Dinler kaça ayrılır? Hak din hangisidir?

Dinler kaça ayrılır Hak din hangisidir?

genel itibari ile cevaplarsanız sevinirim..

Güncellemeler:
Din: Yüce ALLAH tarafından peygamberler aracılığıyla gönderilen, akıl sahibi insanları kendi istek ve hür iradeleriyle, dünyada ve ahirette, iyiliğe ve mutluluğa ulaştıran ilahi kanunlar bütünüdür.

Hak din İSLAMİYET (müslümanlık) dir.

3 e ayrılır

a:Hak din

b:Muharref (Bozulan) din

c:Batıl (Uydurulan) din

Hak Din: ALLAH tarafından, peygamber aracılığıyla gönderilen, hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelen, kıyamete kadar da hiç bozulmayacak olan dine Hak din denir. (İSLAMİYET)
link

konu ile alakalı degil ama bakarsanız iyi olur kanısındayım..

0|0
619

En İyi Erkek Görüşü

• bu benim teoirmdir teorimi destekleyecek araştırma yapmaya maddi gücüm el vermediği için size kaynak belirtemicem.

Dünyada her ırka mutlaka duyabileceği bir şekilde bir peygamber indirilmiştir. Bugün var olan Budizm de bile öğretilerinden bahsedilen budha da belki bir peygamber olup zaman içinde ilahlaştırılmış olabilir.

bu nedenledir ki mantıklı dinlerin hepsinde dostluk, kardeşlik, adalet, mümkün olduğunca eşitlik (her eşitlik adalet değildir bununla ilgili harika bir karikatür var... link dininden olmayana bile saygı, ve dine davet emri vardır.

unutmamalı ki islamın en büyük şartlarından biri Peygamberlere iman dır.

bu nedenledir ki bir dine söverken ne yaptığımıza dikkat etmek lazım. maazallah dinden çıkıyor da olabiliriz...

Bizim asli görevimiz Dinimizi yaşamak ve elimizden geldiğince cihad etmektir (cihadı daha önce de açıkladım ama tekrar açıklasam iyi olur, Cihat bir Müslümanın canı, Malı, İlmi ve gücünün yettiği her yol ile İslamı yayma çalışmasıdır. Cihad git savaş kellelerini kopar demek değildir!)

0|1
    1|0
    • Daha güzel açıklanamazdı bence ama malesef bazıları yine anlamayacak buna eminim..

Yinede agzına yüreğine sağlık.

• Atatürk'e ve Toplum değerlerine (hangi değerlere küfredilmiş tam bilgim de yok açıkçası) küfredilmesi veya hakaret edilmesi konusunda şikayetçi olmak sizin en doğal hakkınız. Birileri Dinine edilen küfürden rahatsız olup şikayet etmişse sizde Şikayet edebilirsiniz. şimdi siz bana Fazıl SAY ın hangi davranışını haklı gösteriyorsunuz? ve hangi sebeple? biri cinayet işledi ceza almadı diye hepimiz adammı öldürelim yani? ya da bu öldürmeyi meşru mu kılıyor? Dogmatik olmayan fikirlerinizle düşününün

• ha diyorsanız asıl küfredeni neden bulmuyorlar diye. işim hukuk olduğu için ben cevaplayayım nedenini. konusu şikayete bağlı suçlarda şikayette bulunulan kişi suçun mesülüdür (bir anlamda tabancayı üreten değil ateş eden suçludur diyelim) bir başka kişi de ilk eden hakkında suç duyurusunda bulunursa onun da yargılanması gerekir elbette. şimdi CMUK a burda uzun uzun girip detay vermek çok zaman alır ben basitçe çerçeveyi çizdim sadece.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 6

• dinle:1.hak dınler,2.batıl dınlerdır

Tek Allah`a îmanı esas alan ve yalnızca O`na kulluk ve ibâdeti emreden dinlere Hak dinler denir. Hak dinler, Allah`ın göndermiş olduğu dinlerdir.insanların kendilerinden uydurdukları, tek Allah’a iman esasını taşımayan inanç ve fikirlere ise, Batıl dinler denir

1|2
    0|0
  • bir yığın din var. daha döğrusu bir yığın inanış. hepsi yalan dolan. bizi yaradan bir güç olsaydı şuan varlığını görür hissederdik. yanımızda olurdu. koskoca evreni yaradan bir şeyin dünyada aç insanları doyurmaya mı yetmiyor gücü? dinlerle uğraşma. arabayla çıkmaz sokağa girmiş gibi olursun hadi işin yoksa geri vites.

0|3
    1|4
    • sen acıyıda göremiyorsun ama hissediyorsun degilmi? ya da aklı görebiliyormusun ama oldugunu idda edebiliyorsun bunlara da yok diyebilirmisin?

• ben genelleme yapmıyorum hiç bir zaman. ayrıca soran beyin de benim sözlerime bakıp ateistler için genelleme yapmasını defalarca uyardım. ama siz önceki yorumları okumadan bodoslama dalınca böyle oldu. ben kuranı okudum inceledim ve bana mantıklı gelmediği için reddediyorum. evet haklısınız örneğin kuranı ya da diğer dinleri okumadan reddedenlerdir yobaz ve cahil olan. inanlar da inanmayanlara neler yapıyor bir bilseniz...

• bu konuda sizle aynı fikirdeyim. inanan kişiler ciddi bilgi eksiklikleri ve bazı kişilerin dolduruşuna gelmeleri sonucu zamanında kendilerinin gördüğü zulmü şimdi inanmayanlara gösteriyor. İslama hizmet ettiklerini sanarken aslında insanları İslamdan soğutuyorlar. bu konuda size hak veriyorum.

belki size garip gelecek ama eskiden inançsızlar ve gayrimüslimler eziyet görmezdi. ne zamanki Dinimizin temeli unutuldu, Yaratılanı yaradandan ötürü sevmeyi unuttuk ondan sonra oldu bunlar.

• inanç biçimleri ikiye ayrılır. Yaratıcının gönderdiği peygamberlerin yaydığı hak dini ve insanların kendi kendine uydurduğu inanç biçimi..

Gunumuzun son ve hak dini İslam'dır.

1|3
    0|1
  • madem dininden bu kadar eminsin neden soruyorsun? milleti sınava mı soktun? :D

0|4
    0|0
  • Bunu bilmiyor musun?

1|0
    0|0
  • dinleri değil insanları birbirinden ayırmak mühim olan

1|0
    0|1
    • inancım var ama dünyada o kadar şey değişmişken bana Kuran-Kerim 'in değişmeden günümüze geldiğini ispat edemezsın! kimse ederim demesim son yorumum isteyen istedıgı gıbi eksileyebilir yorum yapabilir..

• ilk yazılan kuran nüshaları elde varken nasıl değiştirilmiş olabilir?

merak ediyorsanız mısır etnografya müzesinde ve arap yarım adasında daha 4 halife döneminde iken (peygamberin vefatından 1 sene kadar sonrası) kuran ın sayfalarından çekilmiş resimleri görebilirsiniz. basımlar ceylan derisi üzerine olduğu için çözünme sıkıntısı yüzünden gerekli izinler alınmadan direk dokunulmasına müsade edilmiyor.

Erkekler Ne Diyor 18

• Hakk dini

İSLAM dır.

0|6
    1|0
    • teşekkürler

• ha ha ha güleyimde boşa gitmesin anlaşılan aramızda kahin de var la yoksa sen matrix filmindeki kahinmisin eger oysan söle bak (:

• :) elbet arkadaşımızın bilgisi dahada iyi olabilirdi ama o en azından elinde olanla görevini yerine getirmeye çalışıyor acaba siz onla fikir çatışmasına girerken onun inandığı din hakkında ne kadar bilgilisiniz?

iki araba hakkında yorum yaparken sadece birini biliyorsanız hangisinin daha güçlü ve hızlı olduğunu nerden bileceksiniz?

benden tavsiye ister tutun ister tutmayın. karşınızdakiyle beyin fırtınası yapacaksanız önce karşınızdakinin neyden bahsettiğini bir öğrenin ki ondan cahil kalmayın

• hayatta hiçbir başarı hiçbir güzellik kendiliğinden meydana gelmiyor. insan olarak başarı için emek vermemiz çalışmamız gerekiyor. kainattaki tüm varlıklarda öyle her canlı ya da nesne çalışıyor yaşıyor..netice olarak hiçbir güzellik kendiliğinden meydana gelemez benim bir sürü boyam var ama bir dali tablosu olamıyor...ve kainatta herşey güzel. kainatı yaratıp belli bir çalışma düzenini koyanda her türlü yaratmıyı bilen eşi ve benzeri olmayan ALLAH tır. bazı insan zengirdir bazısı fakir o bizim imtihanımızdır. zengin paylaşıyormu fakir şükrediyormu..hayat sonsuz değil. bazısı güzeldir bazısı daha az güzel bunda da bir imtihan vardır kim şükrediyor kim isyan ediyor..yaşam sonsuz değil..ama sonrası elbetteki sonsuzluk...yazdıklarım belki soruyla alakasız oldu ama kimi ateist ifadeler beni bu açıklamaya mecbur bıraktı. ALLAH akıl ve tertemiz bir vicdan nasip etsin.

0|2
    1|0
    • konu ile alakalı degil belki ama bazı ateistlere güzel bir kapak olmuş teşekkürler..

• ne yazık ki zamanımızın problemi ateisizm. belki buna biz inananlarda bilmeden hizmet ediiyor kötü örnekler sergiliyoruz.

• malesef kötü örnek çok fazla ama bu demek degildirki ateizm çok iyi birşey ya da islamiyet kötü bir şey demek degildir kesinlikle ALLAH insana akıl vermiş okuyup anlamak gerekiyor.

• Dünya'daki Dinler

1. Afrika Geleneksel Dini

2. Ana Yerli İnançlar

3. Bahailik

4. Budizm

5. Cao Dai

6. Çin Geleneksel Dini

7. Farangizm

8. Hristiyanlık

9. İslamiyet

10. Jainizm

11. Juche

12. Mormonluk

13. Musevilik/Yahudilik

14. Neopaganizm

15. Rastafari Akımı

16. Sihizm

17. Şinto

18. Tengricilik

19. Tenrikyo

20. Tinselcilik

21. Üniteryan Üniversalizm

22. Yehova'nın Şahitleri

23. Zerdüştlük

0|1
    1|0
    • alfabetik sıraya göre ;)

• islamiyet tek din ve hak dindir ayrıca 1. sırada olsa fena da olmazdı ;) yinede eline saglık

• Tabiki müslümanız hak dinimiz o : )) ama bende sıraladım. rica ederim

• Dinler kaca ayrilir diye soru sorulmaz..Hak din vardir ya da yoktur..Kitabi degistirilmis cesitlendirilmis hristiyanlik islamiyetin gelisiyle hak dinlikten cikmistir..

Musevilik ise caglardir hak dinlikten cikmistir..Yani yahudi olmadan musevi olamazsin turunde varolus tarzina hitap eden bir din hak dinlikten bahsedemez..

Tek hak din islamdir..

0|2
    1|0
  • Dini hangi kriterler ile tanımladığına bağlı olarak değişir.

Evrensel din tanımını alırsan dinlerin sayısı çoktur, İslamı kaynak alırsan ilk günden bugüne kadar tek din vardır.

Her birey istediği kriterden istediği kaynaktan geçerek istediği şeylere inanmalı.

Din, esasen insanlığı barış ve huzur içinde yaşatıp özgürlük sağlamaksa bu temele uyanların ayrıca din diye kalıplara girmesi gerekmeyebilir.

Tamamen tercih meselesidir.

0|0
    1|0
  • Kendi sormuş kendi cevaplamıs. Provakatörün teki işte. Ateistlere laf atmış bir de.Katıksız yobaz.

Yöneticiler neden böyle adamlara prim veriyor anlamıs değilim.

Fazıl Say haksız de tam olsun

0|1
    1|4
    • neyse sana ne yazsam anlamayacaksın o yüzden yazmıyorum.. Seni kendi haline bırakıyorum.

• Gündemi galiba yeterince yakından takip etmiyorsunuz. Fazıl sayın aldığı ceza RTE ye küfür yüzünden mi yoksa inançlara küfür yüzünden mi?

ben gerçekten artık büyük bir ateist kesimin sandıkları kadar kültürlü olmadıklarını, kendi yarattıkları dünya içinde kendi doğrularını yaşadığını düşünmeye başladım...

bir genel kültürünüzü gözden geçirin bence...

• RTE demedim ben o tarz kısalatmaları hiç sevmem bahsedeceksem başbakan derim. RT dedim. Twitter'da başkasının yazısını ReTweet yaptığı için ceza aldı. Onu mahkemeye veren adam da yobazın önde gideni işsiz birisi. Daha önce de defalarca kişiyi dava etmis öyle bir adam yani hazımsız.

Genel kültürüme laf ederken dikkat et de o konuma sen düşme istersen :) Ben de cidden müslümanların artık dogmatik şeylere inanmaktan düşünme mekanizmalarının paslandıgını düşünüyorum.

• Tek din bilirim hak dini olan ıslamiyet

Diğerlerine ne inanir ne saygı duyarım

batil bir inanca inanca kadar kafasız değil

inanmayanların hakkından mevlam geldi ve gelecek

0|2
    1|2
    • Saygı duymazsanız, o zaman sonra ''Neden bizim dinimize saygı duymuyor'' diye ceza alan fazıl say'ı da haksız bulmayacaksınız. Etkiye tepki kardesim

• Tanrı tarafından gönderildiği sanılan dinler

Tanrı tarafından gönderilmediği sanılan dinler..

2|3
    1|6
    • :D iyiymiş

• Benim cevabımın altında tartışmayı bırakın beyler

• Ne güzel bir yorum olmuş.

• Huzur İslam'da.

0|3
    2|2
  • Tamam da niye bu kadar ciddi bir konuyu burada yazıyorsun. Birilerine dine küfretme vesilesi veriyorsun. sonra rahatsız olacam. Kaldı ki ortaokul din kültürü kitabından araklanmış bu bilginin kız-erkek ilişkisi ile ilgili bir sitede ne yeri var. Her şey yerli yerinde güzeldir. Ben her türlü fanatiğe karşıyım. Fanatikler cahildir.

1|0
    1|0
  • dinler binlerce alt kola ayrılır ve herkes kendi inandığının "hak dini" olduğunu iddia eder. :)

1|2
    1|0
  • ALLAH katında Hak din islam dinidir Öbürlerini seçenler ALLAH katında CEHENNEM e girecektir

0|1
    1|1
  • Dinlerin hepsinin uydurma olduklarını düşünüyorum. Tanrı diye birşey yoktur, dinlerin hepsi politik nedenlerle ortaya çıkmıştır.

0|3
    1|2
    • cehalet ve kültürsüzlük bu cümleleri futursuzca kullanmana salık vermiş...

• Emin ol benim kadar bu işe kafa yormamışsındır. İmam-hatip mezunu, arabistanda yıllarını geçirip arapça ve "ilim" öğrenmiş birisiyim ben. Ömrümün önemli bir kısmı bu konuyu araştırarak geçirdim. Bunu tartışacak yer burası değil, illaki tartışmak istersen özelden konuşuruz, ama küfür etmeyecek, tartışmaya tahammül edeceksen. Çünkü ben senin adını söylemeden önce besmele çektiğin isminin sonuna türlü kısaltmalar koyduğun insanlara karşı aynı saygıyı gösteremem.

• özelden konuşmaya bende varım ama benim de senden beklentim senin saygı göstermediğin o insana benim Saygımın sonsuz olduğunu düşünerek hareket etmen. küfür konusuna zaten kolay kolay girmem ki önce karşımdaki o kısıma ya da hakarete girmemişse hiç girmem.

kafa yormak konusuna gelince o hiç belli olmaz. sözelci olarak gidip mendel çaprazlamasını ve izotop eğrisini araştırıp öğrendim ben karşıma sürülen fikirlere verecek cevap bulamadıkça. şimdi yetişiyorum elimden geldiğince...

• gördünmü hristynlıga degıstı dıyosun muslumanlıgın bozulmadıgı nerden bılıyosun degısmedı yazıyomu dıyemı sorgusuz sualsız ınanmak aptallıktır

1|1
    1|1
    • KURAN da yazan herşey mantığa ve akla yatkın olduğu için olabilirmi?

• hahaha sızın problemınız bu ıste cahilsiniz öyle kalıcaksınız bırseye körü körü inanıyorsan benım peygamber oldugumada ınan

• Sorduğun sorunun içeriğinden haberin olmayabilir mi senin acaba? sormuşsun bana dinini yaşayan iyi niyetli bir Hristiyan neden cennete giremesin diye. bende cevaplamışım. Gözünün önündeki cevabı anlamaya çalışmadın ki daha sen?

burdan tam yaz sorunu eğer biz anlamamışsak da sana öyle cevap vereyim.

bu arada beyni yıkanmış kısmına gelince Beynimiz çok şükür ateist öğretilerini de okuyabiliyor tartabiliyor. siz kaç kez islam öğretilerini okuyup hakkında düşündünüz?

• allah yok din yalan pampa ölümüne ateistiz :P

1|3
    1|3
  • Aklını kullanabilirsen ATEİST olursun kardeşim.

1|2
    1|3
    • öyle bişey olmaktansa aklımı kullanmamayı yeglerim ;)

• Sen o orucu sağlık açısından mı tutuyorsun, inancından dolayımı?

• oruç dinimiz emrettigi için tutulur ama bunun yanı sıra saglık açısından yararlarıda var örnek namaz dinimiz emrettigi için kılınır ve 5 vakit namaz kılan birinin ayriyetten spor yapmmaya ihtiyacı kalmıyor bunu biliyormuydun?

• soru abes biliyorum ama Allah ın dini nedir acaba? mülüman mı yoksa dini var mıne ?

0|0
    1|1
    • Allah ekber ve erşed dir ondan öncesi ve sonrası yok, doğurmamış ve doğurulmamıştır. ayrıca yaratılmamıştır. kısaca kendisinden önce bir inanış veya din yoktur doğal olarak da inandığı bir din yoktur zira dinleri yaratan kendisidir. ha şöyle diyebiliriz insanlara emrettiği ve tavsiye ettiği bazı etik kurallar vardır Dinlerin (genelleme ile) emirlerine bakarsanız tamamı bir düzen oluşturmak, adalet ve bir diğer insana yardımda bulunmak üzerinedir.

• Al işte hocaya denk geldik.

0|1
    0|1
Yükleniyor...