Türk dizilerinin kötü olmasının sebebi nedir?

Şimdi bunun bir sürü gerekçesi var, gerek senaryolardaki tırtlık, gerek hepsinin birbirinin aynı olması, gerek süre, gerek uzun bakışmalar, gerek hiç seks, kan, küfür falan içermeden ruhsuz işler çıkarmaları vesaire.

Ancak ben söyleyeyim ana sebebini, hepsinin fabrikasyon ve izleyicisinin salak olduğunu farzeden yapısı. Zerre kadar altmetin içermeyen anlatım tarzı.Şu sahne Vikings'den, iki dakikalık birşey, dizinin ilk bölümlerinde o halüsinasyondaki evde yaşayan, hayatından memnun olmayan, hırsla dolu ve yeni topraklar keşfetmek, dış dünyayı tanımak, nam salmak ve tanrılarının gözüne girmek isteyen Ragnar'ın artık zirvedeyken, kral olmuş ve halkının gözünde bir kahraman, düşmanlarının gözünde tam bir korku sembolüyken bir anda o eski karısını, huzurlu evini, kendi hırsı uğruna feda ettiği ailesini görüyor, oyunculuk zirve ve hikaye oyunculukla anlatılıyor, adamın yüzündeki 'ah ulan ah' hüznü, içindeki o keder, görüntü yok olduktan sonra önce bir 'Noluyo mk' diye bocalaması sonra ürkekçe 'acaba farkeden var mı' diye korkakça bakması vesaire.

Şimdi aynı senaryoyu bir türk rejisine ver, bu sahneye gelene kadar elli kere adama diyaloglarla uzun uzun bunun konuşmasını yaptırır, bir sürü diyalog yazar, sanki biz gerizekalıymışız da gördüğümüz şey üzerine biraz düşünüp sonuca varamazmışız gibi uzatır da uzatır izlenebilirliği berbat eder. Sonra bir de üstüne bu sahneyi beş dakikada falan çeker, uzatmanın yolunu arar, flashbackler koyar, Lagertha ile Ragnar'ın birbirine sarılmalarını, ailedeki sofraya oturmaları falan sanki bizim hafızamız yokmuş gibi tekrar izletirler falan.

Muhteşem Yüzyıl bunun en güzel örneği, anlatılan hikaye, kurgu falan gayet iyiydi, padişahın sırtlanmak zorunda olduğu yük ve psikolojisinin alt üst oluşu çok güzel oluşturulmuştu, ama o kadar kötü kurgulanmıştı ve o kadar uzatılmıştı ki insan 'e tamam öldüreceksen öldür oğlunu' diyordu.


1|0

Kızlar Ne Diyor 7

Erkekler Ne Diyor 10

Yükleniyor...