Sizce Osmanlı mı, Türkiye mi?

Osmanlı olsaydı daha çok ilerlerdik islamcılık politikasıyla tüm dünyaya yayılmıştık çünkü... benim fikrim bu sizin nedir nedeniyle açıklarsanız sevinirm

0|0
12|23

En İyi Erkek Görüşü

• Kıyaslama kesinlikle yanlış. Osmanlı İmparatorluğu, çöküş döneminde kabul edilemez hatalar yaptı. İçten çökertildi.

Bunun asıl nedenini gelişime açık olmamak olarak görebiliriz. "İslamcılık" dediğimiz politika aslında İslam'ı kullanarak insanlara bir şeyleri dayatmak ya da onlara söz geçirmek olduğunu var sayarsak İslam felsefesine aykırı bir davranış olduğunu iddia edebiliriz.

Gazi Paşa, Cumhuriyet rejimine geçişin çok sancılı olacağını biliyordu ancak Osmanlı'dan sonra kurulacak 2. bir Osmanlı'nın kurtuluşuna ihtimal olamazdı ve tabiri caizse önceki zihniyetin devamını sağlamaktan öteye gidemeyecekti.

Bazı hataların olduğunu (bana göre) söyleyebilirim ancak halifeliğin kaldırılması, latin harflerine geçiş, şapka devrimi gibi olaylar kimilerine göre olmaması gereken şeyler olsa da kurtuluştan sonraki ülkenin sağlığı için önemli adımlardı. Bunları burada tartışmanın bir yararı olmaz. Farklı ortamlarda her zaman kanıtlarımı ve görüşlerimi savunurum.

Gelelim son olaya. Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938'de öldürüldükten sonra (benim iddiamdır) farklı gelişmeler gözlemlenebilmektedir. Atatürk'ün çizmiş olduğu çizgileri çok daha katılaştırmak ya da tam zıttı bu çizgileri tamamen yok etmeye çalışmak.

Yani 2000'lerde dahi Atatürk'ün çizdiği çizgilerde gidemeyen bir milletiz. Ya çok aşırısıyız, ya tam karşıtıyız.

Bana kalırsa (farklı kaynaklardan farklı kanıtlarım var) Atatürk öldürülmeseydi, 1940'tan itibaren ülkenin yapısını eskisine biraz daha uyarlayacaktı. O, her zaman üretmekten ya da uyarlamaktan yanaydı. Bir rejim bile olsa, dışarıdan alınıyorsa bu, uyarlanarak alınmalıydı. Osmanlı'da olup bitenleri insanların kafasında "yepyeni bir şey oluyor" olarak değiştirmek için kesin reformlar şarttır her noktada.

40'lardan sonra insanlar bazı şeyleri kabullendikten sonra biraz daha islam katılmış bir rejime dönüştürmek isteyeceğini düşünüyorum.

Atatürk'e dinsiz diyen beyinsizlerin, onun haftada en az 2 kez kuran-ı kerim okuduğunu görmezden gelen insanlar nedense.

Dediğim gibi, karşılaştırılamaz ancak her ikisinin üzerinde de düşünülüp tartışılabilinir.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Madem bu kadar sağlam ve emin zaminler üzerine oturtulmuş fikirlerin var ve beyan ediyorsun neden gizleniyorsun.bu birrrrr.

şimdi Türkiye değil osmanlı olsaydı, çoktan ingilizlere peşkeş çekilmiş satılık bir halk olacaktık. 1453ten sonra bir sene ilerleyemeyen bir zihniyetsiniz, Osmanlı bile sizden daha çağdaştı.

Osmanlı imparatorluğu geçmişimizde yer almış kurulmuş ve dağılmış bir imparatorluktur. Ona bakarsan Hun İmparatorluğu hiç yıkılmasaydıda, Orta asyada sahip olduğumuz özkaynaklarla (petrol,doğalgaz,altın,uranyum,berilyum vs.vs.) dünyaya hükmeden bir güç olarak kalsaydık. Türkiye Cumhuriyeti nin neden ve nasıl kurulduğunu öğrenemeyecek kadar zayıf fikirli olmayın.

Lütfen.

3|1
    0|0
  • He ya çok iyi düşünmüşsün.Önce imla kurallarını öğrenmelisin.Sonra da Osmanlı'nın izlediği politikanın İslamcılık olmadığını.

Bu cehalet nasıl kazanılıyor anlamak mümkün değil.Öff daha da bir şey yazmam.

5|2
    1|0
  • Osmanlı'nın tek suçu diğer batılı devletler gibi onları sömürmemesi olmuştur..o yüzdendir ki yüzyıllarca toprağımız olan kuzey afrika sadece 50 ila 100 yıl sömürge altında kalıp sömüren devletlerin dillerini ana dili gibi öğrenmişlerdir..baskıcı ve yayılmacı bir politika uygulasaydık daha farklı olabilirdi..ama şöyle bir şey de vardır ki tarih deney kabul etmez..

0|1
    0|0
  • Gençler utandırdınız kızı, gizli yaptı :)

Tarih öğren de gel, huuuu beybi.

3|1
    0|1
  • islamcılık politikası izleyenleri görüyoruz. Hepsi geri kafalı, kafası çalışmayan aptal insanlar. Atatürk'ün bir sözü vardır (özellikle dinsiz diyenlere gelsin) ''bizim dinimiz en tabi ve makul dindir ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. bir dine tabii olmasi için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır. bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.'' Hangi islam devletinin özellikleri bu söze paralel ? Sen hala Osmanlı'dan, İslamdan bahset. Elhamdülillah bende Müslümanım kendime göre. Ama devletin dini yoktur bunuda unutmamak gerekir.

1|0
    0|1
    • atatürk'ün dinini tartışmak da bir çeşit yobazlıktır. atatürk ateist olsaydı sevmeyecek miydiniz?

• Kafanda ki tülbentmi söyletiyor bunları sana?Cahilliğin hat safhada bunu bil.Osmanlı falan değil senin derdin.Savunduğun görüşü belli etmek.İslamı.Aç bir tarih kitabı oku,gör osmanlının siyasi politikasını.İslam sizler için bir amaç dan ziyade araç oldu ya yazıklar olsun

3|1
    1|2
  • Osmanlı olsa şuan burası Türkiye'nin "Anadolu"'su değil. İngilizin "Asia Minor"'u olurdu.

İslamcılık politikası felanda hiç bana göre değil. Bu topraklarda sadece müslümanlar yaşamıyor.

3|2
    0|6
  • İslamcılık fikri Osmanlı'nın yıkılmaya başladığı anda ortaya atılan bir fikirdir.

Her Türk devletinde olan fikir ise turancılıktır.

Soruna gelince yanıt çok belli, gelmiş geçmiş en büyük devletlerden biri olan Osmanlı tabi ki

0|0
    0|3
  • osmanlı olsaydı ne abi ya, osmanlı vardı zaten osmanlı varken ülkemizi nasıl yediklerinden haberin yok sanırım zaten bu yaşanmış ve görülmüşken daha nasıl osmanlı daha iyi diyebiliyorsun?

1|1
    0|2
  • Bir cevap yazmak istiyorum ama üşeniyorum.Çünkü çok uzun olur.O yüzden bu tezine sadece gülüyorum şu an hemde sesli...:)

2|2
    0|2
  • osmanlının fatih dönemi olsaydı eyvALLAH ama yıkılma dönemi olsaydı halimiz harapdı ama keşke fatih dönemiden devam etseydik hiç bozulmadan o zaman şuan da dünya bizim adaletimiz üzerinden giderdi eskisi gibi adaletli dünya var olurdu

0|0
    0|1
    • eyvALLAH nedir ya? şimdi de bunlar çıktı. yok inşaAllah, yok inşaaaalllah, yok maşAllah, maşaaaaaaaaaaalllah falan. ne kadar "a" eklersek veya büyük harflerle vurgularsak o kadar dindarız yani öyle mi? gerçekten boş işlerle uğraşıyorsunuz, ne boş insanlarsınız. abd'nin emperyalizmine tü kaka deyip, osmanlı emperyalizmini savunuyorsunuz. ne içtiyseniz aynısından bana da..

• kardeş ona buna bakacağına biraz fazla çalışıp da devletimizi daha büyültelim

• Farklı olan topraklarını kaybetmiş olması. Osmanlı emperyalist ülkelerce parçalanmıştır, istekleri devam etmiş Sevr ile daha küçük parçalara bölünmek istemiştir, Mustafa Kemal Atatürk halkı toparlayıp buna engel olmuştur.

Aynı emperyalist güçlerin amaçlarından vazgeçmemiştir, halada ülkemizi parçalamak istemektedir.Ülkemizde ulus devlet oluşturmaya, tarihimizi çarpıtıp bu yeni ulusa zemin hazırlamaya çalışmaktadırlar.Parçalama heveslerini de açıkça söylemektedirler.

0|0
    0|0
  • ümmetçilik mi kalmış artık arkadaşım? çok uzun bi yazı yazılabilir buraya ama kim uğraşacak şimdi.

0|1
    0|0
  • böyle bir kıyaslama yapılmaz. hata olur. fakat şunu söylemeliyim Osmanlı'ya haksızlık yapılıyor.

0|1
    0|0
  • eger dedigin politika tutmus olsaydi kizil sultan dedikleri padisah abdülhamid basarili olurdu... bu arada turancilik iyi bir sey gibi gösteriliyor asagida ki bir arkadas tarafindan... enver pasa ve sarikamis harekati turanciliga en guzel örnektir...

0|0
    0|2
    • Turancılığı falan savunmuyorum ki ben, eski Türk devletlerinin ve Osmanlı'nın da amacı buydu.

• bir kere de terbiyeni korurmusun lutfen ? sadece bir defa ? resmi tarih guzeli.

• Ümmetçilik ve osmanlıcılık kurtuluş savaşı zamanında yıkılmıştır.Arapların İngilizlerin para ve toprak vaadleriyle bize saldırmalarını unuttun mu?

İslamcılık ve osmancılık yıkılmış yerine milliyetçilik gelmiştir.Dünyada da bu böyledir.

1|0
    0|0
  • antep saint germain-real adana macina giderdik artik:))

tarihten anlamiyosan bari sinema izle ata demirerin filmini izle gorursun o zaman yayilmaciligi

1|0
    0|1
  • osmanlı tabi.dünyaya hükmederdi

0|2
    0|1
    • Neden? Şu an dünyaya "hükmeden" devletlerin arkasından sövmeyi bilirsiniz ama "emperyaliiist yuuuh sömürgeciii" diye.

• Osmanlıda olsaydı türkiyede olsaydı şartlar yine aynı olurdu devir teknoloji devri,artık savaş yok rekabet var.

0|0
    0|0
  • ya ne osmanlısı çıkarın artık şu at gözlüğünüzü

0|1
    0|2
  • osmanlı versiyonu ama güncellenmiş hali ile:)

0|0
    0|1
  • Cumhuriyet en güzel yönetim şeklidir. Fakat Türkiye Cumhuriyeti kurulurken yapılan bir çok yanlış var. Hatta tamamı yanlış bile diyebiliriz. DOğru olan tek bir şey var onuda çok güzel bir benzetmeyle anlatmak istiyorum.

Çok güzel alımlı bir genç kız suda boğulurken yağız mı yağız bir delikanlı gelip kızı tam ölmek üzereyken kurtarır. Kızı sudan çıkartır ve ona tecavüz eder. İşin en ilginç tarafı bu genç kız tecavüzcüsüne aşık olur.

Burada tecavüze uğramış olmayı yaşamaya tercih eden zihniyet. teek2 arkadaşımız gibi arkadaşlar oluyor. kurtulmuş olmayı şans sayıp tecavüze uğramış olmanın ciddiyetinden bahsetmeyide at gözlüğüyle bak olarak görenler.

Tecavüze uğrayan güzel kızımızda bizim ülkemiz oluyor işte eski Osmanlı yeni Türkiye isimlere takılı kalmamak lazım bence.

Tecavüz eden delikanlının ismini vermem doğru olmaz. Yeterince akıllı olanlar bulacaklardır.

Saygılarım la amacım kimseye saldırmak laf sokmak değildir.

1|1
    1|4
    • Bu yazıyı ciddiye alıp bir şeyler yazmayı o kadar çok isterdim ki...

• Yeterince istersen şirinleri bile görebilirsin.

• kim kime tecavüz etmiş açıklayabilirmisin arkadaşım

Kızlar Ne Diyor 12

• Hayatımda bu kadar sapla samanın birbirine karıştığı, bu kadar yanlış bir soru ilk kez görüyorum. Acaba aklınızda ne var da böyle bir soru sordunuz? Hayır "muhteşem yüzyıl"ı mı izlediniz diyeceğim ama bu gece oynamıyor.

Bu soruyu sorma amacınızı açıklar mısınız lütfen rica etsem?

2|0
    0|1
  • hey gidi osmanllıııııı

0|2
    0|0
  • osmanlıcılık ve islamcılık akımlarının tutmadığı taaaaaaaaaa balkan savaşı'nda ve 1. dünya savaşında kanıtlandı. bunu tartışmanın gereği var mı bilmiyorum.

0|0
    0|0
  • Osmanlı döneminde yaşasak eminim kızlara değer verilmeyecekti.Ülke bu kadar gelişmiycekti.Çokeşlilik devam edecekti.Onun için Türkiye diyorum.

0|2
    0|1
  • Kanuni Sultan Suleyman bugun Bagdat'i feth etmis.

1|4
    1|1
  • ah beniim cahil kardeşim 21. yy da bunu konuşuyorsak hakikatten biz türkiye olamadık . canım benm osmanlı iyi bir devlet olabilir akııllı politika sergilemiş olabilir ama MUSTAFA KEMAL ATATÜRK gibi adam varken osmnlıyı es geç sen

2|0
    0|1
  • Osmanlı zaten bitmişti ki nasıl ilerleyecektin?

0|0
    0|0
  • Fikre bak lan.

Ahahaha.

2|2
    0|6
  • Türk heryerde TÜRK <3

0|0
    0|1
  • fikirlerine tezat olarak osmanlıya hayranım

0|1
    1|2
  • islamcilik politikasini biraz daha acarmisin? detay ver.

0|0
    0|3
  • Osmanlı İslamcılıksa neden padişahların her kadını alma gibi hakkı oluyor yani hepsinle imam nikahlı evliler mi?

0|0
    0|0
Yükleniyor...