Türk dizilerinin kötü olmasının sebebi nedir?

Şimdi bunun bir sürü gerekçesi var, gerek senaryolardaki tırtlık, gerek hepsinin birbirinin aynı olması, gerek süre, gerek uzun bakışmalar, gerek hiç seks, kan, küfür falan içermeden ruhsuz işler çıkarmaları vesaire.

Ancak ben söyleyeyim ana sebebini, hepsinin fabrikasyon ve izleyicisinin salak olduğunu farzeden yapısı. Zerre kadar altmetin içermeyen anlatım tarzı.

Şu sahne Vikings'den, iki dakikalık birşey, dizinin ilk bölümlerinde o halüsinasyondaki evde yaşayan, hayatından memnun olmayan, hırsla dolu ve yeni topraklar keşfetmek, dış dünyayı tanımak, nam salmak ve tanrılarının gözüne girmek isteyen Ragnar'ın artık zirvedeyken, kral olmuş ve halkının gözünde bir kahraman, düşmanlarının gözünde tam bir korku sembolüyken bir anda o eski karısını, huzurlu evini, kendi hırsı uğruna feda ettiği ailesini görüyor, oyunculuk zirve ve hikaye oyunculukla anlatılıyor, adamın yüzündeki 'ah ulan ah' hüznü, içindeki o keder, görüntü yok olduktan sonra önce bir 'Noluyo mk' diye bocalaması sonra ürkekçe 'acaba farkeden var mı' diye korkakça bakması vesaire.

Şimdi aynı senaryoyu bir türk rejisine ver, bu sahneye gelene kadar elli kere adama diyaloglarla uzun uzun bunun konuşmasını yaptırır, bir sürü diyalog yazar, sanki biz gerizekalıymışız da gördüğümüz şey üzerine biraz düşünüp sonuca varamazmışız gibi uzatır da uzatır izlenebilirliği berbat eder. Sonra bir de üstüne bu sahneyi beş dakikada falan çeker, uzatmanın yolunu arar, flashbackler koyar, Lagertha ile Ragnar'ın birbirine sarılmalarını, ailedeki sofraya oturmaları falan sanki bizim hafızamız yokmuş gibi tekrar izletirler falan.

Muhteşem Yüzyıl bunun en güzel örneği, anlatılan hikaye, kurgu falan gayet iyiydi, padişahın sırtlanmak zorunda olduğu yük ve psikolojisinin alt üst oluşu çok güzel oluşturulmuştu, ama o kadar kötü kurgulanmıştı ve o kadar uzatılmıştı ki insan 'e tamam öldüreceksen öldür oğlunu' diyordu.

1|0
8|11

En İyi Kız Görüşü

• Adamlarda yaratıcılık yok, hepsi kore dizilerinden, filmlerinden çalma senaryolar. Hep dram üzerinden yürüyorlar, artık tiksinti geldi.. İnsanlar artık absürd komedi izler oldu. Psikoloji gerilim görmek istiyoruz fakat nerde..

0|0
    0|0
    • Biraz da kısıtlamalardan garantici oluyorlar hak yememek lazım. Ne yapsalar sıkıntı, bu ortamda yaratıcılığını ne kadar kullanabilrsin ki, 'Türk aile yapısı' diye herşeyden etkilenen bir kavram var, o uygun değil, bu uygun değil, şu olmasın, bunu çekmesin diye herşeyi sansürlüyorlar.

Artık öyle bir raddeye geldi ki, rakı masasında oturulduğunda rakıyı buzluyorlar, yani böyle birşey olablir mi?

Ama tabii bu durum yapımcıların işine geliyor, çünkü diziler fabrikasyon oluyor. Rekabet azalıyor çünkü kalite arttıran bir yapım parlayamıyor.

• Fazla garanticiler, aslında kısa ve öz olsa daha akılda kalıcı ve başarı olur. Hiç olmazsa aptallaştırmaz. İki saatlik dizinin yarısı bakışma ya da ağır çekim.. Her kesimde etkilenenler oluyor fakat yabancılar kısıtlamıyor. Kısacası alan razı satan razı..

• Teşekkür ederim.

En İyi Erkek Görüşü

• Türk dizilerinin kötü olmasının sebebi bence ilk başta süresi. Saatlerce sürüyor ve insana artık hadi bitsinde kurtulalım algısını yerleştiriyor. İkinci olarak yabancı dizi izleyen birisi olarak beni anlarsın , her bölümde farklı tarzda kurguların işlenişi ve olay örgüsünü hiç bozmadan çok iyi bağlanmış bir şekilde karşımıza çıkartırken Türk dizilerinde bu yok. Bir adam çıkıyor ortaya ve 3 ay 5 ay sadece bu adam merkezli bir kurgu inan çok sıkıcı.

0|0
    0|0
    • Vermek istediğim örnek atıyorum bir olay oluyor birisi öldürülür birisine tuzak kurulur ve o olayın peşinde huraaa hadi bakalım suyu çıkana kadar devam.

• Amerikanların da belli başlı dizi formatları var mesela birbirinden farklı, mesela House üst kalite bir diziydi, ama her bölümün bir formatı vardı ilk beş dakka hasta gelir, anafilaktik şoka falan girer, House vakadan kaçmak ve işten kaytarmak için debelenir, sonra bir sebepten olay dikkatini çeker, iki üç kere yanlış tedavi uygularlar ve House Wilson ile yaptığı konuyla tamamen kelalaka bir geyik muhabbetinden olayı çözer.

Ama kalite akıyordu diziden, niye? Çünkü zekice kurgulanmış, olayların aslında hakkaten derin bir teması olan, zekice espriler, güzel diyaloglar ve gerçekçi, tutarlı karakterler içeren bir yapıdaydı.

Ama adamlar standart televizyon dizilerinde bile atıyorum 15 bölümü çekip öyle yayınlıyorlar ve sonra dizi yayınlanırken sezonu bitiriyorlar, yani oturup düşünecek, plan yapacak zamanları oluyor.

Onlarda yok mu herşeyi abartan, suyunu çıkaran yapım? Var, Vampire Diaries, Arrow gibi yapımlar mesela iyi başlayıp sonra mala bağlayanlar ama onlar da zaten ergenlere

Kızlar Ne Diyor 7

• Türklerin alışılmışta tıkanıp yeni bişeyler üretememesi. Aşk dizilerinin hepsi yarıda final veriyo zaten devamda ettiremiyolar ha bide oyuncuları koruyamaması oyuncu değişikliği ya da oyuncunun diziden çıkış şeklinin ölüm olmasıyla birlikte seyirci izlemek istemiyor :)

0|0
    0|0
  • Kalite yok para kazanma amaçlı

0|0
    0|0
  • Entrikalarin sonu gelmiyor, gelse de suyu cikmis oluyor.

0|0
    0|0
  • Saçma entrika çoğu, bana bir şey kattiklarini görmedim şu zamana kadar

0|0
    0|0
  • 2 , 2 buçuk saat dizilerimiz. Oyuncuları da hor kullanıyorlar sonra tükenmişlik sendromu..

0|0
    0|0
  • Sonuna kadar haklısın

0|0
    0|0
  • Konular kötü

0|1
    0|0
    • Bak Muhteşem Yüzyıl'dan örnek verdim, bir dizi için, hele hele bir adamın ve yakınlarının hayatını anlatan bir tarihi dizi için daha iyi konu olamaz, olaylar zaten film gibi ama adamlar bundan bile düzgün dizi çıkaramıyorlar.

Erkekler Ne Diyor 10

• şimdi yazılı ve görsel basın yabancıların elinde. türkleri savaşla işkenceyle eziyetle vs yıpratamıcaklarını biliyolar. böyle hafif hafif içten içten yokediyolar.
    nefret aşılayan öfke çağrıştıran psikolojik çöküntüye sebep olacak programlarla bizi bitiriyolar.
    eskiden bilgi yarışmaları olurdu ve doğal olarak bu yarışmalara giderken bir giysine dikkat ederdin bir şık olurdun.
    şimdi bilgiyi milgiyi kaldırdılar ortadan sadece şık olmayı yarıştırıyolar. onuda yarışma gibi gösterip bolbol entrika çirkeflik vs aşılıyolar. bunları izleyen okul çağındaki nesil özeniyo imreniyo kimliği oturmamış nesil bocalıyo boşluğa düşüyo

0|0
    0|0
  • -Kopya senaryolar
    -Film gibi dizi süresi
    -Bol bol fon müziği eşliğinde aptalca bakışmalar
    -"İzleyici bunu her türlü yer" basitliği.

0|1
    0|0
    • Son zamanlarda bişey farkettim, yabancılar kulağa çok da dikkat çekici gelmeyen, tek başına ambient-klasik arasında, bas ağırlıklı şeyleri koyuyorlar dizilerine.

Veya bazı folklorik unsurlar oluyor dizinin ortamına göre.

Bizde dayıyorlar koro halinde yaylıları falan.

• Gayet aleni, göçebe hayat tarzı, savaşmaya odaklı toplum, cesaret ve dirayete, korkusuzluğa önem veren yapı bizden arak işte.

Hint öğelerini de katmış ve üzerine kölecilik gibi Asyalılarda görülmeyen bir anlayış eklemiş.

Ki dillerini oluştururken rusça, türkçe ve diğer asya dillerinden esinlenmişler.

Aynı şekilde Demir Adaları viking esintili, Kuzey genel olarak İngiltere vs, Dorne bildiğin italya, Westeros genel olarak bildiğin dışta medeni içte barbar orta çağ Avrupası.

Essos bildiğin Asya, mistk, gizemli, daha tuhaf kafalara sahip vesaire.

Tarihle ve çeşitli süreçlerle bayağı ilintili kurgulamış George Martin ki kendisi tarihçilikten gelme.

• Mantıklı eşleştirmeler. Arak dedikçe rakı geliyor aklıma, hacım sohbet ve bilgiler için teşekkür ederim. Yarın iş var, uyku vakti :) Gecen güzel olsun.

• Güzel dizileri kapatıyorlar. Ne demek Türk dizileri kötü.
    https://www.youtube.com/watch?v=b4zz90MRSPU

0|0
    0|0
    • Bu diziyi çok da matah bulmuyordum ben. Sadece boş bir dizi değildi. Hani içeriği derindi de, genel olarak çok da iyi değildi.

• Samimi olması önemli bizim için.

• Amirim'e laf yok, belki çok çok kaliteli bir sanatsal dizi değildir ama samimiyetin kralıdır. Uzun yıllar sonra izlediğim tek Türk dizisidir.

• Türklerin diziden anladığı " 2Kadın 1 adam için savaşır, kardeş çıkar bu kadınlar, küçük olan kazanır, arada 10 tane masum adam/kadın ölür ve dizi biter"olayıdır.

0|0
    0|0
    • Behzat Ç'nin oyuncularından birinin 'Normalde tüm türk dizilerinde mantık bir kız ile erkeğin sevişememesi üzerineydi, biz bunu kırdık' demes geldi aklıma.

• Düşünsene, bir türk dizisinde baş karakter, arkadaşı 'Hacı bir iman işleri kalpte bitiyor, açıklanamaz şimdi bu' dediğinde içinden 'Saçmalığın daniskası olduğu için açıklayamıyorsun' diye geçiriyor.

Orayı yıkarlar.

• Kesinlikle katılıyorum. Sanırım Türk dizileri çizgisini bozmayacak. Yabancı yapımcılar aslında biraz buraya akın etse fena olmaz.

• -süreleri uzun. Sinema filmi izliyoruz sanki 2 saat sürüyor.
    -sürekli entrika arkadan iş çevirmeler.
    -Gerçek sanatçıları arka plana atıp balon sanatçıları (!) gözümüze sokmaları

0|0
    0|0
  • özenti olması, her sahnesi aşk ve şehvet olması, yaratıcılığın sıfır olması daha neler neler. ya adam gibi bilim kurgu dizisi yapamıyoruz ya da aksiyon.

0|0
    0|0
  • Yani evet bu kaliteye sadece oyunculuk sayesinde biraz yaklaşabilen muhteşem yüzyıl idi...
    Kösemde de sadece Hülya avşar konuşturuyor oyunculuğunu yoksa tam bir çöp...
    Berenden önceki anastasyayı görünce çok umutlanmıştım ama ne yazık ki :(

0|0
    0|0
    • Mehmet Kurtuluş, şu Zülfikar'ı oynayan Mete Horozoğlu falan da iyi. Nadir Sarıbacak bence dizideki en iyi performansı sergiliyor da yancı rolünde olduğundan dikkat çekmiyor.

Ekin Koç ilk baştaki korkak, ölüm korkusuyla büyüdüğü için kuyruğunu dik tutma çabası içinde, tırsak, tribe giren, hemen gaza gelen ama morali çok kolay bozulan, atarlı, 'Padişahım oğlum ben' kafasında ve padişah olduğunu kanıtlama ihtiyacı güden toy çocuğu çok güzel yansıtmıştı.

Ama şu Beren'i dahil ettiklerinde adama sakal uzattırıp Mini Süleyman'a evrilttiler, adamın onca hazırlanıp çizdiği profil belli ki dengesizleşti ki bana halen rolü kotardığı izlenimini veriyor.

Kadınlardan Aslıhan Gürbüz hem tipiyle, hem imajıyla çok iyi

Hülya Avşar'ın ben rolün altından kalkabilecek kadar becerisi olduğunu biliyordum da bu kadar karizmatik duracağını düşünmemiştim.

Beren Saat ise resmen sokakta kolundan tutulup sete konulmuş gibi konudan uzak

• Ahahahaha son yorum bomba :)
      Doğru söylüyorsun kesinlikle :)

• Halkın kötü seye cok ragbet etmesinden kaynaklaniyor bence

0|0
    0|0
  • Türk dizisi olması başka nedeni yok.

0|0
    0|0
  • Çoğunun konusu alıntı olduğundan

0|0
    0|0
Yükleniyor...