Alevilik sizin icin ne anlama geliyor?

Alevilik sizin icin ne anlama geliyor?
HZ Ali'yi sevmek Alevilikse, Aleviyiz ama gecenlerde bir Kadinin HZ Muhammede, Muhammed demesi cok sacmayidi..

2|3
10|9

En İyi Kız Görüşü

• Bilmiyorum burda kaç kişi cem'e gitti ya da izledi Ancak cem'de yani alevi ibadetinde sürekli HZ MUHAMMET ismi geçer Artık bu ayrışmalara son verin
    Alevi olsa ne olur sünni olsa ne olur? Birbirinizden kız aldınız beraber yemek yediniz acınızı derdinizi paylaştınız artık bu ayrımcılığa son verin..
    Lütfen artık yobazlıktan çıkın Vicdanı olan İnsan olmayı başarabilenler zaten ne demek istediğimi anlayacaklarını umuyorum

0|1
    0|0
    • Sadece bilgilendirmediler insanlari sorun burda, cem evlerini hala gormemezlikten geldiler. Ama sadece Alevi'lik altinda aleviyim diyipte, kendilerini farkli gormekte fazlalikla abartiyorlar. ( Cogul olarak degil )

• Bende alevi değilim ancak insanların birbirlerini ayrıştırmasına karşıyım
      Bir inancı tam olarak bilmeden atılıp tutulmasına karşıyım artık bu tür şeylere son verilmesi gerektiğini düşünüyorum

En İyi Erkek Görüşü

• Bence sorunu sadece alevi arkadaşlar cevaplasınlar. Ben alevi bir arkadaşımın bile bir diğeriyle hayır o oyle değil hayır b boyle diye tartışıp birbirlerini kırdıklarını gördüm. Birde olaya biraz Kürt meselesi gibi bakıyorumEvet geçmişte her ikiside bir takım haksızlıklarla karşılaştılar. Bunu diğer kesiminde alevilerinde kabul etmesi lazım. Ama devir böyle değil. Benim yaşım 27 ve ben genel olarak alevi arkadaşların daha kırıcı ve kendilerini ayrı gördüklerine şahit oluyorum.. Dediğim gibi geçmişte yaşananlar aşikardır ama günümüzde durum böyleyken alevi arkadaşlarımın çok daha kırıcı davranmaları bence iki tarafın da birbirlerini hor görmesine sebep olabiliyor.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Hz. Ali, Efendimiz Hz. Muhammed (s. a. v) için canını vermeye hazırken alevilerin bu işi başka boyuta götürüp Hz. Ali'yi peygamber gibi yüceltmeleri çok yanlışş.. Hz. Ali'yi seviyorum ama o bir peygamber değil Efendimiz varken bu kadar yüceltilmemeli..

0|1
    0|0
  • hic bise

0|1
    0|0
  • Hz sayin demek, sayin demek de cok anlam ifade etmiyorsa onun icin demez yani. Bir sey yok bunda

1|1
    0|0
  • bu tartışmaya ne zaman girsem ya kırılıyorum ya da kırıyorum... bırak alevi olduğu gibi yaşasın diğeride istediği gibi, içinden 1 tane kötü çıktı diye hepsi kötü olmuyor ya da 1 tanesi iyi diye de hepsi allı pullu değil.. ben aleviyim ama yazdığın yazıdaki dar zihniyete sahip değilim tek inancım var Allah. bizim sadece ibadetimiz dini yaşayışımız farklı (tüm mesheplerde olduğu gibi) alevilikte insanların ön yargıyla yaklaştığı bir kaç nokta var yazmak istiyorum, örneğin cem evi sorunu cem evine gidiyoruz çünkü bundan yüzyıllar öncesine baktığımızda aleviler yakıldı yıkıldı korkutuldu mahallede mühürlendi bu yüzden alevi kesim dağda yerleşik hayat kurmaya çalıştı dağda cami yok imkan yok cenaze olduğu zaman kendi kaldırmak zorunda kaldı ibadetini tarikat kurdu yaptı dergah oluşturdu başında kimse yoktu dedeye sığındı aslında mecbur kaldı... vakit geldi geçti tabi 90 lardan sonra cem evi açıldı niye peki? ee alevinin geleneği bu oldu artık yaşayış haline geldi ve bir ad bir suret aldı... ve yine açıklık gelsin istediğim bir nokta Allah'sız kitapsız denmesine şaşıyorum. bir sunniye sorabilir misin namaz kılıyor musun diye? hayır soramazsın çünkü onun inancı kendinedir. peki bizi veya başkasını yargılayıp hüküm giydirme haddini kim buldu? arkadaşım zihniyet önemli zihniyet biz burda ne kadar çırpınsak 10 saatte yazsam birileri her zaman bölücü olmaya devam edicek ama biliyorumda çizgisinide aşmayacak insanlardan var. hepinizin işi gücü rast gelsin...

0|0
    0|0
    • Merhaba, dun bir kac alevi ismi altinda aleviyim diyip propoganda yapan kisiler ile tanistim'da aklim fikrim dondu.. Bölücü olduklarini asla dusunmuyorum cunku Tarikatlarin farkli olduklarini bilmiyordum acikcasi.. Ama tuhafimada gitmedi dedikleri..

• mezhep

0|1
    0|0
  • Adamın adı muhammed çünkü

0|1
    0|0
  • İyide ismi Muhammed, ne desin?
    Bu kadar takılmayın, hakaret etmemiş ki sonuçta. Ki zaten Hazret demek sevgili demek. Çok çok mühim bir hitap cümlesi değil. Ben şu an sana bile Hazret diye hitap edebilirim.
    Soruna gelince, alevilik o kadar çeşitli ki..
    Bir sürü kolu ve çeşidi var.
    Benim için din, dil, ırk, mezhep önemli değil. İnsan olması kâfi.

1|0
    0|0
    • Aliye sunduklari saygiyi peygamberimize sunduklarini dusunmuyorum.

• Ali peygambere iman eden ilk erkek, onun damadı, kuzeni...
      Peygamberle bağları en sıkı olan müminlerden.
      Ali'nin peygambere olan sevgisini aleviler de çok iyi bilir, sence böyle bir durum söz konusu olabilir mi?
      Ben sana katılmıyorum.

• Ona bakarsak bende Alevilerin, Sahabelerden ebubekir ile ömer'e davranislarini begenmiyorum.
      HZ' Ali Allahin Aslani deriz biz..

• Alevilik diyince islamí bir mezhep oldugu aklima geliyo..

0|0
    0|0
  • alevi sunni die ayrım yapmam. insan olması önemli. alevilik hakkında da pek bilgim yoktur.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Bu zamana kadar tanidigim ne kadar ateist var ise ailelerinin alevi olduğunu biliyorum. İtikati asiri zayif bir sozde mezhep, nedense teror orgutleri ve sol tandasli radikal-marjinal orgutler olsun hepsinin insan kaynagini alevi kesimden saglanmaktadir.

0|1
    0|0
    • Bak arkadaşım öyle bir benzetme yapmışsın ki ben burda desem ki çogu müslüman da çocugunu iside gönderiyor sence bu doğru olur mu? Artık bu ayrışmalara son verin bir tarafınızdan bir şeyler uydurmayın

• @Gülfidan34 Bakin benim gozlemim Türkiye sinirlari icerisindedir ve bir damgalama kesinlikle yapmiyirum soylediklerim birer tespittir. Bir toplumun dinamiklerini ozelliklerini ele alarak degerlendirmek gereklidir, bu konuda elimden geldigince objektif olmak tek gayemdir. Ortak noktaya sahip, sayisal boyutu azinliga dusen kesimlerin avantaji birbirlerine bagli olmalarini sagliyor bu heryerde boyledir (Ornek; Almanya da Türklerin bir apartman, bir sokak, bir mahalle, bir ilce ve sehirlesmeye giden sureci gibi). Alevi vatandaslafimizda da boyle misal mavi yaka kesimi yine alevi kesiminden cikmaktadir bu kesimin hem birlikteliginden hem de ulkedeki belirli ekonomik yapilanmalarin tercihkerinden dolayidir.

• Kursun85 abim ve Gulfidan kardesim konuya netlik kazandirmak ve nokta koymak amaci ile sunu demek istiyorum. Benim memleket gorusum ben anadoluyum ( youtube com/watch? v=we2--sl3row ) siirindeki her harfdir. Yalniz bu soylediklerimden siz tepki gosterdiniz diye vazgecemem bunlar abarti degil istatistiki gerceklerdir.

• ehli sünnet dışında bir grup

0|1
    0|0
  • Alevilik benim için Hz. Ali'nin camide öldürüldüğü için alevilerin camide namaz kılmadıkları bir mezhep haline gelmiş ve hep öyledi. Yani Hz. Ali su içerken ölseydi sudamı içmiyecektiniz anlamıyorum.

0|1
    0|0
  • alivilik batıl bir inanç türü veya mezhep veya topluluk ilah ALLAH rasulu MUHAMMED SAV

0|1
    0|0
  • Din ve siyaset tartışılmaz...

0|1
    0|0
  • Alevilik körü körüne dinden uzaklaşmaktır. Bütün aleviler için demiyorum imanlı insanlar zaten o inanışa katılmıyor ayrılıyor çünkü öyle bir islam yok modifiye edilemez

0|0
    0|0
    • Alevilik hakkında ne kadar bilgi var elini vicdanına koy da öyle cevap ver. Tam olarak bilmediğin bir şeyi bu şekilde eleştirmen benzetmelerde bulunman doğru mu?

• Öncelikle zaten mezhep yok islamda da yok bunu bil.
      İkincisi söylediğinin bile yanlış olduğunun farkında mısın üç komşudan nasıl yeteri kadar bilebilirsin? Ben senin inancının yanlışlarını saymaya kalksam binlerce şey çıkar peki elime ne geçer? Lütfen artık ayrımcılıktan vazgeçin

• @Gülfidan34 böyle konularda bilgim olmadan konuşmam. Lakin devam etmek istemiyorum görüyorum biçok kişiyle bunu tartşıyırsun ve bu hoş değil İslam kurallarında olmayan ibadet türüne karşıyım çok da derin bilgi ister mi? Oruç tutmayıp namaz kılmayan bir inanış var ortada. Müslümanlığın temeli yok bir kere üstüne ne inşaa edilir.

• Mum söndü

0|1
    0|0
  • Ehli Sünnet dışı bir grup...
    Bunu bilir bu kadarını söylerim...
    Fazlasına lüzum yok.

0|1
    0|0
Yükleniyor...