Sizce neden eski bayramları arar olduk?

Herkesin diline "Ah, nerede o eski bayramlar!" cümlesi pelesenk oldu. Peki neyi kaybettik, ne eksildi de bu cümle son zamanlarda sıkça söylenmeye başladı? Ben de bu konuyu çok sorgulamaya başladım. Yaşım çok büyük olmasa da, seneler öncesinde yaşanan o coşkulu bayramları özlüyorum.

Sizce sorun nerede?
Siz de o eski bayramları özlüyor musunuz?

0|1
7|30

En İyi Erkek Görüşü

• Uzun zamandır bu soruyu kendime sorup
    Cevabını araştırıyorum
    Sonuç olarak şunları söyleyebilirim:
    1-bir algı oluşturup onu insanlara karşı koymadan kabul ettirmenin en kısa yolu tiyatrodan geçer
    sizcede öyle değil mi?
    Tv dizileri ile bizim bakış açımızı yönlendirip
    ekrana kitleyip akrabalar arası bağlarımızı kestiler yardımlaşma dayanışma kalmadı
    Kısaca eskiden tamamen koptuk
    Sadece eskiden değil ailemizdende
    2-telefonlar
    Gencinden yaşlısısa neredeyse herkesi kendi sanal dünyasına hapsetmiş durumda

1|0
    0|0
    • Aynen öyle, misafirliğe gidip televizyonsuz ve telefonsuz oturamıyor insanlar.

En İyi Kız Görüşü

• O aile bağını maalesef ki kaybettik. Çok küçüktüm ama iyi hatırlıyorum. İftarda adam akıllı evde olmazdık sürekli olarak akrabalarımız da veya onlar bizdeydi. İç içeydik her zaman. Sahura kadar göl kenarında otururduk. Güzel günlerdi ya. Şimdiyse herkes kendi derdine düşmüş.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• Çünkü bayılıyorsunuz böyle şeylere. Yeter ki eski olsun :D halbuki aranacak bir tarafları yok siz arama meraklısısınız. "nerde o eskiler" lafını kullanmaktan tuhaf bir şevk alıyorsunuz. Zaman makinesi icat edilsede sizi 90'lara 80'lere ışınlasalar hepimiz rahatlasak :D

1|0
    0|0
  • Eski bayramlar, ayağınıza geldi... :D
    http://i.hizliresim.com/kvnR8y.jpg

Bayramları değil de, 90'lı yılları özlüyorum bazen.
    Sorun, teknolojiyi kullanma biçimimizde.
    Teknoloji geliştikçe, insanlıktan uzaklaşıyoruz.

1|0
    0|0
  • Eskiden millette para yoktu. Bayram gelince alışveriş yapılırdı o yüzden bayramın bir manası vardı, yine para olmadığı için öyle antalya tatili falan değil köyüne ananın babanın yanına gidilir dönüşte de köyden yiyecek içecek yaşadığın şehre getirilirdi. Şimdi sizin için kiyafet almak lüks birşey değil, özel birşey değil çünkü yılda birkaç kere yaptığınız birşey değil, millette para çok köyde ne yapcaz antalya ya falan gidelim modunda, yiyecek içecek getirme derdi yok herşeyi bimden a101 alır olduk. Bu sebepten dolayı bayramın bir manası kalmadı.

1|0
    0|0
  • Yalnizlastik, en azindan kendi adima..

1|0
    0|0
  • Senin özlediğin zamandan daha güzeldi bizim çocukluk bayramlarımız. Ne mi özleniyor? O zamanki insanların samimi sıcak oluşu özleniyor, çocuktuk ve semtimiz boyunca sokak sokak evleri gezdiğimizi bilirim ve bir gram kötü dönüş olduğunu hatırlamıyorum. O zamanlar ortalık pek karışık değildi. Kötülük ve güvensizlik bu zamandı gibi değildi. Kısacası insanlar daha bir insandı.

1|0
    0|0
  • Ne olursa olsun II. Milenyum a girmeyecektik. Ben razıydım 4 yaşında kalmaya.. :)
    Teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlik beraberlik kavramı ortadan kalktı. Burdaki esas problem bence özlemdir. Sevdiğimiz kişilerin fotoğrafları hep elimizin altında artık. Eskiden insanlar birbirini özlüyordu ve beraber geçirdikleri vakitler daha kıymetli geliyordu insana :)

1|0
    0|0
  • Ah Şu Reklamlar..

1|0
    0|0
  • "Nerde o eski bayramlar" sözü kaç asırdır kullanılıyordur Allah bilir. Bayram bayramdır eskisi yenisi yok. Herkes bayramları çocukluğundaki ve gençliğindekine göre sınırlandırdığı için bu klişe lafı kullanıyor. Çünkü zamanla artık bayramların rutinliği anlamsızlaştığı için "Nerede o eski bayramlar" diyorlar.

1|0
    0|0
  • hiç birşeyin eski havası ve tadı yok

1|0
    0|0
  • Herzaman herşeyde eski özlenir bence

1|0
    0|0
  • bayramları aramıyorum ve bayramları sevmiyorum iğrenç bişey sevmediğim tüm akrabalar gelio banane onlardan

1|0
    0|0
  • neden oldunu söyliyim eskiden bayramlaşma vardır sohbet vardı komşuluk vardı şimdi sanal alem dünyası çıktı elektronik çağda devir değişti insanlar birden robotlaştı ne bayramlaşma kaldı ne sohbet nede komşuşlukk

1|0
    0|0
  • Cunku artik gitikce aile kavrami batili oluyor. Herkesin elinde telefon br birleriyle konusma bitmis. Buyuk kucuk nedir bilinimiyor buyukler bir laf etmi kucuk altan almayi bilmiyor

1|0
    0|0
  • Ah ah neredeler acaba

1|0
    0|0
  • çünkü büyüdük. küçükken yeni elbiselerdi , para toplamak şeker toplamaktı. boncuklu tabanca almaktı falan. insan büyüyünce birşeylerin heyecanı kalmıyor

1|0
    0|0
  • Herkes öyle der ama bikdiğimizdende vazgecmiyoruz klasik laflarımız işte eskiden şöyleydi böyleydi falandı filandı

1|0
    0|0
  • Şimdi pratik yoldan sms yoluyla bayramlar kutlanıyor. :/

1|0
    0|0
  • daha sevimli değilmiydi.. Eskiden tanıdık tanımadık kapıları ziyaret eder el öper bayram kutlar şeker alırdık daha bir içiçeydik bir bağ vardı nefret, kın yerine barışa bırakırdı... Yaa tebessüm vardı arkadas herkeste olay bu yani...

1|0
    0|0
  • samimiyet azaldı

1|0
    0|0
  • aslında bayramlarda değişen birşey yok biz büyüdük ve eskiden yaptığımız şeyleri yapamıyoruz mesela milletin kapısına gidip bayramlaşamıyoruz 8 9 yaşında ki çocuklar için bayramlar hala o eskisi kadar güzel emin ol

1|0
    0|0
  • Bayramlar çocuklukta daha güzel o yüzden

1|0
    0|0
  • Artık Herşey Elinin Altındaa Ondan Eskiyi özler Olduk.

1|0
    0|0
  • Eskiler iyidir, şarap bile yıllandıkca tadlanır.

1|0
    0|0
  • 90 ların çoçukları olunca o zamanın bayramları daha güzeldi çünkü

1|0
    0|0
  • Toplum bozuldu da ondan

1|0
    0|0
  • Nesil değişti çünkü

1|0
    0|0
  • Eskiden akrabaları ziyaret etme olayı çoktu şimdi çok çok az herkes tatile gidiyor. İşte bu yüzden özleniyor.

1|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 6

• Sorun teknoloji

1|0
    0|0
  • Yok aramiyorum

1|0
    0|0
  • Diğerlerini bilmemde ben özlemiyorum.

1|0
    0|0
  • Çocuktuk çünkü o zamanlar bayramlar çocuklara hala güzel sadece biz büyüdük

1|0