görmek ve inandırmak ihtiyacında. dünya şanso panso'larla dolu."

"ne garip bir oyuncak şu insan! yürür, konuşur ve acı çeker. 70 kilodur. kendisine ve çevresine ait hiçbir şey bilmez. bir nevi ıstırap makinesi. iplerini
    başkaları çeker. hantal ve şapşal bir robot. neye sevinir bilinmez. sınırsız olan hayalleri ve acı kabiliyeti. etten bir kafes ve aciz içinde kıvranan bir ruh. vücut araba, akıl arabacı. ama gözleri bağlı arabacının, arabaya hükmeden, atlar... buda haklı: varolmak için yok olmak lazım, parça bütüne kavuşacak ki hasret dinsin. bütün musiki, bütün şiir, bütün aşk, bu bir çuval kemik, bu asi ten, bu aptalca endişeler ne olacak? ne olacağını bilen var mı? kader hep oynayamayacağı roller yükler insana ve ıslıklar. alkışlar sahtekarların..."

"her dudakta aynı rezil şikayet: yaşanmaz bu memlekette! neden? efendilerimizi rahatsız eden bu toz bulutu, bu lağım kokusu, bu insan ve makine uğultusu mu? hayır, onlar türkiye’nin insanından şikayetçi. insanından, yani kendilerinden. aynaya tahammülleri yok. vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını "yaşanmaz"laştıranlardır."

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 9

• Değerli bir düşünür.

1|0
    0|0
  • Jurnal derim.

1|0
    0|0
  • Adam gibi adam

1|0
    0|0
  • Fildişi kulelerden seslenen adam

1|0
    0|0
  • o kim desem?

0|0
    0|0
  • Tanimiyorum

0|0
    0|0
  • o kim ya

0|0
    0|0
  • o kim derim

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 3

• Bizim burda ilkokulu var derim :))

0|0
    0|0
  • Kim o

0|0
    0|0
  • o kim be derim

0|0
    0|0
Yükleniyor...