Hakkında hiç bir şey bilmediğiniz milletler hakkında nasıl atıp tutabiliyorsunuz?

İlber Ortaylı bir milleti tanımak için onun tarihi, edebiyatı, kültürü hakkında hiç bir şey bilmeden konuşan bir milletiz der. Doğrudur.

Burada da görüyoruz. Bir Tolstoy okumadan, Ayvazovski'nin resimlerini görmeden, Borodin'in Çaykovski'nin ezgilerinden bihaber olan tipler nasıl utanmadan Ruslar hakkında yorum yapabiliyor? Ya da Bazlac'ı bilmeden Fransızları, Charles Dickens, Shakespeare'den geçmeden İngilizlere nasıl sallayabiliyorsunuz?

Tıpkı bizim gibi tarihi ıskalamış halklardan Araplar, Çinliler, Farslar hakkında ne okudunuz ne biliyorsunuz da her önünüze gelenği aşağılama rahatlığını buluyorsunuz?

Ben size söyleyeyim. Resmi tarih, son 300 yıl Osmanlı-Rus savaşlarını anlata anlata bitiremiyor, Ruslar bundan ibaret. "Araplar bize ihanet etti", "Çinliler entrikacı, Türkler anca böyle zaptedebiliyorlardı" vs gibi klişeler.

Mesela bu topraklarda yeşermiş Hititler hakkında hiç bir şey okutulmuyor resmi tarihte. Bizim milletin de pek ilgisini çekmiyor. Türk ya da müslüman değilse bir önemi yok.

Tam da AKP rejiminin istediği bir kültürsüzlük, anti-entelektüalizm, cahil cühela bir tüketim toplumu. Gördükçe üzülüyorum valla.

Güncellemeler:
Anlam bütünlüğü patlamış cümleler var, kusura bakmayın.

Bu vesileyle örnek vereyim. Borodin dediğiniz adam Polovets Dansları'nı bestelemiştir mesela. Polovets dediklerimiz Kıpçak Türkleridir. Bu adam Rus milliyetçisidir ama Orta Asya halklarına da hayranlık besler.

Dünya Kıpçakları, biraz da bu adam sayesinde tanımıştır, duymuştur.

4|1
4|6

En İyi Kız Görüşü

• Akp tarihi eğtimin alakası nedir?10 yıl öncenin çocukları bugünün gençleri, ozaman Akp mi vardı? O saydığın Çaykovski falan var ya onları okuyup çpk birşey biliyormuş gibi başımıza bela olan yazarlarla dolu bu memleket. Önce kendi geçmişini çok iyi bilmeli bir millet ama bize tarihte öğretilen şeyler ne? Atatürkten abaret koca tarih sanki. Çanakkaleyi bile yeni yeni öğreniyor çocuklar.

0|0
    0|0
    • AKP, 12 Eylül'ün çocuğudur. Bu gerici darbeyle başladı islamizasyon ve kültürsüzleşme, AKP'de son noktasına geldi. Ayrıca 10 yıl önce AKP vardı evet.

İşin en acıklı yanı kendi tarihinizi de bilmiyorsunuz. Çünkü onu bile okumuyorsunuz. Bizans dendi mi yüzünüz ekşiyor ama Osmanlı'nın toprak sisteminin Bizans'tan örnek alındığını, Türk Sanat Müziğinin bile Bizans'tan alındığını bilmezsiniz. Bildiğiniz 3-5 resmi tarih safsatası vardır, onu da yanlış biliyorsunuz. Neden çünkü biri kürsüsünden böğürerek bir şey ortaya atıyor hepiniz inanıyonuz.

Küba'yı da ilk müslümanlar keşfetmişti dimi? :)

• O kanalizasyonu yıkama işlemi için kurmadıklarını şu an ki otellerinde bile taharet musluğu olmadığından anlayabilirz. Bizans deyince miğdem bulandığı için onlarla ilgili araştırma yapmak umurumda bile değil

• Evet, taharet musluğu ile medeniyet ölçen bir AKPli. Bir de şu cümle: "Bizans deyince miğdem bulandığı için onlarla ilgili araştırma yapmak umurumda bile değil". Yani Bizans hakkında bildiğin tek şey taharet musluğu kullanmamaları. La o zamanlar bırak taharet musluğunu, Türk-İslâm medeniyetlerinde tualet yoktu. Ne konuşuyon?

En İyi Erkek Görüşü

• Ben o dediklerinin hiç birini takmıyorum. Neden mi?
    Beni ilgilendiren bir özellikleri yok, beni ilgilendiren sadece onların yaptığı buluşlar icatlar. Tıpkı onların geçmiş dönemlerde bizim atalarımızı, mucitlerimizi hiç kaale almadığı gibi. Bende onları umursamıyorum. Hayatımda edebiyatın hiç bir sorunu çözdüğünü görmedim mesela, sadece aşk bundan başka derde çaresi var mı?
    İsimler gereksizdir.
    Bu rusları bilmem diğer ülkeleri övmeye çalışmayın, kafanızı deve kuşu deliğinden çıkarın ve afrika katliamlarını okuyun.

0|0
    0|0
    • Israrla "cahilim ama cahil cahil de konuşmaya devam ederim, o kadar da utanmazım" diyorsun yani.

Batının icadını anca satın alırsın, ya da öyle bakarsın işte. Batı n'apmış biliyor musun? Müslüman bilginlerin eserlerini çevirmişler. Özellikle tıp, kimya, matematik alanlarında. Ve geliştirmişler. Araplar da aynısını İranlılardan, Antik Greklerden aldılar. Bunlar birbirlerinin dillerini öğrendiler, edebiyatlarını okudular, şiirlerini müziklerini dinlediler. İnsanlık böyle ilerler, gelişir.

Siz ise hiç utanç duymadan, gülünç düşmekten çekinmeden cehaletinizi yüceltmeye kalkıyorsunuz. Konuşmaya bile hakkınızın olmaması gerekir bilmediğikleriniz üzerine.

• İnsanlığın bütün ilerici ve evrensel değerlerini sahipleniyoruz. Bunlar da evrensel değerlerdir.

• Dünyanın gerçek yüzü sizin çizdiğiniz ve hayal aleminiz gibi düzgün değil. Bunu iyi anlayın.

Kızlar Ne Diyor 3

• benim yorumum yapmama gerek yok. düşüncelerimi ve yorumumu dile getirmişsin zaten soruda :) hak veriyorum sana.

0|0
    0|0
  • akp li olan birisi ile agız dalasına girmem tartışmam. gerek yok ne yorucam kendimi haklısın der geçerim.

1|0
    0|0
  • okuyan araştıran insandan her zaman korkarlar

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Onu akp degil brader agababasi kapitalizm yapiyor
    Insani yani kendini bilmeden baskasina elestiri ahmakliktir
    Tolstoy okudugumda bu adam hristyan olamaz veya bu kulture dair bir sey tasiyamaz demistim sasirmistim biyle bir toplumdan bunun gibi fikre sahip biri cikacagina
    Lakin cikmisti
    He sonradan ogrendim ki tokstoy musluman olmus lakin eserlerinden sonra olmustur
    Bu da sunu gosterir allah akli olup erdem sahibi olmaya calisana ve neden iyi bir insan olmasi gerektigibi sorgulayan herkesi dogruya ulaştırıyor

0|0
    0|0
    • Tolstoy müslüman olmamıştır.

• Tamam konuyla ilgili metin, veri yolla. Ben bakayım.

• Bakicam 👌

• uğur mumcunun bir sözü var bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz diye bizim toplumumuzda bilgi de yok fikir de yok biri ortaya sözde fikir atıyor sonra herkes onun doğru olduğuna "inanıp" bu fikir üzerinden yürüyor. bu konuda benim de hatam oluyor aslında, resmi kaynaklardan öğrendiğim bilgiler olmadan mümkün olduğunca fikir belirtmem ama bazen mantık sınırlarını aşıp gereğinden fazla yorum yaptığım oluyor.

0|0
    0|0
  • Denecek hiç bir şey yok bu söylediklerinin üstüne. İşin daha acısı senin de belirttiğin gibi bilmemesine rağmen biliyormuş gibi yapmak. Önce cahil bırak, ardından ahlak zaten bozuluyor ister istemez. Tam olarak istedikleri de bu.

0|0
    0|0
  • akp akp sıyırdınız kafayı sonunda. evet, sömürülmekten iflahı skilmiş milletler gibi bikç kan emici milletin özentisi olmaktansa onlardan körü körüne nefret etmek daha iyidir bu arada nasıl genelde akplilerin oranı nasıl %50 ise bilim-sanat alanında da en az %40 haberiniz olsun. kibirden önünüzü göremiyosunuz

0|0
    0|0
    • Yani, bu milletler hakkında hiç bir şey bilmiyorsun, bu da senin "körü körüne nefret etmene" yeterli neden oluyor.

O zaman neden bu milletlerin ürettiği teknolojiyi kullanıyorsun? Elektrik, araba, bilgisayar, cep telefonu. Hepsi bu milletlerin icatları değil mi? Yoksa sen de mi özentisin? Hem özenip hem nefret etmek?

İslâmcı ne anlar sanattan bilimden? AKPli ne anlar? Sanata ve bilime düşman imamlar yığınından insanlığın gelişmesi adına ne çıkar? Ne çıkmış? Örnekle gel.

• Fazıl Say dışında saydıkların sanatçı değil. Resim, heykel, müzik alanında bir üretim var mı? Cumhuriyet döneminin bütün heykellerini "ahlaka uygun değil" diye kaldıran bir zihniyet bu. Ankara'da muhtelşem bir çeşme yerine adam Kütahya porselen çaydanlığı koyuyor, dinozor koyuyor. Ucube diye masrafını da karşılayarak koca eseri kaldırıyor. AKP'nin sanattan anladığı bu. Devlet tiyatrolarını sansürleyip, devlet desteğini kısıp iç etti. Bütün oyuncular kalitesiz dizilerde 15 saat çalışıyor.

Çünkü İslamcı, AKP li bunlardan anlamaz. Bunlar "boş işler"dir. Adam resim heykel yapacağına, gitsin reklam ajansından çalışsın sikko Ali Ağaoğlu gibi haşerenin reklamı için.

Batı kültürü dediğin gelişmiş bir kültürdür. Hakeza Çin, İran kültürleri de. Bunlardan bişiyler kapmak kötü dğeildir.

Yamyamlık, töre cinayeti de bir kültür/gelenektir ama iyi bişiy mi?

• bir şeyler kapmak ayrı direk onlar gibi olmaya çalışmak ayrı. bizim ülkedeki insanlar bir şeyler kapmanın çok ötesine gidiyolar, doğrudan doğruya onlardan biri olmak istiyolar. atalarından nefret eden Osmanlıya küfürler eden bir nesil türedi. Avrupalı eski imparatorlukların yemediği b0k kalmamış ama game of thrones gibi dizilerde güç gösterisi yaparak allayıp pulluyolar kendi medeniyetlerini ve bizimkiler de maşallah kılçığıyla yutuyo bu saçmalıkları. evet haklısın islamda haram olduğu gerekçesiyle aşırı hassas dindar kesimde buna karşı bir soğukluk var ama AKP döneminde topluca bir heykel yıkımı mı oldu da benm haberim yok. hemen hemen her heykel olduğu yerde duruyo. Ucube olayına geilrsek.. Sanat düşmanı diyecekler diye kimse, "Snat yaptım." deyip önüne konan her ski beğenmek, beğenmese bile beğenmiş gibi yapmaya mecbur değil. "Sanat anlamıyo bu da a. k.", "Yobaz.", "Sanat düşmanı." diyecekler diye ödü kopuyo insanların. biraz rahat olsunlar yaa, çok kasmasınlar.

• Abi bence siyasi düşünceler yüzündendir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...