Divan edebiyatı hakkında

sizce divan edebiyatı saçma bir edebiyat mı, öğrencilerimin dediği gibi?

0|0
10|16

En İyi Kız Görüşü

• Divan edebiyatını sevmek anlamak o dönemin eserlerini okumak öyle her yiğidin harcı değil ..

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• divan edebiyatı ile saçma kelimelerini yanyana kullandığınız için bile utandım. Açık ve dobra konuşacağım, bu kadar muhteşem bir hazinenin kapısını onlara açamadığınız için kendinizi sorgulayın bence neyi eksik yapıyorum diye. Malzeme bu kadar kaliteliyken kabahati yine onda aramamak gerek.

bir ders boyunca mesela şu beytin şerhini yapın öğrencilerinize bakalım ağızları açık hayret içinde sizi dinliyorlar mı dinlemiyorlar mı:

Kan aktığı günden beri cân ü tenimizden

Yâkut fer almış denilür ma'denimizden

siz daha iyi bilirsiniz ama bence divan şiirinin okudum geçti gitti şeklinde dersi işlenemez, yazık olur, büyük hakaret olur. ecdadın kemikleri sızlar.

hocam bize ağır geliyor diyebilirler, sevemedik diyebilirler. ama "saçma" diyorlarsa orda bir durmak gerek. çünkü onlara divan şiiri hiç anlatılmamış.

belki de bu şekilde ders işliyorsunuz bilemiyorum. sizin yaklaşımınız konuya nedir onu da bilmiyorum. ama siz gerçek manada sevip benimsemeden bu sevgiyi nasıl aktarabilirsiniz çocuklara ...

0|0
    0|0
  • pi sayısıda öğrencilerin işine gelmez pek ne işe yaradığını önemsemezler. şu link belki ufkunun acılmasında yardımcı olur. link

0|0
    0|0
  • olur mu ya. neden sacma olsun? divan edebiyati güzeldir

0|0
    0|0
  • Divan edebiyatı sanatın zirvesidir bana göre . Türk edebiyatı hiçbir döneminde Aruzun o ahengini yakalayamamıştır bence .

"Kimsenin aybını görüp kılma zinhâr âşikâr

Günde yüz bin aybın örterken ilâhe’l- âlemîn "

( Alemlerin Rabbi günde yüzbin ayıbını örterken sakın kimsenin ayıbını görüp aşikar etme)

1|0
    0|0
  • %50 si AKP ye oy veren bir milletin önem sıralaması benim için yok hükmündedir.

0|0
    0|0
  • Bilmedikleri bir dil

elbette saçma gelir

Önce Osmanlıca öğretilmeli

0|0
    0|0
  • Kişisel birşey .. Zevkler ve renkler tartışılmaz ..

0|0
    0|0
  • Alakasız... Öğrencileriniz zorlandıgı için öyle diyo eski edebiyatımız o ve güzel seyleri de var..

eğer edebiyat ögretmeniyseniz sizde bilirsniz

0|0
    0|0
  • Divan,kanepe esprisi yapan olur'a 100 lira bastım bakalım

0|0
    0|0
  • onlar vakıt kaybı onun yerine guzel konuşma diksiyon dersi verilse daha bı makbule gecer

0|0
    0|0
  • bir öğretmensin buna kendin karar ver senin icin gereksizse öyledir degilse oyle degildir ögrencinin fikride önemlidir ama birseyler ögretmek istiyorsan kolaya kacmak bazen sorun yaratabilir :)

0|0
    0|0
  • bence en güzel edebiyat dönemi :)

0|0
    0|0
  • biraz akrışık gibiydi hayal meyal hatırlıyorum ama liseden beri hiç işim olmadı şimdi shakespeare ile ilgileniyorum

0|0
    0|0
  • gazel mesnevi bunların neresi saçma

0|0
    0|0
  • Hayır bence çünki...bir kıtalık şiirden bir romanlık malzeme çıkıyor..ben çok severim

0|0
    0|0
  • teyzesi defterdar olan faytonla damda dolaşır

divan edebiyatını

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Divan edebiyatı zeki öğrencilerin işidir =) her öğrenci doğru anlayamaz . Sizin de sevdirmeniz öğrencilerin içindeki cevheri ortaya çıkarmanız lazım tabii.

0|0
    0|0
  • Şunu söyleyim. Bizim 11. sınıfta bir edebiyat öğretmenimiz okul kitabındaki her şeyi ezberletip sınavda soruyordu bu durum çok sıkıcıydı. Ama her dersin zevkli bir yanı vardır ve önemli olan bunu ön plana çıkarmaktır

0|0
    0|0
  • değil hatta dünyanın en güzel şiirleri.. ama hata bence şöyle yapılıyor.. edebiyatta divan şiirine girmeden önce temel bir Osmanlıca dersi konulsa müfredata şiirler daha çok anlaşılır...

çeviride anlam olmasa da güzellik kayboluyor biraz

0|0
    0|0
  • Dönem dönem incelemek sıkıcı geliyor, hele ki sayısalcı olunca.Halk edebiyatı divan edebiyatına göre daha eglenceli, ama öğrencilerinizin de dediği gibi divan edebiyatı sıkıcı geliyor fazlasıylaa:)

0|0
    0|0
    • Aslında sayısalcılara göre daha zevkli olması gerekmiyor mu bulmaca gibi divan edebiyatı da bir problemi çözmek gibi.

• Evet, gerek kasıntılığı gerekse gereksiz anlam kargaşasıyla, sadece biçim güzelliğini ön planda tutan bir dil kargaşası olmuş.

Allah'tan halk edebiyatı türemiş de, kurtarmışız dilimizi.

0|0
    0|0
  • Ben de hiç sevmezdim :D Ama anlamını öğrendiklerimi çok severdim.. Zor geliyodur öğrencilerine ://

0|0
    0|0
  • " Turk edebiyati " adi altinda Arap edebiyati islemektir, divan edebiyatini ogrenmek

0|0
    1|0
  • Divan edebiyatına saçma diyen birine sümüğümü bile atmam.

0|0
    0|0
  • divan edebiyatını çok severim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...