Neden İstanbullular herşeyin İstanbulla alakalı olduğunu varsayar?

Belki pek başarılı ifade edemedim ama açmaya çalışayım. En basitinden akşam haberlerine bakarsanız "kar geliyor" başlıklı haberde bahsedilen şehirin başkası olma ihtimali olmadığımı fark edersiniz. Oysa Erzurumda kar 1 metreyi, Hakkaride 50 cmi, Trabzonda bilmem ne kadarı bulmuştur bile.

Az önce bir soruda arkadaşın biri nereden plak bulabileceğini sormuştu q:49854 cevaplarda İstanbul adreslerini görünce aklıma geldi. Başka bir yerde yaşama ihtimali aklından bile geçmiyor insanların, sorma luzumu bile duyulmuyor.

Belki de taşra kafasıdır benimki, siz ne dersiniz?

Güncellemeler:
Tamam arkadaşlar,

Taşra kafası sahibiyim ve başka İstanbul yok, olay anlaşıldı tarafımdan.

Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Beste.

0|0
3|16

En İyi Erkek Görüşü

• istanbullu olduğum halde benim de anlam veremediğim olmuştur buna. ama düşününce, istanbul'un birçok ilçesi, türkiye'deki birçok ilden büyüktür; ülkedeki herkes de atıyorum "eminönü" denince neresi olduğunu bilir. ve de medyanın görevi (en basitinden) çevresindeki olayları aktarmakla başlamıştır. her ne kadar dünya globalleşse de, merkezleri istanbul'dadır; yani, "çoğunluğun" bulunduğu yerde. modern hayatın alengirli bir ayrıntısı...

saldırmak için söylemiyorum, birazcık taşra kafası bu, evet. taşrada hiç kimsenin ruhunun duymadığı yerlerde şahane hayatlar yaşanıyor olabilir ki yaşanıyor; televizyonlarda daha çok rastlanır hatta buna artık. özellikle ntv gibi alternatif sunmaya çalışan kanallarda. medya çoğunluğa yönelmek zorundadır fakat.

"çünkü istanbul bir sevdadır." tavrından ziyade, "ülkenin dörtte birinin yaşadığı ve bizim de yayın sunduğumuz şehre kar geliyor." anlamındadır o gizli özneli "kar geliyor.". ezeli bir alışkanlıktır. haberin ayrıntısında gönül alır ama genelde. istanbul'a alışmakta zorlanıyorsun sanıyorum. allah kolaylık versin. : )

0|0
    0|0
    • Dediğiniz gibi "taşra kafası" sahibiyim

• "dediğiniz gibi" asıl.

bunun yerecek bir tarafı da yok. birkaç kere denk geldim sorularınıza. samimiyetle söyledim.

• TristramShandy nickini kullanmanız bile kişiliğinizin göstergesi bence. Teşekkür ederim yorumlarınıza.

Erkekler Ne Diyor 15

• Zaten sözde Türkiyeyi korudugunu zanneden milliyetçi bilmem neyci akımın çogu orda, sanki Türkiye istanbuldan izmirden ibaret, Birde doğuyu gelip görseler

0|1
    1|0
  • 13milyon nüfusa ulaşırsa bir il oradan bahsedilir , efendim genelleme denilen bir şey vardır ki bu 70milyonda 13milyonun payı ile 70 milyonda efendim 1-2 milyon arasındaki bir sayının oranını karşılaştırırsak devede diken..

0|0
    0|0
    • o halde 13 milyona kar yağıyorsa herkese yağıyordur diyorsun

• İstanbulda yaşamıyorum ve alınmadım, sadece ne demek istediğinizi anlamaya çalışıyordum. Ayrıca ben İstanbuldan bahsedilmesini yanlış bulduğumu söylemedim ki, sadece herşey İstanbul algısını kurcalamak istedim.

• Genelleme , hiç bir şehirde İstanbul'da yaşayan sayısı kadar bir nüfus yok .

link

• bunun sebebi 15 miyonluk bir başka şehir yok. o nedenle gayet normal. haber kanalları da İstanbul'dan yayın yaptığına göre..

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir konuya değinmişsin.Bazı basın yayın organları Türkiye yi İstanbul dan ibaret sanıyorlar.

Şehirde şehir olsa 1 yıla yakın yaşadım bu şehirde orada kaybettiğim yıllarıma acıyorum şimdi dönüp arkamı baktığımda,tecavüzcüsü,gaspçısı,dilencisi ve çivici katili her türlü psikopat ve sapık bu şehirde ya,ben pek sevemedim.

0|0
    0|0
  • 17 milyon nüfusu olan bir şehirden bahsediyorsun. İnsanların doğal olarak öyle cevap vermelerini yadırgamamak gerek.

0|0
    0|0
  • Türkiye'nin en gözde yeri ve nüfusu en kalabalık il İstanbul olduğu için.

0|0
    0|0
  • evet haklısın ama istanbul sanki bir ülke gibi herşey istanbulda dönüyor

0|0
    0|0
  • İstanbul demek Türkiye demek. Hatta taksim demek istanbul demek.

0|0
    0|0
  • Istanbul demek Türkiye demek en kalabalık şehir durum böyle olunca tabi her yerde istanbul çıkıyor karşımıza

0|0
    0|0
  • yok yok siz haklısınız ama ülkeninde 1/5 de bu şehirde yaşayınca geneldede orayı düşünmek alışkanlık halini alıyor...

oysa ben istanbulu ve orada yaşamayı asla tercih etmem...

0|0
    0|0
  • AŞK'tır İstanbul ondan..ilk akla o gelir

0|0
    0|0
  • istanbul ( eşittir) türkiyeee...

0|0
    0|0
  • Dunyanın bir cok ülkesinde metropoller once gelir bu cok normal.

0|0
    0|0
  • benimde rahatsız olduğum bir durum. Tüm Türkiyeyi İstanbula sıkıştırıyorlar.

0|0
    0|0
  • Bilmem bende yeni geldim ama öyle sanıyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• sen biraz alınmışsın bu duruma alnaşılan.ama istanbul bu ülkenin gayriresmi rakamlara göre dörtte biri.finansal istihdam ve ticari açıdan ülkeyi taşıyan şehir.ülkenin tek metropolü.imkanların sınırsız olduğu tek şehir.tarihi ve konum güzelliklerini saymıyorum bile.

ama senin kar haberlerinde görmenin sebebi erzurumda çok daha az insanın yaşaması ve daha az insanın kötü etkilenmesi.ayrıca erzurumda kar yağında hayat durmuyor ama istanbulda insanlar trafikte açlık riskiyle bile karşılaşıyor.(tem otoyolunda saatlerce kaldıkları için) düşünsene her ilde deprem olsa istanbuldan gani gani yardım gider ama istanbulda büyük bir yıkım olsa hangi şehir ne kadar yardım edebilri kestirmek zor değil.kurtarma ekiplerinin en çaresiz kaldığı yer de yine istanbul olur bu şehirleşmenin ve kalabalığın neticesinde.umarım bu açıklamalar senin için yeterli olur..

0|0
    0|0
    • Alınmış gibi yazmışım demek ki, siz de öyle söylediğinize göre, oysa bir tesbitte bulunmak istemiştim. Verdiğiniz örneklerin farkında olmakla birlikte yine de bunun bireysel algıyı etkilediğini ve insanların da otomatik olarak türkiyeyi istanbula indirgediğini fark ediyorum.

Demek ki hala anlatamıyorum : )

• teşekkür ederim, yaşayarak öğrenmek lazım belkide...

• istanbul bir okuldur.burada yaşamak sana çok şey katar çok şey öğretir birşeyleri de senden alır.bunu deneyimlemeni isterim.ben yerlisiyim ve 35-40 a kadar dayanabilirsem dayanıcam olmadı daha erken egeye göçeceğim :)

• Türkiyenin kalbi İstanbul

0|0
    0|0
  • Değişik bir kafaymış.

0|0
    0|0
Yükleniyor...