Neden kitap okuyan bir toplum değiliz?

Kitap okuyan bir toplum değilizden kastım çok az kitap okuyoruz, okuma oranı baya düşük. Okuyanların belli bir kesimi ise pek bir edebi değeri olmayan ve insana bir şey katmayan kitaplar okuyor.

Sizce neden böyle, bu durumu nasıl düzeltebiliriz?

1|1
20|4

En İyi Kız Görüşü

• Hangi cocuk annesinin zeytinyagli fasulyesini yaptiktan sonra Balzac i eline aldiğini goruyor? Hangi cocuk is dönüşü babasinin tv ye yapismadan bir Dostoyevski okudugunu goruyor? Dahasi hangi evde kucukde olsa bir kutuphane var.. Sonra o cocuktan kitap okuyan arastiran sorgulayan bir birey olmasini bekleyecegiz oyle mi? evet genelliyorum ölümüne genelliyorum! Okumuyoruz! Neden? Cunku yurdum insani detayi, çözümlemeyi en onemlisi dusunmeyi sevmiyor net! Sonuc odakli zihniyetleriyle okumadan malumat sahibiymis gibi ahkam kesmek varken (Diger adi ile cehalet) niye okusun ki)) kulturel ve sosyoekonomik nedenlere hic giremicemm yoruldum valla...

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 19

• İnsana bir şey katmayan kitap yoktur. Rica ederim bu düşünceden arınınız beyefendi :) tabii ki sürekli fantastik gibi kitaplar da okumamak gerekir ara sıra anlam yoğunluğu olan kitaplar okunmalı ki ben onları fantastikten çok severim :) ne diyeyim sevgili (!) milletimizi anlamıyorum

0|1
    0|0
  • Çocukluktan kazanılması gereken bir alışkanlık, çocukluktan beri hep okurum. Çevreme de aşıladım bunu. Biraz da okumaya ilgi duyulmalı. Bence bu da bir tutkudur.

0|1
    0|0
  • ilk okuldaki okulumun kütüphanesi küçücüktü ama çıkmazdim lisede ise sırf yeni kitaplari görebilmek için kütüphanecilik klübüne üye olmuştum üniversiteye geldim. çok iyi bir kütüphane ama kitap çok az.. sonra sınav kağıtlarında iki kelimeyi bir araya getirip yazamıyoruz

0|1
    0|0
  • İnsana bir şey katmayan kitap vardır bu konuda katılıyorum dizüstü edebiyatı denen akım edebi olarak rezalet mesela. İkinci olarak Türk halkı çok tembel bir halk hazırcılığa bayılıyoruz bu yüzden herhalde.

0|1
    0|0
  • Kitap okumayı çok seviyorum. Çevreme de tavsiyelerde bulunuyorum. Sebebiyse bazı kişiler internette fazla takılmaktan kitap okumaya fırsat bulamıyorlar.

0|1
    0|0
  • Son aldığın kitabı istiyorum. :(

0|1
    0|0
  • Zor düzelir

0|1
    0|0
  • ben küçükken etrafımda kitap okuyan malesef hiç bir büyüğümü görmedim ne annemi ne babamı ne de akrabalarımdan herhangi bri.
    okula başladım ilk öyle açtım kitap yüzü. baktım hoşuma gidiyor devam ettim okumaya sonra okudukça anladım eğitim sistemi yanlış okulu bıraktım

0|1
    0|0
  • Cunku ulkemizde memur maasi ile gecinen cok insan var bu maasda tamamiule evin giderlerine gidiyor kitap fiyatlari ise biliyoruzki iyi yaxarlarin kitaplari 20 tl den asagi değil e adam elinde kalan parayla ay sonunu mu getirmeye cakissin yoksa kitap alip ac mi kalsin cozumu ise ya maas artacak hayat stamdartlari yukselecwk ya da kitap fiyatlari düşürülecek. :)

0|1
    0|0
    • Bir ihtimal daha var,
      O da kütüphaneden kitap alıp okumak mı dersin? :)

• Ne diyeyim ki. Kütüphanelere hak edilen değer verilmiyor.

• Ben kitap okumaya bayılırım 🙄

0|1
    0|0
  • kitap vakit buldukça okurum.. millet okusunda ne okursa okusun..

0|1
    0|0
    • Bana yanlış bir düşünce. Okutulan her şey fayda sağlamıyor. Vakit az, ömür kısa okunacak kıymetli şeyler varken boş beleş şeyleri okumak zaman israfı.

• o senin düşüncen.. bana fayda sağlasın diye okumam zaten sana iyi olan bana kötüdür. tercih meselesi.

• Devam etmekte özgürsün.

• Anne babasını kitap okurken görmeden büyüyen bir çocuk, çevresinde kitap okuyan insan pek görmeyen çocuk büyüyünce nasıl kitap okusun ki?

0|1
    0|0
  • Fiyatları azaltılsa ve wattpad deki kitaplar yerine daha güzel kitaplar çıkarılsa iyi olur ama değiliz

0|1
    0|0
  • Çok meşgul insanlarız çünkü;sanata, bilime, kitaplara ayıracak vaktimiz yok (!)

0|1
    0|0
  • İstediğimiz türden kitap bulamıyoruz

0|1
    0|0
  • Ben çok seviyorum okumayı

0|1
    0|0
    • Ben de öyle. Okutmayı da seviyorum. Mesela kardeşimi şimdiden bir kitapkurdu yaptım sayılır :D

Sen de çevrendekilere aşıla bence okuma aşkını.

• Alemsin :D aleykümselam :)

• Öyleyim azıcık :D

• Düzeltilmesi gereken daha çok durum var

0|0
    0|0
  • Sen sorasın diye

0|0
    0|0
  • Kitaplar çok pahalı istesen de çok okuyamıyorsun

0|1
    0|0
    • Her ilde bulunan İl Halk Kütüphanelerinden yararlanabilir insanlar. Okumak isteyen insanlar.

• Ben Büyükşehirde yaşamıyorum ama gayet de iyi faydalanıyorum.

• 👍🏻

Erkekler Ne Diyor 3

• TR'de okulda okuma dersleri olsa?

0|1
    0|0
  • Her kitap insana bir şeyler katar dostum. O konuda katılmıyorum. Ama dediğin gibi okuma oranı düşük ülkenin bazı yerlerinde hala daha kız çocuklarını okutmayan bir zihniyet varken başka ne olabilirdiki?

0|1
    0|0
  • Evet Türkiyenin hali bu. Ama ben faydalı bulduğum her kitabı okurum. Üstelik her saniye okuduğum bir kitap bile var (Tevrat).

0|1
    0|0
Yükleniyor...