Kitaplardan neden korkulur ve kitaplar neden sevilmez?

Raskølnikøv
Bibliofobi yani kitap okuma korkusu toplumumuzun büyük bir kesiminde mevcut. Ya bu fobinden ve yahut üşengeçlikten olsa gerek kitap okuyan insan sayısı çok az.

O dönemleri yaşamadım ama denilenlere göre bu fobinin toplumumuza yerleşmesinde 12 Eylül’ün büyük katkısı olmuştur. Toplatılan, yakılan, televizyonda teşhir edilen insanların arkasında gösterilen kitaplar topluma bazı mesajlar vermiştir. "Kitap okursan başın belaya girer."

Ülkemizde bırakın ortaokul mezunlarını üniversite ve lise mezunlarının sayısı bir kaç milyonu aşmıştır. Buna rağmen ülkemizde 7250 kişiye bir kitap düşmektedir. Kitap okuma korkumuz bizi farkında olmadan gelişmelerden kopmaya ve doğal olarak da işletme körlüğüne sürükleyecektir, gelin hep beraber bu korkuyu yenelim. Günde okuyacağımız 20-30 sayfa ayda 2 kitap yılda 24 kitap demektir.

Bu korku ve üşengeçlikten kurtulmaya ne dersiniz?
Kitaplardan neden korkulur ve kitaplar neden sevilmez?