Mevlana hakkında bilgisi olanlar bir bakabilir mi?

Birkaç sorum olacak. Kimdir Mevlana? Mevlana'nın oğlu Şems'i neden öldürdü?

0|0
3|5

En İyi Kız Görüşü

• Oğlu değil ki, en yakın dostu.

0|0
    0|0
    • Mevlananın oğlu, şemsi tebriziyi neden öldürdü diye sormuş ancak sadece rivayetten ibarek gerçeği aslını bilen yok.

• @cünyırdevadam Teşekkürler sağlam bir kaynak var mi tavsiye olarak?

• Mevlananın mesnevsini oku şems arasındaki muhabbet bağ neymiş onu oku o zaman aklındaki sorular çözülür kardeşim

En İyi Erkek Görüşü

• Mevlana (lakabıdır) gerçek adı celalettin rumi isimli bir Allah dostudur, Tebrizi (lakabıdır) muhammed şemsettin ise arayış içinde olan ve bu yüzden seyahat eden bir Allah dostudur..

Seyahatinde mevlana ile karşılaşmış ve ikisi birlikte Allah yolunda havlet (başbaşa kalmak) olmuştur..

Ancak mevlana halkın çok sevdiği bir kişidir ve bu yakınlaşma sonucu halkı geri planda bırakması onları çok kıskandırmıştır..

Öncelikle tebriziyi sürgün etmişlerdir ama bu durum mevlanaya çok dokunmuş ve insanları daha çok aksatmaya başlamıştır. hal durum böyle olunca halk tekrar tebriziyi mevlananın yanına getirmiştir..

Ama gelgörki kıskançlık halen devam etmekte ve bazı insanlar tarafından kandırılarak boş bir yerde sırtından defalarca bıcaklanarak öldürülmüştür..

Hayatları hakkında güzel bir kitap okumuştum ismi aklıma gelmedi gelirse yazarım burdan..

0|1
    0|0
    • Yazarsan sevinirim. Oğlu öldürdü diye biliyorum. Cinsel anlamda beraberlik olmuş galiba bende kulaktan dolma olduğu için sorayım dedim

• Rica ederim..

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 4

• Şemsin nasıl öldüğü bilinmiyor sadece rivayetlere dayalı birkaç şey var. Konyada şemsin yürbesi var ancak gerçekten orada yatıp yatmadığı bilinmiyor. Mevlanayla şems in arasında gönül kardeşliği allaha karşı gönülleri birdi ve o dönemde bunların davranışları hoş karşılanmamış diye biliyorum.

0|1
    0|0
  • Mevlananın talebelerinden bir grup öldürdü. Oğlunun aralarında olduğu kesin değil. Öldürme sebepleri kıskanmaları. Çünkü hocaları ruhen anlaşabildiği kişiyi bulmuştu. O gruptakilerse bencilliklerinden bunu kendilerine gösterilecek ilginin azalmasına yorumladılar.

0|0
    0|0
  • Mevlana nın oğlu sultan veleddir büyük oğlu hatta mevlevilik tarikatının yayıcısı

0|0
    0|0
  • Hz. MEVLANA YI TANIMAK İSTEDİN DE AKLINA GELE GELE BU SORU MU GELDİ

0|0
    0|0
    • Nesi var? Bilenler söylesin ki öğrenelim

• Amacın Mevlayı bulmaksa Mesnevi sana Hz. Mevlana ile gönülden irtibat kurmanı sağlar. Sen Mesneviyi okudukça kelimelerin ötesinde sevgi ve gönül dili ile Hz. Mevlana'dan istifade edersin. Mesnevi de bazı değişiklikler olmuş olsa bile -bilemiyorum- sen etkilenmezsin. Eğer kelimelerden ve yüzeysel anlamalardan vaz geçip manevi manaları gönlüne işletebilirsen. Bunun içinde okumaya başlamadan niyetini saf hale getirmen gerek. Bunun usulü de abdestli ol. Önce birkaç sayfa Kuran oku ve euzü besmele ile başla. Yoksa hikaye ve güzel sözden başka bir şey bulamazsın.

Yükleniyor...