Neden türkler fi̇lm yapmayi beceremi̇yor?

Türkler film yapmayı beceremiyor. Ya vıcık vıcık romantik filmler, ya cinli korku filmleri. Senaryo desen yok zaten. Bana Türklerin yaptığı kaliteli bir aksiyon filmi, bilim-kurgu filmi, gerilim filmi söyleyebilir misiniz? Hayır.
Birde son zamanlarda Delibal diye birşey çıkmış, senaryo kopuk hatalar çok. Film dizi işini neden beceremiyor Türkler? Desteklemek istiyorum ama desteklicek bir film bulamıyorum açıkçası. Ne varsa yabancılar da var adamlar yapıyor

Güncellemeler:
Herkes düşük bütçe demiş
Fakat Tanrı Kent düşük bütçeyle çekilmiş amatör oyuncularla çekilmiş bir filmdir. Efsanedir.
Konu parayla alakalı değil bence.

1|0
6|24

En İyi Erkek Görüşü

• Kurtlar vadisi yapımı dünyada bir çok ülkede gösterime girdi beğenildi. İsraili kötülediği filmi israil destekçi ülkeleri tarafından tabikide yayınlanmadı hatta yazılar yazıldı reddedildi.

Ama Kv. yapım filmleri dışında genel manada bahsediyorsan evet haklısın bende farkediyorum senaryo çok basit oluyor. Şaşıramıyoruz hani bu sektöre ben daha iyi yaparım diyen insanlar sektöre girince afallıyorlar. Bunun parayla alakalı olabileceğini düşünüyorum sonuçta o ağzımızı ballandıra ballandıra akıtan amerikan yapımı , alman yapımı filmler milyon dolarlarla yapılıyor.

KV Yapımı filmler (filistin ırak vs.) , baya büyük bütçeyle girişmişti başarılı olmuştu parayla alakası olabilir bu durumun yani2

1|0
    0|0
    • Tanrı kent filmi düşük bütçeyle amatör oyuncuyla çekilmiş bir film.
      şu an en iyi 250 film de yer alıyor

• Adamlar denemiş belki bu kadar bilinen iyi bir film olmayacaktı ama dünyanın gerçeklerini yansıtan bir senaryo yazıp bunu oynamışlar
      İyi bir film olmayabilirdi de ama cesaret edip yapmışlar en azından
      Bana böyle bir türkl filmi söyle

• Kötü kedi şerafettin var sanırsam düşük bütçeyle girdiler, almanya avusturya çin halk cumhuriyeti vs. gibi ülkelerde yayınlandı baya beğenildi.
      Ayrıca
      çoğu yapılan türk yapımı farkedersen düşük bütçeli ,
      Mesela yabancılardanda alman yapımı filmler vardı scarlette oynuyordu sanırım, ama bütçe yetersizliğinden iptal edilmişti,
      kaliteli bir film için bütçene göre konu sınırlamak zorundasın. Mesela iyi bir bilim kurgu bizim türkler hayatta yapamaz.

Ama dediğim gibi imkansız değil ama genel olarak düşünüyorsan iyi bir film iyi bir bütçe gerektiriyor, sağlayacak ekonomimiz destediğimiz olmayınca çöp.

En İyi Kız Görüşü

• Çok doğru. Katılıyorum. Yabancıları dizileri bile film gibi çok kaliteli bizim filmimiz bile onların dizilerinin bir bölümü etmez.
    Filmlerde öyle. Diziler gibi romantik saçmalıklar. Komedi anlayışı ise küfürden ibaret.

1|1
    0|0
    • aynen yabancı dizilere bak bir de bizim türk dizilere konular bile hep aynı :) biri bitiyor isim değişikliği olup aynı konu da başka dizi başlıyor konu hep aynı izlemiyom daha yabancı diziler on numara yapıo adamlar helal olsun

• @ersan1987 Evet onlarında bazılarının saçmalıkları var ama genel olarak bizimkilerden daha kaliteli.

• herhalde kaliteli yabancı izliyom artık saten türk dizi ve filmleri asla izlemem hele ki son zamanlarda ki filmler birbirinden kötü en kötü ben olcam diye yarısıolar sinema da :)

Erkekler Ne Diyor 23

• Bütçeyle alakalı. Paran varsa dünyanın en iyi set ekibiyle çalışır güzel bir film çekersin. Ne kadar ekmek o kadar köfte özetle :)

3|3
    0|0
  • Sinema ne kadar destekleniyor? Devlet sosyaliyete önem veriyor mu? Ülke'nin içinde bulunduğu durum belli güzel film yapsa ne olur? İnsanlar tarihini araştırmıyor. Abazan, Ahlaksız nesil geliyor? İnsanlarda film yapcak şevk mi kalır? Adam akıllı eleştiri yapan yok? Ülke'de 1. DİN 2. FUTBOL 3. Siyaset
    Adamlar Bayram ilan edilen günü kutlamıyor. Ama şampiyon olanlara tebrik yolluyor? Çok mu zor birinin birine teşekkürler etmesi. İçimiz-Dışımız amerikan özentisi olmuş.

1|0
    0|0
    • Dediklerinin çoğuna katılıyorum
      Benim dediğim özentilik değil adamlar yapıyor sonuçta taktir etmek bize düşer

• Seni kasdetmedim. Özentilik konusun demek istediğim şu iyi bir film çıksa dahi insanların çoğu para vermeye değmez. Zaten dandik bir filmdir diyor. Ya da gidip 1 kişi beğenmiyince öbürleri denemiyor bile kukla gibi davranıyor. Ama biri kalkıp amerika filmi vizyona girsin 1 kişi kötü desin bende bir bakayım öyle karar vereyim moduna giriyor herkes.

• Gerçekten adamlar yapıyor. Efektleri, pazarlamaları çok iyi. Birde ben Türkiyede aynı adamı, kadını hep aynı dizide ve filmde görmek zorunda mıyım? 70 lerdeki gibi aynı adam 100 filmde birden var. Yabancılarda birbirinden farklı yüzlerce oyuncu var. Çok gerideyiz. Her zamanki gibi.

1|0
    0|0
  • Bazen film çekmek ciddi bir bütçe gerektirebilir. Özellikle aksiyon filmi, korku filmi için harcanacak bütçeler milyon liraları bulabilir. Bu nedenle daha küçük bütçeli aşk, dram, komedi tarzı filmler yapmayı tercih eden bir sinema sektörüne sahibiz.

1|0
    0|0
    • Cesaret yok
      Düşük bütçeli ama konusu aşk komedi olmayan birsürü yabancı film var
      Senaryo da yazamıyorlar ki

• Çünkü medeniyet ve kukturlerine asla sahip çıkmazlar

1|0
    0|0
  • Senin istediğin filmler bütçe gerektiyor bunun karşılığını alabilecek bir sinema yapımız yok, özendiğin filmler dünyaya satılıyor. Dar alanda öyle bir şeyin imkanı yok :D

1|0
    0|0
    • Bütçe olsada Türkiyede böyle filmlerde oynayacak oyuncu kadrosu yok zaten...

• Oyuncuları küçümsemiyorum senin bahsettiğin aksiyon filmlerindeki setin öneminden bahsediyorum ona bakarsak, The man from earth filminde senarist ön planda. Türk sanat filmlerimiz iyi, Sen aydınlatırsın geceyi çeken ve dizileriyle yenilik getiren eflatun ekibini yabana atmamak gerekir :)

• Bütçe yok demişler sığırlar. Ulan senaryo da mı bütçeyle yazılıyor?

Bir tek cemyilmaz düzgüne yakın iş yapıyor.

1|0
    0|0
  • Gerçekten haklisin bu konuda Captain America Civil War izledikten sonra aksiyon gerçekten Turkiye de yok dedim. Ama güzel diziler çekmeye başladık Filinta mesela çok üst duzey gerçekten Lost'un yönetmeni danışman

1|0
    0|0
  • Butce yokki. d

1|0
    0|0
  • Panzehir bence çok kaliteli

1|0
    0|0
  • Her şeyde katılıyorum. Ama korkuda asla, burada yanlış düşünüyosun. Cin bizim kültürümüzde olan bir şey ve korku sineması için çok iyi bir malzeme. Kendi kültürümüzde varolan bir alemi sinemamıza aktarmak neden insanlara batıyor anlamış değilim. Başarısız filmler elbette var hatta bir çoğu başarısız. Şu anda zaten gelişme aşamasında. Dabbe 4,5 ve 6 ya baktığımızda konu ve senaryo üst düzeyde. Özellikle şu anda vizyonda olan MAGİ filmi uluslarasarı bir yapım ve ingilizce çekilen ilk türk filmi. Konu, senaryo, kurgu, efekt kısacası her yönüyle dünya korku sinemasında adeta yeni bir boyut.

0|0
    0|0
    • Cinli korku filmleri olabilir takibi de ama neden hep cin? Bokunu çıkarttılar
      Senaryo yazamıyorlar açıkçası. Hep aynı şey
      Mama, Testere, Evdeki Düşman, Elm Sokağında Kabus, 13. Cuma vs vs
      Senaryosu güzel olan filmlerdir
      Tamam cinli korku filmi yaptınız tamam tuttu ama neden hep cin kardeşim? Hayalgücü yok

• Açıkcası diğer türk korku filmleri beni ilgilendirmiyor, zaten yapılamıyor. Benim olayım Hasan Karacadağ. Ben zaten korku filmlerini yerli yabancı olarak ayırmıyorum. Hasan Karacadağ ve diğerleri şeklinde bir sınıflandırma söz konusu. Dediğim gibi konu, senaryo, kurgu, efek çok üst düzey. Ayrıca her filmde izleyiciyi ters köşeye yatırıp ağızları açık bırakmak çok zor iş. Evet malzeme cin ama o cini öyle bir harmanlıyorki olay bambaşka boyutlara gidiyor. Son filmi MAGİ zaten erber bozan ve tüm klişeleri alt üst eden cinsten. Ayrıca filmlerinde konunun yapısı çok geniş ve uzun tarihlere dayanıyor. Buda 2 saat boyunca izleyiciyi merakla koltuğa kitliyor. Ayrıca gerçekten varolduğuna inanılan bir alemi sinemaya aktarmak bence daha zor olsa gerek. Çünkü izleyici " o varlıklar filmlerde anlatıldığı gibi şeyler değil" deyip işin içinden rahatlıkla çıkabilir ki buda sürekli korkunun dozajını alır.

• Ben beğenmiyorum açıkçası. Dediğim filmlere bakmanı öneririm teşekkürler yorumun için

• arz talep meselesi insanların beklentisi bu kadar.

1|0
    0|0
  • aynen
    3-4 film dışı pertler ya

1|0
    0|0
  • Kafa çalışmıyo.

1|0
    0|0
  • hadi bir film çevir sen ya biliyon gibi baya :)

1|0
    0|0
    • Ne alaka. İyi bir film izleyicisiyim
      Adamlar bunun eğitimi alıyor yinede yapamıyor onu anlamıyorum
      Hayal gücü mü yok yani

• bazı filmleri gayet güzel türklerin. romantiklerini bende sevmem hiç

• Ger eline kamerayı alan film çekerse sonuç böyle olur.

1|0
    0|0
  • incir reçeli 2 dışındakilere katılıyorum flim konusunda iyi değiliz

1|0
    0|0
  • ne varsa yeşilçam filmlerinde var

1|0
    0|0
  • Film para harcama demek bizimkiler az para harcayıp çok izlensin istiyor ama adamlar film konusunda cağ atlamislar

0|0
    0|0
  • 'Eşkiya, Av mevsimi,"

0|0
    0|0
  • Türklerinde bir cok iyi filmi var. Ben yeşilcam klasiklerini severim

0|0
    0|0
  • yaratıcılık ruhu yok.

0|0
    0|0
  • Çünkü başka şeyleri daha iyi beceriyoruz.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Delibal bir hint filminin birebir çakması. İyi film demek aksiyon ya da bilim kurgu demek değildir. Özellikle aksiyon demek sinema sanatının yüz karası demektir. Ne kadar iyi olursa olsun. İyi dram filmi yapmalılar bence sinemayı geliştirmek için ama onu da yapamıyorlar. Saçma küfürlü komedi filmlerinr takıntılılar. Gelişmez bu ülkede sinema. Oysa 70lerde, 80lerde, 90larda ne güzeldi türk sineması. Boka sardı şimdi.

1|0
    0|0
  • Git yabancıları izle. Elinizden alan mı var?

0|0
    0|1
  • Mesele gişede bitiyor bence. Kim izlenmeyecek bir filme yatirim yapar ki. Sanata değer verilmeyen bir ülkede iyi yapımlar cıkmasını beklemek biraz ütopik.

0|0
    0|0
  • Diziyi valla çok güzel yapıyorlar

1|0
    0|0
  • Aynen kardesim ya. boktan boktan filmler yapiyolar. en iyisi yabanci tabi ki

0|0
    0|0
Yükleniyor...