Sizce de yazılan bütün kitaplar, yapılan tüm filmler, söylenen tüm şarkılar tek bir cümleyi dile getirmek için değil mi?

Bugüne kadar okuduğum bütün kitaplar, dinlediğim bütün şarkılar ve izlediğim bütün filmler hep bir cümleyi söyleyebilmek için diğer yan cümlelerle süslenmiş eserler olarak geliyor bana. Bunu Şule Gürbüzün Kambur kitabında fark ettim.
Sizce de yazılan bütün kitaplar, yapılan tüm filmler, söylenen tüm şarkılar tek bir cümleyi dile getirmek için değil mi?Daha sonra diğer eserleri de gözden geçirdim ve bir çoğunda bu durum doğru görünüyor.
Mesela Charles Bukowskinin Ekmek Arası kitabında ki bu paragrafta "Diğerleri yaşamdan tat alıyorlardı hiç olmazsa, benim anlamadığım bir şeyi anlamışlardı sanki " cümlesi bence kitabın bütün özetiydi.
Ya da Zeki Demirkubuzun Yeraltı filminde geçen bu sahne diğer tüm sahneleri silsek bile filmin vermek istediği tüm mesajları verecek sahnenin cümlesidir bence.
eğer şarkılardan örnek vermem gerekirse Johny Cash-Hurt şarkısında everyone i know goes away in the end (tanıdığım herkes sonunda gittiler.) dizesi söylemiyor mu tüm söylemek istediğini?

Spartacus dizisini hatırlayın finalde Spartacusun dediği gibi "nefes alan herkes eşittir" değil mi tüm dizinin bütün sezonun sonunda vermek istediği?
Siz ne düşünüyorsunuz? Sizinde var mı sadece bir cümleyi söylemek için yapıldığını düşündüğünüz bir film, yazılan bir kitap ya da bestelenen bir şarkı?

2|0
1|1

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...