Kapat

Bir sinema filmini izlemeniz hangi kriterlere bağlıdır?

Sinema filmini izlenebilir kılanlar genel olarak IMDB puanı yüksekliği, sanat değeri taşıyıp taşımadığı, konusu, olumlu yorumları veya yakışıklı/güzel başrol oyuncuları gibi kriterlerdir.

Bunları pek de önemsemeyip sadece vakit geçirmek veya uyku getirmek amaçlı izleyenler bugün konumuz dışı. :)

Siz bir filmi hangi kriterlere bakarak izlemeye karar verirsiniz?
Bir sinema filmini izlemeniz hangi kriterlere bağlıdır?

1|2
17|25

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle filmin türüne dikkat ederim. Örneğin bilim kurgu filmleri ilgimi çekmiyor. Daha sonra konusunu okurum. Eğer dikkatimi çektiyse puanına bakarım. Puanı yüksek ise izleyici yorumlarına bakarım. Çünkü bazen filmin puanı yüksek olsa bile beklentilerimi boşa çıkarabiliyor. Oyuncu kadrosuna göz attıktan sonra en son fragmanını izliyorum ve son kararımı veriyorum.

Oyuncuların güzel veya yakışıklı olması hiç dikkate almadığım bir kriter. Alacak olsaydım oyuncuya göre film çekilmiş olabileceğini düşünerek film hakkımda olumsuz önyargıya kapılabilirim. Zira özellikle ülkemizde zaman zaman yakışıklı/güzel oyuncuların hayran kitlesi dikkate alınarak senaryo odaklı değil de, oyuncu odaklı film çekildiğini görebiliyoruz.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bazı filmlerin puanı yüksek oluyor, aradığımı bulamıyorum. Her oyuncunun filmi de güzel olmuyor. İlginç gelecek belki ama ben en çok dönemine bakıyorum. Yeniçağ yıllarını yansıtan filmleri seviyorum. Mesela sherlock :)

1|1
    0|0
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 24

• Sırasıyla filmin ;konusu, yönetmeni, Imbd puanı ve eksisozluk yorumları en önemli kriterler.

1|0
    0|0
  • Sanat değeri taşıyıp taşımadığını izlemeden anlayamayız herhalde diye düşünüyorum. Bunun dışında sırasıyla öncelikle konusu, daha sonra yönetmen, senarist, oyuncu kadrosu ve imdb puanı etkiliyor.

1|0
    0|0
    • Fransız filmlerinin yavaş ilerlemesine rağmen çoğunun sanat değeri taşıdığını herkes bilir :)

• İşte o görecelidir. Her yapım sanat değeri taşır ama zihinlerde bıraktığı algı farklıdır.

• aslında kriter aramamak lazım bir sinema seversek eğer. çünkü her filimde farklı bir görüntü zihnine kazınır. görsel hafızanı zenginleştirir. ama şunu talep etmeye hakkımız var. kendini kanıtlamış olmalı bir yönetmen. kafasındaki resmi herkesin anlayabileceği bir görsele dönüştürme becerisi olmalı. başka alanlarda kazandığı popülerliği sinemada kullanmaya çalışanlardan olmamalı. hakederek yönetmen olmuş olmalı.

1|0
    0|0
  • Arkadaşıma bağlı

2|0
    0|0
  • sıklıkla oyuncu kadrosu belirleyici olurken kimi zaman hiç izlemediğim oyunculuğunu merak ettiğim isimlerin filmlerini de izlemek istediğim oluyor. aa tabi güzel bir kadın varsa o filmde hemen çekiyor zaten

1|0
    0|0
  • Filmin içeriği benim için önemli.

1|0
    0|0
  • aksiyonnn
    yorumlar
    ön video
    film kadrosu
    başrol

1|0
    0|0
  • oyuncuları

1|0
    0|0
  • Imdb bakiyorum fragman ilgimi cekerse izlerim

1|0
    0|0
  • yönetmene oyunculara imdb ye bakarım

1|0
    0|0
  • Saydıkların dışında yaşanmış gerçek bir olaydan alıntı olması ve filme sitelerden yapılan yorumlar veya bir arkadaştan gelen tavsiye de etkiler beni

1|0
    0|0
  • 1) Tür
    2) Konu
    3) Yönetmen
    4) Oyuncu.

1|0
    0|0
  • Önce yorumlara bakıyorum

1|0
    0|0
  • Asiri titizim ama bazende en dandik filimlerden ibretlik olaylar cikaririm..

1|0
    0|0
    • Ben seyretme kriterini sormuştum :)

• Romantik ve ogrenci filimleri.. ben aksion ve korku sevmem.. koruya bakarsam o gece iki rekat namaz kilarim uyumadan :-)

• Sadece güzel başrol oyuncusu olduğu için film izlemeyi oldukça boş buluyorum. Imdb puanlarını da öyle. .. konusu ve konunun işleniş tarzı önemli

1|0
    0|0
  • başrol oyuncuları ve konusuna bakarım. Örneğin Anthony Hopkins ve Tom Hanks filmleri doğrudan ilgimi çeker.

1|0
    0|0
  • Imbd ve filmin turu oyuncu olarak sıkınti yok isterse ajdar oynasin

1|0
    0|0
  • Kesinlikle yönetmen senarist benim için önemli. Daha sonra oyuncu kadrosuna bakarım.

1|0
    0|0
  • Oynayan oyuncuya önem veririrm imdb pek etkilemez beni ama konuya hiç bakmam neredeyse birde filmin orjinal ismi

1|0
    0|0
  • İmdb 7 altındaysa izlemem

1|0
    0|0
  • IMDB Saçmalıyor çoğunlukla, ben genelde konusuna bakıyorum.

1|0
    0|0
  • Sevdiğim harbi oyuncular ve konusu.. fantastik ise enfes..

1|0
    0|0
  • Tabi her zaman imdb ye bakarım ama sonrasında konusunu benim için önemli ve oyuncularına bakarım.

1|0
    0|0
  • süperkahraman temalı olsun yeter

1|0
    0|0
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 16

• Konusuna ve ilk 5 dksına

1|0
    0|0
  • Konusu, içeriği ve oyuncular etkili oluyor. 😊

1|0
    0|0
  • Yorumlara dikkat ediyorum. İmdb puanı sonra geliyor.

1|0
    0|0
  • Ben genelde korku filmi izlerim ve bu tarz filmler de bilirsin ki çok tanınmış oyuncu olmaz. İmdb puanı düşüktür. Çokta sanat değeri taşıdığı söylenemez. Ama seviyorum :D onun dışında da aksiyon filmi izlerken genelde seri film olmasına dikkat ederim hızlı ve öfkeli mesela... Zaten genelde seri film izlerim şu an farkettim :) imdb ye ve oyunculardan ziyade o an canım hangi tür istiyorsa o türden herhangi bir film açarım ilk 10 dk sarmazsa kapatırım başka açarım.

1|0
    0|0
  • Konu
    Oyuncu

1|0
    0|0
  • Şahsen film seçerken IMDB ye bakmam oradaki nice yüksek puanlı filmlerin yüzüne bakmadığım olmuştur. Genelde kriter oyuncu kadrosu, senaristi ve konusudur benim için ha bir de prodüktör de var tabi 😁

1|0
    0|0
  • Fragman ve özellikle yorumlara da çok dikkat ediyorum arkasından kadro da çok önemli yönetmen oyuncular vs

1|0
    0|0
  • Korku filmi olmayacak
    Full diyalog olmayacak
    Insanin icine sıkıntı vermeyecek
    Bir seyler ogretecek
    Boyle filmleri severim

1|0
    0|0
  • konusu kendine çektikten sonra gerisi mühim değil.

1|0
    0|0
  • Konusu

1|0
    0|0
  • Konusu ve yorumlari

1|0
    0|0
  • İlk olarak türüne bakarım, zira komedi, fantastik tarz filmler hoşuma gitmiyor. Türü hoşuma giderse yorumlara bakarım, puanını pek de önemsemem. Son olarak fragmanı izlerim ve içime sindiyse filmi izlerim.

1|0
    0|0
  • Konusu ve imdb ye

1|0
    0|0
  • IMDB puani

1|0
    0|0
  • müzikleri

1|0
    0|0
  • oyuncuları ve konusu önemli