Dostoyevski romanları içerisinde sizi en çok etkileyen karakter hangisidir?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski romanları içerisinde sizi en çok etkileyen karakter hangisidir?

Nedenini yazarsanız memnun olurum.

• İvan Karamazov-(Karamazov Kardeşler)
    A seç
  • Prens Nikolayeviç Mişkin-(Budala)
    B seç
  • Romanoviç Raskolnikov-(Suç ve Ceza)
    C seç
  • Pyotr Verhovenski-(Ecinniler)
    D seç
  • Diğer(belirtiniz)
    E seç
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|0
116

En İyi Kız Görüşü

• Dostoyevski'nin tüm kitaplarını okumuş, hakkında yazılan biyografileri ezbere bilen büyük bir Dostoyevski hayranı olarak öncelikle teşekkürler. Dostoyevski adını görünce çok mutlu oluyorum gerçekten. Onu hala bu yüzyılda anmak ve kitaplarını hatırlamak bana ayrı bir haz veriyor. Dostoyevski'yi her bir yazardan ayrı tutarım. Dickens, Sartre, Twain, Hemingway kusura bakmasın. Dostoyevski başka bir dünyadan gelir ama bizim dünyamızı en iyi o anlatır.

Dostoyevski bir yazardan da öte, bir ruh bilimci, filozof, sosyolog ve politikacıdır. On elinde on marifet vardır. Saydığın kahramanların hepsini ayrı ayrı bilir severim ama Piyotr denen adamın bendeki etkisi farklıdır. Tanrının varlığının sorgulandığı ve toplum buhranlarının yazar ve aydın kişilerin yanı sıra, yeraltı yazarlarını da etkilediği bir dönem Rusyasında Pyotr ve diğerleri intihar olgusunu ele alırlar. Buhranlar, intihar, din ve politika konularının bir romanın içinde olması gerektiği gibi işlendildiği ender kitaptan biridir o unutulmaz karakteriyle. Hele intihar anındaki şu sözü hala hatırlarım:

''Ben öldüğüm zaman Tanrı olacağım. O yüzden ölmem gerek. Tanrı olmak için ölmek zorundayız.''

0|1
    0|0
    • On parmağında on marifet olacak tabii ki. Dostoyevski'yi on elli olarak tasavvur ettiğimden değil; el sürçmesi :)

• Tebrikler, bir Dosto aşığı olarak ne güzel anlatmissin diyebiliyorum...

• Teşekkür ederim :)

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 10

• gel de hatırla ismini...

yeraltından notlar'daki gevezenin ismi neydi yahu:)

0|0
    0|0
    • İnsan olmak yük geliyor bize.Eti-kemiğiyle insan olmak.

Bu utandırıyor bizi,ahlaki bulmuyoruz hatta.

Somut olmayan canlı denebilecek tuhaf varlıklar olmak da biricik mutluluk kaynağımız.

Yeraltından Notlar kitabından kısa bir alıntı,nasıl yorumlarsınız?

• Dimitri ( Mitya ) Karamazov..

Nedenine gelince, şu an pek hatırlamasam da, aşkları, kararsızlıkları, onurlu ve onursuz bütün davranışları beni etkilemişti.. Katerina'ya borcunu ödeyemeden Gruşenka ile evlenemeyeceğini düşünecek kadar erdemli, Katerina ile nişanlıyken Gruşenka'yı düşleyecek kadar şevhet düşkünü.. Uçlarda yaşayan bir karakterdi :D

0|0
    0|0
  • Budala ismi romanındaki ana karakter, çok ısındığım bir karakterdi...Hem kızmış hem de sevmiştim kitap boyunca..İsmini ancak google a bakarak hatırlayabildim:)

Lev Nikolayeviç Mişkin

0|0
    0|0
  • Yer altından notlar

o nasıl bir tiksintidir o nasıl bir haz alma duygusudur. bitiyorum sana dostoyevski.

0|0
    0|0
    • Sonuç:Hiç bir şey yapmamak daha iyi !

Bir köşeye çekilip herşeyi seyretmek daha katlanılır olandır değil mi?

Bu nedenle varol sen yeraltı !

0|0
    0|0
  • Prens Nikolayeviç Mişkin-(Budala) okumadım ama etkilenen arkadaşlarım var.

0|0
    0|0
  • suc ve ceza

0|0
    0|0
  • A ile C yi okudum ama raskolnikov apayrı bir karakter bana göre...

0|0
    0|0

0|0
    0|0
  • 15 yasindayken okudugum ilk romandi..Suc ve Ceza - Raskolnikov

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• raskolnikov. tasvir olayı harikaydı.

0|0
    0|0
  • Romanoviç Raskolnikov beni derinden etkilemiştir

0|0
    0|0
  • Sadece "Suç ve Ceza" isimli romanı okuduğum için elbette Raskolnikov diyorum.

0|0
    0|0
  • Raskolnikov

0|0
    0|0
  • ivan

0|0
    0|0
  • c

0|0
    0|0
Yükleniyor...