"Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır." sözü sizce neyi ifade ediyor ve katılıyor musunuz?

Ünlü Nihilist filozof Nietzsche üstadın sözüdür. Sizin bu söz hakkındaki yorumlarınızı merak ettim.

0|0
1|3

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Güzel tespitleri var bu adamın.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 2

• Paradoks kardeş. Bütün genelllemeler yanlıstır derken genelliyor aha sonra bu dahil derken genelledigi şeyi inkar ediyor, yani paradoks yapıyor. Şunun gibi pinokyo; '' benim burnum şimdi uzayacak. '' dediği zaman, burnu uzarsa doğru söylemiş olur. halbuki pinokyo'nun burnu yalan söylediği zaman uzar.

0|0
    0|0
  • Adam zaten nihilizmin öncüsü her şeyi, her gerçeği ve değerleri reddediyor. hiç birşeyin doğru olmadığını savunuyor sanırım.

0|0
    0|0
    • mesela mutlak doğru yoktur mutlu son yoktur...

• yok üstat katılmıyorum nihilizm toplumun ahlaksal degerlerini sorgular ve büyük çogunlugunu reddeder. bize deger olarak sunulan ve çok yüce oldugu söylenen kuralların aslında gelişigüzel ve çok basit ilkelerden yola çıkılarak karmaşıklaştırılmış degerler oldugunu savunur. nihilizm hiççiliktir ama bu hiçbirşey yok anlamında bir hiççilik degil. bizim kendimizi nasıl karanlıga sürükledigimizin vurgulanması anlamında bir hiççiliktir. Niçe felsefesinde bizlere nasıl mutlu olacagımızı dolayısı ile nasıl bir toplumsal sistem kurmamız gerektigini anlatır. adı gibi hiççi degil varoluşsal bir felsefedir

Yükleniyor...