Biz neden bu kadar bencilleştik....

insanlar ve toplum neden bu kadar bencilleşti, paylaşmak herşeyi daha güzel yaşamanın anlamını ve değerini arttırırken, neden bencillik yapıp mutsuzlaşıyoruz...?

Güncellemeler:
şimdi siteye saçma sapan bir soru sor, 100 kişi cevap ve yorum yazar, ama böyle anlamlı birkonuda yazmaya ya da yorum yapmaya kimsenin birikimi de kapasitesi de yetmiyor demek ki...

0|0
11|5

En İyi Kız Görüşü

• İnsanlığın yapısı değişti sanırım, herkes kendi çıkarlarını düşünür oldu. Herkes sadece kendi iyiliklerini görür oldu, karşısındaki insanın yaptığı iyiliklere kör oldu.. Değerler köreldi neden bilinmez ama çekilmez bir hal alıyor gittikçe, tek bildiğim bu.

0|0
    0|0
    • çekilir hale getirmek için adım atılmalı bene adım atmalıyız önce biz kendimizden başlayarak ...

• İnşallah, hayırlısıyla :)

Kızlar Ne Diyor 10

• sebebini bilmiyorum ama teşhisin çok doğru kimse kimseyi umursamıyor herkes kendisi için yaşıyor buna rağmen mutlu olamıyoruz ve nedenini soruyoruz kendimize halbuki paylaşmaktır insanı mutlu eden azı çoğaltan yardım isteyen bir insana yardım etmenin huzuru mutluluğu paha biçilemez bence

1|1
    0|0
    • benimde tam olarak anlatmak istediğim bu paylaşamak yakınlaşmak konuşmak yardımlaşmak insanı mutlu eder, insanlıktan uzaklaştık ...

• evet çok değiştik dediğin gibi insanlıktan uzaklaşıyoruz kendimize gelmemiz lazım acilen toplum olarak

• düşünce olarak aynı payda da buluştugum biri ile konuşabilmek güzel, nerde yaşıyosun.

• Güzel bir soru olmuş. Eskilerde tek 1 ekmek varmış. bunu 7 kişi bölerek paylaşarak yermiş. Şimdi ise imkanlar çoğaldı herkes bencilleşti.Eski insanlar adam gibi adamlarmış.

1|1
    0|0
  • 0|3
    0|0
    • sorunun cevabı değilde açıklaması olmuşş, hemde çok güzel bir açıklaması, neden sisteme itaat edioruzz ... işimizemi geliyo acaba ...

• madem bunların ve gidişin farkındayız , düzeltmek ve düzelmek için kendimizden başlayarak adım atmalıyız...

• Çıkarcılık ilişkisi ve daha fazlasına sahip olmanın verdiği hırs diyebilirim. Osmanlı döneminde izlenen çıkar ilişkisi ve denge politikasının günümüze yansıması ile ortaya çıkan tablo.

0|1
    0|0
  • herkesin amacı laf sokmak olmuşş

0|1
    0|0
  • Sistem yüzünden.Kapitalizm yüzünden, para kazanma hırsı yüzünden

0|0
    0|0
  • demin mutlu olmakla ilgili bir yazı okudum birpskolog tarafından yazılmış bencil olmanın kişiyi daha mutlu ettiğini yzıyodu şaşıdım ama belkide dorudur

0|0
    0|0
    • Bnce doğru

• bnce kişiden kişiye değişir yalnızlık güzeldir ben tek başıma hayatı daha güzel sorguluyorum en azından bencil olrsam bana zarr veren birileri veya ümit bekleyerek yaşadğım insanlar olmaz çnkü bnde oşekilde davranırım busayede insanlardan medet umarak yaşamamış olurum tek başıma olmayı çok seviyorum insanlar bana göre tek başıma varolmalıdırlar

• sölediğin şey insan doğasına ters eğer öyle olsaydı ne köyler olurdu, ne ksabalar nede şehirler, opluluk olmak ve biarada olmak insan yapısının ve doğasının br sonucudur. ne kadar yanlızız desekte birilerine mutlaka ihtşiyacımız vardır, ve ihtiyacımızı karşılamak için mutlaka birileri ile iletişime mutlaka geceriz. benim sorguladığım şey , insanların biribirlerine yaklaşırken ya da birbirinin bir ihtiyacını karşılarken mutlaka bir karşılık beklemesidir, oysa karşılk beklemeden yapılınca huzur ...

• bencl olan herks mutlu da oneden :D

1|0
    0|1
  • Nedir seni sıkıntıya sokan arkadaşım ?Nedir bu isyanın?

0|0
    0|0
    • sadece ibnsanları başkalarına karşı duyarlı olmaya davet etmek istedim, küçük ince biir hatırlatma yapmak istedim... biz insanız...

• Malesef bu devirde herkes böyledir. Bencil ve nankör ,tüm insanlar kendi işlerine geldiği gibi hareket edip yaşiyorlar, sadece kendi menfatlari icin ugraşiyorlar burada bencillik egoistlik yaptiklarinnin farkina bile varmadiklari zamanlar oluyor... Malesef bilerekde bencillik günümüzde artıyor ama bunu kendimiz bonkör olup ve kendimizi fazla nefsimize kaptirmadan engelleyebiliriz , yani kendi elimizde be kendi kafamizda bütünleşen birşeydir bu...

0|1
    0|0
    • herks düzeltmeye ve düzelmeye kendinden başlsa sorun ortadan kalkar bence, başkalarını eleştirip durmak yerine kendimizi düzeltmeyi denemeliyiz...

• umutlu olalım o zaman, demekki doğru giden bişeylerin farkındayız...

• Evet bu bile iyi... :)

Erkekler Ne Diyor 5

• Bencillik insanın doğasında vardır. Her konuda zaten bencil değil miydik?

Şöyle düşünün, arkadaşımızın hastalığına üzülürüz, aslında arkadaşımız hasta olduğunda onun çektiği acıya değil bize verdiği üzüntüdür üzüldüğümüz.

Çocuğumuz yanlış insanlarla arkadaş olmasın isteriz, onun yanlış şeyler yapmasından çok, yapacağı yanlışlıkların bize vereceği sıkıntılardır derdimiz.

Sevgilimizin mutlu olduğunu görmek isteriz, onun mutluluğu umurumuzda değildir aslında, onu mutlu görmenin bize getirdiği mutluluktur gerçek olan.

0|1
    0|0
  • "Kapitalizm" bence artık alışsanız çok iyi olur.

Tamam insanlık dışı olabilir ancak sistem bu artık kendini düşünme devri.

0|0
    0|0
  • Kazanma hırsı para hırsı ve en önemlisi Lüks hırsı insanları köreltiyor. Bu konular hakkında halkı bilinçlendirmek ve sosyal aktiviteler yapmak gerekiyor bence

0|1
    0|0
  • Ben aynı fikirde değilim.Sen bu ülkede aç mezarı gördünmü.Hele doğuya git paylaşmanın ne demek olduğunu görürsün.Bir kere en az paylaşanımız bile yemek yerken sofrasına çevresindekileri davet eder.Daha örnekler çoğalır gider.

0|1
    0|0
  • Dunyanin nufusuna bak ve dunyadaki kaynaklarin kisitligi ile karsilastir. Iste bu yuzden.

0|0
    0|0
Yükleniyor...