Kitaplardan neden korkulur ve kitaplar neden sevilmez?

Bibliofobi yani kitap okuma korkusu toplumumuzun büyük bir kesiminde mevcut. Ya bu fobinden ve yahut üşengeçlikten olsa gerek kitap okuyan insan sayısı çok az.

O dönemleri yaşamadım ama denilenlere göre bu fobinin toplumumuza yerleşmesinde 12 Eylül’ün büyük katkısı olmuştur. Toplatılan, yakılan, televizyonda teşhir edilen insanların arkasında gösterilen kitaplar topluma bazı mesajlar vermiştir. "Kitap okursan başın belaya girer."

Ülkemizde bırakın ortaokul mezunlarını üniversite ve lise mezunlarının sayısı bir kaç milyonu aşmıştır. Buna rağmen ülkemizde 7250 kişiye bir kitap düşmektedir. Kitap okuma korkumuz bizi farkında olmadan gelişmelerden kopmaya ve doğal olarak da işletme körlüğüne sürükleyecektir, gelin hep beraber bu korkuyu yenelim. Günde okuyacağımız 20-30 sayfa ayda 2 kitap yılda 24 kitap demektir.

Bu korku ve üşengeçlikten kurtulmaya ne dersiniz?

5|1
20|2

En İyi Kız Görüşü

• Evin tek okuyanıydım... abim engelliydi o yüzden okula gidememişti ki diyeyim öğretmeninin ondan istediği kitapları okuyayım.1. sınıftan tut neredeyse 5 e kadar hiç kitaap alınmadı bana ama abimin okuma yazma ögrendiği kurumlarda hocaları verirdi incecik kitaplardan ben de onları okurdum. düşün 5. sınıftaydım ama hala zamanında okuyamadığım türde kitapları okumaya çalışıyordum. orta 3 te dershaneye gittim sbs den dolayı zaten her agızdan bir laf verme dershane iyi değil benim çocuk daha da geriledi filan bu da babamda etki yarattı. baktım dershanede benim üst sınıfımdakilerden kitap okuyanlar mevcut. heveslendim daha çok hayatımda belki de ilk defa baba gel bana kitap almaya gidelim dedim. ailemin maddi durumu iyi olmadığından abimin tedavisi de ilaçları da pahalı olduģundan ses çıkaramazdım hiç bunu şunu istiyorum diye. neyse gittik o zamanın parasıyla 25 tl idi okumak istediğim kitap... Altın Pusula... babam yavrum alamam daha uygun fiyata kitap bak dedi onu da ben istemedim tüm hevesim kırılmıştı ondan beridir de bir daha hiç kitap isteyemedim. ögretmenlerin istediģi kitaplar olursa alır okurdum mecburiyetten yoksa yok. sonra lise 3 e filan gelince kadıköydeki akmar pasajından haberim oldu 2. el kitapları 5 tl ye sattıklarını gördüm teadüfen indirimli test kitabı almaya giderken. heyecanlanmıştım. o sıralarda da yabancı bir doktor yazarla tanıştım netten yani ismini gordüm kitap içeriklerine baktım işte bu dedim. gittik babamla dolandım yazarın 3 kitabını aldım hergün 10 sayfayla başladım sonra baktim yetmedi daha fazlasını okudum. geçmişten kalan hala okumamanın verdiği etki uzerimde ama bir süre sonra onu kırıp tekrar kitap okumaya başlıyorum. şükür tıpı kazanınca artık ne istiyorsam ellerinden geldiğinde ses etmeyip alıyorlar anne babam.

0|1
    0|0
    • Baba gidelim mi dedim gittik kitap o zamanın parasıyla 25 tl idi... Altın Pusula... kızım onu alamam daha düşük fiyatlı kitap al dedi onu da ben alamadım istediğim değil diye hevesim kırılmıştı... ondan beri hiç kitap isteyemedim babamdan kitap okuma hevesim kalmamıştı taki lise 3 e kadar. netten yabancı doktor yazarla tanıştım yani kitaplarıyla ilgim tavan yaptı o kitaplara zaten ćocukluktan beridir hep doktor olmak isterdim. o zamanlar kadıköye akmar pasajına gittiğimde bir baktım 2. el kitaplatr 5 tl kara kara düşünürdüm o doktorun kitaplarını nasıl alcam diye orayı görünce kitapçı kitapçı dolanıp 3 kitabını aldım yazarın günde 10 sayfa okumaya başladım sonra yetmedi daha fazla...

• Teşekkür ederim eig için...

Kızlar Ne Diyor 19

• Kitap okunmamasının bir çok nedeni var biri çocuğa kitap yerine teknolojik aletler veriliyor 2 si kitapların fiyatları çoğu pahalı Tabi okumak isteyen okur 2 el alarakta ama bu kadar az kitap okunuyor ise Aileye sormak gerek teknoloji vermek yerine neden kitap vermiyorsunuz?

0|1
    0|0
    • Mesele ben evlendikten sonra evime Tv sokmayı düşünmüyorum. Onun yerine bir odayı sadece kitaplara ayırmak istiyorum. Teknolojik aletlerle de fazla vakit harcamasına asla müsaade etmem çocuklarımın. Alıştırmayacağım inşallah onları.

• 50-60 yıl önce de kitap okuma oranları fazla yüksek değildi.

• Çoğu çocukluk döneminde okutulmaya çalışılan kitaplardan kaynaklanıyor bence. Ağır kaçıyor kitaplar, bundan dolayı da bir ön yargı oluşuyor olsa gerek.

0|1
    0|0
  • 1. sınıfa giden oğluma verilen kitapta yazanlardan sonra çocukların neden okuma alışkanlığı kazanamadığını anladım. Gutenberg'den aldı konuyu, İbrahim Müteferrikadan geçti, Yirmisekiz Çelebi Mehmet Paşaya uğradı, gerçeküstücü bir bakış açısı ile kitabı saçma sapan bitirdi. Oğlum okurken ben tiksindim, küçük oğlum dinlerken sızdı.

Çocukların yaşına uygun okuma kitabı verilmezse, çocuklar okuma alışkanlığı kazanamaz. bu net.

0|1
    0|0
    • Bu iş de aileye düşüyor.

• teşekkür ederim

• gecenlerde kitapcima karayilanin kitabi var mi diye sordum durdu düsündü biraz sonra hangi karayilan dagdaki mi dedi, evet dedigimde yüzünün aldigi ifade herseyi anlatiyordu.
    neyi okuyup okumayacagima devlet karar veriyormus.
    bir devlet kitaplardan korkup yasaklatacak kadar sig görüslüyse halkindan fazla birsey beklememek gerek.

1|1
    0|0
  • kendim okumaya aşığım çevremdekileri de alıştırdım. bence korku oluşuyor ağır kitaplardan dolayı. alıyorlar ellerine ansiklopedi tarzı kitapları tabii bitirmek zor gelir sıkılırsın. birde uçuk kitap fiyatlatı var tabii. ya size soruyorum bir roman 45tl olur mu? yayın evlerinin de tek derdi para kazanmak olunca öğrenciler ne yapsın alamıyoruz bu fiyata kitapları. kitap alacağına git bir yerde güzelce karnını doyur mantığı çalışıyor hep ama önemli olan ruhu doyurabilmek kelimelerle bunu anladığımızda gerçekten seviye atlayacağımızı söyleyebilirim.

1|1
    0|0
    • Kitapların uçuk fiyatlarından elbette ben de memnun değilim, fakat kitap okuyamamanın ya da okumamanın pahalı kitap fiyatlarıyla ilintili olduğunu pek düşünmüyorum. Hatta bunu bir bahane olarak görüyorum. Zira gerçekten okumak isteyen insan, kütüphaneleri kullanmaktan ya da çevresindeki insanlarla kitap değiş tokuşu yapmaktan çekinmeyecektir. Bir tercih olarak kitapçılardan kamulaştırmak suretiyle alan arkadaşlarımız da mevcut. Kısacası okumak isteyen her şekilde okur.

• Üşengec oldugumuz icin

0|1
    0|0
  • Neyse ki korkmadiklarimdan..

0|1
    0|0
  • Kendim için kitap okumadığım bir hayat düşünemiyorum. Kitaplar bize çok şey katabiliyor.

0|1
    0|0
  • Seviyorum ben

0|1
    0|0
  • ben severim kitap okumayı :)

0|1
    0|0
  • Kitaplar hiç sevilmez mi? İnsan şaşırıyor doğrusu.

0|1
    0|0
  • Kitaplar 2. bir dünya gibi. Hayallerin mutluluğun kimi zaman tuzu biberi olan acılı bir dünya.. Bu nimet gibi sayfacıklardan korkulur mu hiç?

0|1
    0|0
  • Aşağıda söylemişler zaten, ben de ilkokulda okutulmaya çalışılan kitaplar yüzünden olduğunu düşünüyorum. Öğretmenler veya ebeveynler ocuğun kendisi için doğru kitabı bulmasına yardım etmek yerine kendi seçtiği bir kitabı zorla okutmaya çalışıyor.

0|1
    0|0
  • Kitap hava gini su gibi benim icin olmazsa olmaz

0|1
    0|0
  • Kitap okuma korkumun nedeni tüm aklımı okuduğum kitabın meşgul etmesi. Yapacak işlerim öylece kalıyor.

0|1
    0|0
  • Kitapları sevmeyenlere insan demiyorum ben 😕

0|1
    0|0
  • Kitap okumayı sevmeyen insan yoktur. Aradığı kitabı henüz bulamamış insan vardır

0|1
    0|0
  • Cok sacma kitaptan guzel birsey yoktur

0|1
    0|0
  • Okumaktan öğrenmekten ve gelişmekten korkuyoruz milletçe. Bir kahveye 10 lira verebilir kitaba 5 lira vermeye korkarız.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor...