Padişah Vahdettin sizce hain mi?

evet baslikta yazdigi gibi sizce Padişah Vahdettin sizce hain mi degilmi?

• Hain
    27% (3)33% (7)31% (10)Oy Ver
  • Hain degil
    45% (5)48% (10)47% (15)Oy Ver
  • Hain degil tam tersi, kurtulus savasini o baslattti
    28% (3)19% (4)22% (7)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
7|27

En İyi Erkek Görüşü

• Hain kelimesi artık klişe oldu önüne gelen kullanır oldu..Vahdettine hain demeyeceğim..Vahdettin mustafa kemale samsuna çık demiştir..Doğu ve orta karadenizin komutasını asayiş bakımından ona vermiştir..Mustafa kemal ihtilalci bir subaydır gençliğinden bu yana ve ateşli bir kişiliktir..

Vahdettin ve onun sadrazamı yani başbakanı damat feritin ingizlilerle barış için görüştüğü belgelerle aşikardır..Mustafa kemal asayiş için gittiği samsunda milli mücadele kararı almış ve halkı örgütlemiştir sonrasında..

Vahdettin ise bu durumu görünce mustafa kemali istanbula çağırmıştır cevap reddir..Aynı vahdettin mustafa kemali arkadaşlarını durdurmak için bugünün müftüsü o günün şeyhülislamına talimat verip öldürülmesine ya da yakalanmasına çalışmıştır..Şeyhülislamın fetvası ortadadır imzalıdır belgelidir..

Vahdettin milli mücadeleden sonra bir ingiliz gemisiyle yurdu terketmiştir giderken basiretsizliğine dair pişman olmuştur ancak iş işten geçmiştir..

Meselenin tarihi budur kimisi hain der kimisi demez..Ben meseleye devlet başkanı lider halife birinin ne yapması gerektiği konusundan bakacağım..Ya eline silahı alıp milli mücadeleye anadolu saflarında katılıp bir mermi de kendisi sıkacaktı ya da kafasına sıkıp bu topraklarda ölecekti..

Liderlik önderlik ve devlet adamlığı bunu gerektirir..

1|3
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Reddi miras politikası gereği çamur atılan Aliyey-i Cennet mekan Vahdettin

1|2
    0|2
  • bizim dönemimizdeki tarih kitaplarında yalan yanlış eksik anlatıldı hep , osmanlı karalandı .. şükür ki son zamanlarda gerçekler ortaya çıkmaya başladı .. adam akıllı kaynaklara bakılmalı !

0|3
    1|2
    • Ya sorma işte :) hep yanlış anlattılar. Ulen hamamda hatun peşinde koşarken düşüp beyin kanamasından ölen padişah var tövbe tövbe ya

• Hain miydi değil miydi İNGİLİZCELERE SIĞINMA MEKTUBUNDAN BAKALIM:

Dersaadet İşgal Orduları Başkumandanı

General Harington Cenaplarına

İstanbul'da hayatımı tehlikede gördüğümden İngiltere devlet-i fahimanesine iltica ve bir an evvel mahall-i ahare naklimi talep ederim efendim. 16 Teşrinisani 1922

Halife-i Müslimin

Mehmed Vahidettin

0|0
    0|0
  • 1|2
    0|1
  • Aptaldi bu kesin

0|2
    0|5
  • ben İşgal kuvvetlerini oyalama amaçlı rol yaparak alttan alta M. Kemal i desteklediği senaryonun gerçek olduğunu düşünüyor ve umuyorum...

Zaten aksi olsa idam edilir di. M. Kemal aptal değil!

0|0
    0|0
  • o kim ki ? .

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 26

• Vahdettine hain iftirasını atanlar haindir bu iftiraya inananlar cahildir.giderken çakmağını bile hazinenin malıdır diye askere emanet eden bir adamdır

1|1
    0|0
  • Hain değildir.

Reddi miras politikası gereği hain ilan edilmiştir.

1|2
    0|0
  • Plevnede balkan savaşlarında orduya yeterince destek ve önem vermeyenlerin tamamı benim için haindir.Osman Gazi savaşta o kadar destek istedi göndermediler halbuki öyle olsaydı gerileme diye birşey olmayacaktı Osmanlının sonu geldi onlar yüzünden.Daha 93 harbi var orada olanlarda biliyorsunuzdur çoğunuz.Demem o ki Osmanlının son zamanları hainlerle doluydu.

1|0
    0|0
  • Hain değildi. Fatih Sultan Mehmet Han'ı bile kardeş katli diye zırvalayan millet Osmanlı İmparatorluğunu karalamaya çalışıyor ve yuh diyoruz ! Zaten bu ülkeyi kuranların da amaçları buydu. Doğru düzgün ecdadımızı bile bilmiyoruz, çünkü harf inkılabı diyerekten 600 yıllık bir imparatorluğun bütün kültürü, kaynakları çöpe atıldı. Kendileri yazdığı uydurmasyon tarih kitaplarında da Osmanlı Devleti'ne verip veriştiriyor kul hakkına girmiş karaktersizler!

1|2
    1|3
    • Ve iş diğerlerine gelince bu seferde yalandan yere övgüler olmamışları olmuş gibi göstermeler:Lozanda ismet paşa masaya bir vurdu masa ikiye ayrıldı.şapkasına sakladığı silahı bir dayadı kafalarına hepsine imzalattı kahraman ismet paşa.ulan sözleşmeye bakıyosun olay tam tersi herşey aleyhimize gaspa uğramışız bu nasıl iş

• Çok büyük bir insandı. Yıllar geçmesine rağmen hala onu anlayamayanlar var. Kesinlikle hain değil aksine kahramandı...

1|2
    0|1
  • Bize bunca zaman devletin dağıttığı kitaplarda hain diye okutuldu , kendi düşüncem hain olmadığı yönünde.

0|1
    0|1
  • Hain değil diyenler atatürke karşı idam emrini çıkarttığını, ingiliz yalakalığı yaptığını ve sonunda ingiliz gemileriyle bu ülkeden kaçtığını unutmuş galiba.

1|2
    0|2
  • sefalet içinde ölenler nasıl hain oluyor anlamıyorum gitti ben. atatürk ve kaz arkadaşlarının oyunundan başka bir şey değil...

0|2
    1|1
  • bu soruya cevap vermek için ıyı bır tarıh donanımına sahıp olmak gerek.konu ile alakalı yazılmıs yüzlerce belkıde bınlerce eser var,lakin reklam olmayacaksa "şahbaba" isimli eser bu konuyu aydınlatıcı bır sekılde ele alıyor tavsıye ederım.

0|0
    0|0
  • yok öyle birşey Osmanlıyı ne hallere getiriyor bu millet .

2|2
    0|1
  • Hainin önde gideni.

0|2
    0|2
  • osmanlı harici türk devletleri anadolu beylikleri osmanlı için tatar delerdi yani o söz o zaman türk olmayanları nitelemek için kulanılan sözdü

kısaca beni ilgilendirmez

türkler kendilerini osmanlıdan kurtaran son millettir sözünü iyi düşünün

benim atam ecdadım orta asya türk devletleri memlükler gagavuzlardır osmanlı benim için birşe değildir

0|0
    0|1
  • B: Hain degil

0|1
    0|1
  • Değil.

0|1
    0|0
  • ne çektin be vahdettinn

0|0
    0|2
  • Hain demek yanlış olur.Basiretsiz ve aciz bir liderdi.

0|1
    0|1
  • hainin önde gideni duvara tırmananı :D aynı zamandada = bencil (kendini kurtarmak için vatanını satan bir tip)

0|1
    1|2
  • ne farkeder eline ne geçecek

0|0
    0|0
  • “Ben tahtın kuştüyünden minderlerine değil, milletin ateşli külü üzerine oturdum” Sultan Vahidettin

0|1
    0|1
  • hain değil.

0|1
    0|1
  • haindir sonunda ölümü bile göze alması lazımdı

0|0
    0|1
  • Hain degil tam tersi, kurtulus savasini o baslattti

0|0
    0|0
  • bilemeyiz yaşamadık o dönem

0|0
    0|0
  • kimse bilemez

0|0
    0|0
  • saltanat sisteminde hain olmayan biri olabilir mi? osmanlı bilim adına ne yapmış ? insanlığa faydalı kaç bilimsel buluşa imza atmış? her padişahın kaç karısı kaç hizmetçisi kaç çocuğu ve cariyesi var.. zaten sistem başarılı olsa kılıç zoruyla kazanılan o kadar toprak kaybedilmezdi birde ecdad diyorlar ya adamların hepsi yabancı kadınlardan doğmuş nasıl bir ecdad bu :D siz ecdadınızı arıyosanız arap ordularının talkan ve curcan da yaptığı katliamları bir okuyun sonra ecdad ecdad diye savunursunuz osmanlıyı..

1|0
    0|1
  • Değildi.

0|1
    0|1
Yükleniyor...