Giydiğiniz Nike ayakkabının isminin aslında bir tanrıça ismi olduğunu biliyor muydunuz?

Nike, aslında Yunan mitolojisi'nde zafer tanrıçasının adı'dır.

Zafer tanrıçasının Efes'te bulunan bir heykeli: Giydiğiniz Nike ayakkabının isminin aslında bir tanrıça ismi olduğunu biliyor muydunuz?
Büyük İskender'in Babil'de bastırdığı bir zafer sikkesi. Sikkenin ön yüzünde zafer tanrıçası Nike tarafından taçlandırılıyor.

0|0
3|9

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• evet biliyordum

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Şimdi öğrendim

0|0
    0|0
  • Kimin eseri efesteki
    Belki kpss de sorarlar 😀

0|0
    0|0
    • Bilmiyorum. Nike figürü Pers sikkelerinde de var; kralları taçlandırılıyor. Sadece bu kadarını attım. Yıllar önce ilk defa İstanbul Arkeoloji Müzesinde görmüştüm Nike mitolojisini.

• Doğru yazdım. İskender örneğinde olduğu gibi.

• Nike zafer tanrıçası değil mi zaten

Erkekler Ne Diyor 8

• Saçmalama be bir şarkıda geçiyordu cahil

0|0
    0|0
    • http://tureng.com/en/turkish-english/nike

Bugünkü mozole kelimesinin aslı da Karyalı Mausolos'den gelir. "Via" edatının adı da Roma'nın Via Egnatiasından gelir. Bunlar yabancı kelimelere geçiş yapabiliyor.

• Lan adı değil markasının geldiği yeri söyliycen 😾

• Markasının adının geldiği yerin adı Nike ise o kelimein etimolojik kökeni ise Nike tanrıçası'dır. ABD'deki Haarlem kelimesini marka yaparsan onun kökeni ise Hollanda'daki Haarlem'dir. İngilizce'deki tomb kelimesinin kökeni de Yunanca'daki tümbos'tur; Trak bölgesi'ndeki mezarların adıdır. Bu kadar basit. Bu ne üslup hem?

• Nike giydiğimi kim soledi aqq

0|0
    0|0
  • bilmiyordum

0|0
    0|0
  • Ve Nayk diye değil Nayki diye okunur.

0|0
    0|0
  • İnşallah günaha girmiyorumdur dedim hemen😂😂😂

0|0
    0|0
  • wooowww haram

0|0
    0|0
  • nike sonuna bir l ekle nikel oluyor bunu biliyormuydun sen? 202 sonuna 3 ekle 2023 oluyor bunuda bil

0|0
    0|0
  • Bizim tanricayla neyim isimiz olmaz

0|0
    0|0
Yükleniyor...