İnsanın fıtratında neden birşeye inanma (tanrılaştırma) içgüdüsü vardır?

evet tarihede bakınca anlıyoruz insanlar hep inanç pesinde olmuştur.. güneşe, aya, ateşe , putlara , öküze , kediye , penise vs neden bir şeye inanma ihtiyacı duyarlar. Düşmekte olan bir uçakta ateis bulamazsın...

0|0
1|6

En İyi Kız Görüşü

• Yaratılışta var aslında insan varoluş amacını merak ediyor.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Ona göre dizayn edilmiştir de ondan..

Mıknatısın demiri çekmesi gibi..
    İnsan gerçek Yaradanı'nı bulmaya müştaktır..

#Vesselam

0|0
    0|0
    • nasıl bulabiliriz gercek yaradanı? insanlar Şu an dünyann öbür ucunda birşeye tapıyor onun dogruluk olasılıgı nedir? dogruysa biz bundan haberdar olamıcaz ve cehenneme mi gidecegiz

• @conquer Allah'ın verdiği canı Allah alması neresi günah? Sen Allah'ın verdiği canı alırsan günah işlersin.. Bu bir..

İkincisi afetler, musibetler, ecel için sebeptir..

Hz. Azrail (as) :"Senin kulların benden şikayetçi olacak onların canını alıyorum diye.." der..

Cenab-ı Hak: Sen merak etme ben musibetlerle hastalıkları perde yapıcam.. Senden bilmeyecekler.. buyurmuştur..

Ruh bedenden ayrıldıktan sonra bedenin nasıl olduğunun bir kıymeti varmı?

Beden, ruha giydirilmiş bir elbisedir, gömlektir.. İnsan gömleği yırtılması insana bir zarar verir mi? Vermez..

Bedenlere gereğinden fazla anlam yüklemek sizin kabahatiniz..

O elbiseden öte kıymeti yoktur..

• İyi de Allah'ın insanlara öldürmeyin derken kendisinin öldürmesi doğru mu? kendi egosunu tatmin etmek için çitaların yüzde ellisini açlıktan Öldüğü bir dünya yaratıp insanlardan buna hayranı olmalarını beklemesi doğru mu? çita ve Ceylan'ın mücadelesinde gladyatör dövüştüren bir Roma İmparatorunun kibiri yok mu? arabanın altında kalarak ezilen bir kediyi kurtaracak güce sahip olmasına rağmen bunu yapmıyor Tamam bunu anladım insanları bu dünyada çektikleri acılara karşılık öteki tarafta ödüllendirdiği gibi hayvanlari da öbür tarafta ödüllendirmesi Adil olmaz mı? ama Kur'an'da hayvanlara Cennet yok Hatta bir hadiste Toprak olacakları söyleniyor bu bana adilane gelmiyor Ayrıca Kur'an'da hayvan hakları ile ilgili bir ayet var mı? Ben hiç hatırlamıyorum varsa bir gönder 7 senedir düşünüyorum bunları Ama bir cevabını bulamadım kimse mantıklı bir iyi izah sunamıyor zaten kötülük kanıtinin ya da sorununun bir izahı yok Kur'an'da Bakara 38 de de ben sizin bilemeyeceklerinizi de bilirim diyor

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 5

• insan resmi belirsizliğe tahammül edemiyor akıl erdiremediği şeylere sürekli doğaüstü bir varlığa atfediyor mesela coğrafyada mantarkaya isimli coğrafi şekil oluşumunu bilimsel olarak açıklayamadı için şeytanların buluşma yeri olduğunu düşünüp şeytan masası diyor ilk çağda mesela Rüzgarları Tanrıların esnemeleriyle açıklıyorlardı bir de tabiat karşısında kendilerini güçlü hissettikleri için ya da zayıf yaradılışlı olduğu için doğaüstü bir varlıktan yardım bekliyordu

1|0
    0|0
  • kuşların içgüdüsel olarak yuva yapmnası , kedilerin kumu eşelemesi , kıtalararası kuşarın göç yolları vs sanki o işe programlanmışlar gibi hareket içerisinde olan tüm canlılar buda böyle bişey biz hayvanlardan daha gelişmiş bir türüz bizim sorunlarımızda sınırlarımızda farklı yerlerde.
    insan tarihin ilk sahnesinden beri kainatın kendi eseri olmadığının farkındadır ve bu farkındalık dolayısıyla bir yaratıcı arayışına iter

0|0
    0|0
  • kesin psikolojik bir açıklaması vardır

0|0
    0|0
  • İnanilan seyin var oldugu icin. İcimize aşk duygusu konulmus ve bunun icinde aşık olanilan yaratilmis

0|0
    0|0
    • tamamda dostum dogru yaratanı nasıl bulucaz

• müslümansınız yani... emredilen ibadetleri yerinee getiriyor musunuz peki? sizi yaradana neler yapıyorsunuz dininizde?

• İbadetlerimi yapiyorum ilk olarak. Bir de Allah ve Elçisi gunluk hayatta bir insanin nasil yaşamasini istiyosa ona gore yasamaya gayret ediyorum. Ama en onemliside aşirıcılıktan ve tembellikten uzak duruyorum

• Anlam veremedim bende

0|0
    0|0
    • bir dinin var mı

• Tarih boyunca insanlar bütün kötülükleri ve pisliklerini şeytanın üzerine attıkları için böyle düşünüyorum. Neden ıspatlıyım kı. Anlamadığın bu işte kimin ne düşündüğü bir nebze umurumda değil :)

• tamam iyi geceler

Yükleniyor...