Ahmed Arif'in aşkını mı, yoksa Nazım Hikmet'in aşklarını mı daha samimi daha içten ve daha derin bulursunuz?

Sevdikleri kadınlardan yola çıkın
Sevdikleri kadınlardan gelin ve yorumlayın...
Sizce?
Ve neden?
Neden derindir birinin aşk'ı öbüründen?

• Ahmed Arif aşkı mı?
    37% (15)38% (10)37% (25)Oy Ver
  • Nazım Hikmet aşkı mı?
    63% (26)62% (16)63% (42)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

• İkisi de farklı tabii. Ama Ahmed Arif'in aşkı daha da farklı bana kalırsa...
    Şimdi bu soruyu görünce bizim Metin Abi vardı. O da çok büyük bir aşk yaşamış zamanında... Rakısı benim gibi eksik olmaz her gün bir büyük bitirirdi. Ama sevdiği kadının siyah beyaz fotoğrafının önünde içerdi. Bir yandan da Zeki Müren'den "Elbet Bir Gün Buluşacağız" açardı önce fotoğrafa bakar sonra kaldırırdı kadehini... İçerken çok konuşmazdı, uzun uzun fotoğrafa bakar iç geçirirdi...
    Bir gün abi anlatsana şu kadını dedim. Ve bir başladı anlatmaya hiç ağlamayan ben oturdum hem içtim, hem ağladım...

Nurten'miş sevdiği kızın adı. Çocukluk arkadaşıymış. Birbirlerini deli divane severlermiş. Ama Nurten'in babası Metin Abi'yi pek sevmezmiş ondan da yasak etmiş görüşmelerini...
    Hatta bir gün gizli gizli Nurten'i evden kaçırmış gece sabaha kadar bir parkta oturmuşlar.
    Tabii gel zaman git zaman 80 ihtilalinde bizim Metin Abi içeri girmiş ve girdiği sene üniversiteyi tutturmuş. Ama gidememiş. Eline sadece Nurten'in fotoğrafını almış içeriden çıkmayı beklemiş...
    Bu sırada Nurten'in babası hazır Metin Abi içerideyken kızı zorla başkasına vermiş. Metin Abi'nin dediğine göre Nurten hiç itiraz etmemiş kabul etmiş...
    Böyle günlerini içeride geçirirken Metin Abi 3 yıl sonra çıkmış. Nurten'ine kavuşmayı beklerken Nurten'i kucağında bebeğiyle görür...
    Önce inanamaz ama sonra gerçek olduğunu kabullenir ve içmeye başlar o günden bugüne...
    Şimdi ben bu kadar gevezelik yaptım. Ama Metin Abi'yi de unutmamak gerek. O'nun da aşkı çok büyük...

Her neyse, ben kaçayım rakı yarım kaldı.

Hepimizin şerefine!

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Nazım Hikmet en sevdiğim şairdir. Hem Ahmed Arifide bilmem.
    Belkide bilmediğim için böyle düşünüyorum..
    Nazım'ın kelimeleri hep dokunmuştur bana. Güzel seviyor. Keşke hep Pirayeyi sevseydi.

0|1
    0|0
    • Gerçek bir şiir okuyucu iseniz Ahmed Arif'i de bilirsiniz.
      Ahmed Arif okumanızı öneririm.
      Zaten yaklaşık 27 tane şiiri var...
      Bir çırpıda okuyabilirsiniz.
      Ama önemli olan onu okumanın yanında anlayabilmektir...

• Hepsini de severim.
      Şayet başlangıç kararı almış iseniz, okuyacağınız ilk şiirleri şunlar olsun:
      1- Hasretinden Prangalar Eskittim
      2- Leylim Leylim
      3- Uy Havar
      4- Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden
      5- Kara

• Teşekkür ederim :)

• İkisininde şiirleri birbirinden güzel fakat soruda şiirlerin güzelliği sorulmamış hangisinin aşkı daha derindir diye sorulmuş. Bence Ahmed Arif. Çünkü herşeyden önce aşkına sadık bir şair. Nazım Hikmet bir çok kadına güzel şiirler yazmıştır. Çünkü o aşka aşıktır

1|1
    0|0
  • Nazim Hikmet aşkini...

0|1
    0|0
  • İkisi de benim için çok iyi şairlerdir. Fakar Ahmed Arif daha çok dokunur içime.

0|1
    0|0
    • Leyla'nın yüzünden midir acaba :)
      Onun şiirinin o kıskanılır dokunaklığı...

• "Bir boş beşik hikayesinin olmayan çocuğuyum.
      Kanadı kırılan kartal da benim beddua etsem.
      Bir ağıt olarak yak beni Allah’ım
      Parmaklarına kına olayım hayatın.
      Affet bu siyah ve transparan duayı.
      Ben zaten gecenin arka cebinde falçatayım..." Demiş tarihin bir yerinde Didem Madak. Bazen umutsuzluğa dair de olsun... İyi geceler. :)

• karanlıklar içre kuştum
      yıldızlar pahasına
      bir derdin üstüne düştüm
      nasıl dökülsem dilimi?
      evvel zaman hemi kaçtım
      hemi kondum hemi göçtüm
      dokunulmaz göğü geçtim
      nasıl bağırsam dilimi?
      dalım kırık
      yolum arık
      yüzüm yere ol eylenik
      ceplerim hem delik delik
      nasıl dilesem melhemim? (umutsuzluğa tahammülüm yoktur. Lakin bir gün içinden çıkamadığım bir iç sıkıntımın bana yazdırdığı bir umutsuzluk şiiridir bu şiir) :)

• Yoklugiun cehennemin obur adidir. Fenaaa :(

0|1
    0|0
  • Tabiki Nilgün Marmara hayatımın kadını kendisi. Fakat ikisi arasından elbette Ahmet Arif.

0|2
    0|0
    • Peki neden Ahmed Arif dersiniz?
      Aşkına olan sadakatinden mi?

• Elbette. Sonuçta Nâzım birden çok kişiye aşık olmuş (veya oldugunu zannetmis.) Ama Ahmed Arif gerçekten aşık olmuş.

Erkekler Ne Diyor 7

• Sevdikleri kadınlar açısından düşündüğümüzden Ahmed Arif daha bir sadakat ehlidir. Ancak Nazım Hikmet öyle değildir. Tanıştığı her güzel kadın onun ilgisini çekmiştir. Ancak yalnızca Nâzım'ı suçlamakta yersizdir. Çünkü kadınlarda aynı şekilde ona ilgi göstermiş ve ona sahip olmak istemiştir. Ancak yıllarca hapishanelerde yatmış ve yalnızca tek bir kadına dökülmüş mısralarla doludur Ahmed Arif'in şiiri. Nâzım Hikmet'te yıllarca hapishanede yatmıştır ancak onun şiirlerinde onlarca kadından izler bulmak mümkündür.

2|1
    0|0
  • Seçmedim, seçemem. Yani seçtirme;

Hasretinden prangalar eskittim, bir yana, Yaşamaya Dair ve onca şiirler bir yana..

0|1
    0|0
    • Soruyu iki büyük ustanın şiirleri üzerinden sormadım farkında iseniz :) iki büyük ustanın aşkları üzerinden sordum.

• Ben şiirlerine aşığım ama, ayrım yapamam şiirlerini. Şiirleri önemli o yüzden aşklarıda önemli. Zaten bir şairin şiiri, aşkıdırda.

• İkisi de cemal süreyadan iyidir. Adamın çay ve mavi fantazisi aşktan soğutur. İdeolojisini beğenmesemde Nazım Hikmet sağlam şairdir.

0|1
    0|0
  • İkisininde farklı güzellikleri vardır
    Ahmet arif insan ın içine daha fazla dokunur
    Nazım biraz daha gerçekçidir
    "Sen elmayı seviyorsan elma nında seni sevmesi şart mı"
    Nazım ın siyasi şiirlerini çok daha etkili buluyorum

1|1
    0|0
  • Şiir okurken devrik cümleleri okumayı bilmek gerekir daha çok zevk almak için
    Ahmed Ariftede bu önemli ama Nazım Hikmeti istersen düz yazı gibi oku hiç farketmeksizin içine dokunur. Derdini dert edindirir Nazım bana göre :D

0|1
    0|0
  • Nazım Hikmet

0|0
    0|0
  • Nazım paşa çocuğu Ahmet Arif ağa çocuğu. Nazım kadın avcısı bir kent soylu, Arif kadın işlerine pek kafası basmayan bir köy çocuğu. Ahmet Arif şiirlerini Enver Gökçe'den çalmıştır. Sonuç Nazım...

0|0
    0|0
    • Kesin olarak Enver Gökçe'den çalmış demeniz tam bir saçmalık...
      Çünkü bu kanıtlanamamış ve yalnızca bir iddiadır.
      Çalmış diyebilmeniz için o meselenin ilmini bilmeniz, bilmemiz gerekiyor. 👍
      Etkilenmiş deseniz neyse :) hem ağır hem de boş bir yargıdasınız.

• Ben sayılı kişilerden değilim. İyi ki de değilim :)
      Sizinde öyle olduğunuzu düşünmüyorum.
      Öyle iseniz burada işiniz ne.
      Gidiniz çeviri yapınız.
      Ne bileyim; makale, deneme yazınız.
      Ama yok yok siz en iyisi eleştiri yazınız...
      Lakin ben de okudum bu ileri sürdüklerinizi.
      Fakat bir gerçeklik payı yoktur malesef.
      Hangi bir kanıtın üzerindesiniz ki bunca eminsiniz.
      Bu halen tartışılan bir konu bile değil Edebiyatımızda.
      Çünkü sonuna varılamamış yalnızca bir iddia olarak kalakalmıştır geçmişte.
      Kısacası Enver severler sizin gibi partizanlık yapar ve ENVER ENVER der. Ahmed severler ise AHMET AHMET...
      Ben ikisini de seviyor ve usta biliyorum.
      Siz de bu İki USTA Şair'i sevmeye çalışın, anlamaya çalışın.
      Kanıtsız bir gömütlükte, ölü rolü oynamayın...
      Gerçi siz sayılı üyelerimizdensiniz.
      Ne güzel.
      Ne de çok güzelsiniz...
      Nicesiniz, nice...
      Kanıtsız muhonun, kanıtlı düşü gibisiniz...

• Ayrıca Ahmed Arif'in Otuzüç Kurşun gibi bir gerçeği vardır...
      Bu muhabbetler başlamadan evvel yazdığı şiirler dahi onun şiirlerinin yetkinliğini ıspatlar vaziyettedir.

Yükleniyor...