Evrende hür irade varmıdır. ?

Evrende hür bir irade varmıdır yoksa herşey önceden belirlenmişmidir.
Yani determinzm in determinizm. siz hangi sisiniz.

Hani Hep atıp tutuluyorya ateist teist çekeşmelerinde. Ve herkes bişeyler savunuyor ya doğru veya yanlış. Hadi inandığımız veya red ettiğimiz şeyi birde bu acıdan ele alalım. bamkalım ne kadar biliyoruz inancımızı veya neyi savunduğumuzu.

Güncellemeler:
Konuyu din boyutunda değil de madde ve fizik boyutunda ele alalım önce. Bu durum Dinin konumunu zaten açıklayacaktır.
DETERMİNİZM; olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği düşüncesi Aynı neden aynı sonuca yol açtığına göre neden–sonuç bağlantısı kesin ve değişmezdir. Bu anlamda evrendeki tüm olay ve oluşlar, kesin, değişmez ve öngörülebilirdir.

0|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• Irade vardır ama yokluğunu varlığını insan belirler

0|0
    0|0
    • bu nicki hatırlar gibiyim. teşekkür ederim. biraz acarmısın konuyu.

• sus set etme. Anammmmm ne yalan bulsam ki ben şimdi :)))))

• Bilemedim artık :)

En İyi Erkek Görüşü

• Evet vardır. Dolayısıyla hür irade tanrı algısı ile ters düşen bir paradoxtan ibarettir. çünkü tanrı inancı kadercidir. buna bir çok örnek verebilirim. Ölmemiz mesela birisinin iradesiyle gerçekleşiyorsa buna aynı zamanda kader diyemeyiz. eğer kader dersek bu sefer hür irade diyemeyiz. ancak mantıksız ahmaklar buna hem kadar hem hür irade diyebilir.

Daha basite indirgeyeyim; birisi geldi seni öldürdü bu senin kaderin midir yoks onun iradesi midir. Eğer irradesi ise sen cehennemliksen neden cehenneme gidiyorsun. eğer senin kaderinse o demek ki bu eylemi isterse gerçekleştirmeyebilirdi.

0|0
    0|0
    • güzel yaklaşım. ama üzerinde bayağı konuşmak gerek. Aslında konunun özü gibi.

• Kader evrenin başlangıcı-sonudur ve fizik kanunlara dayalı olarak bir yöne doğru sürüklenmesidir. Şaşmıycaktır, her şey bir kanuna göre ilerler. Ancak bilinçli varlık dediğimiz insan tamamen iradeye bağlıdır. İradesi ile hareket eder, kader kesinlikle söz konusu değildir. Eğer kader var dersek bu iradeyi kesinlikle ve kesinlikle reddetmemiz anlamına gelir. Aksini kabul edenler ya cahilliklerinden ya da zoraki olarak kabul ederler.

• Esasen bu soruyu sorarken niyetim ciddi bir bilgi paylaşımında bulunmak idi. Eskiler bilirler beni yeni üyeler pek tanımaz bu sitede hep bu tartışmaları başlatıp devam ettirmişimdir. Fakat sitenin saçma sapan uygulamaları yüzünden siteden de ayrılmıştım. Şimdi soruya güncelleme ile bir açıklama getirecetim. Yine salakca bir kuralla bir haftada iki kere güncelleme yapabilirsin dedi bana. Ve benimde kararım şu olduki gercekten bu sitede yer almaya gerek yok. Zaten üyelerinde bu tartışmaları kaldıracak kapasiteleri de yok. çok az sayıda insan var burada. Hocam yorumuna gelince bilgin olduğu ve düşünen insanlardan olduğun aşikar. kader hususunda tamamen aynı düşüncedeyim. Fakat konuyu kader ve dinden çıkartıp madde ve fizik dünyasında ele almak sonra dini devreye sokmak gerekir.

Kızlar Ne Diyor 4

• Çekişme için gelmedim.
    Bizim seçebileceğimiz şeyler var, seçemeyeceğimiz şeyler var. Buna kader deniyor.

0|0
    0|0
  • Deterministim.
    Bizim hür irademizle verdiğimize inandığımız kararlar bile bilinçaltımızdaki nedenlere bağlıdır. Yani aslında kararlarımızı biz değil, çevremiz ve yaşadıklarımız belirler.

Profil fotoğrafınızdan anladığım kadarıyla Dostoyevski ile ilgileniyorsunuz.
    Kitaplarına ve sözlerine bakarak Dostoyevski'nin de determinist olduğunu söylesem haksız olur muyum?

0|0
    0|0
    • dostoyski ile kısıtlamayalım olayı. Felsefe-filozof, Bilim adamı- Bilim (özellik ile fizik), Pisikoloji ve sosyoloji adeta saplantı gibi sevdiğim alanlardır. Aslında düşünmek ve nedenleri bulmak hoşuma gidiyor. Bir seyin nasıl olduğu ama bundan daha fazla neden olduğunu bilmek. bir insanın ne düşündüğünü nasıl düşündüğünü bilmek ama ondan öte neden böyle düşündüğünü bilmek veya maddenin nasıl var olduğunu bilmek ama ondan ötede o nasılın neden o şekilde olduğunu bilmek. Dostoyevski Deterministtir evet ama gerçek bir realisttir. Buda determinist tarafında bazı ince nuanslara neden olmakta. Felsefeyi çoğu insan sevmez ve anlamaz hatta gereksiz gibi görürler. Oysaki bilimi bile felsefe ile anlıyoruz. yine dinide felsefe ile anlıyoruz.

• hür bir irade var ancak kısıtlanmış şekilde. Yani bir denklemde bir bağımlı bir bağımsı değişken vardır. Oluşan durumlar bağımsızlarımız buna istinadem gittiğimiz yol da bağımlı değişkenimiZdir. Yani hür irade dediğimiZ. Ama her hür iradenin de sabit bir katsayısı vardır ne olursa olsun net olduğu noltalar

0|0
    0|0
  • Herkesin kendi bileceği iş uyarmak bizim elimizde

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Yelkenler foraaa

0|0
    0|0
  • Yok. Gökteki adamın kuklalarıyız

1|0
    0|0