Orhun alfabesi uygulansa....

şimdiki türkçemizde latin alfabeleri bulunmakta ve bazı dillerden gelme kelimeler mevcut... bunun yerine orhun alfabesi ve atalarımızın kullandığı orjinal türkçe günlük hayatımızda uygulanmaya başlansa nasıl karşılarsınız?

0|0
4|4

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle öyle bir anlaşmazlık çıkar ki tüm yurt genelinde hayat dumura uğrar.Ülke geneline toplam maliyeti gayri safi milli hasılanın üstüne çıkar ki resmen ekonomiye balta vurmuş olurdun.Neden mi?.Şimdiki yazışma dilimizde gerçekleşen bütün antlaşmalar fes olur.Yeniden yapımı yıllar sürer.Dış alım dış satım stantdardı değişir.Eğitim sistemi sıfırlanır.Yeniden oluşturulması bu dilin özelliklerinin yeniden yapılandırılması ve devlet içindeki düzenlemeler derken yıllarca sürecek bir kafa karışıklığı ve yenilenme oluşacaktır.Özellikle teknoloji alanında zaten türkçe diye birşey kalmamışken birde çevrimlerini yeniden eski yazıya döndürmek el altından kaçak sektörünü hortlatır.Öyle sözde şunu yapalım yok bunu yapalım bozar yeniden yaparız ancak boş laf torba dolsun dan öte değil.Öncelikle şuan kullandığımız dil %75 hayatı bitmişken.Tutup böyle bir kafayla iyi gitmez.Öncelikle kullandığımız dilin değerini ne kadar gençlere aşılayabiliyoruz?Şimdiki dilimizi koruyalım yeter.

0|0
    0|0
    • nokta atışı yapmışsın :)

• Şimdiki hükümet bunu yapardı yapmasına da.Onu da etkileyecek o yüzden yapamaz böyle birşeyi.Yapsa yapsa ingilizceyi ana dil ilan eder.Bir ülkenin değeri neden dildir işde asıl anlamı bunda yatar.

• çok haklısın...

Kızlar Ne Diyor 4

• norveçe yerleşirim. artık dünya bu kadar küçülmüş iletişim çağının da ötesine geçilmişken kendini dünyaya kapatma çabası.. hele türkiye gibi konumu gereği dünyanın merkezlerinden biri olan ülkemizde kendimizi dünyaya kapattığımıza sinirlenir ve bu diyarlardan çekip giderim.

0|1
    0|1
    • orhun alfabesinin ne gibi dezavantajı varki böyle konuşuyosun?

• latin alfabesi şuan önünde duran klavyeyle uygun en basitinden bunu söyleyeyim. bizim milletlerarası pek çok sözleşmeye taraf olduğumuz düşünülürse heryazı için ayrı tercüman tutacagız? onu geçtim rakamları ne yapacağız tüm matematiği baştan mı düzenleyeceğiz. kastım orhun alfabesine değil, burada da türk milliyetciliği yapmanın m?nası yok diye düşünüyorum. global düşünün

• herkes gider Mersine, Biz gideriz tersine derim.

100 yıldır kullandığımız basit alfabede bile okuma bilmeyen oranı şaşırtıcıyken harika olur gerçekten :P atalarımızın ruhu şad olsun yeter!

0|1
    0|0
  • bu saatten sonra ugrasamazdim onla :(

0|0
    0|0
  • bana uyar ne kadarda guzel olurdu

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Benim bildiğim kadarıyla orhun alfabesi çok zor ve dünya üzerinde az kişi biliyor eğer yanlış hatırlamıyorsam.Ulu önder ATATÜRK latin alfabesini bize getirdiğinde bizim için en iyisini düşünmüştür.Sevgilerle...

0|2
    0|0
  • şu anki alfabe küresel, başka devletlerin bizi anlıyacağı ve bizimde başka devletleri anlıyacağımız bir alfabe, gerek yok

0|0
    0|0
  • Ne guzel olur. :(

0|0
    0|0
Yükleniyor...