Dersim olayıyla ilgili bildikleriniz fikirleriniz neler?

Dersim olayıyla ilgili neler düşünüyorsunuz ? Ben çok fazla fikir sahibi değildim ama aşkın şehitleri diye bir kitap okuyorum bu olayı anlatan baya bilgi sahibi oldum sizler neler düşünüyorsunuz?

0|0
5|19

En İyi Erkek Görüşü

• Şu sıralar gündeme geldi ve bu harekatın yanlış yapılmış gibi gösteriliyor. Ben eskiden beri dersim olaylarını bildiğim halde, bilmeseydim ben bile katliam olarak algılardım...

Burda amaç Cumhuriyeti yıpratmaktır. 1936 lı yıllarında o zamanın aşiretleri, cumhuriyeti istemiyordu, bizim Türk askerlerini hep saldırı yapmışlardır. Her zaman o aşiretler ihanet etmişlerdir. Bu ihanet bir değildir iki değildir. Şimdiki pkk gibi düşünün askerlerimizi haince öldürüyorlar. Dersimde birçok kişi bu aşiretleri desteklemektedir. En sonunda oraya hava operasyonu yapılır, Sabiha Gökçen'de bomba yağdırmıştır oralara...

UMARIZ İLERDE PKK İÇİN ÖLDÜRÜLENLERE KATLİAM DEMEZLER. CUMHURİYETİ KORUYUN İKİ GÜNDE MEDYA BEYNİNİZİ ALMASIN. KAYNAKLARA GÜVENİN. BU DERSİM OPERASYONU %100 OLMASI GEREKEN BİRŞEYDİR.

2|3
    2|0
    • pkk tabiki katliam değil ama burda bissürü insanın canında bahsediyoruz ne zaman o kadar kan dökülmesi gerekli bişey görülür olmuş.Burda insanlık namına hiç bişey yok benim mantığım bunu söylüyor.Kemalist rejim devam ettikçe daha çok kan dökülür çok ana ağlar çok baba ağlar...Böyle rejimlerin kökünün kuruması gerek cumhuriyer öylede korunur hiç merak etmeyin

• açıkçası o konuda bi bilgim yok daha çok öğrenmem gereken şey var sağol bilgilendirmen için

• Rica ederim.

Erkekler Ne Diyor 18

• Gerçek şu ki devlete baş kaldırı yapıldı. Yeni kurulan bir devlet kendini korumak adına kıyımlar yapıldı.

Ve bir gerçekte şu: Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'ten hazetmeyenler başa geldiği için böyle olayları deşip Atatürk'ü ve Cumhuriyet'i yıpratmak istiyorlar.

Yakında Menemen için Şehit Kubilay'ı katledenlerden, Kıbrıs için Rumlardan ve geberen pkklılardan da özür dilerler. Bunlarda o potansiyel var!

1|2
    1|0
    • Saygı duyuyorum düşüncene hiç bir şey düşünemeyenlerde var...

Ama ön yargılardan sıyrılıp iyi bi araştırma yaparsanız gerçekler ortada nasıl görülmiyor anlamıyorum...

• herkez tarihe baksın osmanlıdan bugüne olan isyanları...araştırın diyorum yazık bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içen hainlere ve çanak tutanlara

• Birde bir daha ki sefere böyle bir soru sorarken bu şekilde sorma.

Sen görüşleri öğrenmek yerine kendi fikrini ön plana çıkartıp kabul ettirmeye çalışıyorsun.

• Dersim (Tunceli)'de halk İNGİLİZLERİN kışkırtması ve desteklemesi ve ajanlarıyla ayaklanmıştır. (Aslında ayaklanan halk falan değildir..herneyse)

Resmen olaylar çığırından çıkmıştır.

Dersimdeki olay TC'nin İngilizler ile bir çatışmasından başka bir şey değildir.

Okuyun biraz.

Sevgiler.

Not: Şimdi de aynısı yapılıyor. Bilginize.

1|1
    1|0
    • bir çatışma çok küçük bir çatışma sadece dimi? 13 bin 806 kişinin ölümünden bahsediyoruz biraz daha mantık lütfen...

• Çatışma a -2. Karşıt gruplar arasındaki şiddetli çarpışma. (Büyük Larousse Ansiklopedisi) Ayrıca bu tür politik konularla ilgili ÖZELLİKLE BU DÖNEMDE yazılan kitapların toplumu belli amaçlar doğrultusunda yönlendirmek için yazıldığını biliyor muydun?

Her kitabın yazdığına güvenme lütfen. Farkında olmadan YABANCILARIN ekmeğine yağ sürmeyelim.

• Ben bu yüzden milliyetçiliğe, devletçiliğe, ırkçılığa karşıyım. Katliam var desem bir taraf tarafından linç edileceğim, yok desem öteki taraf tarafından. En iyisi ikisi birlikte linç etsinler beni ortak birşey yapmış olurlar.

Ben diyorum ki kahrolsun bu milliyetçilik duygusu. Aşiretçilikte kahrolsun, devletçilikte. Yaşaması gereken tek duygu insan olma duygusudur. Göçe zorlanmış bir ailenin çocuğu olarak Ermenilerin çektiği acı ve katliamları da biliyoruz. Ama bunu birilerinin üzerine o işin iç yüzünü bilmeden yıkmak doğru değil.

1|1
    1|2
    • aynen milliyetçilik ırkçılık islam ahlakına uyan şeyler değil insanlık önemli...Çok güzel açıklamışsın...

• Yanlız ben islamcılığı da sevmem. Sadece insancılık.

• demeyelim öyle türk milliyetçileri ırkçılığı bile aşmışlar kaldıramazlar bu yorumları bu ülke artık savaşla besleniyo dersimi yaşamayan herkes için yorum yapmak kolay

• ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette.Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnızca kendi postuna özen göstermen yeterli! *** Karl Marx

*sanırım bu söz herşeyi anlatıyor.dersimde yaşananlar adeta soykırımdır .. diğerleri gibi bunu kulaktan dolma bilgilerle,klişe cümlelerle ,tekçi-faşizan zihniyetle ,bilgi sahibi olmayıp fikir sahibi olan anlayışla açıklamıyorum.. bunu bizzat okuyup,gördüğüm, katliamda yeralan askerlerin vicdan açıklamalarından ve orda yaşayan halktan görüyorum-söylüyorum.

*ama yorumların bir çoğuna bakıyorum hâlâ bu yaşanan katliamı savunuyor. maraş, çorum, sivas,gazi de alevileri..6-7 eylül olaylarında ermenileri,şemdinli kitabevinde, binlerce faili mechulerle.. kürtleri.. günümüzde toprağına,suyuna sahip çıkan karadeniz halkını(metin lokumcunun katledilmesi,gerze-hopa da halka yaşatılanlar) gibi gibi tekçi,kapitalist,çevre düşmanı,faşizan bir zihniyet tarafından yaşatılan onlarca zulümü savunmuş,benimsemiş olacaksınız ey arkadaşlar..!

0|0
    0|0
  • Dersim olaylarının tarihi Yavuz Sultan Selim in Çaldıran seferine dayanır. Çaldıran yolunda o bölge insanı, Türkleştirme ve İslamlaştırma adı altında öldürülmüştür. Osmanlı tarihi boyunca pek çok kez o bölgede benzer olaylar yaşanmıştır. Bunun sadece Cumhuriyet tarihimizde yapıldığından bahsetmekse cehalettir. O bölge insanına karşı yapılmış yanlışları göz ardı etmek mümkün değil, ancak olaylarda yaşandığı dönemin yapısıyla, sorunlarıyla ve sonuçlarıyla incelenmeli, tartışılmalıdır.

Bu gün tarihimizde yapılan yanlışlarla yüzleşme günüyse, Osmanlı tarihi de bizim tarihimizdir ve Osmanlının tarihi boyunca bir yerleri ele geçirmek adına savaşlar açtığını direnen bölge halklarını ya vergiye bağladığını ya da kılıçtan geçirdiğini de göz önününde bulundurarak yüzleşelim.

Toplumlar geçmişte yaptığı hatalarla yüzleşmek zorunda kalacaklarsa hepsinin atından birilerine karşı işlenmiş insanlık suçu mutlaka çıkacaktır.

1|0
    1|0
  • Atatürk'ün emri, İnönü'nün komutası ve Sabiha Gökçen adlı pilotumuzun katılımıyla Dersim'de toplum katliam yapıldı, tepelerine bomba yağdırıldı. Gerçek bu, yorumu artık size kalmış.

Başbakanımızın bu konuda o zamanın hüümeti adına Dersim halkından özür dilemesi oldukça güzel ve onore edici bir davranış. Kılıçdaroğlu neden gocunuyor buna bir türlü anlam veremiyorum.

1|0
    2|1
    • teşekkürler benim gibi düşünenleri gördükçe seviniyorum herkes koca bi yalanla sürüklenip kendini kandırmıyormuş meğer...

• Dedeleri öldürdü diye çocuklarını katledecek miyiz? Bu nasıl bir adalet anlayışıdır, bu nasıl insanlıktır!? Pesss... Zeytinyağı gibi üste çıkma diye buna denir. Bir de özür dileyecekmişiz, buna münasip cevabı biliyorsun. Sen git bir polisi vur, onlarda gelsin senin çocuğunu vursun. Demek böyle olmalı o zaman, adalet böyle işlemeli. Biraz akıl, mantık sahibi olun.

• burda bir çok kişi dersimdeki yapılanları savunuyor anladıgım kadarıylaa.. dusunmeyen , okumayan toplumda gayet normal. sozum meclisten dısarı ama gercekten ön yargılı yorumlar yapılıyor... cok sey konusmak isterdim ama gercekten insan oldugumuzun farkıdna degiliz.. barıstan dostluktan soz ederken nedense hep oldurme yok etme cabası icindeyiz.. NE İÇİN ? NEDEN? NİYE?

YOK savaşa hiç gerek YOK

1|1
    1|0
  • güzel bi acıya değindiğin için teşekkürler.hala o günlerin dehşetini unutmayan dedeler nineler var burada ileri geri konuşanlar size diyorum isterseniz onlarıda öldürelimde o günün doğru olduğunu düşünenlere karşı gelenleri tamamen ortadan kaldıralım...iyi fikir değil mi?

2|0
    0|0
    • insanlıktan nasibini almamış derler ya... boşver herkes bildiği yoldan gitsin

• link

dersim katliamina katilan bir ASKERIN anlatimlari... bize capulcu diyen capulcu milliyetcilere sevgilerim ile.

2|0
    1|0
    • evet izledim sanırım bununla yatıp kalkıyorum bi kaç gündür:) herkesin izlemesi gerek paylaşımın için teşekkürler

• sende engelle en azindan basligini kirletmesin :)

• Devlet otoritesine karşı gelen ve eşkiyalık yapan köylülerin oradan sürgün edilmesi ve isyan edenlerin öldürülmesidir. o zamanki şartlarda bunun yapılması gerekiyordu.

1|1
    3|2
    • Hmm evet BEBEKLER DE ÖLDÜRÜLMESI gerekiodu demi?!

• o zamanın nasıl bir zaman olduğunu bilmiyorsun galiba dünyada millet birbirini doğruyordu. ben bebeklerin öldürülmesi gereklidir demiyorum ama savaş olunca malesef cezayı masumlar çekiyor.

• sartini yesinler sizin! sart mis! sart katliamdir mi dedi. oldurelimi dedi. utanin diyorum onlara ve bunu diyenlere

• BAŞTA BU SORU OLARAK BURAYA BUNU YAZAN VE KİMİN YANDAŞI YADA OYUNCAĞI OLANLARI KINIYOR VE PROTESTO EDİYORUM BU YAZILAN YORUMLAR GÜZEL SİTE SAYFAMIZA UYGUN OLMAYIP BU ORTAMI BAŞKA ŞEYLERE ALET EDEMEZSİNİZ

2|1
    2|0
    • Herke istediğini sormakta özgür beğenmediyseniz yorum yapmasaydınız...

• Dersimliler devletten özür dilesin!Başbakan, devlet adına "Dersimliler"den özür diledi.

Başbakan özre başlayınca, bazı CHP'liler de özür dilemeye başladı.

Böyle olunca "özür dile" korosunun sesi daha yüksek çıkmaya başladı, tıpkı "Ermeniler'den özür diliyorum" kampanyasında olduğu gibi.

Hadi oradan diyoruz tüm bu koroya ve bu koronun tüm şakşakçılarına!

Asıl Dersimliler devletten özür dilesin!

Madem ki Dersimliler dedelerinin mirasına sahip çıkıyorlar.

• 0|0
    0|0
  • Durumu o günün şartları içinde değerlendirmek gerekir.

Ülke kuruyorsun, kolay mı?

Sİiz olsanız ne yapardınız onu düşünün öyle konuşun

1|1
    2|0
    • Dersimlilerin dedeleri, devletin askerini ve polisini öldürmüş, katletmişlerdir.

Öldürdükleri askerlerimiz ve polislerimiz için devletten özür dilesinler.

Aynı zamanda öldürdükleri asker ve polislerimizin torunlarından da özür dilemeliler.

• Dedemin yaptıkları için özür dileyecek değilim.

İsterseniz rumlardan da 1071'de onlar öldürdüğümüz için özür dileyelim.

Sadece o dönemde ne olmuş ve neden olmuşu açığa kavuşturalım.

Bu bize yeter

• ulke mis .. ulke dersimi yikinca kurtuluosa birak kurtulmasin! nefret ediyorum turkiyedeki fashist zinniyeten ! KINIYORUM

• Daha çok kitap oku o halde yoksa 3-5 kişinin lafından yola çıkıcaksan doğru olmaz bana göre.Doğru olan yapılmış çünkü bu coğrafyada başka türlü diktatörlük işlemez.Diktatörlük dışında uygun olan bir rejim normal gelirmi denemek lazım.

1|0
    0|0
  • görüyorum ki her yerde adamlarınız var ve heryerde toplumun kafasını karıştırmaya çabalıyorsunuz bu ülke 30 kupona alınmadı ve bizler bir avuç çapulcuya bırakmadık bırakmayacağız

1|1
    4|1
    • :D adamlarımı salarım üstüne uzaklaş burdan maykıl

• O halde dedelerinin bu devlete ve millete karşı işledikleri tüm suçların da mirasını üstlensinler..

Dersimlilerin dedeleri, Türk devletine isyan etmiş vatan hainleridir. Silahlanmışlar ve bu devleti yıkmak için ayaklanmışlardır.

Vatan hainlerinin torunları, dedelerinin hainlikleri için devletten özür dilesinler.

Dersimlilerin dedeleri, İngiliz ve Fransız devletlerinin ajanlığını yapmışlar, onlardan para ve silah almışlar, onların piyonu olmuşlardır.

• İşin içinde ATATÜRK varsa önyargılıyım

ATA yaptıysa doğrudur

yanlış diyenin damarında akan kandan şüphe edilmeli yedi ceddine bakılmalı kuyruk acısı varmı

:)))

1|0
    2|3
  • çokda bilgim yok ama toloransım her zaman devletten yanadır...

ben her zaman devletimizin bekasının sağlanmasından yanayım...

1|0
    2|2
  • katliam olayıydı sanırım fazla bilgim yok

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Tek kelimeyle INSANLIK DISI K A T L I A M! Yaziklar olsun birde katliama olmasi gerekiordu diyenler var! Ne zamandan beri katliamlar olmasi gerekior ne zamandan beri! Bu nasil bir vicdansizliktir! Bir iki kisi suclu olur suclarini cekerler ama toplu sekilde bir halk cekemez bunu yaziktir gunahtir bi toplu katliami desteklemek.caniliktir! Allah affetsin denilecek bisey yok yaziklar olsun Simdi gelse biri sizin koyunuzu yakip yagmalasa iki uc kisi yuzunden Olmasi gerekiomu diceksiniz o zamanda... Yazik... Gercekten cok yazik!

1|0
    2|1
    • helal olsun

• Bana bakbirtek adresmi herneysen!

1.Dersimli degilim

2. Allah pkknin belasini versin

3. Eger bu devletin sistemi artik her kimi KATLIAM yapiorsa Oda Allahindan bulsun

4. Katliam diyorruz Toplu sekilde insan katliami kadin.erkek coluk cocuk eger bi insan her hangi bi katliami destekliorsa Allah islah etsin suclu biri varsa ceker ama yuzlerce binlerce kisi baskasinin gunahini asla cekemez her kim veya sebebten olursa! Bu gun sokakta bi kedi ölse icimz parcalanyr.. Ölen INSAN hemde sucsuz gunahsiz!

• Ayrica bilgine sanki pkk veya tsk silahi nerden alio sanki kendileri uretio cok bilmis

• Dersim İsyanı, Dersim Katliamı veya Dersim Jenosidi[5] (Kürtçe:"Serhildana Dêrsimê", Zazaca:"Terteley Dêrsımi"); şu anki adıyla Tunceli ili'nde 1937 yılında merkezi hükümetle Dersim aşiretleri arasındaki anlaşmazlıklar sonucu yaşanan olaylar. Dersim'de mutlak devlet hakimiyetini sağlamak için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Dersim Harekâtı düzenlendi. diye bilgi buldum.

0|0
    0|0
    • evet kısmi bi bilgi peki sence dersim olayında suçlu olan kim ne neler hangi etkenler

• Hiç araştırmadım ki o konuyu.Paylaşabileceğim bir bilgiye sahip değilim.Ama bende ilerleyen günlerde bu konuyu araştıracağım

• Hain ve isyancı dedelerinin izinden gidenler, o hainlerin, alçakların devamcısı olan içimizdeki Dersimliler eğer dördüncü Dersim isyanını başlattıklarını düşünüyor ve kendilerine güveniyorlarsa

• tarih kazananlar tarafından yazılır...

0|1
    1|0
    • hiç üzülmesinler onlar da dedelerinin yanına gidecekler demektir!

Bizler de Dersim'i bastıran Atatürk'ün, Sabiha Gökçen'in torunlarıyız, onların izinden gidiyoruz...

• Gerekliymiş ki yapılmıştır.

1|2
    2|0
    • önce kendini göster sonra yorum yap lütfen...

• Ne yapsaydı yani, tabi gelin ülkeyi bölün mü deseydi!

Devlet, teröristi, ayaklanmacıyı, haini, alçağı, namussuzu yok etmek için vardır.

Evet, devletin bu unsurları yok etme hakkı vardır.

İyi de yapmıştır. Hatta az bile yapmıştır.

Devletin tüm bu ayaklanmalardan edindiği ders, ayaklanan vatan hainlerinin,

• Bunlar pkk lı gibi aynı zihniyetin tohumları işte. Türkiye Türklük düşmanları. Yarın da haklısın pkk için aynısnı diyecekler. Bunların zaten bu hayatta gün yüzü görmemesi hep bu illet düşüncelerinden. Vatanını sevmeyen ona karşın gelen kesilir biçilir.

• Atatürkün bu katliama onay verdiğini bilmiyorum.Yok o yapmadı diyenler.Bir insanı tanrılaştırmaya utanın artık.Onun bir insan olduğunu hatırlayın ve insanüsütü özellikler yüklemeyin:(((

2|2
    1|2
    • bende öyle düşünüyorum nur okuduğum kitaptada çok mantıklı bi şekilde anlatmış bunu

• Sizin babanız atatürkmüş benim babam kral:))))

• Ama tüm bu yalanla, ihanetle örülü özür kampanyanız boşuna.

Bizim dileyecek özrümüz yok.

En fazla şehit edilen askerlerimizden özür dileriz; bunların tümünü yok edemediğimiz için.

Yükleniyor...