Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye nasihatini biliyor musunuz?

Orda bir cümle var "İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar akşam ezanında ölürler." diye. Sizce burda ne demek istiyo? Bu cümleden ne anlıyosunuz?

(Böyle sorulara pek cevap gelmiyo ama mantıklı 10 cevap gelse yeter bana)

0|0
1|31

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında çalışkanlıgı anlatıyor olabilir..
    işe başlamak için sabah erken kalkmak ve akşam ezanına kadar çalışmak..
    işlerini yarım bırakmamak olabilir..

Başka bir açıdan insanın işini ertelemeden o gün içinde bitirmesinin hayırlı oldugunu anlatabilir.
    Başka bir açıdan bakarsakta..
    Gündüz yapılan işlerin daha dogru işler olacagını işleri gece vaktine bırakmamak gerektigine işaret etmiştir belki.
    Veya
    devamını okudum açtım soruyu görünce...
    Yaptığın işlerin kalıcı olmasını istiyorsan dogruluktan şaşma adil ol ki.. yaptıgın iş bir günde yok olmasın bütün günlere hatta gelecege yansımasını saglamalısın diyor..
    sanırım..
    başka bir fikrim yok

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Yani şafak vaktinde tertemiz olarak hayatına başlar ve akşama kadar işlediği günahlarla mecazi olarak ölür. (Mü? Demek istemiş acaba)

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 30

• Devamına dikkat et
    İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler. Dünya, senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizlilikler, bilinmeyenler, ancak senin fazilet ve adaletinle gün ışığına çıkacaktır. Ananı ve atanı say! Bil ki bereket, büyüklerle beraberdir. Bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma! Gördün, söyleme; bildin deme! Sevildiğin yere sık gidip gelme; muhabbet ve itibarın zedelenir...
    Ölüler dirilince onlara sorulacak "dünyada ne kadar kaldın?" "ya bir gün ya iki gün" diyecekler. Böyle bir ayet var onu anlatıyor yani hayat kısa ne eser bırakırsan onluna yaşarsın demişte olabilir ayrıca tasavvufta havass vardır hvass duyuları anlatır, havassa göre insanda 21 duyu var bunlardan biride beşer ( deri) dir. Beşer şaşar kavramı deriden geliir aklın belirli evreleri vardır sanırım aklı selimde kadar 7 kat evre aklı selime ulaşan onla hareket edenede "insân-ı kamil" denir tasavvufta amaç insan-ı kâmile ulaşmak ama neyle aklı selimle o yüzden aklı selim hareket dden kendine dürüst olur, aklı selim insan kendi alehine adil olur aklı selim insan eserler bırakır nice nesiller yaşar, beşerde ancak günün sonuna erişir çünkü eseri yokturki anılsın, anıldıkça yaşasın.

0|0
    0|0
    • Sana önce de söyledim evet devamı gayet açık ama bu cümlede bak devamında demiyorum bu bahsettiğim cümlede ilk bakışta anlaşılmayacak bir gizem var o gizemi çözmeye çalışıyorum

• Sağol bu bilgiler için

• Eyvallh hadi bir bilgi daha 120 küsür yaşında vefat etmiş kendisi. Selametle😊

• İki yüzlü insanlara dikkat et. Sana farklı görünürler akşam başka arkandan iş çevirirler. Hainlere dikkat et, ya da gündüz ordularına kumandanlık eden komutan ol akşam evine aile babasımı? O da olabilir. Ya da Ölüm var ölümü unutmadan yaşa anlamına da gelebilir. Veyahut sendeki cevherleri vakti gelince göster. Kaplan gibi keskin ol ama zmanı değilse ruh gibi ol ortalıklarda gözükme. Yani herşeyin bir vakti zamanı var doğru zamanı kolla falan da olabilir. İlk defa duydum bu sözü ilginçmiş.

0|0
    0|0
    • Çok güzel yorumlamışsın. Tamamını okumanı tavsiye ederim

• Tek kelimeyle mükemmel ve bunların yüzyıllar önce söylenmiş olması muazzam. Keşke bu yazıyla bir 5 10 sene önce tanışsaydım aklımda ki bazı fikirleri pekiştirmiş olurdum. Şu an da bu yazıyı okuduğum için çok memnunum. Vesile olduğun için de sana teşekkür ederim.

• Hiç tanışmamış olmaktan iyidir. Ben teşekkür ederim.

• Bugün bir büyüğümden şunu dinledim" eskiden televizyo. Televizyon gibi insanı oyalayan şeyler yoktu sabahtan herkes kalkardı hanımı kocasına kahvaltı hazırlardı ve herkes işine başlardı herkesin işi olurdu, akşam yemeği yiyip namazlarını kıldıktan sonra uyurlardı" bunları söyledi.

0|0
    0|0
  • Türbesine gitmistim. Sanırım insan ömrünu orada anlatmak istediği yaşam kısa önemli olan yasadigin sure değil öldükten sonra da hatırlanacak şeyler yapmak unutulmayacak şekilde yaşamak

0|0
    0|0
  • Burdaki söyleniş amacı temel anlamından farklı gibi ;)

0|0
    0|0
  • İnsanlar gündüz saatinde daha net görünebildikleri için nasıl bir yapıda olduklarını rahatlıkla anlarsın ; gece oldu mu gerçek yüzleri gece karanlığı ile maskelerler anlamında. Gece ve gündüz davranışları farklı olur demek istiyor bence.

0|0
    0|0
    • Mantıklı. Başka bir anlam çıkarabilir misin?

• Hiç tanımıyorum kendisini babam bile tanımıyo hattâ ama sağol yine de

• Rica ederim , saygılarımla.

• Kolay rahat gunlerde yaninda olur bazi insannlar zor karanlik gunlerde yok olurlar gibi farkli bir yorum olabilir. bence zamanimiz popculari gibi insanlardan bahsettigini dusuniyorum

0|0
    0|0
  • İlk okuyuşta saman alevi gibi olmaları tasvir edilmiş gibi geldi bana. Fazla bir hükümleri yok gelip geçici oldukları anlatılıyo sanki🤔

0|0
    0|0
    • Bu cümlede farklı bir gizem var. 2 gündür kafa yoruyorum hâlâ tatmin olmadım :-/

• Zorladım - kastedilen insanların şafakTa açan güneşle ortaya çıkıp akşam güneşin batmasıyla yok olmaları yani varlıklarını başka bir güce dayandırarak ortaya koymaları. Arkalarında daha güçlü bir kuvvet yoksa aslında onlar da yoklar-çıktı 😀

• Tamam sağol 😀

• Yok bilmiyorm

0|0
    0|0
  • Hee biliyorum ogutleri ama buna yorum olarak benden
    Sabah ezani uyanip aksam ezani isini bitirenler...
    Bir hadis olarak duymustum dogrulugunu bilmem ama
    Gunduzun serri gecenin hayrindan iyi diye

0|0
    0|0
  • İnsan ömrümün ne kadar kısa olduğunu vurgulamış sanırım hani derler ya göz açıp kapayıncaya kadar diye o misal

0|0
    0|0
  • Olum her an gelebilir demek istiyor.

0|0
    0|0
  • kimsenin yarını garanti değil olabilir ibadetini yarına bırakma diyebilirt

0|0
    0|0
  • Biliyorum :)

0|0
    0|0
  • fazla takılma böyle şeylere yatın uyuyun diyor işte

0|0
    0|0
  • hayır :)

0|0
    0|0
  • biliyorum En çok sevdiğim sözü de ' GİTTİĞİN YERE ÇOK SIK GİTME HEM İTİBARIN ZEDELENİR HEMDE MUHABBETİN' demiştir.

0|0
    0|0
  • bilgisiz bir insanın boş boş yaşadığını anlatıyor 2023 biliyorum ben bu gruba girmiyorum

0|0
    0|0
  • kelebeklerinde ömrü 1 gün ya galiba onun gibi bişey

0|0
    0|0
  • hiç ölmeyecekmiş gibi çalış, yarın ölecekmiş gibi ibadet et.

0|0
    0|0
  • İmanlı insanları kastetmiş

0|0
    0|0
  • Bu insanlara güvenilmez diyor yani seni yarı yolda bırakır diyor. Biraz saçmaladım ama olsun

0|0
    0|0
  • Evet okudum

0|0
    0|0
    • Peki o cümleden ne anladın

• Dünyanın fanı ahiretin Baki olduğunu söylüyor sabah uyanıp akşam uyuyacağımizin garantisini kim verebilir yapacağın bütün işlerinde bir gün olup gidecegini unutma insan ölümü unutup dünya işlerine meşgul olursa zevk zenginlik içinde yaşayıp ve bunu onlara veren allah cc unutma gafletine düşerse diye söylemiş

• Peki teşekkürler

• Anlamadın mı gerçekten?

0|0
    0|0
  • Mal mal konuşmuş

0|0
    0|0
  • Öğretirsen öğrenirim : )

0|0
    0|0
  • Hayata sabah namaziyla baslayip yatsi namaziyla uyuyan insanlrdan bahsediyo

0|0
    0|0
  • Diyoki akıllı ol yoksa diyo sabah doğarsın akşamına ölürsün diyo

0|0
    0|0
  • osman gazi şeyh Edebali nin damadı olur kartaliçe. insan sabah gün doğarken doğar, akşam ezanında ölürler. sanırsam insan ömrünün göz açıp kapayıncaya kadar geçtiğine işaret etmiş olabilir. kartaliçe şu üç kiye acı. zenginken fakir düşene... cahiller arasında kalmış alime ve hatırlı iken itibarını kaybedene. ne güzel söylemiş şeyh Edebali osman gaziye nasihatinde.-kişiye olacaktı-

0|0
    0|0
    • Biliyorum kim olduğunu 😀 ama bazı insanlar diyo bütün insanlar demiyo

• Senin değil Osman gazi'nin kim olduğundan bahsediyorum

• tamam kartaliçe anladım.1 xperi bile herkes çok görüyor bana

• yani savaşa hazır bir millet ve savaşçı ruhlu askerlerden bahsetmiş

0|0
    0|0
    • Şafak vakti doğar akşam ezanı ölür diye askerden mi bahsediyo

• Peki teşekkürler

• Önemli değil

Kızlar Ne Diyor 0