İncil'in değiştiğine dair elinizde ne gibi somut kanıtlar var?

Ben bir Hristiyanım ara sıra birileri çıkmış İncil değişti diyor acaba ne gibi tarihsel bilimsel arkeolojik kanıtlar var elinizde merak ediyorum
Bizlerin bu masallara cevap veren çok konuşmaları var

0|0
3|13

En İyi Kız Görüşü

• Sadece İncil'de değil tüm ilahi kitaplarda az çok değişikliklerin olduğunu düşünüyorum ben. Din ticareti yapan insanlar hepimizin malumu, dini çıkarlarına göre kullanmak isteyen kişiler her dönem var sonucta.

0|1
    0|0
    • Benzer görüşü bende savunuyorum ama benimkisi biraz farklı.
      İncildeki 27 kitabın hepsi sağlam tam ama birçok kitap incile eklenmedi bence bunu konuşabilirim

En İyi Erkek Görüşü

• Sorulması gereken soru o değil, şu: İncil'in değişmediğine dair ne kanıt var? 2000 yıl önce yazılmış, İsa'nın yazdırdığı bir İncil yok. İsa'nın yaşadığına dair bir tek belge yok zaten. İtalya'da bir kefeni İsa diye satmaya kalktılar, olmadı. İncil diye gökten inmiş bir kitap yok. Kendisinin yaşadığı söylenen dönemden 100 yıl sonra yazılmaya başlanmış dedikodular, söylenceler var. 300 yıl içinde o kadar fazla efsane uyduruldu ki bunları İznik'te azaltma gereği duydular. Adeta ipini koparan kendini havari ilan etmiş, "mektup" yazmış, herkes dini lider olmaya kalkmış, eski zamanların cehaleti alt tarafı.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Incil değişmiş diyenler farklı bir metin bulup bunu kanıtlamalıdır. Oysa benim gördüğüm kadarı ile metinler çıkarıldıkça %98 uyum sağlandı.
    Ne zaman değişmiş? Hani o zaman orijinal metin? Hem insanlar kutsalını niye değiştirsin? Hem madem bu iş bu kadar kolay Kuran'ın değişmediği ne malum?

0|0
    0|0
    • Bende onu soruyorum işte o zaman kuranda değişti hayır diyorlar kuran değişmez neden değişmez allah söz vermiş o zaman kuran ayrıacalıklı mı diyorum sesleri yok müslümanlar ne kadar ısrar ederlerse etsinler incili değiştiğini ispat edecek en ufak bir belge dahi gösteremezler. tersine incil kadar sağlam bir kitap yoktur.
      homeroosun ilyada ve odessa destanının bile en eski nüshası bin yıllıkken incilin en eski nüshaları 1850 seneliktir arada 150 yıl kadar boşluk varken en büyük edebiyat eserin ilyada destanında 1500 yıldan fazla boşluk vardır

• Kur'an'ı kabul ediyorsan değiştiğini kabul edersin, Kur'an'ı kabul etmiyorsan değişmediğine inanabilirsin tabiiki.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• İncil değişmediyse, neden Tanrı Hz. İsa'dan sonra Hz. Muhammed diye bir peygamberi gönderdi ve Kuran-i Kerim isminde kutsal kitabı gönderdi, sende bunu açıkla? İncil Hz. İsa öldğkten 150 yıl sonra yazılıyorsa nasıl değişmemiş oluyor? Hani Hz. İsa'ya indirlen esas incil nerede? İncil değişmediyse nedenn Yhanna gibi 4 farklı incil türü var?

0|0
    0|0
  • Incil'in tek bir versiyonu dahi yok, 4 tane var, onlar da Iznik 'de bir konseyde kabul edilenler.

Muskuman degilim ama Incil hakkaten kaynagi sikintili bir kitap.

0|0
    0|0
    • iznik konseyinde incil metinleri belirlenmedi incile bakış açımız müslümanlarla çok farklı onlara göre incil gökten inen bir kitap bize göre gökten inen bir kitap değil incil özel bir kitap adı değildir sadece bir mesajın adı demektir isa ile ilgili ögretilerin kaleme alınmıış halidir incil özel bir kitap ismi değildir. yeni ahit içinde yer almayan daha başka bir çok kitap vardır

• Isa oldukten seneler sonra kaleme alindi.

Ki Isa yahudiydi. Paul diye biri Isa'nin muritlerini yaudlikten ayirdi. Belki Isa'nin hic oyle bir niyeti yoktu ne bilecez?

Ki modern hristiyanlik romalilar sagolsun paganlikla ic icedir. Bayramlarina kadar hep pagan isi.

• Peki size göre inciller değişmediyse bu yönde bir kanıtınız var mı?
    Ve neden incillere Matta Yuhanna gibi isimler verilmiş?
    bu konuda bir bence yazmanızı bekliyorum aslında

0|0
    0|0
  • yaw elimizd nerden kanıt olsun :D

0|0
    0|0
  • Sen degismedigine dair kanit goster?

0|0
    0|0
  • Netten arastir/ Birisinin demesiyle bulamazsin

0|1
    0|0
  • yani namaz kılıp oruç tutmam ama , bir gerçek varki kur anda yazıyor bu. yahudiler değiştirmiş. insanlar değiştirmiş yani. kendilerine göre manalar yazıp uyarlamışlar kendi menfaatleri için.

0|0
    0|0
  • İncilin ilk elden olmadığını havarilerin rivayetleri olduğunu tüm papazlar bilir zaten.. incile dini değil tarihi kitap olarak bakarlar bu yüzden birden fazla İncil çeşidi vardır

0|0
    0|0
  • kardeşim siz diyosunuz zaten 4 incil var şu adamlar yazdı diye daha nasıl kanıt olacak

0|0
    0|0
  • değişmedi ya sallıyolar herkes kendi dini dışındaki tüm dinleri kötüleyecek ya malzeme arıyolar işte

0|0
    0|0
  • Hic dusunmemistim bunu :) ozaman kurana ne gerek vardi?

0|0
    0|0
  • değişmediğine dair ne gibi somut kanıtlar var?

0|0
    0|0
Yükleniyor...