Köpeğin olduğu eve melek girmez lafı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Köpeğin olduğu eve melekler uğramazmış ve hatta o eve lanet ederlermiş böyle hadis olduğu iddia ediliyor aynı zamanda köpeğin namazı bozma durumu varmış

Böyle şeyler duydum ve sordum çünkü bana saçma geldi :)

Güncellemeler:
Görüşler içerisinde doğru diyende var yanlış diyende var. Doğru diyenler Rahmet meleği köpeğin olduğu eve girmez diyorlar

Anladığım kadarıyla Şafi mezhebinde köpek ellemenin günah olması ile alakalı bir durum

0|0
26|39

En İyi Erkek Görüşü

• Rahmet melekleri, şu yerlere girmez:
    1- İçinde canlı resmi veya heykeli bulunan odaya,
    2- İçki içilen ve içki bulunan yere,
    3- Kumar oynanan veya kumar aleti olan yere,
    4- Günah işlenen yere,
    5- Köpek olan yere,
    6- Cünüp bulunan odaya,
    7- Çalgı aletleri bulunan odaya,
    8- Misafir gelmeyen eve,
    9- Avret yeri açık duranın olduğu yere,
    10- Ana babaya âsi olunan eve. (Nisabül-ahbâr)

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Kedi beslemek en güzeli :D

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 38

• Sorun köpek değil köpeğin salyasının necaset olduğu, salyanın bulunduğu yerde namaz kılmanın sakıncalı olduğu, eve girmeyen meleklerin rahmet melekleri olduğuda belirtilmeli. Müslim’den bir hadisle “Peygamber efendimiz köpeğin bulunduğu mekana su serpmeyi emretti” buyurulur.
    Hadiste geçen köpek hakkında âlimler şunu nakleder, burada adı geçen köpek izin verilmeyen köpeklerdir. Peki, izin verilen köpekler hangisidir? Onlar güvenlik ve av amaçlı beslenen köpeklerin dışında kalanlardır.
    Hanefilerde alimlerine göre, köpeğin bizatihi necis olmadığıdır, zira korunma ve avlanmada ondan yararlanılmaktadır. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve dışkısı necistir. Vücudunun diğer yerleri buna kıyas edilmez.
    Bugün, köpeğin bağırsak kurdu insana nasıl geçtiğini ve insanda teşekkül eden bazı kistlere köpeğin kaynaklık ettiği bilinmektedir. Bir hadiste köpeğin yemek yediği kabın kullanılması gerktiğinde o kabın ilki toprak olmak üzere 3 veya 7 kere yıkanması gerektiği buyrulur mikroskobun olmadığı 1400 yıl öncesinden bahsediyoruz ki bu hadis mikoba işaret etmesi açısından çok önemlidir. Bu linkte 250 hastalığın hayvanlardan oldu ile ilgili haber var www.hurriyet.com.tr/250-hastalik-hayvanlardan-3765080
    Öte yandan hayvan sevgiside hadislerle anlatılmalı bir kaç örnek
    Hayvanlara kötü davranmanın insanı cehenneme götüreceğini bildiren Hz. Peygamber (s. a. v.): 'bir kadın, bağlayıp yemek vermediği ve yer haşerelerinin yemesi için serbest bırakmadığı kedi yüzünden cehenneme girdi' buyurmuştur
    Pegamber efendimiz on bin kişilik ordu ile Mekke'yi fethe giderken Yol güzergâhı üzerinde yeni doğum yapmış ve yavrularını emziren bir dişi köpeğe rastlar. Sahabelerden Suraka bin Cuayl'i çağırarak ordunun tamamı geçinceye kadar köpek ve yavrularının başında durmasını ve ordudan kimsenin rahatsız etmemesi içinstalıktan korumak.

0|2
    0|0
    • Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: 'Bu köpek de benim gibi susamış.' deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti."
      Resûlullah'ın yanındakilerden bazıları:
      "Ey Allah'ın Resûlü! Yani bize hayvanlar (a yaptığımız iyilikler) için de ücret mi var?" dediler. Aleyhissalâtu vesselâm:
      "Evet! Her 'yaş ciğer' (sahibi) için bir ücret vardır." buyurdu. Bu hadiside bir siteden aldım koymak istedim

• olmayan şey eve de girmez.

0|4
    0|0
  • Rahmet melekleri, şu yerlere girmez:
    4- Günah işlenen yere,
    5- Köpek olan yere,
    6- Cünüp bulunan odaya,
    8- Misafir gelmeyen eve,

ayrıca şafi mezhebine göre köpek necistir, köpeğin deydiği kıyafet ile abdest alınmaz. şer-en caiz değildir.

0|0
    0|0
    • çalgı ne alaka

• benim merak ettiğim çalgı aletının ne zararı var

• @BurJuVa_KıZı İslâm'ın bu husustaki koymuş olduğu genel anlamda ölçüleri şöyle sıralayabiliriz.

— Şehveti tahrik edici, ahlâk bozucu her türlü saz ve çalgı,
      — Kadın-erkek karışık bir şekilde toplanıp herhangi bir çalgı çalmak,
      — Kadınları sahneye çıkarıp şarkı-türkü söyletmek, şantözlük yaptırmak,
      —Toplum yapısında çalışma, ibâdet ve düşünme ruhunu öldüren, insanı havaî şeylere itip zamanı boşa harcamayı aşılayan her türlü eğlence ve çalgı haramdır.

• Zekeriya BEYAZ ne güzel cevap vermiş bak :)

https://www.youtube.com/watch?v=q3d7280YNKY

0|1
    0|0
  • Melek niye girmesin yahu? O zaman yazıcı melekler kapıda bekliyor yaşasın zinalardan zinalara akalım 😆 mantığa gel. Hadis dininde böyle islamda alakası yok.

0|0
    0|0
  • köpek neden yaratılmış o zaman?

0|0
    0|0
  • hepsi sacma

0|0
    0|0
  • hanefi mezhebiyim. evde 2 tane köpek bir tane kedi 6 tavuk 2 horoz 2 muhabbet kuşu 1 bıldırcın besliyorum. Allah onlarında rızkını veriyor benimde. Bazı mezheplere göre necaset sayıldığından hoş karşılanmaz doğrudur. fakat eve melek girmez şeklindeki açıklamalar hurafedir başka hiçbişey değil.

0|0
    0|0
  • Bosverr:))

0|0
    0|0
  • Mezheplere göre doğrudur mesela şii caferi mezhebinde köpek necasettir ama hanefilikte bildiğim kadarıyla değildir

0|0
    0|0
  • burda kimse düzgün bilmiyor üstelik ateist bilmem ne cok gelip burda dalga geciliyor böyle bir hadis varsa dogru olması yüksek sacma olan şey nedir yani

0|0
    0|0
  • şimdi saçma geldi neye göre saçma geldi ne biliyon da saçma geldi ya. Şafilerde köpeği ellemek abdesti bozar

0|0
    0|0
  • Dogru evet kendi kendine sacma sapan konusma günaha girersin

0|0
    0|0
  • Delinin biri kuyuya bir laf atmis,

0|0
    0|0
  • Saçmalıktan başka bişey değil köpek sevmeyen salakların uydurduğu bir söz senelerce iki köpek besledim emin ol bunu diyenlerden daha zekilerdi😊

0|0
    0|0
  • köpeği evin içine alırsan tabi gelmez. Bahçe olursa o başka. Onun görevi evi kollamak korumak. nasıl olsa.

0|0
    0|0
  • Azralinde bir melek olduğundan yola çıkarak, evimize Azrail giremiyecek. Yanii ölümsüz olacağız..! 😅

0|0
    0|0
  • saçma ve uydurma domuzun olduğu evede girer o zaman doğadada melek yok sanki hayvanlar şeytan insanlar şeytan asıl

0|0
    0|0
  • şimdi her insanın omuzlarında 2 melek var biri günahları biri sevapları yazıyo. eğer köpek giren eve uğramıyorlarsa günah işlemenin bugunu bulmuş bulunmaktayım :D

0|0
    0|0
  • doğrudur bizim bir melek abla vardı mahallede ben köpeği evden cıkarmadan girmezdi

0|2
    0|0
  • Melel girince ne oluyor ki?

0|0
    0|0
  • tarikatçı sapıkların uydurması

0|0
    0|0
  • doğru bir söz

0|0
    0|0
  • şafilerde olabilir o hanefilerde duymadım ben

0|0
    0|0
  • Dini katılaştırmaya, dini saçma göstermeye çalışan insanların uydurması...

0|0
    0|0
  • köpeğinb değil put olursa girmez

0|0
    0|0
  • Köpek evde beslenmez deniliyor ama melekler neden lanet etsin ki ilk defa burada okudum.

0|0
    0|0
  • Kaç tane melek tanıdın

0|0
    0|0
  • Köpeyi eve sokma avrupadan moda oldu hele şu el gibi köpeklervarya çok amaçlı kadınlar kullanıyor

0|0
    0|0
  • Şafi meshebinde var onlar

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 25

• Rahmet melekleriyle Hafaza melekleri ve ölüm meleği ayrıdır. Vazifeleri de ayrıdır. Köpek bulunan eve sadece rahmet melekleri girmez. İnsanların günah ve sevabını yazan kirâmen kâtibin melekleriyse girer. Bu melekler, insandan helâda ayrılır. Helâda işlenen günah veya sevabları, Allahü teâlâ meleklere bildirir. (Redd-ül-muhtar)

Demek ki melek girmese bile günahları gizleme imkânı yoktur. Melek görmese bile, hâşâ Allah da mı görmüyor?

Rahmet melekleri, şu yerlere girmez:
    4- Günah işlenen yere,
    5- Köpek olan yere,
    6- Cünüp bulunan odaya,
    8- Misafir gelmeyen eve,

0|1
    0|0
  • saçma değil, köpek olan evde namaz kılınmaz. hanefi dininde
    şafii dininde dokunulmaz bile. köpekle ilgili sıkıntılar var oysa köpekleri de o kadar severim ki

0|0
    0|0
  • Deli sacmasi.

0|2
    0|0
  • Evde labrador cinsi kocaman bir köpeğim var bu tarz şeylere inanmıyorum açıkçası temizlik önemli temiz olduğun sürece dualarınıda edersin namazını da kılarsın

0|0
    0|0
  • Şafii isen abdestini bozduğu söyleniyor da Allah yarattı onları da sonuçta. Eğer öyle hafisler varsa Allah'ın yarattığı aşağılanmış olur. Allah kibiri, kötülüğü sevmez ki. Neden kendi yarattığını kötülesin?

0|0
    0|0
  • Koskoca saraya melek girmiyor mu şimdi? İlginç

1|1
    0|0
  • Köpeği allah yaratmadı mı? Melek girse nolur? Girmese nolur? Domuz giren eve de girmiyordu melek. Avrupa'da insanlar Gül gibi geçiniyor. Acaba Melekte mi bir sorun var? Hmm

0|0
    0|0
  • Bişey düşünmüyorum :)

0|0
    0|0
  • Doğrudur

0|0
    0|0
  • bir yerde mantıklı ama lanet abarti olmus diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Banada sacma geliyo onuda allah yaratmış sonuta hem onlar bize muhtac bizde onların sevgisine evin icinde bir birey gibiler çok sukur ki varlar..

0|0
    0|0
  • kopegi de ben yarattim zaten di mi, ne alakasi var ya. uc bes hayvan sevmeyen yobazin uydurmasi

0|0
    0|0
  • Sadece köpek değil kedi için de öyle deniliyor.

0|0
    0|0
  • Allahın işi bilemeyiz

0|0
    0|0
  • Dogrudur hocaya sormustum

0|0
    0|0
  • Öyle. Köpek için. Kedi içinde temiz olmalı.

0|0
    0|0
    • Melek girmekle alakalı değil ama. Köpek tuyü üzerinde varsa yerde falan namaz kılamazsın

• Saçmalık ötesi bir batıl inanç

0|0
    0|0
  • evde köpek beslemek iyi deyil derler ne kadar doğru olduğu tartışılır...

0|1
    0|0
  • Hayır, bence öyle değil. Saçma bir düşünce.

1|0
    0|0
  • Evde kedi köpek türü hayvan beslenmemeli evet doğru

0|0
    0|0
  • Oyle bisey yok

1|0
    0|0
  • Siyah köpek şeytandır sadece av köpeği bakılabilir

0|0
    0|0
  • Şafiiler de böyle diye biliyorum