'' K '' Harfini Nasıl Okuyorsunuz?

'' K ''  Harfini Nasıl Okuyorsunuz?

''Ka'' Diye Bir Şey Yoktur!

TDK; ''Te-Ce-Ka'' , ''Se-Se-Ka'' , ve ''pe-ka-ka'' Dışında Her Yerde Kullanımı Yanlıştır!

Tamamiyle Arap Kültürü Etkisiyle ''Ka'' Dilimize Girmiştir!

Nitekim Bilen Bilir, Çarkıfelek Adlı Yarışmanın Yıllarca Bu Konuda Yarattığı Etkide Çok Büyüktür.

Zira Bize İlkokulda ''Ke'' Diye Öğrettiler.

''Be'' , ''Ce'' , ''De'' .. Bütün Sessizlerin Sonuna ''E'' Harfi Getirerek Okunsun, Sıra ''K'' Harfine Gelince ''Ka'' Diye Okunsun!

Olacak İş mi?

''K'' Harfine Neden Yetim Muamelesi Yapılıyor Diye Düşünür İnsan!

''Ka'' Diye Okuyanların Diğer Harfleride Aynı Şekilde Okumasını Düşündüğüm Durumdur..

Siz Hiç, ''Ba'' , ''Ca'' , ''Ça'' , ''Da'' , ''Fa'' , ''Ga'' , ''Ha'' , ''Ka'' , ''La'' , ''Ma'' , ''Na'' , ''Pa'' , ''Ra'' , ''Sa'' , ''Şa'' , ''Ta'' , ''Va'' , ''Ya'' , ''Za'' Diye Okuyan Birini Gördünüz mü?

Nitekim,

''Ka'' Şeklinde Okunur Diyenler; ''BJK'' Ya da ''TJK'' Kelimesini ''Be-Je-Ka'' Diye mi Okuyorsunuz? :)

Peki, ''Ke'' Şeklinde Okunur Diyenler; ''KDV'' Kelimesini ''Ke-De-Ve'' Şeklinde mi Okuyorsunuz? :)

İnsanı İkileme Düşüren Örneklerdir.. :)

Aslında Dilimizde Her İki Şekilde de Yer Edinmiş Durumda Zira En Basiti Kısaltmalarda Bu İki Okunuş Şeklini Çok Rahat Görebiliyoruz..

Ben ''K'' Harfini Yalnız Gördüğümde Direkt ''Ke'' Diye Okurum! Ama Örneklerde Olduğu Gibi Durumlarda Yok Değil, Bazı Söyleyişler Artık Kalıplaşmıştır.

Netice İtibariye; ''Ke'' En Direkt Doğrudur Mecburen ''Ka'' İçinde Dolaylı Olarak Doğru Diyebiliriz.

Asıl Mesele ''H'' Harfini ''Haş'' Diye Okuyanlarda.. ;)

#SerKan1923

@Bakırköylüm @HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @нейтральны @kaptanpırays @NeOlsun55insonu @RdvnSbs @Sonra_danGurme @TheKerim54

@Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @чαğмυяeятešı

• ''Ka''
    13% (5)32% (7)20% (12)Oy Ver
  • ''Ke''
    61% (23)32% (7)50% (30)Oy Ver
  • ''Kı''
    0% (0)5% (1)2% (1)Oy Ver
  • Ka Key Kı Kaka Kuka Kukuku Kap Kup ! ! !
    21% (8)27% (6)23% (14)Oy Ver
  • Diğer (Belirtiniz)
    5% (2)4% (1)5% (3)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

2|1
9|11

En İyi Kız Görüşü

• Hahah bu soru guldursu aklima birden pekeke halhtir diyenler geldi 😃 o pekeke degil pekaka dedigimiz zaman diyorlar ki bizim dilimiz bu ama afedersiniz kaka derken diyebiliyor ona da keke dese ya etnik dokuntu 😃

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• benim zamanımda ke diye öğretildi diye biliyorum (alfabeyi ezberden okuyan dediğimi anlayacaktır)
    benim gıcık olduğum HAŞ. yılların he si haş oldu. belki kısaltırken söylemesi kolay olan şekilde söyleniyordur.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• ke dedim ama malesef yazdığın çoğunluktanım:) çok eğlenceli bir anket olmuş bu arada okurken çok keyif aldım eline sağlık:)

0|1
    0|0
  • Bazen ka bazen ke

0|1
    0|0
  • Ke diye okuyorum

0|1
    0|0
  • Ke :)

0|1
    0|0
  • Okula giden yegenlerimden öğrendik ke -he degilde sesli harf olmadan okunduklarini😊

0|1
    0|0
  • Çoğunlukla ka.
    Haberleri izlerken sürekli pkk ya kusura bakma sövdüğüm için..

0|1
    0|0
  • ''Ke''..

0|1
    0|0
  • Türkçe diye dilmi varki TDK ayirmis arapça ve farsça kelimeleri ayirin bakalim ne kaliyor geriye tarihçi olarak söylüyorum bunu.

0|0
    0|0
    • TÜRKÇE Diye Dil Yok? Bunu Ermeni Dölleri Bile İddia Etmez! Başka Yerde Zırvala.

• 5000 Yıllık Şanlı TÜRK Tarihini Kabul Edemeyen Hainlerin Görüşü..

Erkekler Ne Diyor 10

• Ke diyorum ben :D

1|5
    0|0
  • ''Ke'' ...

0|1
    0|0
  • Kalıplaşmış bazı kelimeleri Ka diye okuyorum. Mesela (PeKaKa) ka şeklinde okuyorum. Aslında bu biraz da aşinalık. Çünkü haberlerde kısaca çevrede herkes bunu ''Ka'' diye okuduğu için bende de öyle alışkanlık oldu. Sadece H harfi Ha şeklinde okunuyor.

0|1
    0|0
  • Herkesin okuduğu gibi

0|1
    0|0
  • Ka şeklinde

0|1
    0|0
  • Ke iyidir

0|1
    0|0
  • Liseye kadar k di lisede geometri yüzünden ka diye kaldı aklımda

0|1
    0|0
  • Ben hep ka diye okurum

0|1
    0|0
  • Cehape ya da Akape denildiğinden beri ke olkduyorum.

0|1
    0|0
  • ke diye okunur ama kisaltmalarda k dan sonra u o a geliyorsa ka denir genelde dile yerlesmis. istersen kü diye oku yeterki. o kurdugun ke mantikli cumlelerde yer bulsun.

0|0
    0|0
Yükleniyor...