Sanat toplum için mi olmalı yoksa sanat sanat için mi olmalı?

Yıllardır bu konuda bir mütabakat sağlanamamıştır. Yine sağlanamayacak tabi. Engin düşüncelerinizi alalım gençler :)

2|1

En İyi Kız Görüşü

• Hicbiri. Sanat insanın kendisi icindir. Sanatı olusturan toplumdur ve sanat icin sanat yapmak saçmadır. Sen icinde o yeteneği bulmasan sanata da topluma da birşey veremezsin. Sen yaparsın, sanat kendi başlığı altında toplar. İnsanlarda istifade eder. Amaç aslında ikiside degildir sadece sonuçtur sanat ve toplum. Bir nevi ihtiyacımızdır. İhtiyacını sanat yoluyla gideren bir insan sanat icin sanat yapıyorım yahut toplum için yapıyorum diyemez. Sanat sadece bir araçtır. O senin ihtiyacın bir nevi o yetenek çıkacak senden. Tabi para için yapılanlardan bahsetmiyorum :)

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Önceden sanat sanat içindir anlayışı sanata verilen değeri ifade ediyordu. Günümüzde ise sanata verilen değer maddi değerlerle ölçülür oldu. Elbetteki sanat içinde yaşadığı toplumla anlam ve değer kazanır. Bu noktada toplum bilinci ve bilinçli bireyler önemli rol oynar.

1|1
    0|0
    • katılıyorum. hitap ettiği kitlenin sosyolojik yapısı önmli. misal recep ivedik filmi gişe rekorları kırıyor :)

Kızlar Ne Diyor 30

• Sanat toplum için olursa, samimi, içten ve doğal olmaz.
    Sanat sanat için olursa teknik ve mekanik olur, ruhu olmaz
    Sanat kişinin kendi için olmalıdır ki, duygularını , hayallerini, sezgilerini, düşüncelerini, zevklerini ve renklerini harmanlayııp , özgürce icra edebilsin...

0|2
    0|0
  • Sanat sanat içindir ama insanlara böyle etki eden bir araç varsa elimizde topluma hizmet de edebilmeli bazen😊

3|2
    0|0
    • peki sanat var olablme adına topluma muhtaç mıdır?

• :)) pekala... teşekkür ederim yorumun için

• Rica ederim 😊

• Toplum için olmalı ama sanatsal değerini de yitirmemeli.

0|1
    0|0
  • Sanat sanat için olmalı

0|1
    0|0
  • Toplum için yapılan sanat eserleri çok rağbet görür ama çabuk unutulur.
    Sanat için yapılan , beğenilme , yönlendirme kaygısı olmayan sanat eserleri ise daha kalıcıdır ve klasik eser olmaya adaydır.
    İkisi de gerekli.
    İki türden de olmalı.
    Halkın anlayacağı, onları yönlendiren eserler de olmalı.
    Hiçbir kaygı gütmeden ortaya çıkan ürünler de olmalı.

0|1
    0|0
  • Fecr-i aticiyim ben

0|1
    0|0
  • Sanat için olmalı, toplumda faydalanmalı.

1|1
    0|0
  • Bence her ikisi içinde olmalıdır.

0|1
    0|0
  • Pffff buram buram edebiyat dersi kokuyor burası :D toplum için olmalı bence

0|1
    0|0
  • Sanat sanat icin olmali şu an ki toplumda

0|2
    0|0
  • Her ikisi de.

0|1
    0|0
  • Sanat için olduğunu düşünüyorum. Neden deme bu saatlerde beynim çalışmıyor aşırı uykum var, ilhamın zerresi yok, beyin iptal 😢

0|1
    0|0
  • Bence sanat sanat içindir. Çünküsüne gelince. Herkes ulaşamamalı, sadece isteyen ulaşmalı. Herkes sanata ulaşsa o zaman klişe olur. Mesela Cemal Süreyya'nın şiirleri ya da sözleri şu an 11 yaşındaki çocuk bile paylaşıyor. Ona sorsanız burada anlatılmak istenen ne diye. Size vereceği cevap; hoşuma gitti' der. Yani bence hoş değil. Sanat anlaşılmayi bekler. Sadece isteyenler ulaşsın. Bebelerin ağzında laf sokabilecegi bir malzeme olmamalı :) ama bence :)

0|1
    0|0
  • sanat insan için olsa daha iyi olur sanki. hani biri beğenecek diye yaratılınca daha güzel oluyor sanki sanat. lakin ben sanat için sanat yapıyorum deyip bir de onu sergilemeye kalkıp üstüne eleştirilince de bu eseri sanat için yaptım sana mı yapıyoruz diyen tipler var ki, onlara ne diye sergiliyon lan bunları o zaman denmesinde hiç bir sakınca yoktur kanımca.

0|1
    0|0
  • Ben şu an kendim için yapıyorum, ileriyi bilemem

0|1
    0|0
  • Sanat kendisi için var olmalı

0|1
    0|0
  • Sanat sanat için olmalı

0|1
    0|0
  • Günümüzde sanat para icindir. Tabii buna sanat denirse.

0|2
    0|0
  • sanat sanat için olmalı bence hocam :) eğer başkası için birşeyler yaparsak bunun adı sanat değil alışveriş oluyor bence :D

0|1
    0|0
  • Sanat sanat için olmalı ✋🏻

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    10

Erkekler Ne Diyor 21

• Her şey insan içindir. Sanat da insan için icra edilir. Bir kadını ciril çıplak soymak sanat değildir. Sanata hizmet hiç değildir. Olsa olsa fuhuşa hizmettir.

0|1
    0|0
  • Sanat toplum için olmalı

0|1
    0|0
  • "Sanatsız kalan bir toplumun, hayat damarlarından biri kopmuş demektir."Sözünden anlaşılacağı üzere sanat toplum içindir.

0|1
    0|0
  • Boyle bir ikileme dusmemek gerek. Ama bazi sanatlar varki toplumun genelinin kultur duzeyinin ustunde bir perspektifle bakmak gerekiyo bu yuzden bu tur ornekler sanat sanat akimina uygun oluyo. Aman kim ne yapiyosa yapsin. Bu halk icin sanat yapilmaz ona eminim.

0|1
    0|0
  • Sanat toplum için olmalı , bu konuyu aşırı tartışıp küstüğüm kız arkadaşımı biliyorum , geleceği olan birşeydi hani :D o derece keskinim

0|1
    0|0
  • Toplum

0|1
    0|0
  • Bu isal mi yoksa kabiz mi diye sormak gibi. iki dusunce de makul ve gerekceleri var. ama bana sorarsan sanat sanat icindir daha agir basar derim.

0|1
    0|0
  • Toplum

0|1
    0|0
  • Toplum

0|2
    0|0
  • Toplum olmasa sanat olmaz. k

0|1
    0|0
  • Sanat sanat içinse sktrsin gitsin afedersin kendi aralarında oynasınlar bence toplum için olmalı :D :D

0|1
    0|0
    • kendin için diyenleri anlamadım zaten kendin için bir şekilde ifade ediyorsun kendini her türlü geriye kaldı sanat sanat için mi toplum için mi sen kalkıp ben anlaşılmak istemiyorum deyip de kendince saçmalamayı (sadece kendin anlayacağın o yaratıcılığı) sanat dersek sanat sanat için şimdi misal ben duvara işesem bence sanat başka kimse sevmesin anlamasın banane :D ama başka biri de severse sen her ne kadar sanat sanat içinde deyip yapsan da toplum için olmuş oluyor artık bence yani sanat sanat içindir deyip te yaptığın eseri ya kimse görmeyecek ya da baya saçmalaman lazım arkadaş :) en mantıklısı toplum

• neyse muhabbet b. oka saracak gibi :D

• şimdi aramızdan birisi bişi diyecek recaizade mahmut ekremin kemikleri sızlıcak başka birisi başka bişey dicek muallim nacinin kemikleri sızlıcak en iyisi yorum yapmamak yoksa her türlü günaha giriyoruz :D

0|1
    0|0
  • çok derin konuuu bee :D

0|1
    0|0
  • Toplum için olmalı

0|1
    0|0
  • Sanat sanat için tabikide. Sanatçı bu işi topluma beğendirmek için yapıyor ise mutlaka o sanatta bir kusur vardır.

0|1
    0|0
  • Sanat sen beğeniyorsan sanattır. Gerisi yalandır.

0|1
    0|0
  • aslında her ikisi içinde yapılması gerek.

0|1
    0|0
  • Sanat için 😉

0|1
    0|0
  • sanat sanat için olmalidir

0|1
    0|0
  • sanat benim içindir.

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam