Tanrı ve allah gibi olgular nedir?

Arkadaşım size cennet-cehennem olgusunu kim öğretti? Yok öyle birşey. Bunlar tamamen ödül-ceza sistemiyle insanları bir kalıba sokmak için uydurulmuş yalanlar.
Düşünecek korkacak birşey yok öldüğümüzde yok olup gideceğiz ötesi yok. Ne yaşıyorsan burada yaşayacaksın.

Cehennem yok dedik diye her boku yerim diye düşünmeyin lütfen. Sevaba/günaha inanmamama rağmen tanıdığım inançlı insanlara göre daha masum, zararsız ve iyiliksever biriyimdir.
Yaşayacak 1 hayatınız var, aynı gezegende yaşıyoruz güzel yaşayalım. Kendine, insanlara, çevrene, doğaya, tüm canlılara saygın sevgin olsun...

Bu gezegende hiçbir dine yer yok; fakat gel gör ki her insan yukarıda yazdığım karakterde olmadığı için onları ödül-ceza sistemi ile kandırmak gerekiyor. İnsanlar radar olmayan yerde hız limitini geçiyor, kamera olmayan yerde kırmızı ışıkta geçiyor. Sen bu adama din yok günah yok dersen toplum birbirine girecek kimse kural tanımaz kimse birşeyden korkmaz çünkü cahil ve eğitimsiz bir toplumda yaşıyoruz. O yüzden bırak onlar inansın onları değiştirmeyin. Kötü olan herşeye günah diyelim onlara.

Aklı başında olan, inançsız biri zaten toplumsal kuralları tanır.

2|0
9|5

En İyi Kız Görüşü

• yani katılıyorum. ama gelenejçi bir toplumuz ve bu dediğin toplumun çoğuna ters hiçbiri ne başka dinleri araştırıyo ne de inanışları. dillerinde sadece son din islam kuranı allah korudu islam herşeyin gerçeği vs dolanıyolar. ben de müslümandım bana d açok çelişki geliyıdu 3 yıl detaylıca araştırdım anlamaya çalıştım proflarla da konuştum imamlarla da. sonunda deist oldum. bir insan allah korkusuyla iyilik yapacağına içinden geldiği için yapmalı. ben de kötü bir insan değilim müslümanlar ben deistim diye genelde hadislerle vahiylerle doğru yolu kendilerince göstermeye çalışıp tersliyolar ama ben herkese her kesime saygı duyuyorum. zaten bizim geri kalmışlığımız dini bu kadar ön planda tutmaktan kaynaklanıyor atatürk bile bunu farketmiş ama nazım hikmet mehmet akif buna karşı çıkmış. bunu da tirkiyenin toplumsal yapısı dersinde öğrendim. yapıcak bişey yok geleneklerimizden kolay vazgeçen bir toplum değiliz çoğumuz zaten bilinçsiz sapkın ve çıkarcı her türlü gelişmeye kapalı

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Ben inanıyorum var diyorum hayatımda çok büyük değişiklikler oldu mu şimdi veya inanmıyorsun diye sana fazladan bir çift göz daha mı verdiler hayır
    O zaman kimsenin inancını sorgulama saygı duy

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Din içinde de toplum kuralları vardır ama zaten din ve toplum kuralları yani benim söylemimle insanlık farklı şeyler. Herhangi bir dine inanıp veya inanmamak, insan olup veya olmamak kişinin seçimidir. İnsanlık için din gerekmez ama herkesin kendi seçimi.

0|0
    0|0
  • Tanrı seni korusun Bizi ALLAH korur.. İnsan ne nankör bir varlık. Ne Yaradıcısını tanır ne yaptıklarının sonucuna katlanmak ister. Ne ekersen onu bicersin lafını unutmayalım. Kafandaki sorular için googleden rahatlıkla bulabilecegin; Sözler Köşkü nün videolarını dinlemeni tavsiye ederim. Her derdinin cagresını bulursun. İslamiyeti ögrenirsin filan işte.

0|0
    0|0
  • tanrı yaratıcıdır. allahta yaratıcıdır. isimleri önemli değil. sonuçta bir yaratıcı var. bende müslüman değilim. dinlere inanmıyorum. ama tanrıya inanıyorum. söyle ,
    seni kim yarattı? nasıl varoldun ? bu dünyanın amacı ne?
    anlatır mısıın soran kişi?

0|0
    0|0
  • inançlı biri de toplumsal kuralları tanır.

0|0
    0|0
  • Peki mevsimler kendi kendine mi degisiyor gunduz gece kendi kendine mi oluyor hafi bunlarida gectim kur'anin mealini ac oku derim bisey kaybetmezsin bugun yasadiklarimizi ve gelecekte daha nelerle karsilacagimizi bu kitap nasil bilebiliyor bunlari arastir oku sonra gel sorgula

0|0
    0|0
    • hali hazırda olan şeylerin veya olabilicek şeylerin yazılmış olması gerçekten inanılmaz derece şaşırtıyormu?

• Yuzyillar oncesi teknoloji bu kada gelismemisken insanlar neyi nerden bileceklerdi oyle dusunmuyorum cunku zaten bilinmezdi demek istedigim yavas yavas aydinlaniyoruz aslinda dikkat edilirse en bastan kurana uygun yasasaydik onu anlayabilseydik digr ulkelerden daha ilerde olabilirdik

• Varsayimlarda bulunuyorsun ve onun disinda aslinda kuran hakkindada bitcok spekulasyon var sonucta bir zaman onc ortaya cikkiyor ve zamanla yayiliyor olmasi gerekenden farkli hale getirilmis olabilir

• Bir tohumla seni doyuran ontohumu yeşersin diye buluttan su boşaltan Rabbine otur dua et hadi canım.

0|0
    0|0
  • tamamen katılıyorum.. ama bazen herkes senin benim gibi düşünse acaba ne olur bu dünyanın hali diye düşünmüyo da değilim tamamen korkudan iyi olmaya zorluyor insanlar kendilerini ya da öyle görünüyorlar

0|0
    0|0
    • herkes senin benim gibi sürekli düşünemez inanma ihtiyacı doğuyor o yüzden sen ve ben seçilmiş insanlarız :D

• Allahim nasil bir zihindir dusuncedir hayretlerdeyim,, bu dunya bosunami yarandi yani òyle gel yasa git bumudur yani?

0|0
    0|0
    • Evet. Hayatlarımızı bir anlamı olması gerektiğini nerden çıkardın ki? Evrende bir tırtıldan ne farkın var?

• Bak, bunlar kuranda yazıyor. Kuran bilimsel bir kaynak değil. Anladın mı? Bana saçma sapan masallarla karşılık verme. Antik yunanlılar neden zeus'a inanıyorsa sen de o yüzden allah'a inanıyorsun.

Homo sapien egosundan başka bir şey değil.

• @Mythicalx Allah iskah etsin baskada bir sey demiyorum cabalamamin anlami yok o yùzden susuyorum

Erkekler Ne Diyor 4

• Sen üstün insan mısın? Dini inancın yok ama herşeyi birbirine katacak şeyler yapmıyomuşsun bak... Diğer insanların herşeyi birbirine katmamasını neden dine bağlıyosun ki?

0|0
    0|0
  • Bir sünni ateist daha :D
    'DÜŞÜNEN' birisi olan 'sen' kardeşim.
    Kuran. meaili yazan kişileri araştırmanı istiyorum.
    Din bu kadar zor değil... Ama hadislerle yaklaşıcak olursan :D
    bir sürü çelişki bulacaksın o yüzden dinden soğuyacaksın..
    öğrenmek mi araştırmak mı istiyorsun.. kalbine dokunacaksın :D

0|0
    0|0
  • Böyle anlatmayla anlayacak kadar zekiler mi sence.

0|0
    0|0
  • Önce olgu ne demek onu öğren sonra böyle boyundan büyük işlere kalkış.

0|0
    0|0
Yükleniyor...