Din konusunda bilgili olan arkadaşlar bakar mısınız?

Biz Dünyaya müslüman olarak geldik, %99 müslüman olan bir ülkede doğduk bunun gelenekleri ve görenekleriyle büyük ve en doğru din bizim diye biliyoruz, peki ben yabancı bir ülkede doğsaydım o dini benimseseydim onun geleneğini göreneğini görseydim, orada büyük ihtimal müslümanlık bana barbarların dini gibi gözükecekti asıl sorum şu bizim lüksümüz ney? diğerlerinin suçu ney?

0|0
11|25

En İyi Kız Görüşü

• Aslında bu hepsinin suçu değil, yani başta dinî kitabı değiştirdiler, kendileri istediklerini ekleyip çıkardılar, Hristiyan bir ailede dogsaydik en doğrusunun Hristiyanlık olduğuna inanırdık ancak belli bir yaşa geldiğimizde sorgulama zihnimiz gelişir. Kendi vicdanimiza kalmış gerisi , tarafsız bir şekilde tüm dinler derinlemesine araştırılır ve hangisinin doğru olduğuna inanılırsa insan o dine inanarak devam eder. (Bu araştırmada asıl kaynaklar ele alınmalı, örneğin İslamiyetin kaynağı Kuran, Hristiyanlığın İncil vs.) Ve kimsenin etkisi altnda kalınmamali. (Örneğin aile muslumalnarin üstün veya birisi muslumanlarin terörist olduğunu söylüyorsa inanilmamali). Etrafımda bu tip insanlar var. Ailesi musluman , kendisi büyüyünce araştırmış ve sırf aileden geldiği için değil de kendi araştırdığı için İslamiyeti seçen ve tüm şartlarını yerinde getiren insanlar. Evet İslamiyet sorgulanamaz, ancak ben neden bu dine inanıyorum diye şahıs sorgulanabilir. Böylece körü körüne değil de mantığını kavrayarak inanılır.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• asıl sorun burada işte dostum.. çünkü yabancı milletlerede eskiden kitaplar gönderildi.. peygamberler gönderildi onlar inadına reddetdiler.. inanmadılar.. atalarıda inanmadı kendılerıde ınanmadılar.. bu durumda onların elinde büyüyen cocukta onalr giib oluyor ama akıllı olan bir çocuk ergenlık yaşına geldıgınde dogup büyüdüğü dinin saçma oldugunu görebilir... ama onlar görmemeyi tercih ediyor.. ve hayatları öyle devam edıyor... ama akıllı olan yabancı ınsanlar islam dinin aaştırıp dogru din buymuş diye müslüman oluyorlar.. anladın?

0|1
    0|0
    • en az olanlar kadar ateist veya hiristiyan olanlar da var? ama hala burada biz lüks içinde oluyoruz araştırmadan müslümanız onların belki araştırmaya imkanı bile olmayan kişiler var

• onların durumunu ise Allahtan başkası bilemez... eğer İslam dininden haberı olmayan bir insan müslüman olmadan ölürse onlara ceza yok.. çünkü o kişi dini duymamış ve peygamber geldiğini bilmiyordur.. bu kur'anda geçiyor... öyle kişilere ceza yok.. ama Kur'an 1400 yıldan beri var.. ve Hz. Muhammedi tanımayan yok dünyada... bu durumda onlar cezayı hakedıyorlar... Allah kimseye zulmetmez.. onlar kendılerıne zulmeder..

Kızlar Ne Diyor 10

• Adaletsizlik işte. Nerede dinde adalet? Sen bu yaşına kadar islam beynine işlenerek büyüdün onlarda o dini. Ve bu yaşa gelince de sorgulamalarını istiyoruz. Yıllarca oluştuğu bilgi ve bağı yıkmalarını. Her ne kadar doğru olsa da. Neyse daha çok şey var düşünmeye devam etmelisin

0|1
    0|0
  • Lüksümüz değil biz doğduğumuz andan itibaren yükümlüyüz onlar değil müslüman olarak sorumluluğumuz ağır onların imtihanı da öyle bir ortamda bile olsa doğru yolu bulabilmek en azından düzgün yaşayabilmek o ortama rağmen düzgün yaşayan çıkarsa zaten doğru yolu bulur Allah nasip eder diğer türlü Alllah herkesin içine kendi varlığını hissettirir peygamberlerin hayatlarına bak mesela hz ibrahim Allah boşuna akıl fikir vermiyor

0|1
    0|0
  • Bence lüksümüz yok. Müslüman ülke diyoruz, biliyoruz diyoruz ama hiç dikkat etmiyoruz gerekeni yapıyor muyuz yapmıyoruz. Bence bizde durum daha büyük sıkıntı

0|1
    0|0
    • ya göye müslüman ülkede dünyaya geldik işte

• Yanii. Ha bunun değerini bilen de var biz gibi bilemeyen de. Allah tez zamanda yardımcımız olaun irade gücü versin

• Onlar musluman olduklarinda anadan dogma gunahsiz oluyorlar allah herkese akil verdi dogru yolu bulabilirler dusunce mantik verdi milyonlarca insan musluman oluyor bir fazlalari yok digerlerinden

0|1
    0|0
    • Sen Avusturyada Ukraynada veya başka bir yerde
      : doğdun
      ergenliğne geldik
      hayatına sekste girdi alkolde
      rahat yaşıyosun
      Sonra Araştırdın
      bir Kur'an diye kitap buldun
      sana sayıyor günde 5 vakit namaz kılacaksın
      sünnet olacaksın
      zina yapmayacaksın
      - yapar mıydın?

• Bunu yasamadan bilemem ben ama Şu an bile diger dinleri arastirdigimda en mantiklisi islam dini zaten ateistler haric allahin oldugunu diger dinlerde biliyorlar mesela hiristiyanlikta zina gunah onlara gore ama inanislarina gore hz isa haşa allahin oglu yani sıfır degil bilgileri

• Biz onlardan daha şanslıyız lüksümüz yok ama onlar o şekilde din değiştirseler bizim önür boyu aldığımız sevapları bir günde alabiliyorlar aslında sadece biraz daha şansımız var ama dinini tam yaşayan insan çok az bizim ülkede

0|0
    0|0
  • Bizim lüksümüz yok aksine bizim daha çok doğru olmaya çalışmamız gerekiyor. Onların da inandığı dini iyice araştırması ve şüpheli olduğu yerde diğer dinlere bakması gerekiyor. Bunu bizim de yapmamız gerekiyor aslında. Karar herkesin kendi elinde

0|0
    0|0
  • Bu soru benim de çok kafama takılmıştı sorduğum zamanda şöyle bir cevap aldım diğerlerinin de karşısına illaki bir fırsat çıkarmış bu dünyada islamı seçmeleri için ve bizim imtihanimiz da buna göre olurmuş ama tam tatmin edici bir cevap değil

0|0
    0|0
  • kimsenin suçu yok herkes bildiğiyle sorgulanacak.. sen öğretmediğinden onlar da öğrenmediklerin mesul sayılacaksın.. Senin görevin onlara anlatmaktı onların greviyse Rablerini bulmak

0|0
    0|0

• patlak veren olay bura degil mi zaten.. Her ırk kendi dini ve inançlarını yaşar. Herkes kendininkine doğru der. ortada elle tutulur bir doğru yok.

0|1
    0|0
    • katılıyorum

• sorgulayınca ateist dinsiz putperes o. çocu muamelesi görüyoz yanlız :D

• Ağzı olan konuşur. Bizden önceki jenerasyonlar hiç sorgulamiyordu neredeyse. anne babalarından duydukları gibi inanıyorlardı. Ama şimdiki nesile bakıyorum, araştırma oranı arttı. Okuyoruz ona göre yolumuza bakıyoruz. Inanıp inanmamak insanlara kalmış artık 😀

• Her doğan islam fıtratı üzerine doğar

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Allah adildir.. Bu bir!

İkincisi, iki türde imtihandır..
    Yani, biz müslüman bir ailede, müslüman bir çevrede yaşadığımız için buna taklid-i iman diyoruz..
    Bu ise hakiki inanarak değil, taklid ederek..

Neden namaz kıldığını, oruç tuttuğunu bilmeden hatta namaz, oruç gibi ibadetlerini yerine getirmeden yaşıyoruz..
    Bu durum kimseyi Cennetlik yapmaz..

Her Müslüman ölen Cennetlik diye bir kaide yok..

Üçüncüsü, diğer insanların imtihanı da bunun içinde bulunmadan, kah olaylarla, kah başka sebeplerle İslam'ı duyuyor..

İki tarafa da düşen sorumluluk hakkıyla araştırıp bilmektir! Bu yüzden bize yapılan bir ayrımcılık yok.. Sadece imtihan şeklimiz farklı..

#Vesselam

0|2
    0|0
  • Eğer insan olarak araştırırsan diğer dinlerin yalan bozmaca olduğunu görürsün ve dediğin gibi başka dinde olsaydın yine araştırsaydın aslında İslamın barbar dini değil hoşgörü dini olduğunu anlardın Kuranda da bir çok bilimsel gerçekler var bunları öğrenip yine İslama geçebilirdin.

2|1
    0|0
    • sen olayı yanlış anladın herhalde İslamı Barbarların dini olarak empoze ediyorlar?

• Etsinler ne olacak biz doğrusunu bildikten sonra araştıracak olanda doğrusunu öğrenecektir ön yargılarını yenmelerini gerektirecek ki bir sürü İslama dönen kişi var yabancı ülkelerden

• Dünyada herkez müslüman olsaydı yeni doğan herkez de müslüman olurdu. Suç ve ceza yı düşün. Ceza olmasa suç iilermiydin? Ben işlerdim banka soyardım cezası olmasaydı. Sende diğeelerini görerek doğru yolu seçipo yoldan yürümekle imtihandasın. Sen diğer taraftan müslüman olarak geldin. Belki de Allah onları da buşekilde bir imtihana sokmuştur. Mavi mi kırmızımı seçtarafını. Terorist mi counter terorist mi :) Ben counter im ben terorisrt olcam tamam map dünyayı aç vari bir seçimde olabilir bilemedim aöa eğlenceşi bence :) Bir insana doğruve yalnışı göstermeden yapacağı tercihler ile kendisini yargılayamazsın belki de Allah onları bize yalnış diye gönderdi şwklinde düşündüm hep.

0|0
    0|0
  • Bu olgunlaşmayla ilgili ne zamanki kafanda fikir oluşacak karar verme yetkisine sahip olduğun zaman gelir istediğin dini seçersin. Müslümanlık sadece kimliğin arkasında müslüman yazısıyla olmuyor. Ayrıca yabancı bir toplumda müslümanlık barbarlık olarak gözükmücekti. Bu toplumsal birşey ama dediğin gibi düşünüyorum o halde varım dediğin zaman sorun olmucaktır.

0|1
    0|0
  • Aslında bu bizim artımız değil dinin değerini bilmiyoruz. Benim zaten dini görüşüm farklı ben genelleme yaparak konuşuyorum. Ayrıca din coğrafi olarak gönderildiği bölgeye mirastır. Kaldı ki kuranın ilk suresinin ilk ayeti 'oku' dur. İnsanlara bu yüzden beyin verildi ki okuyarak doğruyu bulabilsinler diye. Amerikada yaşayıp müslüman olan alakasız insanlar vardır. Demek ki bu işin bahanesi yok.

0|1
    0|0
  • şans.

0|1
    0|0
  • Dünyada arapların nufusu 300 milyon hadi 300 milyonda tc ve diğer küçük ülkelerden say dünya nufusu 7 milyarın üstünde %99 nasıl müslüman oluyo anlamadım

0|1
    0|0
  • Ateist ol polemiğe girme ortak.

1|1
    0|0
  • Kardeşim herkes her nimetin karşılığı verecek. Mesela bizim imtihanımız müslüman olarak doğduğumuza göre olacak ayrıca gayrimüslimlere bu dini anlatmak gibi görevimiz de var başta da dediğim gibi herkes elindekiyle sınava girecek, hiçbir şekilde islamdan haberi olmayan kişi bildiğim kadarıyla araf denilen yerde kalacak

0|0
    0|0
  • boşver kanka torpilliyiz işte sen hurileri düşün :)

0|0
    0|0
  • Araştırcan maraştırcan diyenlerin hepsi sallıo öyle müslüman olunmaz. Müslümanlık kılıç ile yayıldı kimse durup dururken islamı seçmedi cihad etmek bu yüzden var balkanlar müslüman dolu osmanlı onlara araştırın mı dedi hayır feth etti oraları (insanları doğramaktan bahsetmiyorum cihad bu değildir)
    Müslümanların görevi kafirlere karşı cihad etmektir islam ancak ozaman yyılır

0|0
    0|0
  • Kader işte bu sen Hz. Muhammedin ümmetindesin şükretmen lazım herkes Müslüman olarak dünyaya gelir seninde dediğin gibi yetiştirilme tarzıyla alakalı diğer dinlerin benimserler gidecekleri yolları doğru secerlerse zaten İslami bulurlar geleceklerinde yaratidilislarinda zaten bu var

0|0
    0|0
  • en büyük avantajın resulullah gibi bir peygamberin ki o allah habibi türkçesi sevgili, o alemlere gönderilen rahmet elçisi ve allahın, habibim sen olmasaydın ben bu kainatı yaratmazdım dediği böyle bir insanın ümmetisin en büyük lüxün bu işte tabi sıralamak gerekirse çok uzun olur

0|0
    0|0
  • Benim bildiğime göre ruhlar ilk yaratıldığında Allah'a ilk iman edenler müslüman olarak geliyo dünyaya zaten islamı bence sadece namaz kılanlar cennete gidecek diye düşünme mesela afrikada bir kabilede bir insan islamın ne olduğunu hiç bilmeden eğer bir tanrının varlığını kabul edip onun korkusuyla davranışlarını düzeltirse cennete gidebilir

0|0
    0|0
  • Aynı soruyu bende sık sık sorarım malesef inançlar islam, hristiyanlık, musevilik, budizm ve diğer dinler siyaset aracı olarak kullanılıyor. İnsanlar inançları ile manipüle ediliyor. Bu bence acı bir tablodur.

0|0
    0|0
  • Bizim luxumuz Kur'an -ı Kerim in en son gönderilen kitap olması ve hiç değiştirilmeden kalabilmesi. Diğerlerinin suçu dinlerinin gerçekten doğru olup olmadığının araştırmasını yapmaması ve o dinlerin zamanlarda ileri gelen şahıs ve zümrelerin dini istedikleri gibi yorumlayip değiştirmesi vs... bir sürü detay. ..

0|0
    0|0
  • Ee bende hiristiyan ulkesinde dogdum

0|0
    0|0
  • eee adam zengin anadan abbadan doğuyor hayatı boyunca lüks hayat sürüyor

öbür tarfatan başka adma fakir anadan babadn doğuyor ömrü boyunca asgari üçretle çalışıp ev geçindiriyor

buda onun gibi bir şey

0|0
    0|0
  • Allah - u Teâlâ bize merhamet etmiş. Kıymetini bilmek lazım.

0|0
    0|0
  • din yalan

0|0
    0|0
  • Hiçbir lüksün yok sende öteki inananlar gibi uyutuluyorsun din insanlara masallar anlatır çok azı bu masallardan kendini kurtarabilmiştir bir lükslük istiyorsan sanılarla yaşamaktan vazgeç

0|0
    0|0
  • Şöyle birşey söylenir, Allah her insana hayatında 1 defa müslüman olma sansı verir bunu degerlendirecek olan ise insandır.

0|1
    0|0
  • akıl denen bişey var . farklı olmak mı istiyorsun dinini arastır diğer dinleri arastır ve islam benim için en dogru dinmiş diyebilirsen onlardan farklı olursn. onlarında yapacagı bu tum dinleri arastırmak.

0|1
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...