İnsanlar, özellikle Türk insanı metal müziğe karşı neden bu kadar ön yargılı?

metal müzik, rock da dahil olmak üzere çok fazla alt çeşitlere ayrılmasına rağmen insanlar genelde en aşırı olanları örnek göstererek bu müziği tek şekilden ibaret olarak algılamakta ve bu yüzden ya ilgi çekici bulmamakta ya da rahatsız edici bulmaktadır. hatta bir kısım insan vardır ki, önceleri tek seferde saatlerini metal müzik dinleyerek geçirmiş olmalarına rağmen yaşı ilerledikçe bu müzikten ayrılmış/ayrılmakta hatta yavanlığı su götürmez bir biçimde belli olan pop müzik türüne meyletmişlerdir/meyletmektedirler. global ve yerel olarak müzikte başarılı olan tüm isimler ya bizzat kendileri bu türle yola çıkmışlardır ya da bu müzik türüne gönül vermiş insanlar sayesinde bir yerlere gelmişlerdir. öte yandan bu türe ait eserlerde bulunan kasvetli ve çoğu zaman şiddetli ahenk (lirikleri kastetmiyorum.) için harcanan emek, sahip olunan yetenek, kullanılan matematik gerçekten ufuk açacak kadar değerlidir. genel olarak lirikleri melankolik, gotik, sadistik, nihilistik, ateistik ya da en tehlikelisi olarak düşünülen satanistik duygularla bestelendiği doğrudur. ancak hiçbirinde bu sözler -jazz, klasik müzik hariç- diğer tüm müzik türlerindeki gibi ilk sırada yer almaz. yani metal müzik %80 oranla sözleri için dinlenmez. fakat buna rağmen beyin yakan sözlere sahip eserler de mevcuttur ve bu eserler bir pop müzik eserinde duyabileceğiniz basitlikte olmaz. besteleyebilmek ve anlayabilmek için ortalamanın üstünde felsefik görüş ve bilgi gerektirir. ne yazıktır ki, sözlerinin basit olmayışı ve zor söylenişinden dolayı, bu sözleri pop müzikteki gibi, çoğu zaman kendi kendinize mırıldanamazsınız... son olarak, gam olarak bizim arabesk ve halk müziklerimize çok benzer notasyonlar barındırması ise ayrıca ilginçtir. fakat bu benzerlik çalınan enstrüman farklılıklarından dolayı normal bir dinleyici için pek farkedilmez.

örnekler;(aşağıya doğru artan sertlik)

amorphis
tool
russian circles (söz içermez.)
dream theater
eternal tears of sorrow
opeth
dark tranquillity
death

2|0
8|7

En İyi Kız Görüşü

• Metal kültürüne karşı önyargılı olan sadece yaşlılar kaldı. Yeni nesilimiz tamamen özeniyor "poser"larımız çoğalmış durumda. keşke yine önyargılı olsalar. ben öyle metal dinleyen , punk tarzında birisi değilim. sadece depresif black metal dinlerim. ama böyle her ergen hergelenin dinlemesi sıkıyor

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• ben yıllardır dinlerim ama metal müziğin felsefesi bizim kültürümüze çok ters müzik içeriği tarzı ve sertliği bizim halkımız yumusak sakin muzik sever

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Kesinlikle çok haklisin pop muzinin sozler cok basit ve anlamsiz oyuzden pop dinlemiyorum cok kucuklumden beri senfonik metal hard rock dinliyorum

2|1
    0|0
  • russian circles post grubuna girer ve ben post ve prograssive dinlerim genelde russian circles dinliyosan
    mogwai
    unkle
    god is an astronaut
    sigur rus
    slint öneririm.

0|1
    0|0
    • thanks for info.

• yanlıştan doğruyu bulmuş gibisin. nitekim, RC sadece enstrümantal, DT'nin ise bir dünya vokalin ön plana çıktığı slowları var. enteresan... neyse iyi kötü bir yere gelmişsin bari bundan geri gitme...

• Sen çal ben oynarım

0|0
    0|0
    • benim çalacağım şeyle sen, en fazla pogo yaparsın. onu da yaptıktan sonra zevk yerine ağzına gelen çimenin tadını alırsın.

• Ağır olduğu için. Ve bence çok güzel.

0|1
    0|0
  • Seven çok seviyor gerçekten ama ben rahatsız edici buluyorum. Dinlerken yoruluyor insan.

0|0
    0|0
    • amorphis - the white swan. bir dene bakalım... xper 1 olduğum için daha büyük kolaylık sağlayamıyorum, kusura bakma.

• Yazınızı okumadım ve şunu yazayım renkler ve zevkler farklıdır herkeste

0|0
    0|0
    • yorumunu dikkate almadım ama şunu da yazayım senin fikrin hiç önemli değil.

• o zaman yorum yazmasaydın geri demek ki önemsedin takmasaydın yazmazdın hiç

• Zevkler ve renkler tartışılmaz. Bu arada metal müziği de karşı falan değilim.

0|0
    0|0
    • karşı falan da olma zaten. :)

• Çok beğendiğim de söylenemez. Kulağıma hoş gelen besteleri dinlemeyi severim.

Erkekler Ne Diyor 6

• yıllardır hem icracı hem dinleyici oldum. insanlar aş artık falan diyo. neyi aşayım abi. pop mu dinleyeyim '' dönemem ben sana yar! '' gibi sözlere mi müzik yapayım. Bazen o kadar sinirleniyorum ki. Yaa yıllarımı verdim ben bu müziğe, sahneye çıkıp müziğimi yapmak istiyorum hala oyun havası gibi garip isteklere maruz kaldığımdan sahneyi bıraktım. Hayalimi homestudio ortamında bastırmaya çalışıyorum. bu durum yaş geçtikçe daha sert dinlemeye itti. zamanında beraber müzik yaptığım insanlar glam takılırlarken ben deathcore cu oldum. inadına metal...

0|1
    0|0
  • Metal müzik hiç bir dayatmayı kabul etmez. Bunu bilseler her şey daha rahat olacak.

0|1
    0|0
  • Metal müzik kadar gereksiz bir müzik daha yoktur herhalde. İlgin kıyafetler avazı çıktığı kadar ağızdan ya da başka yerden çıkan sesler. Sevilecek bir yanının olduğunu düşünmüyorum. Çevremde metal seven olduğu zaman dahi pek muhabbet etmiyorum kafa yapıları bile ilginç...

0|0
    0|0
    • sen hangi müzik türlerini dinliyorsun?

• @SapıkveRomantik Hmm...

• böyle şarkılar da güzel şarkılar, elbette yerine göre. ancak şandan başka maalesef derinlik yok ve bu yüzden sahip olduğu dinamikler ilkel. fakat ilkel oluşu kötü anlamına da gelmez. müziğin evriminde ilk basamaklardalar. bu yüzden çoğunluk tarafından kabul görüyor, beğeniliyor. trompet bile aynı melodiyi çalıyor. 5 dakika boyunca sadece 2 melodi var. o da düet olduğu için.

• Zamanında hatırlarsan, Akmar ın imajı ortadadaydı gazetelerde. Cahillik kötü bir şey.

1|0
    0|0
    • cehalet her zaman kötüdür.

• Konser alanı, o alandan bir sürü insan para kazanıyor. Bende organizatörlük yaptım. Kolay bir iş değil. Hem seyirciyi memnun edecek hem de gelen grupları/adamları memnun edecek bir şeyler için çalışıyorsun gerekirse de grubun altına bile yatıyorsun. Mekan veya alan sahipleri de ayrı zorluk çıkartıyor. 500 kişilik alana, 300 kişi giderse bira 30 lira olur tabi ki. bir limit vardır, o limite göre fiyat artar veya düşer. Ha bazıları evet o limiti hiçe sayıp fahiş fiyatta iş yapıyorlar. Onda haklılar ama genel olarak işin raconu budur.

• o racon değişmediği sürece desene youtube'den izlemeye devam...

• Metal dinlemiyorum, ama dinleyene de saygım var. Bir iki kez dinlemek istedim ama bağırma aşırı fazla olunca vazgeçtim. :)

0|0
    0|0
  • Hiç bir tarza karşı değilim. Dinlemem belki ama dinleyene de saygı duyarım.

0|0
    0|0
Yükleniyor...