Sokrates'in demokrasi ile ilgili sözlerini hiç okudunuz mu?

Sokrates, Antik Yunanistanda yaşamış bir filozoftur. Antik Yunanistan, demokrasiyi ilk kez bulmuş ve kullanmış uygarlıktır. Sokrates bir çok konuda konuşmuş bir filozof olmasının yanında, demokrasi ile ilgili sözleri özellikle çok çarpıcıdır:

Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi (küçük bir güruhun egemenliği) olur. Devam edilirse demagoglar (halkın milli ve dini duygularını istismar edenler) türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Demokrasi despotluğa dönüşür.

Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.

Devlet işleri, devlet içinde idare edenlerle idare edilenlerin yönetime katılmasıyla gerçekleşir.

Devlet işleri içten gelen bir sevgi, edep ve kamil akıl ile yürütülmezse onun sonu çöküş ve yok oluştur.

İktidar, iktidara düşkün olmayan ve iktidardan gelecek yararlara ihtiyacı bulunmayanlara verilmelidir.

İnsanoğlu, bilgeliği sevenler siyasi gücü ellerine alana kadar veya siyasi gücü ellerinde tutanlar bilgeliği sevene kadar problemlerin bittiğini görmeyecek.

4|1
4|10

En İyi Kız Görüşü

• Benim alanım sokrates demokrasiden haz etmez

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Sonunda baldıran zehiri içirtilerek öldürülmüştür. Antik Yunanlıların en önemli filozofudur. Bugün modern Dünya'da bile sorguladığımız birçok konuyu irdeleyen bir düşünürdür kendisi. Batı Dünya'sı antik Yunan felsefesini kendilerine yol gösterici olarak görmüştür Rönesans'ta. Socrates, Aristo ve Plato üçgeninde, Plato'nun İdea gerçekliğini (Duvardaki Yansımalar) almışlardır gelişim için. Çünkü aydınlanma çağı yaşayan medeniyetlerin birçoğu kendilerince bağlı oldukları Katolik bağlarından kurtulamamıştı henüz. Peki Plato'nun duvarında ne vardı ve neyi iddia ediyordu? Bu duvar yaşadığımız dünyanın ta kendisi idiydi. Öyle birşeyi iddia ediyordur ki Plato bugün yaşadığımız dünya bu mağaranın duvarındaki resimler bizim şuanki gerçekliğimiz ve biz sadece onu görebiliriz. Küstahça bunun ötesi var dedi Plato. Başka bir güç yaratıcı (Tanrı). Plato eski Mısır tanrılarına Gönderme yaparaktan…

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Çok teşekkürler çok bilgilendirici bir bence olmus👏😄

0|0
    0|0
  • Felsefeyi hic sevmiyorum anlamıyorum zaten :D

0|0
    0|0
    • Felsefe düşünmek demektir. Filozoflar kendi devirlerinin basmakalıplarını, ezberlerini aşarak düşünceyi geliştirmişlerdir. Felsefenin ana mantığı, öğrenilenlerin ve günümüz bilgisinin yanlış olabileceğini, doğruya ise ancak önyargısız objektif bir şekilde sorgulamak ve düşünmek ile ulaşılabildiğidir. Sokratesin bir sözü vardır: "Sorgulanmamış bir hayat, yaşamaya değmez". Çünkü kendisine öğretilenleri sorgulamayıp doğrudur diye kabul eden insanlar, hayatlarını koca bir yalan içerisinde geçirirler. Ne demek istediğimi anlayamadıysan şöyle örnekleyeyim: Orta Çağ'da, bütün bir Avrupa, Papa'nın mutlak güç olduğuna, onların sözlerinin tanrının sözleri olduğuna inandılar. Kendilerine bu öğretilen Papa'nın yanılamayacağı, ne söylerse doğru olduğu fikrini sorgulamaya cesaret eden insanlar olmasaydı, bugün Avrupa hala cennetten arsa satın alacaklardı. Bütün ömrü boyunca çalışıp para biriktirip biriktirdiği para ile cennetten arsa alan insanın yaşadığı hayat boşa yaşanmış bir hayattır.

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 9

• Oscar Wilde mevzusu geldi aklıma...

2|2
    0|0
  • sokrates'in konuşmaları iki öğrencisi tarafından kendi hesaplarınca kayıt altına alındı. onun dışında sokrates'in ne bir kitabı var ne de söylediği herhangi bir söz. sokrates'e atfedilen meşhur savunması harici her söz platon tarafından yazıldı. yani yukarıda demokrasi hakkındaki görüşler daha çok platona'a ait.

0|0
    0|0
  • Çok güzel söylemiş binlerce sene önce yaşamış olan insan. Bilmiyorum ne kadar doğru ama Eğitimli ülkelerde de Hitler gibi Mussolini gibiler iktidara gelebildiyse... Belkide doğru eğitimden bahsetmeliyiz. Aileden gelen kültür toplum kültürü ve doğru eğitim..

0|0
    0|0
  • Doğru demiş. Daha önce duymuştum.

0|0
    0|0
  • Diktatörlüğün Psikoloji'sini okumuştum onu anımsatıyor hep.

Bazı demokrasiler yönetim bakımından diktatörlüğe benzer bazı diktatörlüklerde demokrasiye benzer. Aslında çok hassas bir denge arasında gider gelir.

0|0
    0|0
  • yunanlılar candır

0|0
    0|0
  • Lisede okumuştum.

0|0
    0|0
  • Okudum

0|0
    0|0
  • 2000 seneden daha eski zamanda bunları söylemiş demek ki insan hala aynı insan. ne güzel demiş öyle okurken türkiyeyi gördüm bildiğin. diktatörlüğün uzun süreli olması için inatla ısrarla cahil nesil yetiştirilmiye çalışılıyo halk milli dini duyguları istismar edilerek aralıksız övülüyo. çözümü de çok güzel söylemiş ama hala en azından türkiye için çok uzak görünüyo 2000 sene sonra olur mu acaba yoksa hala sokrates zamanında ne söylemiş diye aynı sözler paylaşılmaya devam mı eder.

1|0
    0|0
Yükleniyor...