Bizans tarihine ilgi duyan var mı?

395 yılından 1071, Malazgirt Savaşı ve Anadolu'nun türkleşme sürecine kadar Anadolu'ya Bizans hüküm sürmüş. Anadolu'nun batı kesimlerine ise sonralarında da hükmetmeye devam etmiş, 1453'e kadar İstanbul (eski ismi ile Konstantiniyye) başkentlik yapmış. Aya Sofya'yı inşa etmiş bir uygarlık. Bizans kültürünün Osmanlı'ya da, dolayısıyla bize de yansıdığını düşünürsek, ve zamanında Bizans'ın yüzyıllarca hüküm sürdüğü topraklarda yaşadığımızı göz önüne alırsak; insanların ilgisiz kalması üzücü.

0|0
2|23

En İyi Erkek Görüşü

• kostantiniye Arapçası. Orjinali Kostantiniye Polis. Yalnız Sultan Ahmet Cami Ayasofydan güzelmiş avrupalı tarihçiler diyor. Bizanstan önce orada asıl Bizanslılar yani Antik Bizantiyum İmparatorluğu vardı. Rumlar Roma devleti ikiye bölününce onların ismini aldı.

0|0
    0|0
    • Orjinali Konstantinopolis. Tarihçiler bir şeyin güzel olup olmadığını söylemezler. Byzantion bir imparatorluk değil İstanbul'un en eski ismidir. Bizans imparatorluğu aslında kendisine hiçbir zaman Bizans demedi. Kendilerine her daim Roma imparatorluğu dediler. Avrupalı katolikler ise, Roma'nın soyunun kendilerinden devam ettiklerini iddia ettiklerinden (Kutsal Roma İmparatorluğu) Bizans ismini verdiler.

• Ne güzel ezgiler aşık oldum resmen. var mı böyle müziklerin

• Dede efendi Musikısi 3. Selim bestelerinede benziyor
      https://www.youtube.com/watch?v=PFhxIagK1w4

En İyi Kız Görüşü

• hayır duymuyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Bizans tarihine ilgi duymuşlugum var..
    ama Tarihinin kırılma noktası Haçlıların Kudus yerine İstanbulu yağmalaması
    o dönemden sonra bir daha pek düzelemedi. içte taht kavgaları dışta baskılar selcuklu sonra anadolu selcuklu sonra osmanlı baskısı yerel yöneticilerin güçlenip merkezi otoritenin zayıflamasıda yıkıma neden oldu işte

0|0
    0|0
  • Bir yere kadar haklısın ancak biryerden sonra şunu farketmen gerekirdi. Bizans kültürü Osmanlıya yansımadı Osmanlı Bizans kültürünün üstüne kendi kültürünü öyle bir çaktı ki Bizans kültürü sadece birkaç eşsiz eserde kaldı. Osmanlı bizansın bize bıraktığı eserlerden o kadar çok fazlasını koydu ki ortaya bizans eserlerine doğal olarak ilgi kalmadı.

0|1
    0|0
    • Sultanahmet Camii - 1616
      Aya Sofya - 537

Sultanahmet Camii'nde, Aya Sofya'nın üzerine ne koymuş? Mavi çini işlemeler mi?

• Sanırım benim söylediğimi farklı bir yolla tekrar ediyorsun :)) Bende onu diyorum Konstantinapolis sadece sur içi bölgesi sayılıyordu. Daha sonradan bütün bu gün İstanbul olarak adlandırdığımız bölge oldu.

• Hayır ben söylediğinin tam tersini söylüyorum, tekrar oku.

• Var sis

0|0
    0|0
  • Bizansı çok severim.

0|0
    0|0
  • ilgisiz kalmıyolar ya mescid falan yapıyoalr antik tiyatrolarını... gerçi o bizanstan önceki bir kültüre aitti sanırım. fayansla restore edip 1000 yıl sonra bunlarda kararır sıkıntı yapmayın diyen cehalete doma lmış bilir kişileirmiz var.

0|0
    0|0
  • Tarih her zaman ilgimi cekmistir. Aslında onlar kiliseleri ayirdiktan sonra zaten yikilmaya mahkumlardi , 1071 den 20 yil önce yalniz kaldılar. Osmanlinin gerileme donemi gibi son 4 asri karanlık günlerle geçmiş 1 imparatorluk

0|0
    0|0
  • Tarihe ilgi duymayan bizansada ilgi duymaz bu normal bisey ben severik tarihi arastiririm biraz

0|0
    0|0
  • Battal gaziden biliyoruz

0|1
    0|0
  • Daha çok Roma Cumhuriyeti ve İmparatorluğuna ilgi duyuyorum. Doğu Roma İmparatorluğunu'da bilirim.

0|0
    0|0
  • Bizans bir yana asıl o meşhur koskoca Roma İmparatorluğu'ndan önce, Antik uygarlıklara, örneğin konumuzla ilgili olarak Truva'ya merak ve ilgi duymak daha önemli değil mi?

0|1
    0|0
  • Duyarım

0|0
    0|0
  • Age of Empires ta 2 dost ulkeyi Britanyalilari alarak Hardest ayarlarda savasiyorum. Simdi sicmaya geldim ama devam edicem. Pes etmiyor yao. Ki mucizeyle es deger bu ayarlar da galip cikmak. Ama du halledicem.

0|0
    0|0
  • ilgi değil saygı duyarım sadece , atalarımızda gerekli saygıyı göstermiş ki hala kilise ve eserleri yerinde duruyo

0|0
    0|0
    • Çoğu yerinde durmuyor.

• @solomonkAne Osmanlı düşmanı değilim, ben günümüz yobaz zihniyetine düşmanım. Osmanlı İstanbul'u fethettiğinde İstanbul 3 gün yağmalanmadı da, halk askerleri çiçekler ile karşıladı gibi tarihi sapıtarak anlatanlara düşmanım. Bizans'ın yaptıklarını da biliyorum. Ne Bizans ne de Osmanlı birbirlerinden farklı değiller. Fakat, Bizans hakettiği ilgiyi görmezken, Osmanlı ise yalanlarla göklere çıkartılıyor.

• Bizans sandigin kadar güçlü 1 imp. değil , roma mirasi olmasaydı acaba o imparatorluk ne kadar ayakta kalabilirdi? Ona rağmen tarih boyu yenilgileri var defalarca. Bizans kendi kendini bitirdi , hem doğuyu hem batiyi reddedersen yikilirsin. Yani burada bizim 1 kabahatimiz yokki. Bizans topraklarini 3 e katlamis Osmanli tabiki Bizanstan çok daha yücedir bunda da anormal bir durum yok. Simdi sen , 60 yil kendi dindasini hapis tutan katoliklere bisdy demiyosun , şehri 3 gün yagmaladi diye Osmanli kotu oluyor oylemi. Yunanlilarin Anadoludan çekilirken kaç tane sehri ateşe saydin mi peki?

• Osmanli tarihine ilgili olsak yine yeterli o bile yok

0|0
    0|0
  • sadece onlara değil tüm dünya tarihine merakım var

0|0
    0|0
  • Osmanlı tarıhı hakkında bile ilgi duyulmuyor Bizans tarıhıne duyulması saçma olurdu

0|0
    0|0
  • hayır ilgi duymuyorum

0|0
    0|0
  • tanıdığım Bizanslı biri vardı. Soyu Bizansa dayanıyordu. Adam resmen gerçek İstanbulluydu.

0|0
    0|0
  • Romanin cakmasidir zaten. Mimarisi bile aynidir

0|0
    0|0
    • Roma'nın çakması değil, Roma'nın devamı. Osmanlı'da Avrupa barok mimarisinden önce Bizans mimarisini kullanıyordu.

• evet temeli de roma mimarisi değil mi yani?

• mesaj atabilir misin bana? lütfen acillllll

0|0
    0|0
  • İtalyayı bile almışlar meşhur bir generalleri vardı ama naparsın ki ismi çıkmış kahpe bizans

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 1

• Bizans'ın canı cehenneme, çok yaşa OSMANLI.

0|0
    0|0
Yükleniyor...