Mezarlara Neden Ağaç-Bitki-Çiçek Dikilir?

Mezarlara Neden Ağaç-Bitki-Çiçek Dikilir?
Başta Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed (S. A. S)'e , Alimlere ve Aktarılan Rivayetlere Göre: Kabre Ağaç ve Bitki (Çiçek) Vs. Dikmenin Sevap Olduğu ve Ölünün Ruhundan Azabın Hafifletimesine Sebep Olacağı Bilinmektedir.

Dikilen Ağaç ve Bitki (Çiçek) Vs. Yaptıkları Zikirler, Tesbihler ve Ondan İstifade Eden Canlılar, O Kabirde Yatanın Defterine Yazılır ve Bu Hayırlı İşleri İcra Edenlere Sevap Kazandırdığı Bilinmektedir.

Gayri Müslimlerin Yaptığı Gibi Kabre Çelenk Götürmek Mekruhtur.

Mantıklı Düşünüldüğü Zaman Çelenk'in Gösterişten Başka Hiçbir İşe Yaramadığı Ortadadır. Nitekim, Bunun Yerine Uzun Zamanlar Yaşayacak Ağaç ve Bitkilerin Dikilmesi Daha Faydalı ve Doğru Bir İş Olacaktır.

Kişi Kabirde Dahi Olsa Yedi Şeyden Meydana Gelen Sevap Devamlı Olarak Kendisine Ulaşmaktadır.

- Öğretilen İlim
- Halkın Yararlanması İçin Akıtılan Su
- Açılan Kuyu
- Dikilmiş Ağaç
- Yapılan Mescit
- Okunmak Üzere Bağışlanan Kur'an-ı Kerim
- Ölümünden Sonra Kendisine Dua Edecek Evlat

Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed (S. A. S.) Bir Mezarlıktan Geçerken, İki Mezardaki Ölünün Bazı Küçük Şeylerden Dolayı Azap Çekmekte Olduklarını Fark Etti, Bu İki Mezardaki Ölülerden Biri Hayatında Koğuculuk (Dedikodu) Yapıyor, Diğeri İse İdrar'dan Sakınmıyordu, Bunun Üzerine Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed (S. A. S.) Yaş Bir Dal Almış, Ortadan İkiye Bölmüş ve Her Bir Parçayı İki Kabre de Birer Birer Dikmiştir.

Bunu Gören Ashap Niye Böyle Yaptığını Sorduklarında:

''Bu İki Dal Kurumadığı Sürece O İkisinin Çekmekte Olduğu Azabın Hafifletilmesi Umulur.''

Buyurmuşlardır.

Vefat Edenlerimize ALLAH (C. C.)'tan Rahmet, Kederli Ailelerine ve Yakınlarına Sabır ve Başsağlığı Dilerim.

ALLAH (C. C.) Günahlarını Affetsin!

Mekanları Cennet Olsun!

Cumanızı Kutlar, Esenlikler Dilerim.

#SerKan1923

@siray

@mehcab @Bakırköylüm @Hüzün_Kovan_Kuşu @нейтральны @kaptanpırays @RdvnSbs @TheKerim54

Güncellemeler:
Pek Muhterem @MuvahhideZeynep Hocam Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahu Ve Berekatuhu Ve Magfiratuhu Ebeden Ve Daimen... Afiyettesinizdir İnşallah?

Efendim İstirham Ederek Zat-ı Şahanelerinizi Bir Sual İle Rahatsız Etmek İstiyorum İnşallah.

Kabirlerin Etrafına Ağaç Ekmek, Kabirlere Çiçek Bırakmak Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

İşbu Konuda Vebal Dolayısıyla Günah Var mıdır?

Pek Muhterem Hocam Engin Bilgi ve Tecrübelerinizden Müsadenizle İstifade Etmek İstiyorum İnşallah.

Teşekkür Ediyorum.

0|2
3|3

En İyi Kız Görüşü

• ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuhu daimen ebeden biiznillah. Alimler agac bitki dikmeye karismamistir. peygamberimizin azap goren iki kisinin mezarina yas dal dikiyor. Kuruyuncaya kadar Allahin azabinin hafifleyecegini soyluyor kaynak buhariydi.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Çok güzel faydalı bir yazı olmuş abi Allah razı olsun. Hayırlı cumalar hayırlı günler

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Mezarliğa gitmiyorum ki yıllardirdır ama diksinler tabi.

0|1
    0|0
  • Bir bilgim yok ama bir yanda insanlarin gomulu oldugu bir yanda agaclarin fidanlarin hayat buldugu bir arazi çok anlamli ve güzel bir goruntu

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• birgün ölürsen herkes seni yalnız bırakcak bari o bitkiler çiçekler canlıdır seni yalnız bırakmayacak iyki dikiliyor şükür et :D

0|1
    0|0
  • Bizimkilerin çoğu mezarlık güzel görünsün diye dikiyor. :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...