Satranç oynamak mekruh değil midir?

Hanefi mezhebine göre oynaması mekruhmuş
Eğer cihad savaş durumu varsa zekayı ve taktiği geliştirmesi açısından satranç oynamak yararlı olduğu için caiz
Ama boş vakitleri satrançla geçirmek mekruhmuş hadislere göre

Satranç kendini geliştirmek için ciddi zaman isteyen oyun. Buna vakit harcayacağına dine ve ibadetlere vakit harcamak daha hayırlıdır

0|0
6|21

En İyi Erkek Görüşü

• mekruh demeklı ,, haram demek değildir sonuçta.. istiyorsan oynarsın.. Lanetlenmezsin.. Allah la senin aranda bir şey.. sigara içmek de mekruh.. herkes pöfür pöfür içiyor.. ama.. haram değil sonuçta.. kumar oyunu değil.. ama zeka geliştirmekten ziyade.. zevk için oynanan bir oyun.. ilimle geçirilmesi daha hayırlı olduğu için ya da ibadetle.. ya da senden ilgi bekleyen ailenle vs vs.. bu yüzden mekruh olması çok doğal..

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 20

• Beyni kullanmayı gerektiren herşey dinlerce yasak..

1|1
    0|0
  • yuh ama artık yobazlığın bu kadarı...
    satranç her anlamda zihni geliştirir hayata müthiş derecede hazırlar karar verme yeteneği hızlı düşünme yeteneği ileri görüşlü olmayı sağlar...
    allahın yasaklamadığı nimeti kendikendine yasaklayan büyük günaha girer

0|0
    0|0
  • Hadisler din üzerinde karar alma yetkisine sahip değillerdir. Allah'tan başka kimse din adına kural koyamaz. Hadisler zaten uydurma bunun tartışmasına bile girmeye gerek yok. Satranç boş vakitlerde çok iyi bir oyundur zeka geliştirir.

1|0
    0|0
  • Alan Turing diye bir adam din ve ibadet yerine satranc, matematik, bilim'e vakit ayirdigindan su an fikirlerini bu şekilde bizimle paylasabiliyorsun.

0|0
    0|0
  • Hangi hadis?

0|0
    0|0
  • şu an İnternet'te takılmandan farklı gelmedi bana

1|0
    0|0
  • Zaten 70 senelik hayatın var hani neden böyle şeylerle uğraşıp öbür tarafa yatırım yapmıyorsun ki?
    İslamda zaten genelde zekayı geliştiren, biraz emek isteyen şeyler yasak.
    Mesela çalgı çalmak ta. Satranç seviyorsan oyna takma böyle şeylere bunlar geride kaldı.

0|0
    0|0
  • Hangi hadisler bir söylesene bana. Çakma alimlerin uydurduğu hadislerden bahsediyorsan sıkıntı yok. O zamanın arabistanında bırak satrancı zeka ile ilgili tek bir şey bile yokmuş neyin kafası bu.

0|0
    0|0
  • Bu kadar ince dusunen birinin teknolojiden cok uzak kalmasi gerekiyor.

0|0
    0|0
  • Hangi hadislerin kaynağında geçiyor?

0|0
    0|0
  • boş vakitleri oyunlarla geçirmek mekruhtur onun yerine allah dan sohbet ya da kuran okumak gerek yapılması gereken bu

0|0
    0|0
  • Günümüzde oynayanı pek kalmadı. Küçükken gider internet kafade mynet den online satranç oynardım saatlerce.
    Satrançı dinle bağlamak biraz tuhaf geldi bana. Sonuçta oyun içki içmiyorsun kumar oynamıyorsun zina yapmıyorsun

0|0
    0|0
  • Peygamber satrancı ne bilsin de hadis söylesin uyduruk hadis hepsi adamlar dini sorgulayan akıllı musluman istemiyor satranç kafa çalıştırdığı için yasak olacak tabi yoksa şeriat sacmaligini kim destekler

0|0
    0|0
  • Değildir

0|0
    0|0
  • Satranç akıl oyunu sen bu soruyu sorduğuna göre oynuyamazsın zaten

Uydurma hadislerle dini hale getirdiniz

0|0
    0|0
  • Mayanani ile iştigal asıl maksadı geri bırakır

0|0
    0|0
  • aynı mantıkla gidersek, isler yas yasamamak lazim

0|0
    0|0
  • Bu ne ya asfasdaa

0|0
    0|0
  • ya ne diyosunuz saçma sapan şeyler çıkarmayın

0|0
    0|0
  • aynen öyle kanks

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• bunu ben de duymuştum ama sadece satranç için geçerli değil ki, etrafında gördüğün herr şeyy pc dışarda gezmek alışveriş yapmak vs her ne ise, seni ibadetinden alıkoyuyorsa ve bir fayda sağlamıyorsa hepsi aynı kategoriye dahil edilebilir.

0|0
    0|0
  • Vakti boşa harcamak mekruhtur satranç konusunu bilmem

0|0
    0|0
  • Bunu dusunecegine çık Bu siteden o zaman böyle aptalca vakit geçirmek satranctan daha mı caiz

0|0
    0|0
  • Bu neyin kafası?

0|0
    0|0
  • Tavla ve 52 yi bu sebepten oynamıyorum ama bu siteye zaman harcıyorum ne tuhaf de mi 😔

0|0
    0|0
Yükleniyor...