Neden bir toplum aydınlanmayı gereksiz görür?


Neden Bir Toplum Aydınlanmayı Gereksiz Görür?
Neden Türkiye'de insanlar bilimsel, ekonomik ve kültürel gelişmelere karşı bu kadar ilgisiz? Mesela hayvan belgeseli çekmek için adamlar te Avrupa'dan Afrika'nın güneyine, Güney Amerika'ya veya Avustralya'ya gidiyorlar. Avrupa'dan dünyanın diğer ucuna gidiyorlar. Bizim Türkiye'deki insanlara dünyanın istediğimiz yerinde belgesel çekme fırsatını verseler, tüm maliyetimizi karşılayan sponsor çıksa, % 99'umuzdan fazlası belki bunu gereksiz olarak görüp, diğer ülkelerde belgesel çekmekle uğraşmayız.

Veya yoldan geçen birisini çevirip, son yüzyılda çıkarığımız bilim adamlarını say desek, kültürlü birisi bile en fazla 3-4 tane sayar. Ve bu kişilerin bilimle ilgili bilgileri de orta okulda ve lisede fen (kimya, biyoloji ve fizik) derslerinde gördükleri konulardan akıllarında kalanları kadardır.

Kitap okuyanlar çok az, kitap okuyan kesimin büyük çoğunluğu da kitap okumayı popüler aşk romanlarını okumak olarak algılıyor. Türk ve yabancı klasikleri, tarih romanlarını veya araştırma inceleme kitaplarını okuyup aydınlanmak varken, bize batı kültürünü aşılamaktan başka bir işe yaramayan kitapları okumak neden?

Çoğumuz tarihi sadece kendi ülkemizin ve milletimizin tarihini bilmek olarak algılıyor. Popüler kültürle yetişen nesile Hannibal kim desem; bana dünyadaki en büyğk komutan ve liderlerden birisi olan Hannibal Barca'yı değil, fantastik kafadan uydurulmuş Hannibal Lecter'i anlatır. Şuana kadar gelmiş geçmiş en büyük ekonomi dehalarından birisi olan Mansa Musa kim desem, çoğu kişi cevap veremez :-D

Neden insanlarımız bilgisiz olma konusunda bu kadar hevesli? Kahveye giden insanlar bütün gününü okey ve iskambil oyunlarını oynayarak geçirmek yerine, felsefe, bilim, ekonomi, tarih, coğrafya ve diğer bilimsel ve kültürel konular konuşsalar, birbirleriyle bilgilerini paylaşsalar çok mu kötü olur? Neden insanlar bu konularda bilgilenmeyi gereksiz görüyor?


1|0

Kızlar Ne Diyor 8

  • Biraz kibirli bir toplum yapımız var herşeyin en iyisi bizde bazılarına göre.

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

Yükleniyor...