Her şeyin yapıtaşı olan bir ilk madde var mıdır?

-Felsefe içerir-

Yunan kolonilerinden Miletos'ta yaşamış olan Thales'e göre her şeyin kökeni suydu.

Anaksimandros'a göre ilk maddenin su gibi sıradan bir şey olamayacağı, "belirsiz" bir şey olması gerektiğini savunmuştur.

Anaksimenes'e göre su sıkışmış havadan başka bir şey değildi. O halde ilk madde havadır görüşünde olduğunu savunmuştur. Yani ona göre toprak, su ve ateş hep havadan oluşmuştu.

Ve birçok filozofun bu konuda görüşleri vardır. (Tek bir madde yoktur; hava, su, ateş ve toprak olarak adlandırılan 4 madde vardır.)

Sizce ilk madde var mıdır? Tek midir? Ve ne olabilir?

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• bunlar felsefi görüşler, bilimsel değil. ilk madde diye adlandırılan şey madde değil bozon, en azından teoriler bu yönde. felsefi olarak düşünürsek birçok mitolojide toprağı ilk madde olarak alır çünkü yaşam için gerekli olan her şey topraktan gelişir.

0|0
    0|0
    • Felsefe içerir diye belirttim. Bilimsel bir deney yapmıyoruz sadece bir filozof gibi düşünmeye çalışıyoruz

• farklı görüşler dediğim bu soruya verilen yanıtlardan bahsettim

• tamam ben de ondan bahsediyorum

En İyi Kız Görüşü

• Su her şeyin yapı taşıdır. Ateş kesinlikle değil öyle olsaydı cehennemden farksız Venüs de yaşam olurdu orada da hava var ama su yok

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• hava dediğin şey atom oksijen vs vs birçok madeden oluşan bir karışım. ama sen bu konuyu atom gibi mikro anlamda açıklamak istemiyosun. yaşamın başlangıcı sudur dünyada ilk yaşam sudan başlar sudan sonra bence topraktır. mesela dünya da hava var ama marsta hava yok ama su var mesela yani canlı oluşabilir.

0|0
    0|0
    • İspatlamaya çalıştığım bir teorim ne yazık ki yok. Sadece belirli görüşleri paylaştım.

• anladım. benim inancım bu. bence doğrusu bu. ama doğrular zamanla hep değişti bugün bilimsel olarak ta doğru bu büyük ihtimal. ama hayatın temeli dediğimiz şey bizim için böyle farklı yaşamlar da hayat başkadır. bütün evrende tek ortak gerçek enerjidir bence

• vardır evrendeki herşey tek bir maddeden (enerjiden ) oluşmuştur ama bunu günümüz teknolojisiyle bilemeyeceğiz

0|0
    0|0
  • Işık

0|0
    0|0
  • Evet ilk madde var tum maddelerin olustugu ama bunu ogrenmek icin kendini gelistirmelisin. Bu maddenin ne oldugunu anlayacaksin

0|0
    0|0
  • vardır,

0|0
    0|0
    • Cevabını açarsan daha güzel olabilir. Görüşünü öğrenmek isteriz.

• Bu düzen üst akilsiz olamaz

0|0
    0|0
  • Felsefedeki çoğu görüşe şiddetle karşı cıkan baska bir görüş vardır.
    Ve zamanın bilimsel ekskliginden dolayı bu görüşlerin dogru olanı bulunamayacaktı
    Evet ateş toprak su hava bazılarına göre 4 elementti.
    Ama bazıları eter i de element sayardı.
    anaksimenes suyun kimyasını araştırdıgında h2 ve o nun birleşimi olarak görür. yani hava ile Hidrojen sıkışmışı. fakat sadece sıkışmış hava olamazdı. Cünkü Hidrojeni es gecemezsin
    ateş hava olmadan yanmaz
    eksikleri cok oldugu icin bilimsel olayları katmadan birşey söyleyince sözler yıllar sonra cürür.

0|0
    0|0
  • Bu muhabbette neyin nesi hepsini allah yaratti o ol der ve olur

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...