Neden bir toplum aydınlanmayı gereksiz görür?

Neden Bir Toplum Aydınlanmayı Gereksiz Görür?
Neden Türkiye'de insanlar bilimsel, ekonomik ve kültürel gelişmelere karşı bu kadar ilgisiz? Mesela hayvan belgeseli çekmek için adamlar te Avrupa'dan Afrika'nın güneyine, Güney Amerika'ya veya Avustralya'ya gidiyorlar. Avrupa'dan dünyanın diğer ucuna gidiyorlar. Bizim Türkiye'deki insanlara dünyanın istediğimiz yerinde belgesel çekme fırsatını verseler, tüm maliyetimizi karşılayan sponsor çıksa, % 99'umuzdan fazlası belki bunu gereksiz olarak görüp, diğer ülkelerde belgesel çekmekle uğraşmayız.

Veya yoldan geçen birisini çevirip, son yüzyılda çıkarığımız bilim adamlarını say desek, kültürlü birisi bile en fazla 3-4 tane sayar. Ve bu kişilerin bilimle ilgili bilgileri de orta okulda ve lisede fen (kimya, biyoloji ve fizik) derslerinde gördükleri konulardan akıllarında kalanları kadardır.

Kitap okuyanlar çok az, kitap okuyan kesimin büyük çoğunluğu da kitap okumayı popüler aşk romanlarını okumak olarak algılıyor. Türk ve yabancı klasikleri, tarih romanlarını veya araştırma inceleme kitaplarını okuyup aydınlanmak varken, bize batı kültürünü aşılamaktan başka bir işe yaramayan kitapları okumak neden?

Çoğumuz tarihi sadece kendi ülkemizin ve milletimizin tarihini bilmek olarak algılıyor. Popüler kültürle yetişen nesile Hannibal kim desem; bana dünyadaki en büyğk komutan ve liderlerden birisi olan Hannibal Barca'yı değil, fantastik kafadan uydurulmuş Hannibal Lecter'i anlatır. Şuana kadar gelmiş geçmiş en büyük ekonomi dehalarından birisi olan Mansa Musa kim desem, çoğu kişi cevap veremez :-D

Neden insanlarımız bilgisiz olma konusunda bu kadar hevesli? Kahveye giden insanlar bütün gününü okey ve iskambil oyunlarını oynayarak geçirmek yerine, felsefe, bilim, ekonomi, tarih, coğrafya ve diğer bilimsel ve kültürel konular konuşsalar, birbirleriyle bilgilerini paylaşsalar çok mu kötü olur? Neden insanlar bu konularda bilgilenmeyi gereksiz görüyor?

1|0
8|9

En İyi Erkek Görüşü

• Bilmek insana önceleri yaşaması için şart bir koşuldu. Çevreyi, düşmanı, avı tanımak, bilmek ek zaman ve emek gerektiren durumlardı. Bu emek verilmediğinde kişinin yaşamı zorda demekti. Artan toplumsal tecrübe sonraki nesillere sürekli artarak aktarıldığından günümüze değin gelen dönemde insanların yaşamları artık o kadar zor değil. Düşünme işini, hayatın sürdürülebilirliliğini siyasetçilere, üst düzey yöneticilere, din ve bilim insanlarına devretmiş bir nesle dönüştük/dönüştürüldük.

Bu dönüşüm öyle bir hal aldı ki kişiler kendi zihinlerine güvenmeyi bırakıp "x kişi bunu söylüyorsa/söylediyse doğrudur." ,"vardır onun bir bildiği!" şeklinde olacak kadar başka zihinlerden geçinen asalaklara dönüştü. Bu tıpkı doğal avcı olan kedinin tüm ihtiyaçları sahibi tarafından karşılandığı için en temel besini hayvanı gördüğünde istifini bozacak hiçbir hareket etmemesi gibi bir durumdan ibaret. Neden uğraşsın ki ona bu ihtiyaçları veren birileri var.

Bilgiyi ilk elden keşfeden insan artık bunun ticaretine başladı malesef (yıllardır İsviçreli bilimadamları terimi kullanılıp, türlü mizahın yapılması buna güzel bir örnek). Diğer toplulukları bununla dizginleyebileceği kadar vererek kontrol altında tutmakta. Bilgiyi ağzı açık bir şekilde "gavur yapıyor valla!" şeklindeki söylemiyle onaylayıp kabullenen güruh, müslüman olmak herzaman bir avantajmışcasına bir özgüvenle sorumsuzluğuna devam etmekte.

Tek bir sebebi yok bu aydınlanamamanın. Tarihsel, kültürel, coğrafik, siyasal, dini ve daha birçok alandaki değişkenler buna temel olmakta. Sorun birçok farklı kaynaktan beslense de çözüm istemek ve bunun için çaba göstermekten fazlası değil. Aydınlanmış bir zihin aydın toplumun en temel öğesidir. Ne zaman ki insanlar başlarına gelen belalar için şükretmeyi kesip çözüm için çabalarlarsa döngü kırılır ancak..

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Cahil bir toplum olduğu için tabi. Bizim toplumumuzda eskiye bağlılık yeniyi kabul etmeme özelliği çok fazla. Hatta eskiye bağlılığı azalan insanları aşağılamaya çalışan insan da çok fazla. Şu an bile Türkiye de yaşadığının farkında olmayan kendini hala Osmanlı da sanan ve dünya gücü olarak ülkeyi gören o kadar çok insan var ki. Realist bir toplumda yaşamıyoruz en büyük sıkıntı bu. Ayrıca bunun nedenlerinden biri de halkın müslümanlığı araplasma ile karıştırması. Biz araplarda var olan cahilligi ve yeni şeyleri gavur icadi diye aşağılamayı vb seyleri de alıp müslüman olurken Turklugumuzu koruyacağımıza araplasmayi da tercih ettik ve onların huylarini da aldık. Benligimizi kaybettik anlayacağın. Benliğimizi koruyarak daha gelişime açık bir ülke olabilirdik diye düşünüyorum. Çünkü Türklerin yaşam tarzında yeni şeyler keşfetmek, merak, bilime sanata açık olmak vardır.

0|1
    0|0
  • İlk sebep ekonomik sebepler bütün çalışıyor insan ve akşam da uyuklayarak vakit geçiriyor bir anlam da sistem uyutuyor insanı zengine bakarsak oda kendi anlamını aramaktan çok uzak sadece vaktini doldurmaya çalışıyor Nasıl aydınlanırız kendi var oluşunu sorgulayarak

0|1
    0|0
  • Uzay ile alakali kafayi siyirmis bulunmaktayim bir ara warp motoru yapmaya bile kalkistim 😁 yapamadim o ayri konu

0|1
    0|0
  • Biraz kibirli bir toplum yapımız var herşeyin en iyisi bizde bazılarına göre.

0|1
    0|0
  • Cahil oldukları için

0|1
    0|0
  • geri kafalıysa..

0|1
    0|0
  • Sen cevabı biliyor musun? Çok güzel bir konu.

0|0
    0|0
    • Esasında ayrı ayrı birçok konuda potansiyeli olan çok insan var Türkiye'de. Türkiye'deki insanların yarısından fazlasının zeki olduğuna inanıyorum. Fakat bizi ailenin yanlış yetiştirmesi ve bozuk eğitim sistemi etkiliyor. Muhafazakâr kesime baktığımızda, aile çocuğa dindar olmayı Arap kültürünü benimsemek olarak veya yobaz olmak olarak öğretiyor. Kemalist kesime baktığımızda ise aile çocuğa Atatürkçü olmayı batı kültürü özentisi olmak olarak öğretiyor. Ailelerin düzgün yetiştiremediği çocukları çarpık eğitim sistemi daha da çok bozuyor. Çocuğun içinde yetenekli varsa bile bunu ortaya çıkartamıyor. Ardından hayata atılıyorlar insanlar. Eğer zeki birisi asgari maaşa iş bulduğunda anca kendisinin ve varsa ailesinin geçimini sağlamaya çalışıyor. Iş güç arasında ezilip yoruluyor ve vakit bulamıyor. Mesela benim sözelim çok kuvvetli, aynı zamanda matematiğimde iyi ve astronomiyede ilgim var. Fakat beni kimse keşfedemedi, bende yeteneklerimi geliştirebileceğim okullara ve bölümlere giremedim

• Çok doğru ben her zaman her çocuk doğuştan beri yetenekli derim. Ama aile ziyade ogretmenleri da ilgili olsaydı incilerin sayısı artabilirdi. Son zaman ben de uzayı merak ediyorum hatta Marsta hayatı olacak mı oradaki ek enerji kaynaklari bilabilir miyiz? Oraya giden Uzay keşif araçları ne dirumda? Nasıl ek yakiti sagliyacak?

• Çünkü sen bu soruyu sor diye

0|0
    0|0
    • Al işte. Ciddi cevaplar istiyorum, konudan def olup gidebilirsin. Faydalı insansan faydalı cevap ver.

Erkekler Ne Diyor 8

• karanlıkta kalmaya alıştıkları için

0|1
    0|0
  • Mal oldukları için.

0|1
    0|0
  • Abi bir kere yılların verdiği cehaleti üstünden atamazlar birazda salaklık var ama emin ol potansiyeli çok insan var ama bu bir sistem aslında buraya yazsam karakter yetmez

0|1
    0|0
  • Çünkü saf halk daha rahat kontrol edilir etki altina alinir. Koyun gibi dusun

0|1
    0|0
  • Cahil insan her zaman mutludur bilmez çünkü aciz bir mutluluk. Mutluluk yön verir hayatada

0|1
    0|0
  • bizim ülkede ki insanlar rahata alışmış

0|1
    0|0
  • Sen de bu toplumdan değil misin? Bu toplumu aşağılayıp, kendini de içine katan bir tane adam görmedim. ''Türkiye halkı çok cahil eehehe. -e sende Türkiye'lisin? - Ben hariç, ben zekiyim onlar saf.'' Bu nasıl kibirdir? Bu nasıl boş adamlıktır amg?

0|0
    0|0
    • Adam genelleme yapmış abi gayet doğru bir ifade bu ülkede halkın büyük çoğunluğu boş ki bu seçimlerdede belli oluyor yani

• @Net104gr Öncelikle konuma görüş belirttiğiniz için teşekkür ederim. Kimseye çaktırmasam da ben yeri geldiğinde kendime bile çatan insanım. Eksiklerimi ve hatalarımı bulduğumda kendimi de eleştiririm. Kaldı ki niye kendi toplumumu eleştirmeyecek mişim? Hatalarımızı görmezden gelirsek nasıl gelişiriz siz bunu açıkşayın ilk önce. Batı dünyası bilimde ve ekonomide gelişip süper güç oldu? Adamlar Rönesans'tan itibaren eksiklikletini buldular, tutucu kesimle mücadele edip onları yendiler. KENDİ TOPLUMUNUN EKSİKLERİNE GÖZ YUMANLAR BOŞ ADAM OLMA KONUSUNDA SINIR TANIMAYAN İNSANLARDIR. O zaman toplumumuzun eksikliklerini ve yanlışlarını görmeyelim, bu kafayla devam edelim, Avrupa ve Amerika gelişsin, bizi ekonomik anlamda sömürsün. Bunu mu istiyorsunuz? Esas kibirli olanlar, kendilerinin ve toplumlarının yanlışlarını göremeyen insanlardır. Atatürk toplumumuzun eksikliklerini bulup gidermiş, o zaman Atatürk'te mi kibirliydi? Lütfen bırakın bu kibrinizi.

• Evet..

0|0
    0|0
Yükleniyor...