Kitap yazmaya nasıl başlanılır?

Kitap nasıl yazılır evet biliyorum öyle kolay değil ama yazmak için neler gereklidir?

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• Herkes fikir verecek, nasıl yapman gerektiğini anlatacak ama bunları söyleyen hiçkimse ne söylediklerini uygulamıs nede kitap yazmayı basarmıs olacak. Neden ? Çünkü deneyip pes etmiş olacaklar ya da hiç denememiş fakat fikir veren insanlardan ibaret olacaklar. Bende deniyorum, konumu buluyorum, en baslarda cok etkileyici geliyor ve birseyler planlıyorum fakat planladıgım şeyleri bir ray üstüne oturtup hepsini paralel, çakısmayan biçimde yerlestirmek cok büyük sıkıntı oluyor daha sonra yavas yavas konu ilgincliğini kaybedip bir baska romanla benzer olmaya baslıyor benim için ve bu çok kötü birşey. Kişinin kendi begenmedigi konu ve anlatım tarzını bir baskasının benimseyip okuması cok zor. Ama kendi cabalayıp basaramadıklarımı ya da yukarda anlattıklarımı nasıl izledigimden birazbahsedeyim. Önce bir konu bulmaya bak örn: Franz kavka dönüşüm gibi. Daha sonra hikayeyi kafanda kurgula, olay akısı, ne anlatacagın gibi şeylerin hepsini olustur ve hiçbirisi bir digeriyle cakısmasın. Daha sonra karakterlere adlarını ver en önemli kısımda budur cünkü akılda kalıcı olması gerekmekte. Şimdi hikayeye baslama zamanı fakat planlanmamıs bir eksik var. Hikayeyi nasıl anlatacaksın? Kahramanın agzından mı yoksa herseyi gören bir gözle mi? Bunuda en dogru sekilde secmen lazım cünkü senin anlatım tarzının neye yatkın oldugunu cok iyi analiz etmen gerekmekte. Egeri cok karısık cümleler kurup okuyucuya birşeyler vermek istiyorsan kahraman bakıs acısıyla anlatarak kahramanın aklından gecen o karısık cümleleri kagıda dökebilirsin. Herseyi gören göz bunu biraz engeller ve genellikle kısa diyaloglarda ne vermen gerekiyorsa vermelisin, geriya kalan yazıların hepside betimlemeden ibaret olur. Örn: heyecandan hem bedeni hemde sesi titrer vaziyetteydi, o tiz ve ürkek sesiyle "Bende istiyorum" dedi. Bu örnekteki gibi bir cümlenin basını süsleyip betimleyip anlatmaktan ibarettir. Bu kahraman bakısına göre kolaydır. Bunların analizini yaptıktan sonra baslayabilirsin.

0|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 5

• Kitap yazmak öyle kolay değil önce karakterler olmalı ve o karakterlere uygun tip ve yaşamı. Bunları bulduktan sonra seyri akıcı olan bir konu bulmalısın. Örnek olarak herşey o sabah başlamıştı yağmurlu bir gün bir bahar sabahıydı. Herşey o kadar farklıydıki içimde büyük bir sevinç vardı aslında... Bu şekilde yazmaya devam edilir

0|0
    0|0
  • Önce bol bol kitap okumalısın. Kitap yazmanın adabı, nasıl sıkmadan okurlar onları çözmelisin. Gerisi kolay tabiyki. Bilgisayar'da word uygulamasından yazıyorsun. SOnra bir basım evine götürüyor kitabı onlara okutuyorsun:Onaylarsalar kitabı basıyorlar

0|0
    0|0
  • kalemle kağıtla

0|0
    0|0
  • bilgisayarda bir şeyler yazmaya başla sonrası gelir bence..

0|0
    0|0
  • Ne kitabı yazacağına bağlı.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Wattpad gibi amatör platformları kullanarak ordaki hikayelerden de etkilenerek yazmaya başlayabilirsin ben de orda yazıyorum hikâyem de baya okundu hatta

0|0
    0|0
Yükleniyor...