Şey, lan, ya gibi sözcükler ve anlamları....

Bu sözcüklerin hiçbir anlamı olmaması ve sözlük karşılığı bulunmamasına rağmen, günlük hayatta çok sık kullanıyoruz. Peki hiç anlamı olmayan bu sözcükleri kim, nasıl buldu o zaman ? Dilimize nasıl yerleşti ?

0|0
9|8

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 8

• insan bir kelimenin gerçek adını bulamıyınca şey der genelde.bulan kişi o an yine o zor durumdaydı demekki şşşşş diye başladı şee diye devam edip şeyyyyy çıkıverdi:))

0|1
    0|0
  • unutunca cümlemi şey şey şey diyip zaman kazanıyorum bazen.

0|1
    0|0
  • Oğlan, Ulan olarak değişmiştir. Kökü oğlan sözcüğünden gelir.

Lan, La, hatta doğuda LooW gibi versiyonları var.

Şey de her dildeki gibi bir anlatım bozukluğu şeysi

0|1
    0|0
  • Masaya kim masa demiş kadar gereksiz olmuş bu asdjsdsd Düşünmeyelim bunları bulmuş biri kullanıyoruz işte.

0|1
    0|0
  • şey ya bilemedm bak şmdi :D

0|1
    0|0
  • lan ulandan geliyor.ulan da oğlan demek.ordan gelmiştir.ya ise kelime değil bir bağ gibi zaten.şey in de anlamı var.Madde, eşya, söz, olay, iş, durum vb.nin yerine kullanılan söz.

0|1
    0|0
  • Sey hersey. Onsuz bir sey dusunemiyorum :D

0|1
    0|0
  • Ben bulduum ben !

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Şey kelimesi bilinmeyen demektir metafizikte. Bilmediğim şeylerin anlamını kullanmak için ya da hatırlamadığımız kelimelerin yerine kullanılan bir kelime türüdür. Lan kelimesi ise ismin yerine kullanılan bir kelime türüdür. İsmin kaba kullanım hali diye biliriz. Ya diye bir kelime yoktur. TDK da halk dilinde ortaya çıkan bir kavramdır.

İçimden bir örnek vermek geldi bir kız arkadaşım sürekli takıldığında :)

Şey lan yaa şuydu işte gibisinden konuşurdu hep :)

0|1
    0|0
  • lan'ı bilmem ama "şey" kelimesinin anlamı vardır. bilinmeyen bir tabir için kullanılan bir kelimedir. ayrıca denklemlerdeki bilinmeyenide temsil eder. haçlı seferleri sırasında avrupalılar "şey" kelimesini "Xey" olarak aldılar daha sonrada denklemlerde kullanılan x'e dönüştü.

0|1
    0|0
  • napacan yerleşmiş işte

0|1
    0|0
  • Bu tür jargonlar yerinde kullanılırsa gayet anlamlı olabiliyor :) Ankaralı olarak "La" kelimesinin dilimize yapışması gibi..

0|1
    0|0
  • rahatsızlık verici değil takılın gitsin.

0|1
    0|0
  • yerleşirrrrrrrrrrr

0|1
    0|0
  • haydi ateyizler bunuda açıklayın:D

0|1
    0|0
  • iyi yerlestirmis kim yerlestirdiyse:D

0|1
    0|0
Yükleniyor...