"Zeytin yağlı yiyemem aman, basma da fistan giyemem aman. Senin gibi cahile, ben efendim diyemem aman" Bu cahil kim?

1947 yılında Uçak fabrikalarını kapatan, ezanı Türkçe okutturan İsmet İnönünün emriyle ege bölgemizde milyonlarca zeytin ağacının söküldüğünü, zeytin agağı katliamı yapıldığını biliyor muydunuz? Dağlardaki zeytin ağaçları bilinçli olarak yakılmış. Dağ taş duman içinde kalmış. Yemyeşil olan yazılar kara görüntüye bürünmüş. Eğer bu zeytin ağaçları kesilmemiş olsaydı, Türkiye dünyada en fazla zeytin ağacı olan ülke olacaktı. İsmet İnönü bu kadar ağaç katliamı yaparken, gezizekalılar taksimde iki tane ağaç için ülkeyi karıştırdı. Bu örnek bile CHP partisinin "Cahil Halkın Partisi" olduğunu ispatlıyor çünkü bu kadar eziyetten sonra CHP'ye oy vermek akla ziyandır. Neyse konumuza geri dönelim.

CHP zihniyetinin lideri İsmet İnönü, 2. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında Marshall Planı ile ABD'den ekonomik yardım paketi almıştır (BORÇLANMITIR). ABD geçmişten beri dünyanın en büyük mısır üretici ülkesidir. İsmet İnönünün sayesinde, ABD birikmiş olan mısır dağlarını eritmenin bir yolu olarak mısırözü yağını Türkiyeye ihraç etmiştir. Marshal planının koşullarından biri Türkiye’nin ABD’den mısırözü yağı almasıdır. İsmet İnönü de Türk halkına zorla mısır yağı yedirmiştir. Katı yağ/margarine mahkûm edilen halk, 20-30 yılda bir kaşık yağa bile muhtaç hâle getirilir. Basma giyen kadınlar, plastik giysilerle tanıştırılır…İşte Türküdeki bu cahil İsmet İnönüdür. (Yeni Sömürgecilik Açısından Gıda Emperyalizmi, Osman Nuri Koçtürk, Toplum Yayınları, 1966).

Zeytin yağlı yiyemem aman,
basma da fistan giyemem aman.
senin gibi cahile,
ben efendim diyemem aman.

kaldım duman içi dağlarda,
sevgili yarim nerelerde.

kara üzüm asması,
yeşil olur yazması.
ben yarimden ayrılmam,
kara yazı yazması.

kaldım dumaniçi dağlarda
sevgili yarim nerelerde.

asmadan üzüm aldım,
sapını uzun aldım.
verin benim yarimi,
annemden izin aldım.

kaldım dumaniçi dağlarda
sevgili yarim nerelerde.

• Türküde geçen cahilin CHP'li İsmet İnönü olduğunu biliyordum.
    33% (2)60% (3)45% (5)Oy Ver
  • Bilmiyordum. CHP zihnetini tanımak için faydalı bir bilgi. Teşekkür ederim.
    67% (4)40% (2)55% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
0|1

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...