El öpme adeti niye hala devam ediyor, siz el öper misiniz?

El öpme adetini sizce ilk kim çıkartmıştır.. Bu adet binlerce yıldır devam ediyor. Din de hoş karşılamazken ne dir bu saçmalık? Amcam, dayım,teyzem,yengem,yabancı misafirler, yaşlı adamlar kadınlar ya ben mecburmuyum benden büyükler diye ellerini öpmeye.. Sanmıyorum ki diğer müslüman ülkelerinde bile bu adet yok sadece Türkler el öper.

Öpmesemde hem ailemden hemde elini öpmediğim kişiden azar ısıtıyorum saygısızsın diyorlar...el öpünce canım cicim derler öpmeyince en büyük düşman.

Tamam bayramda olsun bu adet ama her dakika her saat olmazki.

0|0
14|14

En İyi Kız Görüşü

• El öpme geleniğini çok gereksiz buluyorum, bozulanlar oluyor tabii ki ne yapayıp hiç sevmediğim birşey. Sadece anne ve baba dede ve buyukanne lerın elını bayramlarda öperim. O da hava gerilmesin diye..

Gelen gidenii öpmem misaffir gelince bile uzaktan hoşgeldin güle güle yalaşmayı sevmiyorum..

Öpeceğim insanı sevgimden sarılarak doya doya öperim o ayrı..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• El öperim bu beni küçültmez , bu bizim geleneğimiz olmuş kimseye zararı yok .

Şimdi ki gençler saçma şeylere bayılıyorlar ama bu tarz masum geleneklere karşılar .

1|0
    1|0
  • hani mutlu olsun diye elini öptüğüm büyüklerim var, gocunmuyorum. ama %90ına gıcık oluyorum, zaten elimi burnumu burnuma uzattacaklarını anladığım an partiküller saçarak hapşırıyorum,burnumuda çekiyorum, ellerini çekerlerken gözlerindeki korkuyu izlemek yaşama sevincimi arttırıyor.:D

0|0
    0|0
  • Çok saygı duyduğum bir büyüğün elini öperim.Hani eli öpülecek adam derler ya öyle kişilerin eli öpülür.Onun dışında bu durumu kibir haline getirmiş insanların elini öpmem laf ederlerse yaşına bakmam yerin dibine sokarım.

1|0
    0|0
  • el öperim öptürürm arkadaş

0|1
    1|0
  • öpüceksin arkadaş böle gelmiş böle gider deiştiremezsin bunu

0|0
    1|0
  • aa olmaz elleri öpülesi ananelerimiz dedelerimiz her zaman saygıda kusur yok eli öpülesi insanlardır onlar

0|0
    0|0
  • Biz atalarımızdan böyle gördük. Şahsen ben büyüklerin elini öpmeyi seviyorum.

0|0
    0|0
  • Öperim dedelerimizin analarımız eli öpülür böyle gördük biz :)

0|0
    0|0
  • gelenek göreneklerimizdir onlar senden yaşça cok buyuk bırıne saygıdan yapılır bu.

0|0
    0|0
  • Bayram felan umurumda değil, 60 - 65 yaş üzeri muhteremlere yaşından ötürü el öpme gereksinimi duyarım ve öperim

0|0
    0|0
  • babam annem nenem ve dedem dısında kımsenın elını opmem adet ve geleneklerımızde olan bısey

0|1
    0|0
  • öperim

0|0
    0|0
  • Ne yalan söyleyeyim bende sevmiyorum el öpmeyi tuhaf geliyor bana

0|0
    0|0
  • El öpme, bayramlaşma merasimleri yüzünden her bayramdan nefret ediyorum.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 13

• canım senin yaşın kaç? ben mezhebinin ne olduğunu bilmediğini düşünüyorum şu anda.bunun türklükle ilgisi yok. tamamen mezhebinle alakalı. hanefiysen eğer art niyet taşımadığın ve tahrik olmadığın sürece başkalarının elini öpüp tokalaşmanda herhangi bir sakınca yok. yani dinimizce hoş karşılanmıyo diye ibare yok. mezheple alakalı. bazı mezheplerde adam 90 küsur yaşında da olsa bir kadına öpmesi için elini vermez karşıdan hoşgeldin beşgittin yapar. ayrıca türklüğe bağlamak istersen bunu sadece örf ve adetlerimiz bağlamında özdeşleştirebilirsin ki biz türküz gelenek göreneklerimize tarihimize örfümüze sahip çıkmalıyız ki asimile olmayalım.el öpmek kötü birşey değil. herkesin elinden tiksiniyorum kimbilir neler elledi de yıkamadı elini diye düşünüyorsan da illaki şapur şupur öpmene gerek yok insanların elini. makbul olanı önce çenene koyup arkasından alnına koymaktır...sevgiler...

0|0
    1|0
  • verin elinizi öpeyim diye serseri mayın gibi dolaşmam tabi ama gerektiği zaman yaşlıların elini öpmekten de çekinmem zor da gelmez hatta yanak öpmekten daha kolay benm için :D

0|0
    0|0
  • öperim tabiki, ben böyle yetistirildim ve saygi duydugum insanlarin elini 1 kerede öperim 1000 kerede, adet adettir.. öpmek istemeyen öpmesin bukadar basit

0|0
    0|0
  • Nefrette etsek öpüyoruz var mı alternatif

evin küçüğüyüm öpmesem ağzıma sokuyorlar öpecen diye

Bir gün evlatlıksın demelerını sevınçle karşılarsam ailemın sırf bu

el öpme merasimi yüzündendir.

0|0
    0|0
  • öpmüyorum kimsenin elini. ister saygisiz desinler ister terbiyesiz. umrumda degil.

2|0
    0|1
  • amaaan hiç düşünmedim düşünmem de öper geçerim

0|0
    0|0
  • Saygıdan :S Öperim :S

0|0
    0|0
  • Bende öperim valla.. Dininle alakali bisey degilki.. Büyüklerimizden böyle gördük yani..

0|0
    0|0
  • Ucun da para varsa öperim. Yoksa öpüşme faslını geçiştirmek için susadım ben diyip giderim.

1|0
    0|1
  • iğreniyorum el öpmekten

1|0
    0|1
  • hayatta nefret ettiğim 3 şeyden 3.südür.

0|0
    0|0
  • Bir saygı göstergesi olduğu için öperim gocunmam.

0|0
    0|0
  • öpmüyorum, bozulan olursa da sen daha o kadar yaşlanmadın diyorum.

1|1
    0|1
Yükleniyor...