Büyük buluşların arkasında inanç mı var?

Bilim insanları gerçekte kanıtlanmamış konuları araştırıyorlar. Var olduğuna inanmadığınız bir şeyi neden araştıracaksınız ki? Bu inancın arkasında bilim insanlarının dini inançlarına olan bağlılığı olabilir mi? Anlaması kolay.. Bilim insanları henüz kanıtı olamayan şeylere inanıyorlar, çünkü tanrıya da inanıyorlardı. Bir şeye inanan bir insan diğer şeylere de inanabilir. Sanılanın aksine bilim insanlarının çoğu tanrıya inanır. Katı değillerdir o yüzden, henüz kanıtı olamayan diğer şeylere de inanabiliyor ve bu inançla araştırabiliyorlar. Konuyla ilgili bir bencem de var. İsteyen okuyabilir: http://www.kizlarsoruyor.com/kultur-sanat/a62257-bilim-insanlari-inanc-hakkinda-bir-karalama

• Evet
    58% (32)59% (33)59% (65)Oy Ver
  • Hayır
    22% (12)23% (13)23% (25)Oy Ver
  • Kararsızım
    20% (11)18% (10)18% (21)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
2|22

En İyi Erkek Görüşü

• Bilim adamı tabiki kanıtlanmamış konuları araştırıcak. Eğer sadece kanıtlanan konuları incelerlerse nasıl yeni bilgiler edinicektik? Dolayısıyla ortaya önceki veriler dahilinde hipotezler önermeler olasılıklar atılır, ve bu hipotezler test edilir, test edilmeleri sırasında hiç beklemediğimiz nokatalardan veriler yeni bilgiler öğrenilir ve bu da bilmin sürekli gelişmesine yardımcı olur. Bu koşuşturmaca bir inançdan kaynaklanmaz verilerin zamanla ispatlanabilir veya çürütülebilir olmasından kaynaklanır. Mesela ben bilmem ne galakesisinde uzay boşluğunda bir dinazor var diye bir öneri getirsem bilim bunla ilgilenmez, çünkü bunun bir ıspatlanabilirliği yoktur ve önceki verilerle desteklenebilecek bir tarafı yoktur. Dolayısıyla bilim ispatlanamayan hiçbir bilimsel temeli olmayan konularla ilgilenmez. Bu da tanrıyı bilmin konusu değil felsefenin konusu yapar. Bu bilimsel verilerin incelenmesi deneylenmesi gözlenmesini tanrı inancıyla karıştırmamak gerekir bu bilimsel veriler önceden elde edilenlerle uyumlu, ve zamanla ispatlanabilir konumda ve bilimsel dğeri vardır buda onları boş inançdan farklı bir platforma taşır.

1|0
    0|0
    • Var olmayan ispatlanmamış bir şeyi neden inceleyeceksiniz sorusunun cevabı, hipotezin değerliliği ilkesine bakılırsa oldukça basit bir sorudur. Bir verinin incelenmesi değerli ise yapılr, yani boş bir inanç ve peşinden koşmak değildir. Sırf bu incelemleri yaparken yolda kazanılanlar bile incelenmesi, peşinden koşulması, için bir sebebtir, bir kazanım sözkonusu olduğundan peşinden koşulur. İnanç sebebi ile değil!!! İnanç olmadığına göre bilim adamının inanç sebebi ile birşeylerin peşinden koştuğu savı yanlıştır. En önemli noktalardan biri bir hipotez çürütülmesi ispatlanması kadar değerlidir gerçeğe 1 adım daha yaklaştırır. Bu da hipotezin nden peişnden koşulduğunun sebeplerinden biridir , görüldüğü gibi yine inanç değil. Dolayısıyla bilim adamınn inançsız da olabileceği ortadadır. Dolayısıyla birşeye inanan herşeye inanaır iddası ve sonrakiler havada kalır.

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 21

• aslında bunun çok inanç ile ilgisi yok. insanoğlu var olduğundan beri aynı soruyu sormuştur. biz neden varız, neden buradayız. eğer insan tanrı cevabını kabul ediyor ise araştırma gereği görmez. az önce bir soru vardı mesela. yağmur damlaları o kadar yüksekten kafamıza düşüyor ama neden kafamızı delmiyor. mesela inanan birinin buna cevabı çünkü yaratıcı bunu hesaplamış ve böyle istemiş. ama bilim bunun arkasında ne olduğunu araştırıyor. aldıkları cevap onlara yeterli gelmiyor. bilim bir yaratıcı yoktur demez zaten. bununla ilgilenmez. nasıl ve neden sorusuna yanıt arar yalnızca her konuda. eğer tanrı varsa nasıl ve neden yaratmıştır gibi. eğer tanrı yoksa evren nasıl ve neden yaratılmıştır gibi. tanrının bir rolü ya da önemi yoktur.

1|1
    0|0
  • şimdi araştırmışsınızdır zaten majeseleri zaten çoğu insan hayatına büyük yardımları olan icatları doğadan ilham alınarak keşfedildiğini biliyorsunuzdur insanlar tarafından yapılanların doğada orjinalleri var ve o orjinaller tesadüf eseri oluşamaz zira bir deney yapalım tesadüf eseri oluşurken bulunan materyalleri labaratuvar ortamında bir araya getirelim bir takım enerjiler uygulayalım bir böcek oluşabilir mihayır ya da bir solucan en ilkel olsun bir bakteri kesinlikle hayır bunlar varken Tanrının varlığını inkar edemem ben şahsen

1|0
    0|0
  • İnancı doğru yönde insanlara hizmette kullanabilmek önemli. Atom bombası var milyonları öldürür, atom reaktörü var milyonları aydınlatır. İnançtan daha çok insanlara hizmet edenlere saygı duyuyorum ben.

1|0
    0|0
  • Pek sanmiyorum. Ama inanc baglaminda bir benzerlik olabilir tabi bu bilim adamlari ve inanclarini da tam olarak bilmiyorum. Konu okumaya deger teşekkürler 😊

1|0
    0|0
  • İnanmak ingilizce tabirle " believe "
    Allaha inanıyor musun?
    Evrim ""TEORİ"" sine inanıyor musun?

Aynı kelimeyle sorulur. Tükçe de de ingilizcede de.

Bilim insanları adı konulmamış bir dinin mollalarıdır.
    Usülleri vardır. Sorgusuz inandıkları şeyler vardır.
    Elma neden düşer?
    Yerçekimi neden vardır?
    Evrensel çekim kanunu neden var?
    burada kalır ve kabul eder. (einstein ayrı oda bir üst noktada aynısını yapar.)
    Neden?
    Çünkü başka şansı yoktur.
    Birşeyi sebebini bilmeden kabul etmezseniz (temel) üzerine hiçbirşey inşa edemezsiniz, Daha vahimi delilik haline çok yakın durursunuz.

Neden soruları bir yerde tıkanır.
    Kimisi yaratıcıda bırakır düşünmeyi.
    Çünkü Yaratıldı.
    Kimisi bir adım önde bırakır düşünmeyi.
    Çünkü Kendiliğinden oldu.

İkiside varsayımdır. Delili yoktur. Kimse evrenin kendiliğindne oluştuğunu ispatlayamaz.
    Kimse Allahın var olduğunu ispatlayamaz.
    Kimse ikisininde olmadığını ispatlayamaz.

Yaratıcıya inananlar dinleri oluşturur.

Materyalin buna sebep olduğuna inananlar materyalizmi.

İkisi de aynı yapıya sahiptir. İkisi de peygamberlere ( Dahilere ) Kitaplara ve hocalara ve inançlara sahiptir.

İcatları mucitler yapar. Bilim adamları değil.
    Mucit olan bilim adamı olmak zorunda değildir.
    Bilim adamı olan mucit olmak zorunda değildir.

Bize teknolojiyi sunan mucitlerdir.

Bize sağlık hizmeti verenler eskiden büyücüler, din adamları idi şimdi bilim adamları.

Eskiden uzay ile ilgilenen papazlar, hocalardı şimdi bilim adamları.

Bilim ile uğraşan insanlar din bünyesini terkedip yeni bir din kurdular.

Bana soracak olursan.

Bilime inanıyor musun?
    Cevabım hayır.

0|0
    0|0
  • Question Everything.

Her şeyi sorgula.

Senin de en çok bu her şeyi sorgulamanı seviyorum..

1|1
    0|0
  • Valla bilim insanlarını ben çözemiyorum. Biraz kıskançlık var bence onlarda 😂 biri bir şey buluyor hemen onun tersini bulmalar felan 😂

İnanç olmadan olmaz.

0|0
    0|0
  • Bilim insanları diye bir genelleme yapma çoğu bilim insanı tanrıya inanmaz daha doğrusu tanrı tanımı bilime ters düşer. Anladığım kadarıyla felsefeye ilgi duyuyorsun sana 2 Harvard Profesörünün : "Dikkat ! Bu kitapta felsefespri var" demesiyle felsefeyi stand-up gösterisi biçiminde anlattığı Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer kitabını tavsiye ederim ayrıca Aristoteles ile Bir Karıncayiyen Washington'a Gider... ve Nietzsche Öldü! Bir Hipopotam Olarak Yeniden Doğdu... adlı iki kitabı da diğerinin devamıdır. Okurken hem felsefeyi öğreniyorsun hemde kahkaha atmana sebep verebiliyor.

0|0
    0|0
  • Yaratici olmadan kimse baslangici aciklayamaz bunu anlamamakta israr etmek egoistliktir , insanoğlu binlerce yil sonra bile samanyolu galaksisininden cikamayacak. Birde hiçlik olucaz diyorlar ölünce ya olmazlarsa :D Diyorlar ki Tanri bilimsel olarak kanitlanamamis o yüzden inanmiyorlarmis. Cidden kafa yok bunlarda ya. Sanki bilim olmadigini kanitliyormus gibi konuşuyorlar

0|0
    0|0
    • Eee egoistlik olsun nolmuş 😆

• Allah 'a egoist diyen var mı ya? 😆 Çok aptalca 😆

• Psikolojisi bozulmuş , kendi kendini tatmin çabasında gibi şeyler söylüyolar

• İnanmadan Hiçbir Şey Gerçekleşmez.

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • Herşeyin katkısı vardır zaten şunun bunun yok diyemeyiz. Ama araştırmayı ve bilimi dinin gerilettiği de ortada olan bir gerçek. Tarih bunlarla dolu en azından

0|0
    0|0
  • Kararsızım

0|0
    0|0
  • inanç değil tahmin, inançla hiçbir şey açıklanmaz. ayrıca çoğu bilim insanı ateist oluyor.

1|0
    0|0
  • Bak şimdi Allah'a inanmak ayrıdır Allah'ın insanlara gösterdiği mucizelere ve olaylara inanmak farklıdır bunun ötesine gidip başka şeyler aramak insanı dinden çıkartır. Tamam insan sorgulayan bir varlıktır ama çoğu insan sorgulamamsı gereken cevabı net olan soruların altını kazdığı için sıkıntıya düşer sen boşver dünyayı alıp ters çevirselerde hepsi boş :)

0|0
    0|0
  • Prof. Fuat Sezgin, 18 dil bilen değerli bir Bilim Tarihi hocası. Kendisi ile yapılan röportajda şunu söylemişti; "... inancım olmasaydı, YAŞAYAMAZDIM"...

0|0
    0|0
  • Bir bilim adamı demiş ki; Bilim ile az ilgilenen biri ateist olabilir fakat bilimi en derinlemesine araştıran biri ilahi bir sonuca ulaşır.

0|0
    0|0
  • harika tabiki etkisi var bencenide okujyacağım. böyle kızlar varmıydı ya sitede :)

0|0
    0|0
  • Hayır inançla bir bağlantısı olduğunu zannetmiyorum daha çok sayısal bilgiye dayalıdır

0|0
    0|0
  • Yuhhh beee. O nedir

0|0
    0|0
  • Nikola Tesla inançlı diye biliyorum.

0|0
    0|0
    • Eski bilim insanlarının çoğu inançlı. Çünkü o dönemde farklı bir alternatifleri yok zaten, biliyorsun. Engizisyon mahkemeleri vb. Ben bu içlerindeki inancın hiç kimsenin aklına gelmeyen şeylere inanmalarını ve araştırmalarını sağladığını düşünüyorum..

Kızlar Ne Diyor 1

• bilemedim

0|0
    0|0
Yükleniyor...