Dini inancınız var mı, varsa nedir ve neden?

Bir dini inanca sahip misiniz? Sahipseniz hangisi ve neden?
Özellikle neden sorusuna cevap verirseniz sevinirim.
@deargaymen_94

3|1
17|47

En İyi Erkek Görüşü

• Bu coğrafyada olunduğu için büyük bir kesim müslüman. ancak batıda bir müslüman ailede doğmasalardı muhtemelen islamafobik yaklaşım olacaktı. aleni ya da gizliden gizliye. dolayısıyle tanrının hak dini her neyse coğrafyalar karşısında acziyetini göstermiş oluyor. Sadece bu sebep bile hiç bir dine inanmamamın nedenlerinden birisi. daha onlarca yüzlerce neden sayabilirim ;)

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Dini bir inancım yok Yalnız hemen ateist demeyin ateizmde de yanlış bulduğum noktalar var. Gelelim nedeni'ne Dünya da 4bin300 din ve mezhep var
    Dünya'ya geldiğiniz de bir dininiz inancınız yoktur aileniz neyse sizde o dine mensup oluyorsunuz otomatik. Örnek olarak hristyan katolik bir aileden dünyaya gelmiş olsaydınız asla müslümanlık doğru din vb şeyler söylemeyecektiniz.
    Benim şahsi düşüncem Tanrı insanları yaratmadı İnsan Tanrıları yarattı...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 46

• Dine inanmadan önce Allah'ın varlığına götürecek evrende ve insanın içinde 'ateist' açıklamadan daha mantıklı olgular var. Ben bu olguları teizm'in daha iyi ve mantıklı açıkladığından hemfikirim;
    Evrenle ilgili
    İki açıklama var;
    1- Bu evren ezelidir ve herşeyin açıklamasıdır.
    2-Bu evren ezeli değildir ve bu evreni oluşturan 'uzay ve zaman'dan aşkın bir ilk dokunuştur 'Tanrı' .
    3. bir önerme mantık açısından olmayacağı ve burada kafadan elememiz gereken agnostisizm düşüncesidir.
    Geriye Teizm ve Ateizm kalıyor. Klasik ateist görüş, Newton fiziğinden yola çıkarak, evrenin ezeli olduğunu ve herşeyin açıklamasının evren olduğu kanaatini benimsiyordu. 20. yüzyılın başlarında ise Einstein'in ortaya attığı izafiyet teorisi ile Newton fiziğinin eksiklikleri giderildi ve mutlak zaman , mutlak uzay kavramları alt üst oldu. Zamanın da uzaydan bağımsız birolgu olmadığı görüldü. Son yıllarda ise Big Bang modeliyle evrenin bir başının olduğu teorisi ortaya atıldı ve uzun yıllar boyunca yapılan çalışmalar ; Hubble teleskopunun doppler etkisinin açıklamasıyla yıldızların ışığının sürekli kırmızı olduğunun tespitiyle evrenin her an genişlemekte olduğu ve dolayısıyla bu genişlemenin zamanı geriye sardığımızda atom altı parçacıklardan bir evren meydana geldiğini hem kozmik fon radyasyonunun tespitiyle hem de einstein'in matematiği hem de hubble teleskopunun gözlemleriyle deneysel ve bilimsel bir bütünlük kazandı.
    Ahlak olgusu;
    Ahlak sonradan öğrenilen bir yeti değildir, doğuştan var olan bir yetidir. Bunun deneysel örneklemerini öğrenmek isteyenler 'kukla deneylerini' araştırıp öğrensinler.
    Ateist argümanlarda ahlak olgusunu rasyonel bir temele oturtmak çok zordur. Ateistlerin sürekli ardına sığınıp şu böyle diyor diye konuştukları Richard Dawkins bile bu ahlak olgusunu rasyonel bir temele oturtamamış ve 'sihir' diye bahsetmiştir. Oysaki Teizm anlayışında ahlakın doğuştan var olması Rum suresi 30. ' fıtratındaki dine uy' ayette iyi ve kötü ayrımının nedenselliğini

3|3
    0|0
    • mantıki bir rasyonel sebebe zihnin pekala anlayabileceği şekilde ahlak olgusunun insanlarda neden olduğunu açıklıyor.

• Bugünkü modern darwinizmin (Neo Darwinizm) kurucusu Dopsanski de Allah'a inançla evrim teorisi arasında bir zıtlık olmadığını söylemiştir.
      Allah yaratılış için araçsal sebepler kullanır. Yaratıcı bütün süreçlerin Tanrısıdır. Yağmurun yağması için bulut faktörünü kullandığı gibi. İnsanın yaratılışıyla ilgili çok güzel örnekler vermişsin. Bunlardan 'Alak ' kelimesini inceleyelim. Buna kan pıhtısı yorumunu vermişsin , tıpkı embriyonun gözlemlenemez olduğu dönemlerdeki tefsircilerin verdiği gibi.. Arapça bilgime dayanarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim ki 'Alak' kelimesi asılı duran şey anlamına gelir. Asılı duran şey de ana rahmindeki embriyoya tekabül ediyor. Allah, insanı bir 'alak'tan yarattı.. Şimdi diyeceksin ki o zamanın müfessirleri bilmiyor muydu bu anlamı da sen mi biliyorsun. Biliyorlardı ama o zamanın embriyo bilgisi ile 'asılı duran şey'in ne olduğu hakkında en ufak bir fikirleri olmadığından kan pıhtısı şeklinde yorumlamışlardır.

• Yaratışışla ilgili bir kaç ayet daha vereyim ; Bütün bir göğü kendi güç ve kudretimizle Biz inşa ettik ve onu sürekli genişleten de Biziz. Zariyat 47
      O, gökleri dayanak olmaksızın yaratmıştır, bunu görmektesiniz. Arzda da, sizi sarsıntıya uğratır diye sarsılmaz dağlar bıraktı ve orada her canlıdan türetip yayıverdi. Biz gökten su indirdik, böylelikle orada her güzel olan çiftten bir bitki bitirdik. Lokman 10
      Sizleri Biz yarattık, yine de tasdik etmeyecek misiniz? Şimdi (rahimlere) dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa Yaratıcı Biz miyiz? (Vakıa Suresi, 57-59) Onu bir su damlası olarak, savunması sağlam bir karar yerine yerleştirdik.
      Sonra o su damlasını bir alak (embriyo) olarak yarattık; ardından o alak'ı (hücre topluluğu) bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.

• Bir alime sormuşlar Allah'ın varlığına delilin nedir? diye.
    Dut yaprağıdır demiş ve şöyle devam etmiş.

Çünkü aynı yaprakları koyun yer süt yapar.
    Arı yer bal yapar.
    geyik yer misk yapar.
    Tırtıl yer ipek yapar
    Tadı, rengi, kokusu ve maddesi bir olan şeyden bu kadar farklı güzellikler yaratmak ancak Allah'a mahsustur.

Kalbi zivt bağlamayan bir insana Allaha inanması için Milyonlarca sebep ve delil gösterilebilir.

4|3
    0|0
  • Tabi Müslümanım Allah kabul ederse.. Yalnız onun Peygamberimiz Muhammede indirdiği ve yaydırdığı Müslüman.. Muaviye denilen Yahudi köpeğinin bozup da bu güne sakallı şeytanlarca 94 mezhep,152 tarikat ve sayısız şer yuvası cemaatlerin dini olan MÜslümanlık değil.. Allahın dinini değiştirerek bu gerici ve karanlım din denilen putperestliğ uygulatanların Allah belasını versin.

1|0
    0|0
  • Hristiyanım. İsa mesihi çok seviyorum ona adeta özeniyorum.
    BEN BİR HRİSTİYANIM!
    'Ben bir Hristiyanım” dediğim zaman “tertemiz bir hayat yaşıyorum” diye bağırmıyorum, 'Kayıptım, ama bulundum ve affedildim' diye fısıldıyorum
    'Ben bir Hristiyanım' dediğim zaman bunu kibirli olduğumdan söylemiyorum,
    Tökezlediğimi ve İsa Mesih’in rehberliğine ihtiyaç duyduğumu ikrar ediyorum
    'Ben bir Hristiyanım' dediğim zaman güçlü olmaya çalışmıyorum,
    Zayıf olduğumu ve devam edebilmem için O’nun guçune muhtaç olduğumu söylüyorum
    'Ben bir hristiyanım” dediğim zaman başarılarımla övünmüyorum,
    Başaramadığımı ve yaptığım pisliği temizlemesi için Tanrı’nın yardımına ihtiyaç duyduğumu Kabul ediyorum
    'Ben bir Hristiyanım” dediğim zaman mükemmel olduğumu iddia etmiyorum,
    Kusurlarım herkesin gözü önündedir, ama Tanrı beni hala değerli biri olarak görüyor
    'Ben bir Hristiyanım” dediğim zaman hala acılarımı ve ağrılarımı hissediyorum
    Hayatımda hala sorunlar ve zorluklar oluyor, bu yuzden Rabbin adına seslenmeye devam edebiliyorum
    'Ben bir Hristiyanım' dediğim zaman sizden daha daha iyi ve daha kutsal olduğumu söylemiyorum. Sadece Tanrı’nın sevgisi ve lütfuyla kurtulmuş olan bir günahlı insan olduğumu dile getiriyorum!
    Ama aynı zamanda şu gerçekleri de ilan ediyorum:
    İsa adında zaferliyim! İsa adında zorluklara karşı durabilirim! İsa adında şeytanın ve ölümün gücünden özgür edildim! İsa adında yeni bir yaratık oldum! İsa adında her türlü laneti kırabilirim! İsa adında şifa bulabilirim! İsa adında dua edebilir ve dualarıma yanıt alabilirim! ..

1|0
    0|0
  • Var Elhamdulillah müslümanim sebebi ise bilimin bile cevap veremediği sorulari ben Tanrinin varlığının ispati olarak görüyorum ve bu kadar mukemmel bir düzen uzay evren ve dünya tesadüfen olmuş olamaz ama antiateist değilim ama satisacak cevaplar yazdiklarinda tepkimi ortaya koydugumda yobaz damgasi yemek istemiyorum çünkü hoşgörülü bir insanim bir ateist oturup bu konuda sohbet ettigim bile vardir her insani severim inancini ya da inancsizligini ayirmam tek bir konuda uyarayim kimse beni düşüncelerim için yargilamasin kesinlikle ben buyum sizde öylesiniz herkes farkli dostluk ve kardeşlik önemli seyler

1|0
    0|0
  • Deisttim. Sonra müslüman oldum o kadar uzun bir hikaye ki bunu şuraya sığdıramam. Ama Müslüman olmamda kendimce büyük dinlerde var olan paradoksların çözümünü Kur'an'da bulmamla başladı.

2|1
    0|0
  • Dini inancım müslümanlık çünkü ; ben anne babadan dogmatik olarak müslüman yetiştirildim fakat ne zaman ki araştırmaya başladım , gün ve gün gerçeklere şahit oldum ve gerçekten şuanda beni parca parça dograsalar heralde inancimdan vazgeciremezler. Doğru kaynaklar ve doğru insanlarla karsilasirsaniz neden Müslümanlığın gerçek din olduğunu anlarsiniz. Varsa yanlıştır diyen gelsin tartisslim

1|1
    0|0
    • Harika. Soruma net cevap verdiğin için teşekkür ederim. Fikirlerimiz uyuşsa da uyuşmasa da, saygı duyuyorum. (:

• Saygi duymakta inancimizin gereği aslında. Birileri müslümanlara hakaret etse de , Allaha küfür de etse benim müdahale etmemem gerekiyor. Bunu çoğu müslüman bilmez , aslında sorsan Allah i bile anlatamaz neyse iyi geceler :)

• Valla müslüman diye geçinenlerin çoğunluğu kitaplarını bile okumadığı için günümüzde.. (: İyi geceler. (:

• İslam cok sukur

1|0
    0|0
  • Allah c. c. katında tek din İslam'dır. Bu yüzden müslümanım.

2|0
    0|0
  • Evet. İslam.
    Önce neden bir dini inanç. Çünkü var olan akıl almaz düzene tesadüf demek asla bana uymadı. Evrim, bigbang vs. bir çok şeyi araştırdım. Tesadüf demek fazla (fazlasıyla ++) mantık dışı geliyor bana.
    Neden islam, örneğin hristiyan inancında tanrının oğlu gibi ithamlar pek bana uymuyor. İslamdaki Allah daha mantıklı. Bizler gibi oğlu falan yok yani.
    Onun dışında bir çok yerde bazı insanlar ayetleri cımbızlayıp bir kaç iddiada bulunuyor. Bu aslında beni daha çok islama itiyor çünkü bu ayetlerin kaynağını devamını araştırınca olayın öyle olmadığı net ortada. Buda bu tür insanların islamı baltalamak için böyle şeyler yapıyor olduğunu görünce daha fazla bağlanıyorum.

1|0
    0|0
    • *Neden bir dini inancı eksik bırakmışım. Deizm olmamasının nedeni bana göre tabi bu düşünce.
      Tanrının tüm sistemi ve döngüyü yaratıp kendisini haberdar etmemesi hakkında bilgileri vermemesi buda bana uymuyor.

• Elhamdülillah muslumanim.

1|0
    0|0
  • Dini inancımın sebebi yaşadığım yerle alakalı...
    Ama bir yaratıcının varlığına zihnimde ikna oldum...

1|0
    0|0
  • Elhamdulillah müslümanım.

1|2
    0|0
  • Hindistanda doğsaydım, ineğe tapıyordum!
    Şu anda onu yiyorum 8)

1|1
    0|0
  • Senin?

1|0
    0|0
  • Herhangi bir dine ve Tanrı'ya ya da Müslümanlar'ın deyimiyle Allah'a inanmıyorum.

1|0
    0|0
  • islam çok düşündüm Allah var mı diye ama hep islamla büyüdüm çok sorguladım ama insanları gördükçe ve dini öğrendikçe islamı benimsedim artık kati süretle biliyorum Allah azze ve celle her oluşta muhakkak bir vesile kılıyor ve halik sıfatıyla dahil oluyor

1|0
    0|0
  • Bu gecede bu sorular arttı ha :)

1|0
    0|0
    • Her gece bir olaya yoğunlaşıyor site. (:

• Mod olmak istemem de, varsayımsal olarak konuşuyorum, oldu ki oldum; aklımdasın :D

• Obaa saoll :D

• spagetti dinini benimsiyorum.

1|0
    0|0
  • Elhamdülillah

1|0
    0|0
  • Varr

1|0
    0|0
  • varda yok

1|0
    0|0
  • dinim İslamiyet yani Müslümanın. nedenine gelince Musevilik ve İsevilikten sonra, allah tarafından gönderilmiş son ilahi dindir.

1|0
    0|0
  • Var islam

1|0
    0|0
  • Elhamdülillah müslümanım. hak din olduğu için

1|0
    0|0
  • Tuğçe Kazaz gibiyim.

1|0
    0|0
  • Apateistim dogrusu kafam karışık

1|0
    0|0
  • Her insan bir yaraticiya ihtiyac duyar. Ataist biri bile sikissa dua ya baslar. Ama cevresini ataist olarak tanittigi icin gururundan soyleyemez

1|0
    0|0
    • Bahsettiğiniz ateist diye geçinen ama özünde bilgisi olmayan insanlar.

• Gerçek bir ateist zorda kaldığında dua okumaz, onu kastediyorum. (:

• Kafasina silahi daya bakalim ne olcacak

• İslamiyet yeryuzunu kainati var eden yaratanin allah c. c olduguna insaniyorum ve bizlerin onun kulu olduguna inaniyorum

1|0
    0|0
  • Elhamdürillah Müslümanım nedenmi ben tam senin yaşında dinleri araştırmaya başladım ve içinde sadece iyi şeyler yazan ve insanlar için eşitlik heryerinde vurgulanan şevkat ve yardımı öğreten tek kitap ve din İslamiyet dir.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    16

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 16

• kendine müslüman

1|1
    0|0
  • müslüman doğdum, ve başka bir dini araştırma gereği duymadım bu yüzden değiştirmeyi düşünmedim

2|0
    0|0
  • La ilahe illallah muhammeden resulullah

1|1
    0|0
  • Yok. Ateistim.

1|0
    0|0
  • Agnostik

1|0
    0|0
  • Sorguluyorum

1|0
    0|0
  • İslam.

1|0
    0|0
  • Elhamdulillah Müslümanım

1|0
    0|0
  • Biliyorsun yavrum.😄

1|0
    0|0
  • Elhamdülillah muslumanım:)

1|0
    0|0
  • Elhamdullih Müslümanım

1|0
    0|0
  • Sözde müslümanım

1|0
    0|0
  • Ördeğe inanıyorum

1|0
    0|0
  • Panteistim. Biz doğduktan 5 dakika sonra inancımızı , ismimizi ve düşüncelerimizi belirliyorlar ve ömrümüz boyu bunları savunmak zorunda kalıyoruz. Herhangi bir kutsal kitabı okumadan ona inanmanın mantığını anlayamıyorum. Okumadığım için de evrenin kendi kendini yarattığına inanıyorum.

1|1
    0|0

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...